Lubango Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eski adı Sá da Bandeira olan Lubango, deniz seviyesinden 1.760 metre yükseklikte yer alan bir yerleşimdir. Günümüzde bölgede yaklaşık 103 bin kişi yaşamaktadır. Dağ yamaçlarına yayılmış doğal bir parkla çevrili olan Lubango, Madeira Adaları'ndan gelen kolonistler için kurulmuştur. Portekiz tarzında inşa edilen şehir, bir zamanlar Angola’nın iç kısımlarındaki Portekiz yerleşiminin merkezi olmuştur. Portekiz mimarisi ile ticaret merkezi, endüstri merkezi, katedral ve ortaokul kurulmuştur. Şehrin ekonomisi tarıma; tahıl, tütün, sisal, meyve ve sebzeciliğe dayanmaktadır. Angola’nın en güzel bölgelerinden biri olan Lubango, nefes kesici manzaralara sahiptir.

Angola’nın en güzel yerlerinden biri olarak değerlendirilmesinin yanı sıra kimileri tarafından dünyanın da en güzel yerlerinden biri olarak sayılabilen Lubango, Angola’da yer alabilecek başka fantastik yerler de olabileceği konusunda merak uyandırmaktadır. Huila yönetim bölgesinin başkenti olan Lubango, eskiden de bölgeye yönetim merkezliği görevi üstlenmiştir. Fakat Portekiz yönetimi sırasında yerleşim yerinin işlevinde değişikliğe gidilmiştir. Etrafı yeşilliklerle ve dağlarla çevrili bir şehir olan Lubango ziyaretçilerinde hoş hisler uyandırmaktadır.

Maderia Adası’ndan binlerce Portekizli, 1882 yılında bugünkü Lubango’ya yerleşmek için gelmiştir. Portekizli çiftçiler, toprakları kendi hâkimiyetlerine alarak yerli halkı orada hizmet etmeye zorunlu bırakmıştır. 19010 yılında, bölgede hâlihazırda 1700’den fazla “Lubango” olarak adlandırılan etnik Portekizliler yaşam sürüyordur. Portekiz hükümeti bölgeyi Sá da Bandeira olarak yeniden isimlendirmiştir. Kasabaya birçok işlevsel yapı inşa edilmiştir. İlerleyen süreçte havalimanı ve tren istasyonu inşa edilmiş, şehir tarım ve ulaşım açısından gelişim göstermiştir. 1974 yılında, Lizbon’daki devrim nedeniyle Angola Portekiz’den bağımsızlığını kazanmış ve şehir yeniden Lubango olarak isimlendirilmiştir.

Lubango, Angola’nın birkaç gün dinlenmek, maceraya atılmak ve çok güzel yemekler yemek üzere ziyaret edilebilecek bir şehridir. Geceleri havanın serin, gündüzlerin ise ılıman sayılabileceği şehirde geçirilen zaman turistleri memnun bırakmaktadır.

Muazzam uçurumları, göz alıcı manzarası, hayvan çeşitliliği ve muhteşem doğası ile Lubango doğa severler için bir çekim noktasıdır. Birçok konaklama seçeneğine de sahip olan şehir, ziyaretçiler tarafından mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak değerlendirilmektedir.


Lubango Nerededir?

Lubango, Afrika kıtasının güney batı bölümünde yer alan Angola Cumhuriyeti’nin 18 yönetim bölgesinden biri olan Huila eyaletinin başkentidir. Angola’nın Namibe şehrinin 160 kilometre doğusunda bulunan Lubango, deniz seviyesinden 1.760 metre yükseklikte konumlanmaktadır.

Lubango’ya Nasıl Gidilir?

Lubango’da Luanda ve Namibya’daki Windhoek şehirlerinden gelen günlük uçuş seferleri hizmet vermektedir. Bazı otellerin havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlama gibi kolaylaştırıcı hizmetleri bulunmaktadır. Araba kullanarak şehir merkezine ulaşma seçeneği de bulunmaktadır fakat Angola’da araba sürmenin kolay olmadığı bilinmektedir. Çukurların bol olduğu yollarda sıkça tehlikeli dakikalar ve trafik kazaları yaşanabilmektedir.

Bir başka seçenek olarak ise Luanda’dan hareket eden otobüsler bulunmaktadır. Benguela’dan geçerek Lubango’ya giden otobüslerde yolculuk süresi uzun olduğundan yorucu bir deneyim yaşanabilmektedir.

Şehirde gezinmenin en pratik yolu ise arabadır. Bir araba kiralayarak rahatça gezmek mümkündür. Aksi halde çok sınırlı bir çerçevede kalma durumu ortaya çıkmaktadır.

Lubango’da Kalınacak Yerler

Pululukwa, bütçe dostu olmayan bir konaklama seçeneği olsa da, Lubango gezisinin en çarpıcı öğelerinden biridir. Tesis, gölleri, meyve ve sebze bahçeleri, hayvanları ile çok güzel bir atmosfer sunmaktadır. Doğa severler için uzun yürüyüşler yapma imkanı sunan bir çevreye sahiptir. Büyülü bir yer olarak değerlendirilen tesis Angola’nın içinde ve hatta dışında da kalınabilecek en güzel noktalardan biri olarak değerlendirilmektedir.
 

Lubango’da Görülecek Yerler

Kente hakim bir tepe üzerinde yer alan 30 metre yüksekliğindeki Cristo-Rei (Mesih Kral) heykeli, şehrin dikkat çeken bir yapısıdır. Heykelin yanı başında ise devasa harflerle Hollywood biçiminde Lubango yazmaktadır.

Angola’nın yedi harikasından biri denilebilecek Fenda da Tundavala (Tundavala Boşluğu), Lubango’ya 18 kilometre mesafededir. Serra da Leba dağında yer alan muazzam uçurum, 1000 metre yükseklikte bir oyuk oluşturmuştur. 2200 metre yüksekliğe sahip bir dağdan bir dilim kesilmiş gibi bir görüntü sunan Tundavala, muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Namib Çölü’nün bir uzantısı olan Namibe eyaletinde, Lubango’ya 185 kilometre mesafede yer alan sahil kenti Moçamedes, yarı çöl manzaralıdır. Angola’nın en büyük üçüncü limanına sahip Moçamedes’te yüzen yunuslar görülmeye değerdir.

 

Lubango ile İlgili

Lubango Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 18oC
  • Şub 18oC
  • Mar 18oC
  • Nis 18oC
  • May 17oC
  • Haz 15oC
  • Tem 15oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 20oC
  • Kas 19oC
  • Ara 18oC

Kısa Kısa