Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır?

Gezi planı yaparken bütçemize uygun oluşuna dikkat ederiz. Uçak biletleri kimi zaman seyahat masraflarımızın büyük bir kısmını oluşturabilmektedir. Bu yüzden, en ucuz uçak biletini bulmak için kendimizce çeşitli araştırmalar yaparız. Yurt içi ve yurtdışında gittiğiniz yere, biletlerin tek yönlü ya da gidiş-dönüş olmasına göre değişkenlik gösterebileceğinden, ucuz uçak bileti almak için verilen tavsiyelerin her uçuş için uygun olma kesinliği bulunmasa da seyahatseverler için aşağıdaki öneriler yararlı olabilir.

Uçuşunuzu önceden planlayın.
Gitmek istediğiniz yere karar verdikten sonra birkaç ay önceden uçak biletinizi alırsanız, hem son ana bırakmadığınız için daha kârda olursunuz hem de koltuk bulamama gibi bir sıkıntı yaşamazsınız. Yurt dışı yolculuğu düşünüyorsanız biletlerinizi en az 3-5 ay önceden almak daha ucuza gelirken, yurt içi seyahatlerde ise biletinizi 49 gün, yani yaklaşık 7 hafta öncesinden satın almak ideal bir zaman.

İndirimli bilet fiyatlarını web sitelerinden takip edin.
Ucuz bilet fırsatlarını takip etmek için, ilgili web sitelerine e-mail adresinizle kaydolduğunuzda indirim başladığında size bildirim yapılır. Ayrıca, sınırlı sayıda koltuk kaldığında haberdar olabilirsiniz. Bilet indirimleri başladığında çabuk davranmak önemlidir. Yoksa uygun fiyatlı bilet bulmak daha da zorlaşacaktır.

Salı ve Çarşamba günlerine dikkat!
Havayolları şirketlerinin; fiyatlarını, seyahat acetelerine de duyurmak için genellikle haftanın başında açıkladığı söylenir. Avantajlı fiyata uçmak istiyorsanız, Salı ve Çarşamba öğleden sonraların veya akşamların doğru zaman olduğu ifade edilir. Bunun yanında, doğru saatlerde uygun fiyatlı bilet bulmanız da mümkün. Örneğin, gece uçuşlarının bilet fiyatlarının normalinden daha ucuz olabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. 

Cuma ve Pazar günleri uçak biletleri pahalı olabilmektedir.
Uçak bileti fiyatları haftanın hangi günü yolculuk yaptığınıza göre değişebilmektedir. Genellikle Salı ve Çarşamba günleri ucuz uçak bileti bulma ihtimaliniz varken Cuma ve Pazar günleri bilet fiyatları tavan yapabilmektedir. Örneğin hafta sonu için seyahat edeceksiniz, Perşembe-Cuma-Pazar günü yolculuğu yerine, daha hesaplı bir tatil için Cumartesi gidiş, Pazartesi gününü ise dönüş günü olarak düşünebilirsiniz veya 1 haftalığına seyahat ediyorsanız Salı gününden Salı gününe veya Çarşamba gününden Çarşamba gününe bir seyahat, fiyat açısından daha uygun olabilir. Yine de yaklaşık aynı zaman aralığında alternatif tarihleri kontrol etmenizde fayda var. Çünkü daha uygun bir tarifeye rastlayabilirsiniz.

Bazı önemli günlere ve tatil dönemlerine de dikkat edin!
Sömestr tatilleri, bayramlar, resmi tatiller, yılbaşı, Noel dönemlerinde uçak bileti fiyatları normalden daha pahalı olabilmektedir. Aynı şekilde, özellikle uluslararası seyahatlerinizde sezonun en yoğun dönemlerinde veya sezon dışı seyahatlere bağlı olarak bilet fiyatları da değişebilmektedir. Örneğin Avrupa’da bir ülkeye gidiyorsanız, Şubat ve Mart aylarında düşük fiyatlarla karşılaşabileceğiniz gibi, yaz aylarında bilet fiyatları iki katına kadar çıkabilmektedir. Eğer popüler yerlere, sezonunda seyahat etmeniz gerekiyorsa, daha erken rezervasyon yaptırmalısınız. Çünkü indirimli biletler çabuk tükenebilmektedir. 

Alternatif havalimanlarına bakın.
Yakınınızda birden fazla havalimanı varsa, ikisindeki bilet fiyatlarını da incelemelisiniz. Önünüzde ne kadar fazla havalimanı, seyahat tarihi seçeneği varsa gideceğiniz yerle ilgili en indirimli bileti bulma ihtimaliniz o kadar yüksek olur. Örneğin, Türkiye’de Atatürk Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanı gibi iki farklı seçenek mevcuttur. Dünyanın farklı şehirlerinde de benzer bir durum vardır. 

Tek yönlü bilet satın almak daha kârlı olabilir.
Bazen gidiş-dönüş bilet aramak yerine ayrı ayrı tek yön bilet almak fiyat açısından daha avantajlı olabilmektedir. Yurtiçi ya da yurtdışı tatillerinizi buna göre planlayabilirsiniz. İnternetten arama yaptığınızda, bazı havayolu şirketlerinin bilet fiyatlarının birbirinden oldukça farklı olduğunu görebilirsiniz. Böylece, var olan seçenekler arasından en ucuz bileti alabilirsiniz.