Google+

Luanda

Luanda - : - / -
--℃
1 AOA=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon25℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon26℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon24℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon23℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon25℃
  Nüfus: 6,542,942 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Angola Kvanzası (AOA) / İklim: Yarı Kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Luanda, ya da eski adıyla São Paulo da Assunção de Loanda, Angola’nın başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin en kalabalık ve önemli şehri olan Luanda aynı zamanda bir numaralı liman kenti, en önemli endüstri ve kültür merkezidir. Angola’nın Atlantik kıyısında bulunan Luanda dünyada Portekizce konuşulan yerler arasındaki en kalabalık nüfuslu üçüncü şehirdir.

Şehir günümüzde büyük bir kentsel dönüşüm geçirmekte, yeni imara açılmış pek çok bölgede inşaatlar sürmektedir. Temel geliri petrol, elmas ve benzeri yer altı zenginliklerinin ihracatı olan olan ülke, başkentin siluetini değiştirecek lüks ve şık binaların inşasına büyük yatırım yapmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0gCvgtJDhm4

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Her ne kadar iç savaş zamanında çok hasar görmüş olsa da sürekli gelişmeye devam eden Luanda, turistler için pek çok tarihi nokta ve liman keyfi sunuyor.

Museu de Antropologia

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Museu de Antropologia

Fortaleza de São Miguel isimli, 1576 yılında Portekizli sömürgeciler tarafından inşa edilen bu tarihi bir binanın içinde yer alan Antropoloji Müzesi, afrika maskeleri, müzik aletleri ve yerlilere ait av eşyaları sergilemektedir. Müzenin büyüleyici bir manzarası vardır.

-

Luanda lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz EPIC SANA Luanda Hotel, Hotel Presidente Luanda, Skyna Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Trópico, Inn Luanda gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Luanda aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Banco Nacional de Angola

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Banco Nacional de Angola

Dikkat çekici kubbesi ve pembe fasadıyla Banco Nacional de Angola (Angola Ulusal Bankası) merkez binası şehrin en dikkat çekici mimari yapılarındandır. Portekizli mimar Vasco Regaleira tarafından tasarlanan bina 1956 yılında açılmıştır.

-

 Palácio de Ferro

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Palácio de Ferro

 Palácio de Ferro

Palácio de Ferro, Fransız mimar Gustave Eiffel, yani Eiffel Kulesi’nin mimarı, tarafından 1890larda tasarlanmış ve Paris Evrensel Sergisi isimli prestijli tasarım etkinliği kapsamına görüxüye çıkarılmıştır. 1902 yılında sökülerek Luanda’ya getirilen yapı tamamen demir aksamdandır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Luanda sıcak yarı kurak iklim özellikler gösterir. İklim ılımandır ama şaşırtıcı bir biçimde kurudur dolayısıyla yağış pek düşmez. Bu kuruluğu da Benguela Akıntısı’da borçludur. Haziran-ekim arası en kurak aylardır. Kente gitmek için en ideal dönem bahar aylarıdır.

Luanda’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur. Pek çok uluslararası uçuş yapılmaktadır.

Luanda’da hem şehir merkezinde hem de çevresinde hostelden 5 yıldızlıya kadar pek çok otel seçeneği mevcuttur.

candongueiros2.jpg

Şu anda yapılmakta olan kapsamlı bir otobüs sistemi projesi vardır. Yerel halkın tercih ettiği ulaşım biçimi ise Candongueiros denilen minibüs taksilerdir.

Bir liman kenti olan Luanda’da deniz mahsulleri ve bolca balık tüketilmektedir. Baharatın bol kullanıldığı Angola mutfağında buharda pişirilen sebzeler de öğle ve akşam yemeklerinde tercih edilir. Luanda restoranlarında bunlar dışında dünya mutfağından örnekler de bulmak mümkündür.

Popüler restoranlar

Kymbu, Cais de Quatro, Panela de Barro, Fortaleza.

Bahşiş

Angola restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Luanda gece hayatı anlamında çok fazla seçeneğe sahip değildir. Turistler ve yerli halk daha çok kafe, pub ya da restoranlarda vakit geçiriyor. Sindicato de Carveja, Eden Club ya da Doo Bahr’ı deneyebilirsiniz. Jango Valeriro’da Kizomba adı verilen Angola Tangosu da izlenebilir.

Uluslararası Caz Festivali (Temmuz-Ağustos)

Luanda Sounds Fest (Eylül)

Luanda’da yöresel ürünler arıyorsanız gitmeniz gereken yer, şehrin güneyindeki Benfica Hadncrafts Market olmalıdır. Burada aradığınız her şeyi bulmanız mümkündür. Bunun dışında şehirde dolaşırken pek çok AVM ile de karşılaşacaksınız.

Luanda (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark vardır. Türkiye’nin saati Luanda’dan 1 saat ileridedir.

Angola sınırları içerisinde yer alan Luanda’nın para birimi Angola Kvanzası’dır. 1 TL yaklaşık 56,50 Kvanzadı’dır.

Angola sınırları içinde yer alan Torun’un resmi dili Portekizce’dir.

LUANDA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Avenida Pedro de Castro Van-Dunem Loy, 535, Mundo Verde - Talatona, Luanda

Telefon: 00244 939765336 / 37

Faks: 00244 939765338

embassy.luanda@mfa.gov.tr

http://luanda.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval (9 Şubat)

Kadınlar Günü (8 Mart)

Kutsal Cuma

Barış Günü (4 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ulusal Kahramanlar Günü (17 Eylül)

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 115

Polis: 113

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Luanda’ya gidebilmesi için vize almaları gerekmektedir.

Angola vizesi işlem süresi 8 iş günüdür. İstisnai durumlarda bu süre uzayabilir.

Angola Konsolosluğu vize randevu sistemi ile çalışmamaktadır. Angola Konsolosluğu vize başvuru işlemlerini, hafta içi Pazartesi-Salı 09:00 - 15:00 arasında kabul etmektedir.