Cape Town Hakkında Bilinmesi Gerekenler

IMG_0745.jpg

Güney Afrika’nın en güzel liman kentlerinden biri olan Cape Town, inanılmaz cazibe merkezleri, kozmopolit yaşam tarzı, doğa harikaları, yaban hayatı ve elbette cana yakın halkıyla dünyaca ünlü bir kenttir. 4 milyonluk nüfusa sahip kent, aynı zamanda Western Cape Bölgesi’nin başkentidir. Güney Afrika Meclisi’nde en fazla koltuğa sahip şehirdir. Cape Town, Afrika’nın en güneyindeki nokta olan Ümit Burnu, Masa Dağı ve limanıyla ünlüdür.

Güney Afrika’nın en eski kent yerleşimi burada bulunuyor. Mother City olarak bilinen şehirde 600 milyon yıllık bir dağa ve 5 milyon yıllık fosil kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Kayıtlara göre Cape Town’daki en eski topluluklar 27 bin yıl önce Masa Dağı’nın eteklerinde yaşıyordu. Bilinen en eski topluluk ise yaklaşık 2.000 yıl önce güneyden buraya göç ettiğine inanılan göçebe ve avcı San kabilesidir.

Tanıtım Videosu: 

Devamını Oku

Cape Town Gezilecek Yerler

Afrika’nın en güneyindeki kent Cape Town, özgürlük mücadelelerine konu olmuş tarihi bir kent olmasının yanı sıra doğal güzellikleriyle ünlü harika bir destinasyondur. Kentte gezilip görülmeye değer onlarca tarihî eser ve tabiat harikası bulunuyor.

Cape Town Gezilecek Yerler

Cape Town’da Güney Afrika tarihini anlamanıza yardımcı olacak ve bölgenin doğal güzelliklerini keşfetmenizi sağlayacak çok sayıda gezilecek yer bulunuyor. Şehrin simgesi olarak bilinen Masa Dağı, kentin gelişen şarap endüstrisinin kalbi Constantia Vadisi, kentin önemli turizm limanlarından V&A Waterfront, muhteşem Afrika penguenleri sürülerine ev sahipliği yapan Boulders Plajı, binlerce sayıda endemik türe ev sahipliği yapan Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi, Nelson Mandela’nın yıllarca hapis yattığı Robben Adası, Güney Afrika’nın en güneydeki ucu Ümit Burnu, renkli evleriyle ünlü göçmen mahallesi Bo-Kaap, ülkedeki en eski bina Ümit BurnuKalesi ve okyanus altı vahşi yaşam formlarının sergilendiği Two Oceans Aquarium hakkında detaylı bilgileri rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Cape Town Nerededir?

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Batı Cape bölgesinde yer alan Cape Town aynı zamanda bölgenin başkentidir. Bir liman kenti olan Cape Town, Afrika Kıtası’nın en güneyindeki şehirdir.

Cape Town’a Ne Zaman Gidilir?

Camps-Bay-Summer.jpg

Cape Town’a seyahat etmek için iki uygun dönem bulunmaktadır. Bunlardan ilki mart, nisan ve mayıs aylarını içine alan sonbahar mevsimidir. Mart ayıyla birlikte yoğun yaz sezonunun kalabalığı azalmaya başlar. Mart ve nisan aylarında Two Oceans Marathon, the Cape Town Cycle Tour ve Easter Weekend gibi çok sayıda yerli ve yabancı turisti cezbeden etkinlikler düzenlenmektedir. Ziyaretiniz bu etkinliklere denk gelirse uçuş ve konaklama ücretlerinin artacağını belirtmek gerekiyor. Bu aylarda sıcaklıklar 15 ila 27 derece arasında değişmektedir. Kış ayının ilk belirtilerini nisan ayında yaşayan Cape Town’a bu ayda altı gün yağmur düşer. Bunaltıcı sıcaklıkların ve kalabalıkların olmadığı sonbahar mevsiminin mayıs ayında hava önemli ölçüde serinlemeye başlar. 13 ila 22 derece arasında değişen hava sıcaklıkları görülürken bir ayda dokuz gün yağmurlu geçer. Mayıs ayında Cape Town’u ziyaret etmenin en büyük avantajı turist seyrekliğinden dolayı önemli cazibe merkezlerine kolay ulaşımdır. Eğer bütçe dostu bir tatil keyfi yaşamak istiyorsanız Cape Town’u sonbahar mevsiminde ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğer ideal turizm sezonu ise ilkbahar mevsimidir. Kış mevsiminin etkilerini yavaş yavaş kaybettiği bu dönemde balina sezonu başlamaktadır. Balinaları inceleme fırsatına erişebileceğiniz gibi birbirinden güzel kır çiçeklerini de bu mevsimde görebilirsiniz. Sıcaklıkların ortalama 15 derece olduğu ilkbaharın ilk aylarında günler uzamaya başlar ve harika müzik festivalleri düzenlenir.

Kalabalık ve pahalı yaz ayları her ne kadar tavsiye edilmese de Cape Town bu mevsimde kelimenin tam anlamıyla hayat buluyor. Uzun ve ılık meltemlerin estiği günlerde insanlar plajlara, turistik mekânlara, festivallere ve etkinliklere gitmek için adeta birbirleriyle yarışırlar. Yemek ve şarap festivalleri, açık hava müzik gösterileri ve plaj partileri hareketli yaz etkinliklerinin başında gelir. Yağmurun görülmediği yaz aylarında sıcaklıklar 17 - 28 derece arasında değişmektedir. Cape Town’da yaz mevsimini aralık, ocak ve şubat ayları oluşturur.

Cape Town’a Nasıl Gidilir?

TNPblog-852.jpg


İstanbul’dan Cape Town’a sürekli olarak direkt uçuşlar düzenlenmektedir. Ortalama 11,5 saatlik bir yolculuğun ardından Cape Town Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Cape Town'da Nerede Kalınır?

Çok kültürlü, okyanus kenarında, şehrin her bir bölgesinden görülen eşsiz manzaraları olan, her zaman hayranlık bırakacak güzellikte bir şehir. Güney Afrika’nın en kalabalık şehirlerinden birisidir Cape Town. Kesinlikle görülmesi gereken şehirlerden birisi olmakla beraber hareketli ve rengârenk yaşantısı ile her yıl dünyanın dört bir yanından gezginlerini ağırlamaktadır. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bu renkli şehirde yapılacak birçok şey var. Her mevsim ziyaret edilebilir güzellikte olan Cape Town’a gitmek için özellikle en sıcak olduğu zamanları öneririz. Ortalama 30 derece olan aylar ekim sonu ile şubat arasıdır. Aktarmalı, aktarmasız birçok uçuş seçeneği ile Cape Town’a gidebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Cape Town otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Cape Town Otelleri

Dağ ve okyanusun büyüleyici manzarası ile yapılacak birçok şey, tek bir şehirde buluşmuş. Cape Town, doğası, gece hayatı, taptaze deniz ürünleriyle dolu restoranları, alışveriş sokakları ile tam anlamıyla görülmesi gereken büyüleyici bir şehir. Avrupa’ya en uzak olan Afrika şehri aynı zamanda en büyük şehirlerinden birisidir. Haziran, temmuz, ağustos ayları Cape Town için kış mevsimidir ve genellikle günler yağmurlu geçmektedir. Aralık, ocak ayları ise yaz mevsimidir, çok fazla nem yoktur ve ortalama sıcaklık 28-30 derecedir. 

Fazla kalabalık bir zamanda gitmek istemiyorsanız ekim ve şubat ayı sonlarında gitmenizi öneririz. Bu çok kültürlü şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Özellikle okyanus kıyısı bölgelerinde lüks oteller bulunmaktadır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Cape Town otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Cape Town Şehir İçi Ulaşım

cape_town_bus_terminal_4_lr_0.jpg


Cape Town’da şehri dolaşmak için oldukça renkli ve çeşitli bir ulaşım sistemi mevcuttur. Cape Town demir yolu hizmetleri Metrorail olarak bilinir. Güzel manzaralara sahip güney mahalleleri boyunca hizmet veren trenler merkezi iş bölgesine kadar ulaşır. Uzun mesafelere seyahat etmenin en ucuz ve pratik yolu olmasına rağmen kimi zaman seferlerde aksaklıklar olabiliyor. Son zamanlarda büyük finansman desteğiyle önemli bir yenilenmeye giren metro hatları daha güvenilir ve verimli bir hizmet vermektedir. Buna ek olarak haftalık biletler alarak daha ucuza seyahat edebilirsiniz.

Kentteki bir diğer popüler ulaşım aracı ise minibüslerdir. 15’e kadar yolcuyu taşıyabilen minibüsler önceden belirlenmiş güzergâhlarda hizmet vermektedir. Bir noktaya ulaşmanın en hızlı yolu olan minibüslere binmeniz için birçok istasyon bulunuyor. Ancak yol üzerinden geçen herhangi bir minibüse de binebilirsiniz.

Devamını Oku

Cape Town Mutfağı

shutterstock_104788439.jpg

Güney Afrika geleneksel yemekleri ve mutfağı Malezya’dan ve Cava Adası’ndan getirilen kölelerin pişirme tarzlarından oldukça etkilenmiştir. Mutfağın baskın baharatları arasında köri, zencefil, Hindistan cevizi ve biber yer alıyor. Yemeklerde ağırlıklı olarak tavuk, domates, limon, fasulye, mısır ve fasulye kullanılır. Güney Afrikalılar genellikle dışarıda yemek yemeyi sever. Bir şöminenin üzerinde pişirilen öğle veya akşam yemeğinin tadını çıkarırlar. Mangal kültürünün oldukça yaygın olduğu ülkede hemen hemen her evin verandasında ızgara bulabilirsiniz.

Et ve et ürünlerinin sıkça tüketildiği Cape Town mutfağında en ünlü yemeklerin başında potjiekos geliyor. Et ve sebzelerin demir bir güveç içerisine konulduktan sonra kömür ateşinde pişirilmesiyle yapılan bu yemeği mutlaka denemelisiniz. Düşük kolesterole ve yüksek proteine sahip olması sebebiyle devekuşu eti de sık tüketilenler arasındadır.

Devamını Oku

Cape Town Gece Hayatı  

va-waterfront-harbor-night.jpg

Cape Town’da canlı gece hayatını destekleyen ve çeşitli tatlar sunan birçok bar, kulüp ve restoran bulunmaktadır. Barlar gece geç saatlere kadar açık kalırken kulüpler genellikle gece yarısına doğru açılmaktadır. Afrika’daki diğer kentlere göre inanılamaz bir gece hayatı vadeden kentte her kesime hitap eden eğlence seçenekleri bulmak mümkün.

Cape Town’da beş ana gece hayatı bölgesi bulunmaktadır. Günbatımı şeridi olarak bilinen, Camps Bay’deki Victoria Yolu bunlardan biridir. Günbatımının tadını soğuk biranızla birlikte en iyi şekilde çıkarabileceğiniz nadir bölgelerdendir. Long Street, yoğun bir Afrikalı kalabalığına ve sırt çantalı gezginlere sahip gittikçe popülerleşen bir diğer eğlence bölgesidir. Haftanın her günü bir etkinliğe denk gelebileceğiniz bu renkli caddeyi gezerken sağlı sollu birçok bar ve kulübe rastlayabilirsiniz. Long Street’e paralel bir konumda yer alan Bree Street her iki bölgeyi de keşfetmek isteyenler için harika bir konumda yer alıyor. Modern ve havalı barlara sahip bu bölgede lüks restoranlar da bulabilirsiniz. Cape Town’da eğlence hayatının yoğun şekilde yaşandığı diğer bölgeler ise Kloof, Waterkant ve Green Point’tir.

Devamını Oku

Cape Town Festivalleri

nicky-romero-crowd-hd-wallpaper-picture-ultra-music-fest-2013-wmc-miami.jpg

Güney Afrika’nın spor, sanat, yemek ve kültür merkezi olarak bilinen Cape Town daima çeşitli festivallere, konserlere ve spor etkinliklerine ev sahipliği yapar. Tiyatro, bisiklet, müzik, şarap tadımı, alışveriş veya spordan herhangi biriyle ilgileniyorsanız bu şehir tam size göre.

Devamını Oku

Cape Town’da Alışveriş

2749791052_12c9fdf7eb_o.jpg

Cape Town’da harika bir Güney Afrika alışveriş deneyimi yakalayabilirsiniz. Lüks butikler ve alışveriş merkezlerinden özel alışveriş turları ve pazarlara kadar çok çeşitli bir alışveriş yaşamına tanık olacaksınız. V&A Waterfront moda, ev eşyaları, mücevher ve teknoloji başta olmak üzere hemen hemen her şeyin satıldığı 450’den fazla mağazasıyla Güney Afrika’nın en popüler alışveriş bölgesidir. Cape Town’da alışverişin bir diğer gözde noktası ise şehir merkezidir. Göreceli olarak daha düşük kiralara sahip olan bölgede el yapımı giysilerden üst düzey Afrika sanatına ait ürünleri bulabileceğiniz onlarca butik mağaza yer alıyor. Afrika’da olduğunuzu size sonuna kadar hissettirecek Long Street’ten başlayabilirsiniz. Biraz daha uzun bir cadde olan Bree Street’te alışverişinize devam edebilirsiniz. Şehir merkezi meraklı ve maceracı turistler için vazgeçilmez bir alışveriş noktasıdır. Geniş fiyat yelpazesine sahip çeşitli ürünlerin sunulduğu Green Market Square’da yerel alışveriş deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz. Church Street’in aşağısındaki Chandler’s House’a giderek yerel tarzda üretilmiş sanatsal ürünleri, antikaları, tekstil ürünlerini ve birbirinden ilginç dekorasyon eşyalarını satın alabilirsiniz.

Devamını Oku

Cape Town Saat Farkı

Cape Town ile Türkiye arasında 1 saatlik zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 12.00’yi gösterirken Cape Town’da 11.00’i gösterir.

Cape Town Para Birimi

Cape Town’da para birimi olarak Güney Afrika Cumhuriyeti’nin resmî para birimi olan rand kullanılır. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 2,74 Güney Afrika Randı’na tekabül eder.

*Kur bilgisi temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Cape Town’un Resmi Dili

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 11 adet resmî dili bulunmaktadır: Afrika dili, İngilizce, Ndebele, Northern Sotho, Sotho, SiSwati, Venda, Tswana, Tsonga, Xhosa ve Zulu.

Çoğu vatandaş birden fazla dil konuşabilmektedir.

Cape Town Resmi Tatiller

1Ocak: Yeni Yıl

21 Mart: İnsan Hakları Günü

30 Mart: Good Friday

2 Nisan: Aile Günü

27 Nisan: Özgürlük Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

16 Haziran: Gençlik Bayramı

9 Ağustos: Ulusal Kadınlar Günü

24 Eylül: Miras Günü

16 Aralık: Uzlaşı ve Barış Günü

17 Aralık: Resmi Tatil

Güney Afrika Cumhuriyeti ülkemizden vizesiz gidilen ülkelerden biridir. Türkiye'den vize istemeyen diğer ülkeler için  Vizesiz Gidilecek Ülkeler 2020 listemize  bir göz atmalısınız.

Devamını Oku

Cape Town Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 21oC
  • Mar 20oC
  • Nis 17oC
  • May 15oC
  • Haz 13oC
  • Tem 12oC
  • Agu 13oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 16oC
  • Kas 18oC
  • Ara 20oC

Kısa Kısa

Nüfus: 3.740.000 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Güney Afrika randı / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün