Cape Town’da Alışveriş

2749791052_12c9fdf7eb_o.jpg

Cape Town’da harika bir Güney Afrika alışveriş deneyimi yakalayabilirsiniz. Lüks butikler ve alışveriş merkezlerinden özel alışveriş turları ve pazarlara kadar çok çeşitli bir alışveriş yaşamına tanık olacaksınız. V&A Waterfront moda, ev eşyaları, mücevher ve teknoloji başta olmak üzere hemen hemen her şeyin satıldığı 450’den fazla mağazasıyla Güney Afrika’nın en popüler alışveriş bölgesidir. Cape Town’da alışverişin bir diğer gözde noktası ise şehir merkezidir. Göreceli olarak daha düşük kiralara sahip olan bölgede el yapımı giysilerden üst düzey Afrika sanatına ait ürünleri bulabileceğiniz onlarca butik mağaza yer alıyor. Afrika’da olduğunuzu size sonuna kadar hissettirecek Long Street’ten başlayabilirsiniz. Biraz daha uzun bir cadde olan Bree Street’te alışverişinize devam edebilirsiniz. Şehir merkezi meraklı ve maceracı turistler için vazgeçilmez bir alışveriş noktasıdır. Geniş fiyat yelpazesine sahip çeşitli ürünlerin sunulduğu Green Market Square’da yerel alışveriş deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz. Church Street’in aşağısındaki Chandler’s House’a giderek yerel tarzda üretilmiş sanatsal ürünleri, antikaları, tekstil ürünlerini ve birbirinden ilginç dekorasyon eşyalarını satın alabilirsiniz.

Cape Town’da daha lokal bir alışveriş tecrübesi arıyorsanız kent boyunca kurulan yerel pazarlara gitmeniz gerekiyor. Şehirde kurulan fantastik pazarlardan Oranjezicht City Farm, her cumartesi Waterfront’taki Granger Bay bölgesinde kuruluyor. Yerel tarım ürünlerinin satıldığı gerçek bir çiftçi pazarıdır. Mevsimlik meyve ve sebzelerden çiçek ve ev yapımı yiyeceklere kadar birçok şeyi burada bulabilirsiniz. Özellikle vejetaryenler için harika bir seçenek. Bu pazaryeri her türden yiyeceklerin ikram edilmesiyle ünlüdür.

100’den fazla tezgâha, bir balık fabrikasına ve canlı müzik performanslarının yapıldığı sahneye sahip The Bay Harbour Market yerel halk ve turistler arasında popüler bir pazar yeridir. Yemek tezgâhlarından el sanatları tezgâhlarına geniş bir yelpazede hizmet veren bu pazar her cuma, cumartesi ve pazar günlerinde kurulmaktadır.

Cape Town’da Güney Afrika kültürünü yansıtan çok sayıda hediyelik eşya bulunuyor. Afrika Kıtası şeklindeki kolyeler bunların başında geliyor. Afrikalıların kırmızı çalı çayı dedikleri ve endemik bir tür olan rooibos çayını mutlaka içmeli ve satın almalısınız. Kalahari tuzu da turistlerin en çok aldığı ürünlerin başında geliyor. Zulu adı verilen ahşap kaşıklar ve Napolyon’un hayranı olduğu Old World şaraplarını satın alarak Cape Town alışverişinizi ölümsüz kılabilirsiniz.