Angola Hakkında Temel Bilgiler

P1050984.JPG

Uzun yıllar Portekiz sömürgesi olarak varlığını sürdürmüş olan Angola, Afrika kıtasının güneybatısında yer alır. Bağımsızlığını elde ettikten sonra 18 bölgeye ayrılarak yönetilen Angola’nın başkenti Luanda’dır.

Ülke, güneyde Namibya, kuzeydoğuda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve doğuda Zambiya ile komşudur. Batısında ise Atlas Okyanusu yer alır.

Devamını Oku

Angola ile İlgili

Angola Nerededir?

Afrika kıtasının güneybatısında yer alan Angola’nın komşuları güneyde Namibya, kuzeydoğuda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve doğuda Zambiya’dır. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer alır. Bunun dışında her ne kadar Angola'ya bağlı olsa da anakara ile fiziki bağlantısı bulunmayan ve ülkenin kuzeyinde Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Cabinda bölgesi de Kongo Cumhuriyeti'nin yanı sıra yine Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile sınıra sahiptir.

Angola’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Dubai, Johannesburg, Kazablanka, Paris, Londra, Brüksel, Amsterdam, Frankfurt, Madrid ve Lizbon’dan direkt uçuşlar bulunmaktadır. Pasaportu bulunan Türk vatandaşları, 18 Ekim 2021 tarihi itibariyle, her 180 günlük dönem içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ülkeye vizesiz giriş yapabilecekler.

Angola’ya Ne Zaman Gidilir?

angola_beach.jpg

Tropikal iklime sahip olan Angola’ya gitmek için en uygun zaman yağışın ve şiddetli sıcaklıkların azaldığı Mayıs-Ekim ayları arasıdır.

Angola Kültürü

Pazar günleri kilise ayinlerine özellikle kadınlar, “bubu” adı verilen yöresel kıyafetle katılırlar. İnançlarına göre, Tanrı’ya ulaşmanın yolu iyi dans etmektir. Bu sebeple ayinler sırasında yöresel kıyafetlerle danslar yapılmaktadır.

Pek çok açıdan geçim sıkıntısı çekilen ülkede sağlık koşulları pek iyi değildir. Gıda ve tıbbi ihtiyaç sıkıntısı yaşanmaktadır. Nüfusun yaklaşık yüzde 30'u temel sağlık hizmetlerine erişim sağlayabilmektedir. Ülkede temiz su kaynaklarına ulaşabilen nüfusun oranı ise yüzde 40’tır. Her yıl binlerce kişi ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi kısa sürede atlatılabilecek hastalıklardan hayatını kaybetmektedir.

Eğitim açısından ülke genelinde 15 yaş ve üzerinde olan nüfusta okuma yazma bilenlerin oranı 2011 tahmini verilerine göre yüzde 70,4 düzeyindedir. Angola'da ilkokula gitmek zorunlu olmasına rağmen bu eğitimlere katılım çocuklar arasında üçte bir oranındadır.

Angola Mutfağı

3366817962_d9a34e32b3.jpg

Uzun yıllar Portekiz’in sömürge ülkesi olan Angola’nın mutfağında ister istemez Portekiz etkileri görülmektedir. Yemeklerin ana malzemeleri arasında un, fasulye, pirinç, balık, domuz eti, tavuk eti, sebzeler, tatlı patates, domates, soğan ve bamya yer alır. Çok fazla sos da kullanılır. “Funge” adlı yemek, özellikle maddi durumu iyi olmayan ailelerin evlerinde çoğu öğünde tüketilir. Aslında bir çeşit lapa ya da püre olduğu da söylenebilir. Eğer mevcutsa yanında et ya da fasulye tüketilir. “Muambadegalinha” tavukla hazırlanan bir ana yemektir. İçerisinde hurmadan hamur, bamya, sarımsak ve hurma yağı bulunur. Yanında pirinç ya da funge yenir.

Angola’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

116433258.jpg

Farklı etnik grupların yaşadığı Angola’da hediyelik eşya konusunda da oldukça çeşitlilik mevcuttur. Pek çok şehirde yöresel ürün ve objeleri bulabileceğiniz açık pazarlar kuruluyor. Her birinde ülkeye özgü sebze ve meyvelerden elişi sanatlarına kadar pek çok ürün bulmak mümkündür.

Takılar, mücevherler, yöresel desenli kıyafetler, ahşap heykeller, biblolar ve seramikler dikkat çekmektedir.

Eğer başkent Luanda’ya gidecekseniz Benefica and Futungo açık pazarlarını tercih edebilirsiniz.

Angola’da alışveriş yaparken pazarlıkyapmayı unutmayın.

Angola’nın Festivalleri

0,8dca1c41-aab6-455d-9e21-c989013b65df--r--NjQweDM0Mw==.jpg

Angola’daki festivaller daha çok sanat, müzik ve dini konular dikkate alınarak düzenlenmektedir. Ülkenin en önemli festivallerinden biri Lubango Festivali’dir. Her yıl Ağustos ayının tamamına yayılan festivalde konserler, moda günleri, spor turnuvaları, güzellik yarışmaları, atölye çalışmaları ya da müzayedeler yapılmaktadır.

Festi-Sumbe” olarak da adlandırılan “SumbeMüzikFestivali”, her yıl Eylül ayında üç gün boyunca Sumbe şehrinde düzenlenmektedir. Ülke genelinden yeni ve popüler müzik ve dans grupları sahne almaktadır.

LuandaAdaŞöleni”, her yıl Kasım ayının ikinci Cumasında yapılmaktadır. SuTanrısı ve balıkçıların koruyucusu olarak anılan Kianda anısında düzenlenmektedir.

Ülkenin en renkli etkinliği ise tabii ki AngolaKarnavalı’dır. Her yıl KutsalCuma’dan Paskayla öncesindeki Salı’ya kadar geçen 5 günlük süreçte kutlanıyor. Bu süreçte özellikle Luanda şehrinde görkemli geçit törenlerine şahit olmak mümkün.

 Angola Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval (9 Şubat)

Kadınlar Günü (8 Mart)

Kutsal Cuma

Barış Günü (4 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ulusal Kahramanlar Günü (17 Eylül)

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Angola’da İklim ve Hava Durumu

photo6.jpg

Angola’da tropikal iklim hâkimdir. Sahil kesimi ve kuzey bölgelerinde yıl boyu yüksek sıcaklıklar görülür. Gündüzleri 25-30 derece arasındadır. Bu bölgelerde Kasım ile Nisan ayları arasında yağmur sezonu yaşanır. Aynı dönemde bölge soğuk Benguela Akıntısı etkisinde olduğundan yoğun sis görülür.

Ülkenin orta kesimindeki yüksek alanlarda ve güneyinde daha ılımlı bir tropikal iklim hâkimdir. Özellikle kış aylarında gündüz ile gece sıcaklıkları arasındaki değerler yüksektir. Örneğin, Huambo'da Temmuz ayında gündüz sıcaklığı 25 derece iken, gece sıcaklıkları 7-8 derecedir. Bölgede Ekim-Nisan ayları arasında yağmur sezonu yaşanır. Angola'nın güneydoğu bölgesinde ise oldukça sıcak ve kurak bir iklim yaşanır. Gece sıcaklıklarının düşük olduğu bölgeye düşen yağış miktarı azdır.

Angola’nın Kısa Tarihi

1920-1960 yılları arasında Portekiz’in sömürgesi olmuştur. Bu dönemde koloni sahibi Portekiz 1926’dan Karanfil Devrimi'nin yaşandığı 1974’e kadar askeri cunta tarafından idare edilmiştir. Bu süreçte Angola’nın ekonomisini tarım ve hayvancılık oluşturuyordu. Ayrıca koloni ülkesi için çıkartılan elmasın ihracatı da önemli bir kaynaktı.

Devamını Oku

Angola’nın Ekonomisi

5742605-8561182.jpg

2012 verilerine göre Angola, sahip olduğu 114,2 milyar dolarlık Gayri safi yurtiçi hâsıla ile Afrika kıtasının Güney Afrika Cumhuriyeti ve Nijerya'dan sonra üçüncü büyük ekonomisine sahiptir. Ancak yine de nüfusun büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşamaktadır. Uzun yıllar süren iç savaşın etkileri günümüzde de hissedilmektedir.

Özellikle son yıllarda sahip olunan petrol rezervleri ve diğer yeraltı zenginlikleri sayesinde iyi bir ekonomik kalkınma yaşanmıştır. Fakat bu gelirler halka doğru bir şekilde ulaştırılmadığından ülke nüfusunun büyük çoğunluğu işsizdir ve bir kısmı da açlık sınırının altında yaşamaktadır. Birleşmiş Milletler'in yayımladığı 2013 İnsani Gelişim Endeksi raporuna göre ülke 'az insani gelişim' kategorisinde yer almaktadır ve 186 ülke içerisinde 148. sıradadır.

Ülke nüfusunun çalışan kesiminin yüzde 85'i tarım sektöründedir. Ülkenin ihracatını sağladığı en önemli tarımsal ürününü başta kahve olmak üzere şeker kamışı, mısır, hindistan cevizi yağı, patates, pirinç ve kakaodur. Hayvancılık açısından sığır ve keçi yetiştirilir.

Ülke ihracatında en önemli ticaret ortakları Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Belçika ve İspanya’dır. İthalatta ise Portekiz, Güney Afrika Cumhuriyeti, ABD, Fransa ve Brezilya ile çalışılmaktadır.

Angola Din ve İnanç

feature-8.jpg

25.789,024 kişilik nüfusun yüzde 50’den fazla Hristiyan’dır. Hem Katolikler hem de Protestanlar mevcuttur. Kala nüfusun çoğunluğu yerel dinlere inanmaktadır.

Batı Afrika ve Orta Doğu’dan gelen göçmenlerin oluşturduğu, yaklaşık 500 bin kişilik nüfus, İslam dinine inanmaktadır. Ancak Angola hükumeti Ekim 2013'te yaptığı açıklamada ülke içerisinde İslam inancını yasa dışı din olarak ilan ederek, tüm İslami unsurları yasaklayarak camileri kapatmış ya da yıktırmıştır.

Angola’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Adres: Avenida Pedro de Castro Van-Dunem Loy, 535, Mundo Verde - Talatona, Luanda

Telefon: 00244 939765336 / 37

Faks: 00244 939765338

[email protected]

http://luanda.be.mfa.gov.tr

Angola’da Konuşulan Diller

Konuşulan dillerden en yaygın olanı Ovimbundu etnik grubu tarafından konuşulan Umbundu dilidir. Bunun dışında Ambundu etnik grubunun konuştuğu Kimbundu dili ile Bakongo etnik grubunun konuştuğu Kikongo dili yaygındır. Günlük hayatta ise Portekizce ve Kikongo başta olmak üzere birkaç dilin karışması ile oluşmuş Angola Kreyol dili olan Kituba da konuşulmaktadır. Angola’da toplam 40 değişik dil/lehçe konuşulmaktadır.

Angola'da Nerede Kalınır?

Afrika’nın yedinci en büyük ülkesi olan Angola, Atlas Okyanusu’nun kıyısındadır. Resmi dili Portekizce olarak belirlenmiş olsa da farklı etnik grupların konuştuğu yerel diller çoğunluktadır. Tropikal iklime ve bitki örtüsüne sahip olan Angola, festivalleri, konserleri, mimarisi, fil, zebra, deve kuşu gibi zengin habitatıyla ilgi çekici bir ülkedir. Bu ülkede çok sayıda ve çok çeşitli otel bulunmamaktadır bu yüzden aradığınız kriterlerde otel bulmanız çok kolay olmaz. Ancak erken rezervasyon ve araştırmayla kaliteli ve şık otellerde konaklayabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Angola otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Angola’da Nerede Kalınır – Angola'nın Bölgeleri 

Angola bağımsızlığını kazandıktan sonra 18 bölgeye ayrılmıştır. Birçok şehir içinden en önemli ve en çok tercih edilenleri Luanda, Futungo de Belas, Benguela, Viana, Lobito bölgeleridir. Ancak otellerin çoğu başkent olan Luanda’da toplanmıştır. Diğer şehirler konaklama açısından daha az avantajlıdır. 

Angola’da otobüs, tren, taksi ya da araba kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Angola’da “candogueiro” adı verilen minibüs benzeri açık mavi araçlar çoğunluktadır. Gündüz bu araçlarla ulaşım oldukça güvenlidir ancak akşam saatlerinde bilinen şirketlerin taksilerini tutmanız önerilir. Angola’da tren sistemi restore edilmektedir ve güncellenmektedir ancak belli bir hat çalışır durumdadır. Bu trenlerde de fiyata göre belli kategoriler bulunmaktadır.

Luanda Bölgesindeki Angola Otelleri 

Angola’nın en büyük şehri ve başkenti olan Luanda, en yüksek nüfuslu şehirlerinden biridir. Önemli bir ticari liman olan Luanda, dar sokakları ve eski mimarisi ile dikkat çeker. Bölgede yeraltı madenlerinin yanısıra kahve ve şeker de önemli ihraç maddeleridir. 

 • Thomson House Hotel
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı servisi, ortak salon ve mutfak, plaj, oyun odası, akşam eğlencesi, spa ve jakuzi, masaj
  Fiyat: Geceliği 80 € -124 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Thomson House Hotel

 • EPIC SANA Luanda Hotel
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, gece kulübü, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezi, masaj, sauna, yüzme havuzu, teras
  Fiyat: Geceliği 360 € - 522 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Baia
  Özellikler:
   Park yeri, restoran, bar, engelli konuklar için olanaklar, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezi, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 254 € - 303 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Faias Residence
  Özellikler:
   Havaalanı servisi, ortak salon, restoran, snack bar, hiking
  Fiyat: Geceliği 128 € - 260 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Continental Luanda
  Özellikler:
   Otopark, engelli konuklar için olanaklar, transfer ve havaalanı servisi, bar, restoran, kafe, fitness merkezi, teras
  Fiyat: Geceliği 168 € - 276 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Continental Luanda

Futungo de Belas Bölgesindeki Angola Otelleri

Luanda bölgesinin bir alt bölümü olan Futungo de Belas bölgesi, güneydoğuda bulunur. Yerel yemekleri, farklı kültürleri ile çok hareketli ve canlı bir bölgedir.

 • Cascata Hotel
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı servisi, bahçe, yüzm havuzu, bar, restoran
  Fiyat: Geceliği 180 € - 220 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Cascata Hotel

 • FD & Filhos Guesthouse
  Özellikler:
   Bar, restoran, 24-saat açık resepsiyon.
  Fiyat: Geceliği 70 € - 73 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sun Shine Hotel
  Özellikler:
   Park yeri, transfer ve havaalanı servisi, ortak salon, engelli konuklar için olanaklar, bar, restoran, fitness merkezi, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 52 € - 70 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Sun Shine Hotel

Benguela Bölgesindeki Angola Otelleri

Ülkenin batısında bulunan Benguela şehrinin ekonomisi tarım, hayvancılık ve madenciliğe dayanır. Viana bölgesinin içinde bulunur. Ülke genelinde olduğu gibi şeker, kahve, fasulye gibi tarım ürünleri ihraç edilir.

 • Ramire Tour Guest House
  Özellikler:
   Otopark, havaalanı servisi, ortak salon, kafe, restoran, bar, hiking, plaj, teras
  Fiyat: Geceliği 67 € - 130 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Ramire Tour Guest House

 • Pensão Residêncial Chileo
  Özellikler:
   Park yeri, kafe, teras, plaj, hiking, 24-saat açık resepsiyon
  Fiyat: Geceliği 63 € - 128 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Pensão Wandi
  Özellikler:
   Bar, restoran, havaalanı servisi
  Fiyat: Geceliği 82 € - 135 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Aparthotel Mil Cidades
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı servisi, fitness merkezi, yüzme havuzu, ortak salon, bahçe, teras, bar
  Fiyat: Geceliği 74 € - 523 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Aparthotel Mil Cidades

Viana Bölgesindeki Oteller

Birçok mülteciye ev sahipliği yapan bu bölgede, son dönemlerde endüstrinin ve sanayinin de gelişmesiyle nüfus oldukça artmıştır. Luanda şehir merkezinden 1 – 1,5 saat uzaklıkta olan bu bölge, 2007 yılında açılan futbol stadıyla da dikkat çeken popüler bir bölgedir.

 • Redma Vianense
  Özellikler:
   24-saat açık resepsiyon, sigara içilmeyen odalar, klima
  Fiyat: Geceliği 70 € - 85 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Redma Vianense

 • Mucinga Nzambi
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, 24-saat açık resepsiyon, tenis kortu
  Fiyat: Geceliği 111 € - 130 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Residencial Jackinho
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, 24-saat açık resepsiyon, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 50 € - 75 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Horizonte Novo
  Özellikler:
   Otopark, havaalanı servisi, kafe, bar, restoran, finess merkezi, tenis kortu, yüzme havuzu, teras, bahçe
  Fiyat: Geceliği 183 € - 206 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Horizonte Novo

Lobito Bölgesindeki Oteller

Benguela bölgesinde bulunan Lobito şehri, Catumbela Haliçi’nin kuzey kıyısındadır. Çok önemli bir ticaret limanı olan bu bölge, her yıl milyonlarca ton ihracat ve ithalat yapılmasını sağlar. Şehrin kuruluşu olan 2 Eylül tarihinde her yıl kutlamalar ve festivaller düzenlenir.

 • Chik-Chik Hotel Lobito I
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı servisi, 24-saat açık resepsiyon
  Fiyat: Geceliği 180 € - 187 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Chik-Chik Hotel Lobito I

 • Chik-Chik Lobito II
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, havaalanı servisi, engelli konuklar için olanaklar, fitness merkezi, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 172 € - 195 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Vunge Kita Lobito
  Özellikler:
   Bar, restoran, transfer ve havaalanı servisi, ortak salon, yüzme havuzu, teras, park yeri
  Fiyat: Geceliği  120 € - 172 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Vunge Kita Lobito

Angola bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Angola Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Angola otellerini görmek için tıklayın.

Angola Otelleri

Afrika’nın güneybatısında yer alan Angola Cumhuriyeti’nin başkenti Luanda’dır. Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer alan bu ülke, doğal hayatıyla eşsiz bir ülkedir. Yağmur ormanlarıyla kaplı ülkede, aynı zamanda çöl şeridi de bulunur. Fil, zebra, çita, su aygırı gibi birçok hayvana da ev sahipliği yapan ülke, zengin ve hareketli tarihiyle de oldukça dikkat çeker. Farklı dillerin, etnik grupların ve dinlerin bir arada bulunduğu bu ülkede zaman zaman siyasi ve dini açıdan tartışmalı olaylar yaşanmaktadır. 

Angola’da ülke genelinde yaklaşık 100 otel bulunmaktadır. Bu yüzden aradığınız çeşitlilikte otel bulamayabilirsiniz. Ancak erken rezervasyon seçeneğiyle kaliteli ve güzel otellerde konaklayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Angola otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Angola Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 0oC
  • Mar 0oC
  • Nis 0oC
  • May 0oC
  • Haz 0oC
  • Tem 0oC
  • Agu 0oC
  • Eyl 0oC
  • Eki 0oC
  • Kas 0oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 25.789,024
Dili: Portekizce
Para Birimi: Kwanza (AOA)
İklim: Tropikal
Big Mac Index:-