Angola Hakkında Temel Bilgiler

P1050984.JPG

Uzun yıllar Portekiz sömürgesi olarak varlığını sürdürmüş olan Angola, Afrika kıtasının güneybatısında yer alır. Bağımsızlığını elde ettikten sonra 18 bölgeye ayrılarak yönetilen Angola’nın başkenti Luanda’dır.

Ülke, güneyde Namibya, kuzeydoğuda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve doğuda Zambiya ile komşudur. Batısında ise Atlas Okyanusu yer alır.

Devamını Oku

Angola Nerededir?

Afrika kıtasının güneybatısında yer alan Angola’nın komşuları güneyde Namibya, kuzeydoğuda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve doğuda Zambiya’dır. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer alır. Bunun dışında her ne kadar Angola'ya bağlı olsa da anakara ile fiziki bağlantısı bulunmayan ve ülkenin kuzeyinde Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Cabinda bölgesi de Kongo Cumhuriyeti'nin yanı sıra yine Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile sınıra sahiptir.

Angola’da Konuşulan Diller

Konuşulan dillerden en yaygın olanı Ovimbundu etnik grubu tarafından konuşulan Umbundu dilidir. Bunun dışında Ambundu etnik grubunun konuştuğu Kimbundu dili ile Bakongo etnik grubunun konuştuğu Kikongo dili yaygındır. Günlük hayatta ise Portekizce ve Kikongo başta olmak üzere birkaç dilin karışması ile oluşmuş Angola Kreyol dili olan Kituba da konuşulmaktadır. Angola’da toplam 40 değişik dil/lehçe konuşulmaktadır.

Angola Din ve İnanç

feature-8.jpg

25.789,024 kişilik nüfusun yüzde 50’den fazla Hristiyan’dır. Hem Katolikler hem de Protestanlar mevcuttur. Kala nüfusun çoğunluğu yerel dinlere inanmaktadır.

Devamını Oku

Angola’nın Kısa Tarihi

1920-1960 yılları arasında Portekiz’in sömürgesi olmuştur. Bu dönemde koloni sahibi Portekiz 1926’dan Karanfil Devrimi'nin yaşandığı 1974’e kadar askeri cunta tarafından idare edilmiştir. Bu süreçte Angola’nın ekonomisini tarım ve hayvancılık oluşturuyordu. Ayrıca koloni ülkesi için çıkartılan elmasın ihracatı da önemli bir kaynaktı.

Devamını Oku

Angola’ya Ne Zaman Gidilir?

angola_beach.jpg

Tropikal iklime sahip olan Angola’ya gitmek için en uygun zaman yağışın ve şiddetli sıcaklıkların azaldığı Mayıs-Ekim ayları arasıdır.

Angola’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir.Dubai, Johannesburg, Kazablanka, Paris, Londra, Brüksel, Amsterdam, Frankfurt, Madrid ve Lizbon’dan direkt uçuşlar bulunmaktadır.

Angola'da Nerede Kalınır?

Afrika’nın yedinci en büyük ülkesi olan Angola, Atlas Okyanusu’nun kıyısındadır. Resmi dili Portekizce olarak belirlenmiş olsa da farklı etnik grupların konuştuğu yerel diller çoğunluktadır. Tropikal iklime ve bitki örtüsüne sahip olan Angola, festivalleri, konserleri, mimarisi, fil, zebra, deve kuşu gibi zengin habitatıyla ilgi çekici bir ülkedir. Bu ülkede çok sayıda ve çok çeşitli otel bulunmamaktadır bu yüzden aradığınız kriterlerde otel bulmanız çok kolay olmaz. Ancak erken rezervasyon ve araştırmayla kaliteli ve şık otellerde konaklayabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Angola otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Angola Otelleri

Afrika’nın güneybatısında yer alan Angola Cumhuriyeti’nin başkenti Luanda’dır. Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer alan bu ülke, doğal hayatıyla eşsiz bir ülkedir. Yağmur ormanlarıyla kaplı ülkede, aynı zamanda çöl şeridi de bulunur. Fil, zebra, çita, su aygırı gibi birçok hayvana da ev sahipliği yapan ülke, zengin ve hareketli tarihiyle de oldukça dikkat çeker. Farklı dillerin, etnik grupların ve dinlerin bir arada bulunduğu bu ülkede zaman zaman siyasi ve dini açıdan tartışmalı olaylar yaşanmaktadır. 

Angola’da ülke genelinde yaklaşık 100 otel bulunmaktadır. Bu yüzden aradığınız çeşitlilikte otel bulamayabilirsiniz. Ancak erken rezervasyon seçeneğiyle kaliteli ve güzel otellerde konaklayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Angola otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Angola’da İklim ve Hava Durumu

photo6.jpg

Angola’da tropikal iklim hâkimdir. Sahil kesimi ve kuzey bölgelerinde yıl boyu yüksek sıcaklıklar görülür. Gündüzleri 25-30 derece arasındadır. Bu bölgelerde Kasım ile Nisan ayları arasında yağmur sezonu yaşanır. Aynı dönemde bölge soğuk Benguela Akıntısı etkisinde olduğundan yoğun sis görülür.

Devamını Oku

Angola’nın Ekonomisi

5742605-8561182.jpg

2012 verilerine göre Angola, sahip olduğu 114,2 milyar dolarlık Gayri safi yurtiçi hâsıla ile Afrika kıtasının Güney Afrika Cumhuriyeti ve Nijerya'dan sonra üçüncü büyük ekonomisine sahiptir. Ancak yine de nüfusun büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşamaktadır. Uzun yıllar süren iç savaşın etkileri günümüzde de hissedilmektedir.

Devamını Oku

Angola Kültürü

Pazar günleri kilise ayinlerine özellikle kadınlar, “bubu” adı verilen yöresel kıyafetle katılırlar. İnançlarına göre, Tanrı’ya ulaşmanın yolu iyi dans etmektir. Bu sebeple ayinler sırasında yöresel kıyafetlerle danslar yapılmaktadır.

Devamını Oku

Angola Mutfağı

3366817962_d9a34e32b3.jpg

Uzun yıllar Portekiz’in sömürge ülkesi olan Angola’nın mutfağında ister istemez Portekiz etkileri görülmektedir. Yemeklerin ana malzemeleri arasında un, fasulye, pirinç, balık, domuz eti, tavuk eti, sebzeler, tatlı patates, domates, soğan ve bamya yer alır. Çok fazla sos da kullanılır. “Funge” adlı yemek, özellikle maddi durumu iyi olmayan ailelerin evlerinde çoğu öğünde tüketilir. Aslında bir çeşit lapa ya da püre olduğu da söylenebilir. Eğer mevcutsa yanında et ya da fasulye tüketilir. “Muambadegalinha” tavukla hazırlanan bir ana yemektir. İçerisinde hurmadan hamur, bamya, sarımsak ve hurma yağı bulunur. Yanında pirinç ya da funge yenir.

Angola’nın Festivalleri

0,8dca1c41-aab6-455d-9e21-c989013b65df--r--NjQweDM0Mw==.jpg

Angola’daki festivaller daha çok sanat, müzik ve dini konular dikkate alınarak düzenlenmektedir. Ülkenin en önemli festivallerinden biri Lubango Festivali’dir. Her yıl Ağustos ayının tamamına yayılan festivalde konserler, moda günleri, spor turnuvaları, güzellik yarışmaları, atölye çalışmaları ya da müzayedeler yapılmaktadır.

Festi-Sumbe” olarak da adlandırılan “SumbeMüzikFestivali”, her yıl Eylül ayında üç gün boyunca Sumbe şehrinde düzenlenmektedir. Ülke genelinden yeni ve popüler müzik ve dans grupları sahne almaktadır.

LuandaAdaŞöleni”, her yıl Kasım ayının ikinci Cumasında yapılmaktadır. SuTanrısı ve balıkçıların koruyucusu olarak anılan Kianda anısında düzenlenmektedir.

Ülkenin en renkli etkinliği ise tabii ki AngolaKarnavalı’dır. Her yıl KutsalCuma’dan Paskayla öncesindeki Salı’ya kadar geçen 5 günlük süreçte kutlanıyor. Bu süreçte özellikle Luanda şehrinde görkemli geçit törenlerine şahit olmak mümkün.

Angola’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

116433258.jpg

Farklı etnik grupların yaşadığı Angola’da hediyelik eşya konusunda da oldukça çeşitlilik mevcuttur. Pek çok şehirde yöresel ürün ve objeleri bulabileceğiniz açık pazarlar kuruluyor. Her birinde ülkeye özgü sebze ve meyvelerden elişi sanatlarına kadar pek çok ürün bulmak mümkündür.

Devamını Oku

 Angola Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval (9 Şubat)

Kadınlar Günü (8 Mart)

Kutsal Cuma

Barış Günü (4 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ulusal Kahramanlar Günü (17 Eylül)

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Angola Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 0oC
  • Mar 0oC
  • Nis 0oC
  • May 0oC
  • Haz 0oC
  • Tem 0oC
  • Agu 0oC
  • Eyl 0oC
  • Eki 0oC
  • Kas 0oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 25.789,024
Dili: Portekizce
Para Birimi: Kwanza (AOA)
İklim: Tropikal
Big Mac Index:-