Cape Town Hakkında Bilinmesi Gerekenler

IMG_0745.jpg

Güney Afrika’nın en güzel liman kentlerinden biri olan Cape Town, inanılmaz cazibe merkezleri, kozmopolit yaşam tarzı, doğa harikaları, yaban hayatı ve elbette cana yakın halkıyla dünyaca ünlü bir kenttir. 4 milyonluk nüfusa sahip kent, aynı zamanda Western Cape Bölgesi’nin başkentidir. Güney Afrika Meclisi’nde en fazla koltuğa sahip şehirdir. Cape Town, Afrika’nın en güneyindeki nokta olan Ümit Burnu, Masa Dağı ve limanıyla ünlüdür.

Güney Afrika’nın en eski kent yerleşimi burada bulunuyor. Mother City olarak bilinen şehirde 600 milyon yıllık bir dağa ve 5 milyon yıllık fosil kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Kayıtlara göre Cape Town’daki en eski topluluklar 27 bin yıl önce Masa Dağı’nın eteklerinde yaşıyordu. Bilinen en eski topluluk ise yaklaşık 2.000 yıl önce güneyden buraya göç ettiğine inanılan göçebe ve avcı San kabilesidir.

Avrupalılar ise Cape Town’ı Asya’ya gitmek için alternatif yollar ararken bulmuşlardır. 1488 yılında Portekizli kâşif Bartholomeu Dias burayı keşfettikten sonra Ümit Burnu adı vermiştir. 1692 yılında Hollandalılar burada, Asya seferi yapan denizcilerine su, sebze ve et tedariki yapan bir şirket kurmuşlardır. 1654’te Asya’dan ilk göçler yapılmıştır. Cape Malay olarak bilinen nüfus ilk olarak böyle oluşmuştur. Hollandalılar daha sonra Endonezya, Madagaskar ve Hindistan’dan birçok köleyi çiftliklerde çalıştırmak için Cape Town’a getirmiştir. Farklı etnik grupların bu akışı, günümüzde Cape Town’ın neden bu kadar kozmopolit bir kent olduğunu en iyi şekilde açıklıyor. 1795 yılında Britanya’nın işgalinden sonra altın ve elmas keşfedilmiştir. Madenlerin keşfinden sonra Avrupa’dan büyük göçe maruz kalan şehirde yerli halk ayrımcılığa uğramıştır. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Apartheid adı verilen beyazların siyahlardan üstün olarak görüldüğü ırkçı dönem başlamıştır. 1994 yılında artan isyanlar sonucunda yapılan ilk demokratik seçimle Güney Afrika Cumhuriyeti kurulmuş ve Nelson Mandela devletin ilk siyahi başkanı olmuştur.

Cape Town canlı, kozmopolit ve eklektik bir şehirdir. Burada bir tatilden beklediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Beyaz kumlu plajlarda dinlenip rahatlayabilir, herhangi bir gece kulübünde sınırsız eğlenebilir, Lion’s Head’den manzaraları seyredebilir, Masa Dağı’nda harika yürüyüşler yapabilir ve Constantia’da kaliteli yemekler yiyebilirsiniz. Alışveriş tutkunları için mükemmel bir deneyim vaat eden kentte bunun için en iyi yer V&A Waterfront isimli liman bölgesidir. Cape Town’da nefes kesici doğa manzaralarının yanı sıra Güney Afrika’nın acılarla dolu tarihini anlamanıza katkı sağlayacak onlarca destinasyon bulunuyor. Yüzyıllar boyunca siyahiler için hapishane olarak kullanılan ve Nelson Mandela’nın da tutsak edildiği Robben Adası’nı mutlaka görmelisiniz. Sömürge dönemine ışık tutan Ümit Burnu Kalesi ve içindeki ilgi çekici müzelerde geçmişe uzun bir yolculuk yapabilirsiniz. Yüzyıllar boyunca buraya getirilen köleler sayesinde çok etnikli bir yapıya sahip olan kentte Bo-Kaap isimli göçmen mahallesine uğramayı unutmayın. Endonezyalı ve Malezyalı halkın yoğun olarak yaşadığı bu pitoresk mahallede rengârenk evleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları fotoğraflamak isteyebilirsiniz. HintOkyanusu ve Atlantik Okyanusu’nun birleştiği noktada bulunan Cape Town’da harika bir akvaryum bulunuyor. Two Oceans Aquarium’da her iki okyanusa ait vahşi yaşamın her ayrıntısını görebileceğiniz farklı sergiler bulunuyor. Afrika penguenlerinden vahşi köpek balıklarına birçok hayvanı ve çeşitli bitkileri burada gözlemleyebilirsiniz.

Cape Town güney yarım kürede yer aldığı için mevsimler farklıdır. Kuzey yarım kürede yaz mevsiminin yaşandığı aylarda güney yarım kürede kış mevsimi yaşanır. Yılın her döneminde ziyaret edilebilecek harika bir iklime sahip olan kentte turizmin doruk sezonu Aralık, Ocak ve Şubat aylarını kapsayan yaz mevsimidir. Tatilini daha hesaplı bir şekilde geçirmek isteyen ziyaretçiler kenti ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret edebilir.

Kentin oldukça tatmin edici bir şehir içi ulaşım sistemi vardır. Birçok turistik noktaya toplu ulaşım araçlarıyla gidebilirsiniz. En yaygın ulaşım araçları metro, otobüs ve minibüslerdir. Metrolarla banliyö bölgelerine ulaşabileceğiniz gibi otobüslerle şehir içinde istediğiniz rotayı takip edebilirsiniz. Cape Town Uluslararası Havalimanı’ndan 17 km uzaklıktaki şehir merkezine toplu ulaşımla gidebilirsiniz.

Cape Town’da para birimi olarak Güney Afrika Randı (ZAR) kullanılmaktadır. 100 cent bir Rand’a tekabül etmektedir. 10, 20, 50, 100 ve 200’lük banknotlar kullanılıyor. Modern bankacılık sistemine sahip olan kentte birçok noktada kredi kartı kullanabileceğiniz gibi bankalarda ve döviz bürolarında paranızı rand’a çevirebilirsiniz.

Tanıtım Videosu: