Google+

Arama formu

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ZAR = 0.00
Priz Tipi Type M250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23℃
Şub 22℃
Mar 20℃
Nis 16℃
May 12℃
Haz 8℃
Tem 8℃
Ağu 11℃
Eyl 15℃
Eki 18℃
Kas 20℃
Ara 22℃

BLOEMFONTEIN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER 


Bloemfontein, Güney Afrika’da Orange Nehri’nin kıyısındadır. "Çiçek Çeşmesi" veya "Çiçek Açan Çeşme" olarak da bilinir. Özgür Devlet (Free State of South Africa) vilayetinin merkezi ve Güney Afrika'nın üç ulusal başkentinden biridir. Güney Afrika'nın merkezinde, yarı kurak bir bölge olan Karoo'nun bitişiğindedir. Bloemfontein yarı kurak bir iklime sahiptir. Yaz günleri sıcaktır ve kuru kışları serindir. Kışın don olayları da görülebilir.
 
Çiçeklerin bolluğu ve orada düzenlenen yıllık gül festivali nedeniyle "Gül Şehri" olarak da anılmaktadır. Şehrin Sesotho (Güney Afrika Cumhuriyeti'nin resmî dillerinden bir tanesidir) dilindeki adı ise "Çitlerin Yeri" anlamına gelen Mangaung’dur. Genel olarak kuru ve tozlu bir görünüme sahip olsa bile Bloemfontein, Free State of South Africa’nın tek botanik bahçesine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Ayrıca çok fazla sayıda ve çeşitte müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Bunların yanı sıra duvar ve tırmanma alanlarına sahip iki ayrı kaya tırmanışı kulübü vardır.
 
Lord of the Rings'in yazarı olan JRR Tolkien'in doğduğu yer olduğu için de farklı bir ilgi merkezi haline geliyor aynı zamanda. 

BLOEMFONTEIN’E NASIL GİDİLİR? 

Türkiye’den Bloemfontein’e direkt uçuş bulunmuyor. Cape Town ya da Johannesburg aktarmaları ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. 

BLOEMFONTEIN’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER 


Anglo Boer Savaş Müzesi
 
1900’lerin başındaki Anglo - Boer Savaşları'na ithaf edilmiş olan tek müzedir. Tarihçiler arasında son derece saygın bir yere sahiptir. Ayrıca dış bölümünde Kadın Anıtı gibi farklı yapılara da ev sahipliği yapıyor. Keyfini tam anlamıyla çıkartabilmek için en az 4 saatinizi buraya ayırmanız iyi olacaktır. Giriş ücreti de diğer birçok eşdeğer müzeye göre daha uygundur.
 
Oliewenhuis Sanat Müzesi
 
Neo-Hollandalı bir tarzda tasarlanmıştır. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra resmi ziyaretler sırasında Güney Afrika Devlet Başkanları'nın resmi ikametgâhı olmuştur. Adını etrafındaki tepelerde büyüyen zeytin ağaçlarının bolluğundan almıştır. Şehrin en görkemli bahçelerinden birinin içerisinde yer almaktadır. Oliewenhuis Sanat Müzesi’nin amacı, Güney Afrika sanatının mirasını temsil eden sanat eserleri toplamak, korumak ve sergilemektir.
 
Naval Hill
 
360 derecelik şehir manzarası için kusursuz bir tepedir burası. Tepenin doğu ucunda İngiliz süvarileri için yer işareti olarak kullanılan beyaz bir at vardır. 2012’de dikilen Nelson Mandela heykeli ise buranın ziyaret edilme oranını bir hayli arttırmıştır. Ayrıca, tepenin üzerinde, Mandela'nın karşı tarafında, astronomiseverler için bir dijital gökevi de bulunmaktadır. Ziyaret için gün batımını yakalayarak bu tepeye ulaşırsanız, şehir ışıklarının yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı vakitte en güzel manzarayı seyretme imkânı bulabilirsiniz.
 
Free State Ulusal Botanik Bahçesi
 
Bloemfontein’in hemen dışında 70 hektarlık bir alanı kaplayan Ulusal Botanik Bahçesi içerisinde yaklaşık 400 bitki türü barındırır. Doğal bitki örtüsü, muhteşem yabani zeytin ve karee ağaçlarının hâkim olduğu yüksek çayır ve ormanlık alanları kapsar. Aynı zamanda, bölgedeki yerli dekoratif ve sert ağaçlardan oluşan bir koleksiyon da içerir. Kasım ayından mart ayına kadar bahçedeki bitkilerin çoğu tamamıyla yapraktan oluşur; marttan hazirana kadar ise sarı ve kırmızı renkte sonbahar tonları hâkimdir.
 
Bagamoya Vahşi Yaşam Alanı
 
Hayvanları doğal yaşam alanlarında gözlemlemek ve onlarla etkileşimde bulunabilmek için eşsiz bir yerdir burası. Özellikle aslanlar ile bir arada bulunma deneyimi elde etmek istiyorsanız yavru aslanları biberon ile beslemeden çita yetiştirme programına kadar birçok farklı seçeceği de sizlere sunuyor. Burada gönüllü olarak faaliyetlerde bulunabileceğinizi de unutmayın. Bloemfontein’in 30 kilometre dışında bulunan bu tesis içerisinde konaklama ya da restoran gibi farklı faaliyetlerden de faydalanabilirsiniz. Ayrıca açık hava piknikleri için de oldukça elverişli ve güzel bir alandır.
 
Ulusal Müze
 
1877’de kurulan bu yapı doğa tarihi, kültür tarihi ve sanat müzesi olarak yönetilen bir kurumudur. Ulusal Müze'nin misyonu, kaliteli araştırma, koruma, eğitim ve sergiler aracılığıyla tüm insanlara miras kaynakları ve keyifli bir deneyim sunmaktır. Ayrıca farklı dilde yayınlara ulaşmayı seven biriyseniz içerisinde bir kütüphane de bulunduğunu ekleyelim.
 

Güney Afrika Cumhuriyeti Vizesi

Umumi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hizmet pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hususi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Diplomatik pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

30 güne kadar ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.