Berlin Olimpik Stadyum

Berlin’in doğu yakasında yer alan stadyum, 1936 yılında üzerine yapılmıştır. Mimar Werner March tarafından inşa edilen 112 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan yapı, 74.064 kişi kapasiteye sahiptir. Stadyum, Berlin gezinizde mutlaka gezmeniz gereken yerlerden birisidir. 1933 yılında iktidara geçen Adolf Hitler, Olimpiyat Oyunları’nı kullanarak propaganda yapmak amacıyla stadyumu inşa ettirmiştir. Ayrıca Hitler ve Mussolini’nin buluştuğu yer olmasından dolayı da önemlidir.

1936 Yaz Olimpiyatları, 1974 ve 2006 FIFA Dünya Kupası final maçlarına ev sahipliği yapmıştır. Spor organizasyonları dışında bu stadyumda The Rolling Stones, Depeche Mode, Micheal Jackson, Madonna gibi dünyaca ünlü müzik grupları ve sanatçılar konserler vermiştir.

Olimpiyat Stadyumu, günümüzde Olimpiapark Berlin’i bir parçasıdır. 2004’teki renovasyonla birlikte 74 bini aşan bir kapasiteye ulaşan stadyum, şu an Almanya’nın en büyük futbol stadyumudur. Stadyum sadece futbol karşılaşmaları için değil birçok etkinlik, konser ve olimpiyat organizasyonları için kullanılmakta. 2011 yılında gerçekleştirilen dünya Kültür Festivali’nde 70 bin kişi barış için meditasyon yaptı. En son 2018’de Avrupa Atletizm Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Berlin Olimpiyat Stadyumu, birçok tarihi ana ev sahipliği yapmıştır. Stadyum,1936 Olimpiyatlarında 100 binin üstündeki seyircili beyzbol maçıyla elde edilen bir dünya rekorunu da elinde tutuyor.

Ziyaret Bilgileri: Gezi turları için stadyumun belirli bir ziyaret saati bulunmamakta, her ay değişiklik göstermektedir. Bu nedenle plan yapmadan önce web sayfalarından aylık olarak yayınlanan takvimlerini kontrol edebilirsiniz. Bilet fiyatı 11 Euro’dur.

Adres: Olympischer Platz 3, 14053 Berlin

Yol Tarifi: Berlin Olimpiyat Stadı’na U2 metro hattıyla ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Georg Kolbe Museum, British & Commonwealth War Cemetery Berlin