Leşkergah Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Afganistan’ın güneybatısında yer alan Leşkergah Helmend vilayetinin yönetim merkezidir. Geçmiş yıllarda Büst adı ile anılan şehir yaklaşık 280 bin kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Leşkergah Fars dilinde “ordu kışlası” anlamına gelmektedir. Şehir 9. yüzyılda Seferilerin bir parçası olarak nehir kenarında bir baraka kasabası olarak kurulmuştur. Sonrasında Gaznelilerin hakim olduğu kasaba gelişmiş ve Büst adı ile şehir görünümüne kavuşmuştur. Şehirdeki Gaznelilere ait konakların kalıntıları hala Helmend Nehri boyunca görülebilmektedir. Büst şehri ve çevresindeki topluluklar Gurlular, Moğollar ve Timur Hanedanı tarafından işgal edilmiştir. 16. yüzyılın sonlarına doğru şehir Safeviler tarafından yönetilmeye başlamıştır. 1709 yılında Afgan Hotaki İmparatorluğu’nun bir parçası olan Büst şehri 1738 yılında Kandahar’a giderken Afsharid güçleri tarafından işgal edilmiştir. 1747 yılında modern Afganistan’a katılan şehir 1840’lı yıllarda İngiliz işgaline uğramıştır.

Modern Leşkergah şehri 1950’li yıllarda Helmend Valley Authority sulama projesinde çalışan ABD ordu mühendislerinin merkezi olarak kullanılmıştır. O dönemde şehirde Amerikan tasarımları kullanılarak ağaçlarla kaplı geniş caddeler ve evler inşa edilmiştir. 1940-1970 yılları arasında Helmend sulama projesi Afganistan’ın güneyindeki en geniş tarım alanlarından birini yaratmış ve binlerce hektarlık çölleri tarım arazisi haline getirmiştir. 1989 yılında Sovyet kuvvetlerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra ve 1992 yılında Muhammed Necibullah hükümetinin çöküşünden sonra şehir Mujaheddin kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir. 1990’ların ortasında şehirde  hakim olmaya başlayan Taliban, 2001 yılında ABD silahlı kuvvetleri tarafından iktidardan uzaklaştırılmıştır.

Leşkergah şehri son yıllarda yapılan yeni yollar ve konutlarla büyük ölçüde gelişim kaydetmiştir. Futbol ve kriket şehirdeki en popüler spor dallarıdır. Leşkergah Stadyumu 2006 yılında yeniden inşa edilmiştir ve yaklaşık 10.000 seyirci kapasitesine sahiptir. Tekvando, boks, snooker ve voleybol şehirde öne çıkan diğer spor dalları arasındadır. 2008 yılında inşa edilen Helmend Üniversitesi binlerce öğrenciye eğitim imkanı sağlamaktadır. Tarım, Mühendislik, Eğitim Fakültesi ve Veterinerlik fakültesinin bulunduğu Helmend Üniversitesi ile birlikte şehirde İngilizce ve bilgisayar kursları da yüzlerce öğrenciye katkı sağlamaktadır.

 


 

 

Leşkergah Nerede?

Güneybatı Afganistan’da yer alan Leşkergah şehri Arghandab Nehri ile Helmand Nehri’nin birleştiği bölgede konumlanmıştır. Doğuda Kandahar, batıda İran sınırındaki Zaranj ve kuzeybatıda Farah ve Herat ile ana yollarla bağlantılıdır.


Leşkergah’a Ne Zaman Gidilir?

Çöl ikliminin özelliklerine sahip olan Leşkergah şehrinin yıllık sıcaklık ortalaması 20 derecedir. Yaz ayları mayısın ortasında başlar, eylül ayının sonlarına kadar sürer. Yazın yağış yok denecek kadar azdır. Temmuz ayında sıcaklık 40 dereceye kadar çıkar ve yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayı yılın en soğuk ayı olup sıcaklık değeri 14 dereceye kadar düşer. Leşkergah’ı ziyaret etmek isteyenler için en ideal dönem Ekim-Nisan ayları arasıdır.


 


Leşkergah’a Nasıl Gidilir?

Helmand Nehri’nin yakınında yer alan Bost Havalimanı şehre ulaşım konusunda kolaylık sağlamaktadır. Şehir merkezine 8 kilometre mesafede bulunan havalimanına başkent Kabil’den hafta bir gün uçuş düzenlenmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saattir. Kabil-Leşkergah arası yaklaşık 650 kilometre olup araçla yolculuk 8 saate yakın sürmektedir.


Leşkergah Para Birimi

Leşkergah’ta ülkenin resmi para birimi olan Afgan Afganisi geçerlidir. 1 Afgan Afganisi yaklaşık 0.70 TL’dir. (Kur bilgisi Ocak 2019’da güncellenmiştir)


Leşkergah Gezilecek Yerler

Leşkergah’ta görülmeye değer yerlerden ilki Helmand Nehri’dir. 1150 kilometre uzunluğundaki nehir Afganistan’ın en uzun nehri olma özelliğine sahiptir. Nehrin iki ana kolundan biri Leşkergah’tan geçmektedir. Özellikle hafta sonları ailelerin piknik yaptığı Helmand Nehri huzurlu ve sakin havasıyla ziyaretçilerini kendine çeker. Dilerseniz nehirde saatlik tekne kiralayarak kısa bir tura çıkabilirsiniz. Nehir kenarına yakın zamanda inşa edilen Mirwais Neka Parkı’nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Farklı ağaç türleri ile dikkat çeken parkta yürüyüş yapmak oldukça keyiflidir. Mohammadd Rasul Akhondzada Parkı ve Baba-e Millat Parkı Leşkergah gezi listenize eklemenizi önerdiğimiz yeşil alanlar arasındadır. Görkemli mimarisi ile görenleri büyüleyen Leşkergah Camii ve tarihi Büst Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Leşkergah ile İlgili

Leşkergah Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 7.2oC
  • Şub 9.9oC
  • Mar 15.6oC
  • Nis 21.6oC
  • May 26.6oC
  • Haz 31oC
  • Tem 32.5oC
  • Agu 30oC
  • Eyl 24.8oC
  • Eki 19.2oC
  • Kas 12.7oC
  • Ara 8.7oC

Kısa Kısa