Benguela

Benguela Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Benguela, Angola’nın bir şehridir. Benguela eyaletinin başkenti olan şehirde yaklaşık 513.000 kişi yaşamaktadır. Benguela, Angola’nın en kalabalık şehirleri arasında yer almaktadır.

Şehri dikkat çekici kılan özelliği, güzel plajlarıdır. Doğal plajlarının çarpıcı güzelliği, bölgedeki hayvan çeşitliliği ve şehrin kültürel varlıkları Benguela’nın atmosferini oluşturan unsurlardır. Eskiden, Portekiz’in Afrika’daki ticaret merkezlerinden biri olan Benguela, günümüzde halen Angola’da doğu ve batı hattında önemli bir ticari bağlantı noktası niteliği taşımaktadır. Angola’nın iç bölgelerinden yetişen; kahve, şeker kamışı, sisal, mısır ve tütün, çoğunlukla Benguela’da işlenmektedir.

Benguela’nın kuruluşu, 1617 yılında Portekizlilerin girişimiyle gerçekleşmiştir. Şehir uzun bir dönem boyunca, Brezilya ve Küba’ya kölelerin gönderildiği merkez olmuştur. 20. yüzyılın başlarında ise Benguela, büyüyen ekonomisi ile kaliteli işletmeleri elverişli ortamına çekmiş ve korumuştur. Zamanla sisal ve balıkçılık sektörleri gelişmiş; 1974 yılına kadar inşaat, finans ve hizmet sektörü büyük bir patlama yaşamıştır. 1975 yılına gelindiğinde Angola, Portekiz’den bağımsızlaşmıştır. Bağımsızlığın ardından, 1975 - 2002 yılları arasında Angola’da sürmüş olan iç savaş sırasında, Benguela demir yolu hattı kapatılmıştır. Fakat 2000’li yılların ortalarına gelindiğinde, demir yolunun bir kısmı, daha huzurlu bir ortamda restore edilmiştir. Şehrin 1983 yılına rastlayan 150.000 kişilik nüfusunu, iç savaş nedeniyle bölgeye gelen mülteciler oluşturmuştur. 2011 yılına gelindiğinde ise, şehrin kolonyal dönemden kalma bölgesinde nispeten daha kaliteli evler bulunduğundan mülteciler gecekondu bölgelerine taşınmışlardır. 

Yelpazesi geniş restoran seçenekleri, plajları, misafirperverhalkı ile güzel bir şehir olarak değerlendirilen Benguela, sahip olduğu mimari eserlerle de dikkat çekmektedir. 

Benguela Nerededir?

Benguela, Afrika kıtasının güneybatı bölümünde yer alan Angola Cumhuriyeti’nde, ülkenin en büyük şehirlerinden Luanda’nın güneyinde, Benguela eyaletinde bulunmaktadır. Angola’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Benguela, kendiyle aynı adı taşıyan bir koyda yer almaktadır. 

Benguela’ya Nasıl Gidilir?

Catumbela Havalimanı Benguela’ya en yakın ticari yolcu seferlerine açık havalimanıdır. Havalimanı, Luanda ve Lubango şehirleri ile servis araçlarıyla bağlantılıdır.

Benguela Luanda şehrine araba ile 7 saat uzaklıktadır. Bu süre trafik durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Şehre seyahat etmek için bir diğer seçenek ise trendir. Fakat trenler seyrek ve yavaştır. Yakındaki Lobito’dan günlük seferler, Huambo’dan ise haftada en az bir kere gece seferi mevcuttur. Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırına yakın bulunan Luao ile de bağlantı bulunmaktadır.

Denizyoluyla ulaşmak için ise Lobito Limanı’ndan Benguela’ya düzenlenen gemi seferleri tercih edilebilir. 

Benguela’da Görülecek Yerler

Benguela, plajlarıyla ünlü bir şehir olduğundan, görülecek yerleri arasında başlıca birkaç plajı sayılabilir.

Angola’nın en ünlü plajı BaiaAzul, olağanüstü mavi suyu ile kartpostallara konulacak derecede ilgi çekicidir. Birkaç adet restoranın bulunduğu plaj, sessiz bir atmosfere sahiptir. Bu açıdan biraz dinlenmek için ideal bir nokta olarak değerlendirilmektidir.

Praia Morena ise şehrin ana plajıdır. Merkeze yakın konumda bulunmasından dolayı tatil günlerinde çok kalabalık olabilmektedir. Fakat güzel kumu ve temiz suyu ile genelde sessiz ve sakindir.

Caota Plajı, şehir merkezine 10 kilometre mesafede yer almaktadır. Bu plaj, su altı dalış aktivitesi için elverişlidir.

Caotinha Plajı, küçük bir plajdır fakat oldukça temiz ve berrak suyu ile dikkat çekicidir.

Adını masmavi renkteki suyundan alan Mavi Koy Plajı da görülmeye değer bir başka kumsaldır.

Benguela ile İlgili

Benguela Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25.3oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26.7oC
  • Nis 26.3oC
  • May 24.4oC
  • Haz 20.8oC
  • Tem 19.6oC
  • Agu 19.9oC
  • Eyl 21.3oC
  • Eki 22.8oC
  • Kas 24.4oC
  • Ara 24.7oC

Kısa Kısa