Cape Town’a Ne Zaman Gidilir?

Camps-Bay-Summer.jpg

Cape Town’a seyahat etmek için iki uygun dönem bulunmaktadır. Bunlardan ilki mart, nisan ve mayıs aylarını içine alan sonbahar mevsimidir. Mart ayıyla birlikte yoğun yaz sezonunun kalabalığı azalmaya başlar. Mart ve nisan aylarında Two Oceans Marathon, the Cape Town Cycle Tour ve Easter Weekend gibi çok sayıda yerli ve yabancı turisti cezbeden etkinlikler düzenlenmektedir. Ziyaretiniz bu etkinliklere denk gelirse uçuş ve konaklama ücretlerinin artacağını belirtmek gerekiyor. Bu aylarda sıcaklıklar 15 ila 27 derece arasında değişmektedir. Kış ayının ilk belirtilerini nisan ayında yaşayan Cape Town’a bu ayda altı gün yağmur düşer. Bunaltıcı sıcaklıkların ve kalabalıkların olmadığı sonbahar mevsiminin mayıs ayında hava önemli ölçüde serinlemeye başlar. 13 ila 22 derece arasında değişen hava sıcaklıkları görülürken bir ayda dokuz gün yağmurlu geçer. Mayıs ayında Cape Town’u ziyaret etmenin en büyük avantajı turist seyrekliğinden dolayı önemli cazibe merkezlerine kolay ulaşımdır. Eğer bütçe dostu bir tatil keyfi yaşamak istiyorsanız Cape Town’u sonbahar mevsiminde ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğer ideal turizm sezonu ise ilkbahar mevsimidir. Kış mevsiminin etkilerini yavaş yavaş kaybettiği bu dönemde balina sezonu başlamaktadır. Balinaları inceleme fırsatına erişebileceğiniz gibi birbirinden güzel kır çiçeklerini de bu mevsimde görebilirsiniz. Sıcaklıkların ortalama 15 derece olduğu ilkbaharın ilk aylarında günler uzamaya başlar ve harika müzik festivalleri düzenlenir.

Kalabalık ve pahalı yaz ayları her ne kadar tavsiye edilmese de Cape Town bu mevsimde kelimenin tam anlamıyla hayat buluyor. Uzun ve ılık meltemlerin estiği günlerde insanlar plajlara, turistik mekânlara, festivallere ve etkinliklere gitmek için adeta birbirleriyle yarışırlar. Yemek ve şarap festivalleri, açık hava müzik gösterileri ve plaj partileri hareketli yaz etkinliklerinin başında gelir. Yağmurun görülmediği yaz aylarında sıcaklıklar 17 - 28 derece arasında değişmektedir. Cape Town’da yaz mevsimini aralık, ocak ve şubat ayları oluşturur.