Durban Hakkında Bilinmesi Gerekenler

durban-1557767_960_720.jpg

Durban, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Hint Okyanusu kıyısında yer alan eşsiz bir şehirdir. Thekwini metropoliten alanının merkezi ve de en büyük şehri olan Durban, Johannesburg’dan sonra Güney Afrika’nın ikinci büyük şehridir. Durban kelimesinin Zuluca dilindeki karşılığı “körfez”dir. Şehir, büyük bir kültür, ticaret, turizm ve de sanayi merkezidir. Durban’ın FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapması, Güney Afrika’nın bu küçük ama şirin kentini daha da bilinir kılmıştır. 2010 yılında FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Durban, oldukça estetik bir yapıya büründürülmüştür. Şehir, bu tarihten sonra oldukça modern ve ilgi çekici bir tarzda inşa edilmeye başlamıştır. Bu da şehrin reklamının dünya çapında yayılmasını sağlamıştır.
 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Durban ile İlgili

Durban Nerededir?

Durban, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin KwaZulu-Natal bölgesinde bulunan bir şehirdir.

Durban’a Nasıl Gidilir?

aircraft-2114464_960_720.jpg

Türkiye’den Durban’a gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı veya direk seçenekler ile Durban’a ulaşabilirler. King Shaka Havalimanı’na Türkiye’den 12 saat 20 dakika içerisinde ulaşılabilir. Dileyenler Emirates, Doha veya Qatar Havayolları ile aktarmalı olarak Durban’a ulaşabilirler.

Durban’a Ne Zaman Gidilir?

pier-2760513_960_720.jpg

Durban, subtropikal iklimin görüldüğü bölgelerden birisidir. Güneşli gün sayısının oldukça fazla olduğu Durban’a dilediğiniz zaman seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Turistler tarafından en çok tercih edilen dönemler ise haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Kış aylarında ise oldukça ılıman bir iklime sahip olan Durban’a gezi planlayabilirsiniz. Kış aylarında dahi sıcaklık seviyeleri 24 derece civarlarında seyretmektedir. İklimin gezmeye bu kadar elverişli olması, şehri her zaman ziyaret edebilmenizi kolaylaştırmaktadır.

Durban’da ortalama en yüksek sıcaklık 27 santigrat, en düşük sıcaklık ise 19 santigrat derecedir. İklim olarak bakıldığında Durban’da en sıcak ay mart ayıdır. En soğuk ay aralık ve ocak aylarıdır. Durban, en fazla turisti genellikle yaz aylarında alsa da yine de yılın her döneminde şehre yoğun bir turist akışı mevcuttur. Yaz aylarında dahi şehir, insanları çok boğmamakta aksine gayet ılık bir şekilde keyifli günler geçirilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise şehirde nem oranının yüksek olmamasıdır.

Durban’da kış ayları pek yağışlı değildir. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 19 santigrat civarlarına kadar düşebilmektedir. Yine aynı şekilde sonbahar dönemi de pek yağışlı olmamakla beraber oldukça ılıman bir yapıya sahiptir. Bu dönemde hava sıcaklıkları 22 santigrat derece civarında seyretmektedir. Şiddetli yağmurların pek olmaması bazı turistlerin tatil planlarını bu döneme denk getirmelerini sağlamaktadır. Sizler de Durban’a gelirken iklim engeline takılmadan dilediğiniz mevsimde bölgeye tatilinizi planlayabilirsiniz.

Durban’da Nerede Kalınır?

Durban_-_Hotel_Tropicana_-03.JPG

Durban, oldukça gelişmiş ve turistik bir şehir olduğu için konaklama açısından da sizlere oldukça modern yapılarda kalma fırsatı sunmaktadır. Şehirde hem lüks hem de ekonomik konaklama seçenekleri bulmak mümkündür. Şehirde konaklayabileceğiniz beş yıldızlı otellerin yanı sıra hostel, pansiyon ve butik otel seçenekleri de mevcuttur. Dolayısıyla bu çeşitlilik, farklı bütçesi olan her ziyaretçiye farklı seçenekler sunmaktadır.

Durban’da nerede kalınır diye düşünenlere öncelikle önereceğimiz ilk yer Protea Hotel by Marriott Durban Umhlanga Hotel’dir. Plaja 2 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Protea Hotel by Marriott Durban Umhlanga Hotel, oldukça temiz ve güvenli bir oteldir. Havaalanına uzaklığı ise 25 dakikadır. Otel oldukça konforlu ve lüks yapısı ile dikkat çekmektedir. Sağlamış olduğu spa ve business centre hizmetleri ise özellikle hem iş hem turistik açıdan gelenlerin ilgisini çekmektedir. Konfora öncelik veren ziyaretçilerin konaklaması için oldukça ideal bir otel olan otelin fiyatları günlük iki kişi için 560-600 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Daha uygun fiyata konaklamak isteyen ziyaretçilere önerimiz ise Albany Hotel’dir. Otel, Smith Street üzerinde yer almaktadır. Modern yapısı ile oldukça dikkat çeken otelde 24 saat servis hizmeti verilmektedir. Toplu taşıma araçlarına uzaklığı ise oldukça yakındır. Bu otelde konaklamak isteyenlerin ödemesi gereken ücret ise gecelik 200-300 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Durban’da uygun konaklamaseçenekleri arayan ziyaretçilerimiz için ise önerebileceğimiz oteller arasında Durban Manor Hotel and Conference Centre, Clermont Lodge Hotel, Hotel Cube, The Union Hotel, The Deck on Manning Hotel, The Crescent Guesthouse, Riviera Hotel Durban, Happy Hippo Accommodation, Mkhumbane Backpackers ve Sims Guest House bulunmaktadır. Bu otellerin gecelik konaklama fiyatları 100-250 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Yüksek standartlarda konaklamak isteyenler için en güzel Durban otelleri arasında Blue Wters Hotel, Broadway, Palm Gate Hotel, Oceanic Hotel, Royal Palm Hotel, Villa La Palma,Beside Still Waters Boutique Hotel, Southern Sun Elangeni & Maharani, Coastlands Umhlanga Hotel and Convention Centre, Durban Manor Hotel and Conference Centre, Protea Hotel by Marriott Durban Umhlanga Ridge ve Hilton Durban Hotel yer almaktadır. Bu otellerin gecelik fiyatı ise iki kişi için 700-900 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Daha ortalama fiyatlarda konaklamayı tercih eden ziyaretçiler ise önerebileceğimiz oteller şu şekildedir: Pavilion Hotel, Studio 13 Durban North, Bayside Hotel 108, Goodwill Manor Boutique Guesthouse, Marilyn Boutique Hotel, Savannah Park Luxury Apartments, Bluff Tradewinds ve Oceans 23 Gueshouse yer almaktadır.Bu otellerin gecelik fiyatı ise iki kişi için 250-500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Durban sahip olduğu farklı tesis hizmetleri ile yabancı birçok turiste kaliteli hizmet vermektedir. Fakat Durban yıl boyu turist alan bir şehir olduğu için daha ucuza konaklama için tatil planınızı çok önceden organize etmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde Durban ziyaretinizi çok daha uygun fiyata getirebilirsiniz. Ayrıca Durban, güvenli bir şehir olmadığı için konaklama konusunda özellikle dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz.

Durban Gezilecek Yerler

Keyifli bir Durban gezisi planlayan ziyaretçilere önerimiz Durban’da 3-4 gün kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında yeşilin ve tarihin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Durban, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında yer almaktadır. Doğal yapısı, parkları ve eşsiz güzelliği ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Belediye Binası, Durban Sanat Galerisi, Doğa Bilimleri Müzesi, Durban Botanik Bahçeleri, Golden Mile, Phansi Müzesi, 1000 Tepe Vadisi, Moses Mabhida Stadı, Umhlanga Lagünü ve Kwazulu Natal Sharks Board bulunmaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Durban Şehir İçi Ulaşım

car-3143564_960_720.jpg

Durban şehir merkezini gezmek isteyenlerin kullanabileceği toplu taşıma araçları arasında otobüs, taksi, minibüs ve rikşalar bulunmaktadır. Rikşa bilindiği üzere özellikle Uzak Doğu ve Afrika ülkelerinde yoğun olarak kullanılan ve insan gücü ile taşıma yapılan bir taşıma aracıdır. Durban şehir merkezinin öncelikle pek güvenli olmadığını söylemeliyiz. Bu sebeple sizlere önerimiz toplu taşıma araçlarından ziyade özel taksileri tercih etmenizdir. Toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyen ziyaretçilerin ise oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Şehri taksi ile gezme fırsatı sunan Durban’da taksi ücretleri diğer toplu taşıma araçları ile hemen hemen aynıdır. Taksilerin ucuz olduğu Durban’da gönül rahatlığı ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Taksiler için size önerebileceğimiz belli başlı duraklar arasında Eagle Taxi Cabs, Mozzie Cabs Taxi ve Durban Taxi Co. bulunmaktadır.

Durban’da minibüs veya rikşalar ise diğer bir ulaşım seçeneğini oluşturmaktadır. Şehirde oldukça yaygın olan bu toplu taşıma araçları, yerel halk tarafından oldukça yoğun kullanılmaktadır. Ücretleri ise 16 Zar’dır.

Durban’daen çok kullanılan diğer toplu taşıma aracı ise otobüslerdir. Şehrin her bölgesine hizmet veren otobüs sistemi, oldukça geniş bir ağa sahiptir. Alacağınız otobüs bileti fiyatları da tarifeye farklılık göstermektedir. Bir günlük bilet ücreti 5,50 Zar iken gün boyu kullanmak istediğiniz bilet ücretleri için ise 16 Zar ödemeniz gerekmektedir. Şehir merkezindeki otobüsler 05.00-22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Otobüsler pek güvenli ve konforlu olmadığı için turistler tarafından pek tercih edilmemektedir.

Durban Mutfağı

fusion-korean-274925_960_720.jpg

Güney Afrika’nın en ünlü şehirlerinden biri olan Durban, zengin yemek kültürü ile de ön plana çıkmaktadır. Şehirde çok fazla Hint nüfusu olduğu için Hint yemekleri de Durban’da oldukça meşhur bir hale gelmiştir. Özellikle Durban yemeklerinde Hintlerden dolayı çok fazla sosun ve baharatın yemekleri zenginleştirdiğini görebilirsiniz.

Durban deyince akla gelen lezzet tipik bir Zulu yemeği olan amagwinya’dır. Bu lezzet küçük hamur parçalarının özel soslarla doldurularak kızartılması işlemi sonucunda dileyenlere sunulan bir yiyecektir. Bunun yanında baharatlı yiyeceklerden hoşlananlar için Durban’da Hint mutfağını mutlaka denemelerini tavsiye ederiz. Bu lezzetler arasında tavuk tikka, somon tandoori ve roti bulunmaktadır. Ete alternatif olarak dileyenler bu tavuk ve balık yemeklerinden tadabilirler. Hint yemeklerini Durban’da tadabileceğiniz en iyi yer ise Bean Bag Bohemia Restoranının yanında bulunan Vintage Restaurant’tır.

Durban şehrinde lezzetli yemek yiyebileceğiniz restoranlar arasında Cafe 1999, Butcher Boys Florida Road Restaurant, Grill Jichana Restaurant, Mali's Indian Restaurant, The Little India Restaurant, 9th Avenue Bistro, Quo Restaurant, Joops Place Restaurant, Surf Riders Food Shack, Jack Salmon Fish House, Afro's Chicken Shop, Havana Grill ve Circus Circus Beach Cafe bulunmaktadır.

Durban’da ortalama yemek fiyatları genellikle 50-200 ZAR arasında değişkenlik gösterse de bu durum gideceğiniz restoranın kalitesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca vejetaryen olan ziyaretçiler için de şehirde oldukça şirin bir mekân bulunmaktadır. Out od Lunch olarak bilinen bu mekân küçük mavi bir karavanda sizlere hizmet vermektedir. 1970’lierin konseptinin yansıtıldığı Out od Lunch karavanı %100 taze meyve ve sebzeyi sizler için sunmaktadır. Aynı zamanda bu mekân, çeşitli organizasyonlara ve etkinliklere de yer vermektedir. Durban’a geldiğinizde bu karavanı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Durban’da Alışveriş

Shambala.jpg

Durban şehir merkezinde hem modern alışveriş merkezleri hem de yerel alışveriş dükkânları bulunmaktadır. Durban alışveriş merkezlerinde ve yerel dükkânlarda Afrika ve Hint geleneğine ait birçok el yapımı ürün bulabilirsiniz. Durban’da bulabileceğiniz en önemli el işi ürünleri arasında yerel çalgılar, biblo ve maskeler, tekstil ürünleri ve tablolar bulabilirsiniz. Durban’da yerel ürünlerin satıldığı en büyük pazar ise Victoria Secret Market ve Afrika’nın en geniş alışveriş merkezi olan Gateway Theather of Shopping alışveriş merkezidir.

Durban’da alışveriş yapacağınız yerlerin başında Pavillion Shopping Mall, Victoria Street Market, African Art Centre, uShaka Village Walk, Golden Hours Family Market, Artisan Contemporary Gallery, Granada Square, Chatsworth Centre, Joe's Corner Shop, The Crescent, Ike’s Books and Collectables ve çeşitli yerel dükkânlar bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri genellikle hafta içi ve cumartesi günleri saat 09.00-17.00, pazar günleri ise 09.00-19.00 saatleri arasında müşterilere hizmet vermektedir. Yerel ve geleneksel dükkânlar ise 18.00’e kadar açık olabilmektedir.

Durban’da en iyi giyim mekânları Westville bölgesinde bulunmaktadır. Dolayısıyla kıyafet tutkunlarının burayı kesinlikle ziyaret etmesi gerekir. Önemli yerel ve modern kıyafetleri de yine bu bölgede bulabilirsiniz. Seri üretimin pek yaygın olmadığı yerel ürünlerde fiyatlar diğerlerine göre daha çok yüksek değildir. Bunun yanında daha çok hediyelik küçük eşyalar satın almak isteyen ziyaretçiler ise sahil şeridini ziyaret edebilir.

Durban sokakları hem alışveriş yapabileceğiniz hem de renkli görüntüler yakalayabileceğiniz bir yerdir. Belli günlerde stantlarda kurulan tezgâhlar ikinci el pazarlarını hatırlatmaktadır. Oldukça rağbet gören bu pazarlarda giyim, teknolojik ürünler, aksesuar, hediyelik eşya ve kitap bulabilirsiniz. Bu pazarların en renkli olanı ise Hint pazarlarıdır. Sizin de vaktiniz olursa bu yerel ürünler satan pazarları muhakkak gezmelisiniz.

Durban’da Gece Hayatı

Durban-44731.jpg

Durban’da gece hayatı son derece gelişmiştir. Şehirde özellikle güneş battıktan sonra pek yapılacak bir şey olmadığı için insanlar genellikle bar, kulüp, pub, restoran ve kafelere gitmeyi tercih etmektedir. Özellikle hafta sonları Durban gece kulüpleri oldukça kalabalık olmaktadır. Durban’da haftanın her günü akşam saatlerinde başlayan eğlence hayatı, sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Durban’da yerel müziklerin oldukça yaygın olarak eğlence mekânlarında çalındığını görebilirsiniz. Sahil şeridi Durban’ın en haraketli yerleri arasında bulunmaktadır. Bu sebeple eğlence mekânlarının çoğu da sahil şeridine yakın bir yerde konumlanmıştır.

Durban’da eğlence mekânlarının yoğunlaştığı yerler arasında sahil şeridi yer almaktadır. Şehrin tam merkezinde konaklama seçeneklerini düşünürseniz eğlenme açısından da gece geç saatlere kadar hiç düşünmeden kalabilirsiniz. Gece belli bir saatten sonra toplu taşıma aracı bulunmadığı için otelinizin sahil şeridine yakın olması eğlence açısından da sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bunun yanında dileyenler Berea semtinde bulunan Windermere’deki Florida Yolu’nda bulunan eğlence mekânlarını da ziyaret edebilir. Aynı zamanda bu bölgede çok iyi butik oteller ve misafir evleri bulunmaktadır. İyi bir otobüs ağı olan Durban’da, tüm ilgi çekici yerler stadyumun güneyinde bulunmaktadır. Şehrin güneyinde birçok bar, pub, gece kulübü, dans kulübü, kokteyl bar ve restoran bulabilirsiniz.

Durban’da, denemeniz gereken en önemli içecekler arasında bira ve kokteyller bulunmaktadır. Hem yerel müzikleri hem de çeşitli içkileri deneyebileceğiniz ilk adres Zulu Jazz Lounge mekânıdır. Gece boyunca dans edip eğlenmek isteyenler bu bara kesinlikle gitmelidir. Bunun yanında dileyenler şehrin en haraketli diğer bir barı olan Origin and Night Bar mekânını da tercih edebilir.

Durban’da gidebileceğiniz en popüler mekânlar arasında The Jazzy Rainbow Bar, Side Bar, Krakatoa Show Bar, Jameson Bar, Moyo bar, Rebuplik Bar, Drop Kick Murphy’s Bar, Brew Haus Bar, Firkin Brewey Bar, The Taphouse Bar, Coctails and Cavair Bar ve Rocca Bar bulunmaktadır. Bu barlar şehirdeki turistlerin genellikle tercih ettiği barlardır. Ayrıca merkeze yakın oluşları da tercih edilme sebebidir. Bunun yanında Billy dum Bum’s mekânı da kokteyl denemek isteyenlere özel menüler sunmaktadır. Burada hafif yemeklerle başlangıç yapabilir ve Güney Afrika’ya özgü kokteylleri deneyebilirsiniz. Dileyen ziyaretçiler ise Suncoast Casino’da da eğlenebilir. Eğer kendinizi şanslı hissediyorsanız Suncoast Casino’ya uğramalısınız. Yalnız Suncoast Casino çok kalabalık olduğu için yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Durban, yer yer güvenli bir şehirdir. Dolayısıyla gece geç saatlere kadar eğlenebileceğiniz yerlerin konaklama mekânlarına yakın olması oldukça önem arz etmektedir. Şehrin tamamı çok güvenli olmadığı için kalacağınız bölgeyi çok iyi seçmelisiniz. Durban, Güney Afrika’nın en haraketli şehirlerinden birisi olduğu için bu şehirdeki atmosferi görmek adına Durban gece hayatını mutlaka görmelisiniz. Şehirde aynı zamanda birçok farklı kültürü tanıma fırsatını da yakalayabilirsiniz.

Durban Festivalleri

IMG_20170414_101725.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Durban hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Durban Renk Festivali: Her yıl nisan ayında gerçekleşen Durban Renk Festivali, Durban’ın en popüler ve sevilen festivalidir. 2011 yılından bu yana düzenli olarak kutlanan festival, insanların bir araya gelmesini sağlayarak daha keyifli anlar yaşatmayı hedeflemektedir. Dünyadaki en mutlu insanlar sloganıyla oluşturulan bu festivalde yüzlerce boya ile insanlar birbirlerini boyayarak zamanın tadını çıkarmaktadır. Siz de Durban’a geldiğinizde bu festivale katılmalı ve fotoğraf çektirmeyi unutmamalısınız.

Durban Street Food Festivali: Her yıl aralık ayında gerçekleşen Durban Street Food Festivali, renkli ve eğlenceli görüntüsü ile birçok insanın Durban şehrine gelmesini sağlamaktadır. Yöresel birçok yemeğin yapıldığı ve stantlarda kurulduğu festivalde birçok kültür bir araya gelmekte ve akşamın geç saatlerinde kadar müzik eşliğinde bir arada olunmaktadır. Bu keyifli anı kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Durban Uluslararası Film Festivali: Uluslararası Durban Film Festivali her yıl temmuz ayında gerçekleştirilmektedir. Film tutkunları her yıl dünyaca ünlü farklı film gösterimleri için temmuz ayında Durban’a gelmektedir. Özellikle Afrika filmlerine ilgi duyanların mutlaka bu festivale katılması gerek.

Durban Jazz Festivali: Her yıl şehrin tam merkezinde düzenlenen Durban Jazz Festivali, her yıl binlerce jazz severe ev sahipliği yapmaktadır. Müzik, dans ve leziz içecekler eşliğinde gerçekleşen bu festivalde birden çok farklı jazz sanatçısı ile buluşabilirsiniz.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Durban Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

21 Mart: İnsan Hakları Günü

Mart: Kutsal Cuma (Günü her yıl değişmektedir)

Mart: Paskalya (Günü her yıl değişmektedir)

27 Nisan: Bağımsızlık Bayramı

1 Mayıs: İşçi Günü

16 Haziran: Gençlik Bayramı

9 Ağustos: Kadınlar Günü

24 Eylül: Miras Günü

16 Aralık: Uzlaşma Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Durban İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 0313618567

Polis: 10111

Ambulans: 10177

Durban Para Birimi

Durban para birimi olarak Güney Afrika Randı (ZAR) kullanmaktadır. 1 Türk Lirası 2,94 ZAR etmektedir.

*Kur bilgisi 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

Durban Resmi Dili

Durban’da resmi dil olarak İngilizce ve Afrikanca kullanılmaktadır.

Durban Saat Farkı

Durban ve Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye saati Durban saatinden 1 saat ileridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Durban’da 11.00’dir.

Durban Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 25oC
  • Mar 24oC
  • Nis 22oC
  • May 20oC
  • Haz 17oC
  • Tem 17oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 20oC
  • Kas 22oC
  • Ara 23oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.913.685/ Dil: İngilizce, Afrikanca / Para Birimi: Zar / İklim: Subtropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün