Güney Afrika Cumhuriyeti Hakkında Temel Bilgiler

Güney Afrika Cumhuriyeti ya da ülkemizde daha yaygın kullanımı ile Güney Afrika, adından da anlaşılacağı gibi Afrika kıtasının güneyinde yer alan büyük bir ülkedir.

Yüzölçümü 1,219,912 kilometrekare olan ülkenin güneybatısında Atlas Okyanusu, güney ve doğusunda Hint Okyanusu, kuzeydoğusunda Swaziland, Mozambik ve Rodezya, kuzeyinde Botswana, kuzeybatısında Namibya vardır. Güney Afrika'da pek çok ülkeden farklı olarak 1 değil, tam 3 adet başkent bulunur. Yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town ve yargı başkenti Bloemfontein’dir.

Sadece başkent değil, resmi dil açısından da farklılık gösteren bir ülkedir. Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 11 adet resmi dil bulunmaktadır. Bunlar şöyledir: İngilizce, Afrikaanca, Güney Ndebelece, Güney Sothoca, Kuzey Sothoca, Svatice, Tsongaca, Tswanaca, Vendaca, Xhosaca ve Zuluca. Bu kadar çok resmi dil özelliği ile Güney Afrika Cumhuriyeti dünya üzerinde Bolivya ve Hindistan'dan sonra en çok resmi dile sahip ülkelerden biri olarak sayılır veburada yaşayan 54.956.900 kişilik nüfusun yüzde 79,7'i Hristiyan inancına sahiptir.

Köklü bir geçmişe sahip olan ülke turizm açısından oldukça ilgi çekicidir. En iyi tarafı ise ziyaret edilen her mevsimde yapılabilecek bir şeyler olmasıdır. Önemli olan seyahat amacınıza göre doğru zamanı belirlemektir. Örneğin, doğal hayatı gözlemlemek istiyorsanız, hayvanların su kenarlarına göç ettiği kış ayları uygundur. Bu dönemde güzel yürüyüşler yapılabilmektedir. Yaz aylarıysa festival sevenler için uygundur.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı