Google+

Arama formu

Angola

Afrika’nın yedinci en büyük ülkesi olan Angola, Atlas Okyanusu’nun...
Devamı oku
Afrika’nın güneybatısında yer alan Angola Cumhuriyeti’nin başkenti...
Devamı oku
1920-1960 yılları arasında Portekiz’in sömürgesi olmuştur. Bu dönemde...
Devamı oku
Tropikal iklime sahip olan Angola’ya gitmek için en uygun zaman...
Devamı oku
Angola’da tropikal iklim hâkimdir. Sahil kesimi ve kuzey bölgelerinde...
Devamı oku
2012 verilerine göre Angola, sahip olduğu 114,2 milyar dolarlık Gayri...
Devamı oku
Uzun yıllar Portekiz’in sömürge ülkesi olan Angola’nın mutfağında...
Devamı oku
Angola’daki festivaller daha çok sanat, müzik ve dini konular dikkate...
Devamı oku
Farklı etnik grupların yaşadığı Angola’da hediyelik eşya konusunda da...
Devamı oku
Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Dubai, Johannesburg, Kazablanka...
Devamı oku
Pazar günleri kilise ayinlerine özellikle kadınlar, “bubu” adı verilen...
Devamı oku
Adres: Avenida Pedro de Castro Van-Dunem Loy, 535, Mundo Verde -...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Karnaval (9 Şubat) Kadınlar Günü (8 Mart) Kutsal...
Devamı oku
Uzun yıllar Portekiz sömürgesi olarak varlığını sürdürmüş olan Angola...
Devamı oku
Angola 18 bölgeye ayrılmış olarak yönetilmektedir. Bunlar içerisinde...
Devamı oku
Afrika kıtasının güneybatısında yer alan Angola’nın komşuları güneyde...
Devamı oku
Konuşulan dillerden en yaygın olanı Ovimbundu etnik grubu tarafından...
Devamı oku
25.789,024 kişilik nüfusun yüzde 50’den fazla Hristiyan’dır. Hem...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AOA = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 25.789,024 / Dili: Portekizce / Para Birimi: Kwanza (AOA) / İklim: Tropikal / Big Mac Index:- /  

Angola Hakkında Temel Bilgiler

P1050984.JPG

Uzun yıllar Portekiz sömürgesi olarak varlığını sürdürmüş olan Angola, Afrika kıtasının güneybatısında yer alır. Bağımsızlığını elde ettikten sonra 18 bölgeye ayrılarak yönetilen Angola’nın başkenti Luanda’dır.

Ülke, güneyde Namibya, kuzeydoğuda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve doğuda Zambiya ile komşudur. Batısında ise Atlas Okyanusu yer alır.

Zamanında sömürge devlet olduğundan resmi dili Portekizce olarak belirlenmiştir. Ancak bu dili, çoğunluğu başkent Luanda’da yaşayan ve ülke nüfusunun yüzde 30’unu oluşturan bir kesim konuşmaktadır. Halkın diğer kısmı daha çok yerel dilleri konuşmaktadır. En yaygın olanı Ovimbundu etnik grubu tarafından konuşulan Umbundu dilidir.

25.789,024 kişilik nüfusun yüzde 50’den fazlası Hristiyan’dır. Hem Katolikler hem de Protestanlar mevcuttur. Kalan nüfusun çoğunluğu yerel dinlere inanmaktadır.

Batı Afrika ve Orta Doğu’dan gelen göçmenlerin oluşturduğu, yaklaşık 500 bin kişilik nüfus, İslam dinine inanmaktadır. Ancak Angola hükumeti Ekim 2013'te yaptığı açıklamada ülke içerisinde İslam inancını yasa dışı din olarak ilan ederek, tüm İslami unsurları yasaklayarak camileri kapatmış ya da yıktırmıştır.

Tropikal iklime sahip olan Angola’ya gitmek için en uygun zaman yağışın ve şiddetli sıcaklıkların azaldığı Mayıs-Ekim ayları arasıdır. Bu dönemde ülkede çeşitli festivaller de düzenlenmektedir. Ülkenin en önemli festivallerinden biri Lubango Festivali, her yıl Ağustos ayının tamamına yayılır. Konserler, moda günleri, spor turnuvaları, güzellik yarışmaları, atölye çalışmaları ya da müzayedeler yapılmaktadır.

Angola’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

591570.jpg

Angola 18 bölgeye ayrılmış olarak yönetilmektedir. Bunlar içerisinde de toplam 157 il ve 618 adet ilçe bulunmaktadır. Başkenti Luanda olan ülkenin diğer önemli şehirleri şöyledir: Huambo, Lobito, Benguela, Lucapa, Kuito, Lubango, Malanje, Namibe, Soyo.

Angola Nerededir?

Afrika kıtasının güneybatısında yer alan Angola’nın komşuları güneyde Namibya, kuzeydoğuda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve doğuda Zambiya’dır. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer alır. Bunun dışında her ne kadar Angola'ya bağlı olsa da anakara ile fiziki bağlantısı bulunmayan ve ülkenin kuzeyinde Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Cabinda bölgesi de Kongo Cumhuriyeti'nin yanı sıra yine Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile sınıra sahiptir.

Angola’da Konuşulan Diller

Konuşulan dillerden en yaygın olanı Ovimbundu etnik grubu tarafından konuşulan Umbundu dilidir. Bunun dışında Ambundu etnik grubunun konuştuğu Kimbundu dili ile Bakongo etnik grubunun konuştuğu Kikongo dili yaygındır. Günlük hayatta ise Portekizce ve Kikongo başta olmak üzere birkaç dilin karışması ile oluşmuş Angola Kreyol dili olan Kituba da konuşulmaktadır. Angola’da toplam 40 değişik dil/lehçe konuşulmaktadır.

Angola Din ve İnanç

feature-8.jpg

25.789,024 kişilik nüfusun yüzde 50’den fazla Hristiyan’dır. Hem Katolikler hem de Protestanlar mevcuttur. Kala nüfusun çoğunluğu yerel dinlere inanmaktadır.

Batı Afrika ve Orta Doğu’dan gelen göçmenlerin oluşturduğu, yaklaşık 500 bin kişilik nüfus, İslam dinine inanmaktadır. Ancak Angola hükumeti Ekim 2013'te yaptığı açıklamada ülke içerisinde İslam inancını yasa dışı din olarak ilan ederek, tüm İslami unsurları yasaklayarak camileri kapatmış ya da yıktırmıştır.

Angola’nın Kısa Tarihi

1920-1960 yılları arasında Portekiz’in sömürgesi olmuştur. Bu dönemde koloni sahibi Portekiz 1926’dan Karanfil Devrimi'nin yaşandığı 1974’e kadar askeri cunta tarafından idare edilmiştir. Bu süreçte Angola’nın ekonomisini tarım ve hayvancılık oluşturuyordu. Ayrıca koloni ülkesi için çıkartılan elmasın ihracatı da önemli bir kaynaktı.

1950'lerde milliyetçilerin hareketlenmesiyle başlayan ve 1961’de silahlı mücadeleye dönüşen özgürlük sürecini, Afrika Yılı olarak adlandırılan 1960 yılında 18 Afrika ülkesinin sömürge sahibi ülkelerden bağımsızlığını ilan etmesi, hızlandırmıştır. Ve bağımsızlık mücadelesi dolaylı olarak, Portekiz'de 25 Nisan 1974’te meydana gelen Kadife Devrimi ile başarıya ulaşmıştır.

Ancak bu durum, Angola Ulusal Kurtuluş Cephesi (FNLA), Angola'nın Bağımsızlığı İçin Halk Hareketi (MPLA) ve União Nacional para a Independência Total de Angola (UNITA) özgürlük hareketleri arasında iktidarı ele geçirme adına silahlı çatışmanın yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Sonucunda MPLA mücadeleyi kazanarak 1975’te Luanda'da bağımsızlığı ilan etmiştir. FNLA ve UNITA da Huambo'da bağımsızlık açıklamasında bulunmuştur.

Huembo'da FNLA ve UNITA tarafından oluşturulan 'karşı hükümet' her ne kadar kısa süre içerisinde dağılmış olsa da, bağımsızlık ilanından kısa bir süre sonra bu üç taraf arasında Angola'yı iç savaşa sürükleyen çatışmalar şiddetlenmiştir. FNLA bu mücadeleden kısa süre içerisinde elense de, UNITA liderleri Jonas Savimbi'nin 2002'deki ölümüne kadar mücadelesini sürdürmüştür. Bu dönemde iktidardaki MPLA ise sosyalist ülkeleri rol model alarak siyasi-ekonomik bir rejim oluşturmuştur.

2002’de UNITA lideri Jonas Savimbi'nin ülkenin doğusunda ordu tarafından yakalanıp vurulmasından sonra UNITA silahlı mücadeleyi bıraktığını açıklamıştır. Bu olay neticesinde silahlı kanadını lav edilen UNITA'da buradaki güçlerin bir bölümünü Angola ordusu bünyesine alınmıştır. Yeni genel başkanları Isaias Samakuva önderliğinde normal bir muhalefet partisi görüntüsüne bürünen UNITA, 2008 yılında gerçekleştirilen ve MPLA'nın oyların yüzde 80'ini elde ettiği seçimlerde bir varlık gösterememiştir.

Son yıllarda özellikle ülkedeki petrol rezervlerinden elde edilen gelirlerle tüm ülkede yeniden yapılanma gerçekleştirilmektedir. Angola'da 2010 yılında kabul edilen yeni anayasa, iktidardaki MPLA'yı güçlendirmekte ve devlet başkanına otoriter bir yönetim imkânı sağlamaktadır.

Angola’ya Ne Zaman Gidilir?

angola_beach.jpg

Tropikal iklime sahip olan Angola’ya gitmek için en uygun zaman yağışın ve şiddetli sıcaklıkların azaldığı Mayıs-Ekim ayları arasıdır.

Angola’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Dubai, Johannesburg, Kazablanka, Paris, Londra, Brüksel, Amsterdam, Frankfurt, Madrid ve Lizbon’dan direkt uçuşlar bulunmaktadır.

Angola şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Angola'da Nerede Kalınır?

Afrika’nın yedinci en büyük ülkesi olan Angola, Atlas Okyanusu’nun kıyısındadır. Resmi dili Portekizce olarak belirlenmiş olsa da farklı etnik grupların konuştuğu yerel diller çoğunluktadır. Tropikal iklime ve bitki örtüsüne sahip olan Angola, festivalleri, konserleri, mimarisi, fil, zebra, deve kuşu gibi zengin habitatıyla ilgi çekici bir ülkedir. Bu ülkede çok sayıda ve çok çeşitli otel bulunmamaktadır bu yüzden aradığınız kriterlerde otel bulmanız çok kolay olmaz. Ancak erken rezervasyon ve araştırmayla kaliteli ve şık otellerde konaklayabilirsiniz.


Angola'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Angola otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Angola Otelleri

Afrika’nın güneybatısında yer alan Angola Cumhuriyeti’nin başkenti Luanda’dır. Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer alan bu ülke, doğal hayatıyla eşsiz bir ülkedir. Yağmur ormanlarıyla kaplı ülkede, aynı zamanda çöl şeridi de bulunur. Fil, zebra, çita, su aygırı gibi birçok hayvana da ev sahipliği yapan ülke, zengin ve hareketli tarihiyle de oldukça dikkat çeker. Farklı dillerin, etnik grupların ve dinlerin bir arada bulunduğu bu ülkede zaman zaman siyasi ve dini açıdan tartışmalı olaylar yaşanmaktadır.


Angola Otelleri
 

Angola’da ülke genelinde yaklaşık 100 otel bulunmaktadır. Bu yüzden aradığınız çeşitlilikte otel bulamayabilirsiniz. Ancak erken rezervasyon seçeneğiyle kaliteli ve güzel otellerde konaklayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Angola otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Angola’da İklim ve Hava Durumu

photo6.jpg

Angola’da tropikal iklim hâkimdir. Sahil kesimi ve kuzey bölgelerinde yıl boyu yüksek sıcaklıklar görülür. Gündüzleri 25-30 derece arasındadır. Bu bölgelerde Kasım ile Nisan ayları arasında yağmur sezonu yaşanır. Aynı dönemde bölge soğuk Benguela Akıntısı etkisinde olduğundan yoğun sis görülür.

Ülkenin orta kesimindeki yüksek alanlarda ve güneyinde daha ılımlı bir tropikal iklim hâkimdir. Özellikle kış aylarında gündüz ile gece sıcaklıkları arasındaki değerler yüksektir. Örneğin, Huambo'da Temmuz ayında gündüz sıcaklığı 25 derece iken, gece sıcaklıkları 7-8 derecedir. Bölgede Ekim-Nisan ayları arasında yağmur sezonu yaşanır. Angola'nın güneydoğu bölgesinde ise oldukça sıcak ve kurak bir iklim yaşanır. Gece sıcaklıklarının düşük olduğu bölgeye düşen yağış miktarı azdır.

Angola’nın Ekonomisi

5742605-8561182.jpg

2012 verilerine göre Angola, sahip olduğu 114,2 milyar dolarlık Gayri safi yurtiçi hâsıla ile Afrika kıtasının Güney Afrika Cumhuriyeti ve Nijerya'dan sonra üçüncü büyük ekonomisine sahiptir. Ancak yine de nüfusun büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşamaktadır. Uzun yıllar süren iç savaşın etkileri günümüzde de hissedilmektedir.

Özellikle son yıllarda sahip olunan petrol rezervleri ve diğer yeraltı zenginlikleri sayesinde iyi bir ekonomik kalkınma yaşanmıştır. Fakat bu gelirler halka doğru bir şekilde ulaştırılmadığından ülke nüfusunun büyük çoğunluğu işsizdir ve bir kısmı da açlık sınırının altında yaşamaktadır. Birleşmiş Milletler'in yayımladığı 2013 İnsani Gelişim Endeksi raporuna göre ülke 'az insani gelişim' kategorisinde yer almaktadır ve 186 ülke içerisinde 148. sıradadır.

Ülke nüfusunun çalışan kesiminin yüzde 85'i tarım sektöründedir. Ülkenin ihracatını sağladığı en önemli tarımsal ürününü başta kahve olmak üzere şeker kamışı, mısır, hindistan cevizi yağı, patates, pirinç ve kakaodur. Hayvancılık açısından sığır ve keçi yetiştirilir.

Ülke ihracatında en önemli ticaret ortakları Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Belçika ve İspanya’dır. İthalatta ise Portekiz, Güney Afrika Cumhuriyeti, ABD, Fransa ve Brezilya ile çalışılmaktadır.

Angola Kültürü

Pazar günleri kilise ayinlerine özellikle kadınlar, “bubu” adı verilen yöresel kıyafetle katılırlar. İnançlarına göre, Tanrı’ya ulaşmanın yolu iyi dans etmektir. Bu sebeple ayinler sırasında yöresel kıyafetlerle danslar yapılmaktadır.

Pek çok açıdan geçim sıkıntısı çekilen ülkede sağlık koşulları pek iyi değildir. Gıda ve tıbbi ihtiyaç sıkıntısı yaşanmaktadır. Nüfusun yaklaşık yüzde 30'u temel sağlık hizmetlerine erişim sağlayabilmektedir. Ülkede temiz su kaynaklarına ulaşabilen nüfusun oranı ise yüzde 40’tır. Her yıl binlerce kişi ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi kısa sürede atlatılabilecek hastalıklardan hayatını kaybetmektedir.

Eğitim açısından ülke genelinde 15 yaş ve üzerinde olan nüfusta okuma yazma bilenlerin oranı 2011 tahmini verilerine göre yüzde 70,4 düzeyindedir. Angola'da ilkokula gitmek zorunlu olmasına rağmen bu eğitimlere katılım çocuklar arasında üçte bir oranındadır.

Angola Mutfağı

3366817962_d9a34e32b3.jpg

Uzun yıllar Portekiz’in sömürge ülkesi olan Angola’nın mutfağında ister istemez Portekiz etkileri görülmektedir. Yemeklerin ana malzemeleri arasında un, fasulye, pirinç, balık, domuz eti, tavuk eti, sebzeler, tatlı patates, domates, soğan ve bamya yer alır. Çok fazla sos da kullanılır. “Funge” adlı yemek, özellikle maddi durumu iyi olmayan ailelerin evlerinde çoğu öğünde tüketilir. Aslında bir çeşit lapa ya da püre olduğu da söylenebilir. Eğer mevcutsa yanında et ya da fasulye tüketilir. “Muamba de galinha” tavukla hazırlanan bir ana yemektir. İçerisinde hurmadan hamur, bamya, sarımsak ve hurma yağı bulunur. Yanında pirinç ya da funge yenir.

Angola’nın Festivalleri

0,8dca1c41-aab6-455d-9e21-c989013b65df--r--NjQweDM0Mw==.jpg

Angola’daki festivaller daha çok sanat, müzik ve dini konular dikkate alınarak düzenlenmektedir. Ülkenin en önemli festivallerinden biri Lubango Festivali’dir. Her yıl Ağustos ayının tamamına yayılan festivalde konserler, moda günleri, spor turnuvaları, güzellik yarışmaları, atölye çalışmaları ya da müzayedeler yapılmaktadır.

Festi-Sumbe” olarak da adlandırılan “Sumbe Müzik Festivali”, her yıl Eylül ayında üç gün boyunca Sumbe şehrinde düzenlenmektedir. Ülke genelinden yeni ve popüler müzik ve dans grupları sahne almaktadır.

Luanda Ada Şöleni”, her yıl Kasım ayının ikinci Cumasında yapılmaktadır. Su Tanrısı ve balıkçıların koruyucusu olarak anılan Kianda anısında düzenlenmektedir.

Ülkenin en renkli etkinliği ise tabii ki Angola Karnavalı’dır. Her yıl Kutsal Cuma’dan Paskayla öncesindeki Salı’ya kadar geçen 5 günlük süreçte kutlanıyor. Bu süreçte özellikle Luanda şehrinde görkemli geçit törenlerine şahit olmak mümkün.

Angola’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

116433258.jpg

Farklı etnik grupların yaşadığı Angola’da hediyelik eşya konusunda da oldukça çeşitlilik mevcuttur. Pek çok şehirde yöresel ürün ve objeleri bulabileceğiniz açık pazarlar kuruluyor. Her birinde ülkeye özgü sebze ve meyvelerden elişi sanatlarına kadar pek çok ürün bulmak mümkündür.

Takılar, mücevherler, yöresel desenli kıyafetler, ahşap heykeller, biblolar ve seramikler dikkat çekmektedir.

Eğer başkent Luanda’ya gidecekseniz Benefica and Futungo açık pazarlarını tercih edebilirsiniz.

Angola’da alışveriş yaparken pazarlık yapmayı unutmayın.

Angola’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Adres: Avenida Pedro de Castro Van-Dunem Loy, 535, Mundo Verde - Talatona, Luanda

Telefon: 00244 939765336 / 37

Faks: 00244 939765338

embassy.luanda@mfa.gov.tr

http://luanda.be.mfa.gov.tr

 Angola Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval (9 Şubat)

Kadınlar Günü (8 Mart)

Kutsal Cuma

Barış Günü (4 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ulusal Kahramanlar Günü (17 Eylül)

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Angola Vizesi

Angola vizesi işlem süresi 8 iş günüdür. İstisnai durumlarda bu süre uzayabilir.

Angola Konsolosluğu vize randevu sistemi ile çalışmamaktadır. Angola Konsolosluğu vize başvuru işlemlerini, hafta içi Pazartesi-Salı 09:00 - 15:00 arasında kabul etmektedir.