Durban Hakkında Bilinmesi Gerekenler

durban-1557767_960_720.jpg

Durban, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Hint Okyanusu kıyısında yer alan eşsiz bir şehirdir. Thekwini metropoliten alanının merkezi ve de en büyük şehri olan Durban, Johannesburg’dan sonra Güney Afrika’nın ikinci büyük şehridir. Durban kelimesinin Zuluca dilindeki karşılığı “körfez”dir. Şehir, büyük bir kültür, ticaret, turizm ve de sanayi merkezidir. Durban’ın FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapması, Güney Afrika’nın bu küçük ama şirin kentini daha da bilinir kılmıştır. 2010 yılında FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Durban, oldukça estetik bir yapıya büründürülmüştür. Şehir, bu tarihten sonra oldukça modern ve ilgi çekici bir tarzda inşa edilmeye başlamıştır. Bu da şehrin reklamının dünya çapında yayılmasını sağlamıştır.
 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Durban ile İlgili

Durban Gezilecek Yerler

Keyifli bir Durban gezisi planlayan ziyaretçilere önerimiz Durban’da 3-4 gün kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında yeşilin ve tarihin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Durban, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında yer almaktadır. Doğal yapısı, parkları ve eşsiz güzelliği ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Belediye Binası, Durban Sanat Galerisi, Doğa Bilimleri Müzesi, Durban Botanik Bahçeleri, Golden Mile, Phansi Müzesi, 1000 Tepe Vadisi, Moses Mabhida Stadı, Umhlanga Lagünü ve Kwazulu Natal Sharks Board bulunmaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Durban Nerededir?

Durban, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin KwaZulu-Natal bölgesinde bulunan bir şehirdir.

Durban’a Ne Zaman Gidilir?

pier-2760513_960_720.jpg

Durban, subtropikal iklimin görüldüğü bölgelerden birisidir. Güneşli gün sayısının oldukça fazla olduğu Durban’a dilediğiniz zaman seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Turistler tarafından en çok tercih edilen dönemler ise haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Kış aylarında ise oldukça ılıman bir iklime sahip olan Durban’a gezi planlayabilirsiniz. Kış aylarında dahi sıcaklık seviyeleri 24 derece civarlarında seyretmektedir. İklimin gezmeye bu kadar elverişli olması, şehri her zaman ziyaret edebilmenizi kolaylaştırmaktadır.

Durban’da ortalama en yüksek sıcaklık 27 santigrat, en düşük sıcaklık ise 19 santigrat derecedir. İklim olarak bakıldığında Durban’da en sıcak ay mart ayıdır. En soğuk ay aralık ve ocak aylarıdır. Durban, en fazla turisti genellikle yaz aylarında alsa da yine de yılın her döneminde şehre yoğun bir turist akışı mevcuttur. Yaz aylarında dahi şehir, insanları çok boğmamakta aksine gayet ılık bir şekilde keyifli günler geçirilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise şehirde nem oranının yüksek olmamasıdır.

Durban’da kış ayları pek yağışlı değildir. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 19 santigrat civarlarına kadar düşebilmektedir. Yine aynı şekilde sonbahar dönemi de pek yağışlı olmamakla beraber oldukça ılıman bir yapıya sahiptir. Bu dönemde hava sıcaklıkları 22 santigrat derece civarında seyretmektedir. Şiddetli yağmurların pek olmaması bazı turistlerin tatil planlarını bu döneme denk getirmelerini sağlamaktadır. Sizler de Durban’a gelirken iklim engeline takılmadan dilediğiniz mevsimde bölgeye tatilinizi planlayabilirsiniz.

Durban’a Nasıl Gidilir?

aircraft-2114464_960_720.jpg

Türkiye’den Durban’a gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı veya direk seçenekler ile Durban’a ulaşabilirler. King Shaka Havalimanı’na Türkiye’den 12 saat 20 dakika içerisinde ulaşılabilir. Dileyenler Emirates, Doha veya Qatar Havayolları ile aktarmalı olarak Durban’a ulaşabilirler.

Durban’da Nerede Kalınır?

Durban_-_Hotel_Tropicana_-03.JPG

Durban, oldukça gelişmiş ve turistik bir şehir olduğu için konaklama açısından da sizlere oldukça modern yapılarda kalma fırsatı sunmaktadır. Şehirde hem lüks hem de ekonomik konaklama seçenekleri bulmak mümkündür. Şehirde konaklayabileceğiniz beş yıldızlı otellerin yanı sıra hostel, pansiyon ve butik otel seçenekleri de mevcuttur. Dolayısıyla bu çeşitlilik, farklı bütçesi olan her ziyaretçiye farklı seçenekler sunmaktadır.

Devamını Oku

Durban Şehir İçi Ulaşım

car-3143564_960_720.jpg

Durban şehir merkezini gezmek isteyenlerin kullanabileceği toplu taşıma araçları arasında otobüs, taksi, minibüs ve rikşalar bulunmaktadır. Rikşa bilindiği üzere özellikle Uzak Doğu ve Afrika ülkelerinde yoğun olarak kullanılan ve insan gücü ile taşıma yapılan bir taşıma aracıdır. Durban şehir merkezinin öncelikle pek güvenli olmadığını söylemeliyiz. Bu sebeple sizlere önerimiz toplu taşıma araçlarından ziyade özel taksileri tercih etmenizdir. Toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyen ziyaretçilerin ise oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Devamını Oku

Durban Mutfağı

fusion-korean-274925_960_720.jpg

Güney Afrika’nın en ünlü şehirlerinden biri olan Durban, zengin yemek kültürü ile de ön plana çıkmaktadır. Şehirde çok fazla Hint nüfusu olduğu için Hint yemekleri de Durban’da oldukça meşhur bir hale gelmiştir. Özellikle Durban yemeklerinde Hintlerden dolayı çok fazla sosun ve baharatın yemekleri zenginleştirdiğini görebilirsiniz.

Devamını Oku

Durban’da Gece Hayatı

Durban-44731.jpg

 

Durban’da gece hayatı son derece gelişmiştir. Şehirde özellikle güneş battıktan sonra pek yapılacak bir şey olmadığı için insanlar genellikle bar, kulüp, pub, restoran ve kafelere gitmeyi tercih etmektedir. Özellikle hafta sonları Durban gece kulüpleri oldukça kalabalık olmaktadır. Durban’da haftanın her günü akşam saatlerinde başlayan eğlence hayatı, sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Durban’da yerel müziklerin oldukça yaygın olarak eğlence mekânlarında çalındığını görebilirsiniz. Sahil şeridi Durban’ın en haraketli yerleri arasında bulunmaktadır. Bu sebeple eğlence mekânlarının çoğu da sahil şeridine yakın bir yerde konumlanmıştır.

Devamını Oku

Durban Festivalleri

IMG_20170414_101725.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Durban hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Durban Renk Festivali: Her yıl nisan ayında gerçekleşen Durban Renk Festivali, Durban’ın en popüler ve sevilen festivalidir. 2011 yılından bu yana düzenli olarak kutlanan festival, insanların bir araya gelmesini sağlayarak daha keyifli anlar yaşatmayı hedeflemektedir. Dünyadaki en mutlu insanlar sloganıyla oluşturulan bu festivalde yüzlerce boya ile insanlar birbirlerini boyayarak zamanın tadını çıkarmaktadır. Siz de Durban’a geldiğinizde bu festivale katılmalı ve fotoğraf çektirmeyi unutmamalısınız.

Devamını Oku

Durban’da Alışveriş

Shambala.jpg

Durban şehir merkezinde hem modern alışveriş merkezleri hem de yerel alışveriş dükkânları bulunmaktadır. Durban alışveriş merkezlerinde ve yerel dükkânlarda Afrika ve Hint geleneğine ait birçok el yapımı ürün bulabilirsiniz. Durban’da bulabileceğiniz en önemli el işi ürünleri arasında yerel çalgılar, biblo ve maskeler, tekstil ürünleri ve tablolar bulabilirsiniz. Durban’da yerel ürünlerin satıldığı en büyük pazar ise Victoria Secret Market ve Afrika’nın en geniş alışveriş merkezi olan Gateway Theather of Shopping alışveriş merkezidir.

Devamını Oku

Durban Saat Farkı

Durban ve Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye saati Durban saatinden 1 saat ileridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Durban’da 11.00’dir.

Durban Para Birimi

Durban para birimi olarak Güney Afrika Randı (ZAR) kullanmaktadır. 1 Türk Lirası 2,94 ZAR etmektedir.

*Kur bilgisi 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

Durban Resmi Dili

Durban’da resmi dil olarak İngilizce ve Afrikanca kullanılmaktadır.

Durban Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

21 Mart: İnsan Hakları Günü

Mart: Kutsal Cuma (Günü her yıl değişmektedir)

Mart: Paskalya (Günü her yıl değişmektedir)

27 Nisan: Bağımsızlık Bayramı

1 Mayıs: İşçi Günü

16 Haziran: Gençlik Bayramı

9 Ağustos: Kadınlar Günü

24 Eylül: Miras Günü

16 Aralık: Uzlaşma Günü

25 Aralık: Noel

Devamını Oku

Durban Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 25oC
  • Mar 24oC
  • Nis 22oC
  • May 20oC
  • Haz 17oC
  • Tem 17oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 20oC
  • Kas 22oC
  • Ara 23oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.913.685/ Dil: İngilizce, Afrikanca / Para Birimi: Zar / İklim: Subtropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün