Angola Hakkında Temel Bilgiler

P1050984.JPG

Uzun yıllar Portekiz sömürgesi olarak varlığını sürdürmüş olan Angola, Afrika kıtasının güneybatısında yer alır. Bağımsızlığını elde ettikten sonra 18 bölgeye ayrılarak yönetilen Angola’nın başkenti Luanda’dır.

Ülke, güneyde Namibya, kuzeydoğuda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve doğuda Zambiya ile komşudur. Batısında ise Atlas Okyanusu yer alır.

Zamanında sömürge devlet olduğundan resmi dili Portekizce olarak belirlenmiştir. Ancak bu dili, çoğunluğu başkent Luanda’da yaşayan ve ülke nüfusunun yüzde 30’unu oluşturan bir kesim konuşmaktadır. Halkın diğer kısmı daha çok yerel dilleri konuşmaktadır. En yaygın olanı Ovimbundu etnik grubu tarafından konuşulan Umbundu dilidir.

25.789,024 kişilik nüfusun yüzde 50’den fazlası Hristiyan’dır. Hem Katolikler hem de Protestanlar mevcuttur. Kalan nüfusun çoğunluğu yerel dinlere inanmaktadır.

Batı Afrika ve Orta Doğu’dan gelen göçmenlerin oluşturduğu, yaklaşık 500 bin kişilik nüfus, İslam dinine inanmaktadır. Ancak Angola hükumeti Ekim 2013'te yaptığı açıklamada ülke içerisinde İslam inancını yasa dışı din olarak ilan ederek, tüm İslami unsurları yasaklayarak camileri kapatmış ya da yıktırmıştır.

Tropikal iklime sahip olan Angola’ya gitmek için en uygun zaman yağışın ve şiddetli sıcaklıkların azaldığı Mayıs-Ekim aylarıarasıdır. Bu dönemde ülkede çeşitli festivaller de düzenlenmektedir. Ülkenin en önemli festivallerinden biri Lubango Festivali, her yıl Ağustos ayının tamamına yayılır. Konserler, moda günleri, spor turnuvaları, güzellik yarışmaları, atölye çalışmaları ya da müzayedeler yapılmaktadır.