Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti Hakkında Temel Bilgiler

Güney Afrika Cumhuriyeti ya da ülkemizde daha yaygın kullanımı ile Güney Afrika, adından da anlaşılacağı gibi Afrika kıtasının güneyinde yer alan büyük bir ülkedir.

Devamını Oku

Güney Afrika Cumhuriyeti ile İlgili

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 3 başkenti vardır. Yürütme alanında başkent Pretoria, yargı alanında Bloemfontein ve yasama alanında ise Cape Town’dur. En büyük şehri ise 4.434.827 kişilik nüfusuyla Johannesburg’dur. Bunlar dışında önemli şehirleri ise şöyledir: Durban, Germiston, Port Elizabeth ve East London.

Güney Afrika Cumhuriyeti Nerededir?

Afrika kıtasının güney ucunda yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika’nın güneyinin yaklaşık yarısını kaplar. Güneybatıda Atlas Okyanusu, güney ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda Swaziland, Mozambik ve Rodezya, kuzeyde Botswana, kuzeybatıda Namibya ile çevrili olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin sınırları içerisinde, topraklarının ortadoğu kesiminde Lesotho Devleti bulunmaktadır.

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne Nasıl Gidilir?

Güney Afrika’da Cape Town ve Johannesburg başta olmak üzere 10 adet uluslararası havalimanı mevcuttur. Ancak yurtdışından gelen uçuşların çoğu bu iki havalimanına yapılmaktadır. Ardından aktarmalı olarak talep edilen şehirlere gidilebilmektedir.

Devamını Oku

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne Ne Zaman Gidilir?

Güney Afrika Cumhuriyet, yılın her mevsimi ziyaret edilebilecek bir ülkedir. Önemli olan seyahat amacınıza göre doğru zamanı belirlemektir. Örneğin, doğal hayatı gözlemlemek istiyorsanız, hayvanların su kenarlarına göç ettiği kış ayları uygundur. Bu dönemde güzel yürüyüşler yapılabilmektedir. Yaz aylarıysa festival sevenler için uygundur.

Güney Afrika Cumhuriyeti Kültürü

Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı Güney Afrika Cumhuriyeti’nde hem modern hem de geleneksel bir yaşam tarzı mevcuttur. Geçmişinin aksine bu farklı kültürler artık birbirleriyle hoşgörü içinde yaşamaktadır. Turistlere de oldukça sıcakkanlı davranmaktadırlar. Ancak yine de buna rağmen suç oranı da yüksek bir ülkedir.

Zenginlerin yaşadığı yerlerle fakirlerin yaşadığı bölgeler arasında büyük farklar olduğu dışarıdan bakıldığında bile fark edilir. Apartman kültürü büyük şehirlerde görülse de Güney Afrika Cumhuriyeti’nde genelde tek katlı, bahçeli evlerde yaşanıyor. Apartmanlar ve çok katlı iş merkezleri, sadece yabancı şirketlerin yoğun olduğu finans bölgesinde daha çok görülüyor.

Ülke içinde ulaşım konusunda iç uçuşlar yaygındır. Bunun dışında ülkedeki dört farklı özel otobüs firması ile Cape Town, Johannesburg ve Durban gibi pek çok şehir arasında ulaşım sağlanabilmektedir. Tren yollarından sorumlu olan firma ise PRASA’dır. Şehirlerarasında uygun fiyatlı yolculuklar mümkündür. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde otostop yapmak mümkündür ancak sizi otobüsünü ya da trenini kaçıran biri sanıp ücret isteyebilirler. Eğer otomobille seyahat ediyorsanız, tıpkı restoranlarında olduğu gibi benzincilerinde de bahşiş bırakıldığını unutmayın. Çünkü çalışanların kazançlarının bir kısmı bu şekilde sağlanmaktadır.

Güney Afrika Cumhuriyeti Mutfağı

Hem büyük bir yüzölçümüne sahip hem de farklı etnik grupların yaşadığı bir ülke olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nde bölgelere göre yemek ve mutfak alışkanlıkları da farklılık gösterir. Örneğin, kırsal kesimlerdeki çiftliklerde ve küçük yerleşim bölgelerindeki yemek alışkanlıklarını Johannesburg ya da Pretoria gibi büyük şehirlerde görmek mümkün değildir. Kırsal alanlarda kahvaltıya çok önem verilir ve oldukça besleyicidir. Genelde tahıl ezmesi, mısır veya yulaf çorbası tüketilir. Tahıl ezmesi aslında bir yemek türüdür. Mısır, tuz ve su ile karıştırıldıktan sonra kaynatılır ve ezilerek yenilir. Şehirlerdeki kahvaltı alışkanlığında ise tahıl gevreği yenilirken yanında portakal suyu, çay veya kahve içilir. Öğle yemeklerinde sebze ve et yemekleri tercih edilir. Akşam yemekleri ise et yemeği ile başlar. Arkasından ya da yanında mutlaka yine sebze tüketilir. Sebzeler çoğunlukla soğan ve patatesle birlikte hazırlanan kabak, fasulye, bezelye veya mısır olur. Salata ve tatlı daha sonra yenir.

Devamını Oku

Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Alınacak Hediyelik Eşyalar

Tahta işlemeciliğinin yaygın olduğu Güney Afrika Cumhuriyeti’nde aklınıza gelebilecek pek çok şeyin tahtadan yapılmış halini sokak tezgâhlarında ya da mağazalarda bulmanız mümkün.

El yapımı motifli tişörtler, safari giysileri ve aksesuarları hem hediyelik hem de kullanım amaçlı alınabilir.

Yerlilerin tezgâh başında bile hazırladığı örgü bileklikler, kolyeler ya da farklı türdeki takılardan da almak isteyebilirsiniz. Unutulmaması gereken en önemli ürünse kahvedir. İyi ve kaliteli kahve içmek istiyorsanız Afrika’da üretilen kahveleri denemelisiniz.

Güney Afrika Cumhuriyeti Festivalleri

Türkiye'den vize istemeyen ülkelerden Güney Afrika Cumhuriyeti’nde farklı şehir ve bölgelerde her ay pek çok festival düzenlenmektedir. Şubat ayında düzenlenen festivaller arasında öne çıkanlar şöyledir: Johannesburg’da düzenlenen modern koreografi ve dans festivali Dance Umbrella, Breede Nehri çevresinde düzenlenen ve dört gün boyunca devam eden müzik festivali Up the Creek, Uitenhage’de düzenlenen ve geleneksel yemeklerin hazırlandığı Prickly Pear Festivali.

Vizesizülkelerden Güney Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Cape Town’da mart ayı düzenlenen Uluslararası Cape Town Caz Festivali ile başlıyor. Ortalama 40 konserin yapıldığı festivale 15 bin kişi katılıyor. Yine Mart ayında Lambert Körfezi’nde Lambert’s Bay Kreeffees, Vanderbijlpark’ta Rotary River Festivali, Grahamstown’da Scifest Africa, Tonteldoos’ta Tonteldoos Country Festival düzenleniyor.

Nisan ayında, Amerika’daki Burning Man’den esinlenilen AfrikaBurn festivali Tankwa Karoo’da düzenleniyor. Yine aynı ay vizesiz gidilen ülkelerden Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Prince Albert’ta düzenlenen Zeytin Festivali’ne katılabilirsiniz.

Oppikoppi3-Derius-Erasmus-3041-800x533.jpg

Haziran ayında Calitzdorp’ta Şarap Festivali yapılıyor. Bunun dışında Grahamstown’da düzenlenen Ulusal Sanatlar Festivali de oldukça ilgi çekicidir.

Temmuz ayı Dulstroom Kış Festivali ile başlıyor. Bloemfontein’de düzenlenen Vryfees’de ise pek çok sanatçının eserlerini görmek mümkün oluyor.

Bir diğer büyük müzik festivali, Ağustos ayında Northam’da düzenlenen Oppikoppi Bushveld Festivali. Pek çok Güney Afrikalı müzisyenin hayatında ve kariyerinde önemli bir yeri olan bu festivalde hem yeni hem de ünlü isimleri dinleyebilirsiniz. Aynı ay Johannesburg’da da büyük bir caz festivali düzenleniyor.

Eylül ayında, 1992 yılından bu yana devam eden Arts Alive var. Festivalde dans, müzik, görsel sanatlar ve şiir üzerine odaklanılıyor. Eylül ayındaki diğer sanat etkinlikleri de Mooi Nehri’nde düzenlenen Southern Cross Müzik Festivali, Hartbeeshoek’te yapılan Woodstock Müzik Festivali. Eylül ayında sanat dışında kutlanan bir diğer şey ise balinaların binlerce mil yol kat ettikten sonra ülkeye ulaşması. Bu sebeple Hermanus’ta Balina Festivali düzenleniyor.

Kısacası vize istemeyen ülkeler 2020 listesindeki ülkeleri inceleyerek siz de harika festivallere katılabilir; müziğe, keyfe ve eğlenceye doyabilirsiniz.

Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

İnsan Hakları Günü (21 Mart)

Kutsal Cuma

Aile Günü (28 Mart)

Özgürlük Günü (27 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Gençlik Günü (16 Haziran)

Seçim Günü

Ulusal Kadınlar Günü (9 Ağustos)

Miras Günü (24 Eylül)

Uzlaşma Günü (16 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

İyi Niyet Günü (26 Aralık)

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde İklim ve Hava Durumu

Çöl, Ilıman Okyanus ve Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Afrika’nın diğer bölgelerine nazaran iklim daha yumuşaktır. Ortalama sıcaklıklar kuzey ve güneyde dikkati çekecek kadar düzgündür. Batı kıyısı Benguela soğuk su akıntısının, Doğu kıyısı ise Mozambik sıcak su akıntısının etkisindedir. Batı kıyılarındaki Port Nolloth’da senelik sıcaklık ortalaması 13 derece civarındadır. Doğudaki Durban’da bu ortalama 20 derecedir. Ümit Burnu çevresinde ise Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Bu bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır.

Bölgelere göre senelik yağış ortalaması büyük farklılık gösterir. Doğu bölgelerinde 1143-1270 milimetre olan yağış ortalaması, batı bölgelerinde 127 milimetreye kadar düşer. Buharlaşmanın yüksek seviyede olması, ülkede her zaman kuraklık tehlikesinin bulunmasını sağlar.

Güney Afrika’da bitki örtüsü olarak ise ormanlar, savanlar, otlaklar, yarı çöller, çöller ve makiler olmak üzere beş farklı çeşittir.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Ekonomisi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin kurulu olduğu bölgelerde uzun süre geçim ekonomisi uygulanmış ve bu doğrultuda tarımsal faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Bu alanda gerçekleştirilen faaliyetlerin büyük bölümü kişisel tüketimi karşılamak için gerçekleştirilmiştir.

Devamını Oku

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Din ve İnanç

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yaşayan 54.956.900 kişilik nüfusun yüzde 79,7'si Hristiyan inancına sahiptir. Bunlar arasında Protestan mezhebine mensup olanların oranı yüzde 36,6 iken, Katolik mezhebine mensup olanların oranı yüzde 7,1’dir. 2001 verilerine göre Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yaşayanlar arasında İslamiyet’e inananların oranı yüzde 1,5’tir. Nüfusun yüzde 15'i ise herhangi bir dine inanmadığını beyan etmiştir.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

PRETORYA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 1067 CHURCH STREET 0083 HATFIELD PRETORIA/ REPUBLIC OF SOUTH AFRICA POSTA ADRESİ:TURKISH EMBASSY P.O.BOX:56014 ARCADIA 0007 PRETORIA REPUBLİC OF SOUTH AFRICA
Telefon: 00 27 12 342 60 53 00 27 12 342 60 54 00 27 12 342 60 55 00 27 12 342 60 56 00 27 12 342 60 57
Faks: 00 27 12 342 60 52
[email protected]           
http://pretoria.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ, LESOTHO, SWAZILAND

Güney Afrika Cumhuriyeti Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24.8oC
  • Şub 24.6oC
  • Mar 23.6oC
  • Nis 21.3oC
  • May 18.7oC
  • Haz 15.8oC
  • Tem 15.9oC
  • Agu 17.5oC
  • Eyl 19.8oC
  • Eki 21.3oC
  • Kas 22.8oC
  • Ara 24.2oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 54.956.900 Dili: Afrikanca, Güney Ndebele dili, Güney Sotho dili, İngilizce, Kuzey Sotho dili, Swati dili, Tsonga dili, Tswana dili, Venda dili, Xhosa dili, Zuluca Para Birimi: Rand (ZAR) İklim: Çöl, Ilıman Okyanus, Akdeniz Big Mac Index: 2.10