Durban Hakkında Bilinmesi Gerekenler

durban-1557767_960_720.jpg

Durban, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Hint Okyanusu kıyısında yer alan eşsiz bir şehirdir. Thekwini metropoliten alanının merkezi ve de en büyük şehri olan Durban, Johannesburg’dan sonra Güney Afrika’nın ikinci büyük şehridir. Durban kelimesinin Zuluca dilindeki karşılığı “körfez”dir. Şehir, büyük bir kültür, ticaret, turizm ve de sanayi merkezidir. Durban’ın FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapması, Güney Afrika’nın bu küçük ama şirin kentini daha da bilinir kılmıştır. 2010 yılında FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Durban, oldukça estetik bir yapıya büründürülmüştür. Şehir, bu tarihten sonra oldukça modern ve ilgi çekici bir tarzda inşa edilmeye başlamıştır. Bu da şehrin reklamının dünya çapında yayılmasını sağlamıştır.

Durban şehrinin kuruluş tarihi MÖ 100 binli yıllara kadar dayanmaktadır. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bölgede avcı toplayıcı grupların yaşadığı bilgisine ulaşılmıştır. Bu dönemlerde yaşayan ilkel kabilelerin ise KwaZulu-Natal oldukları bilinmektedir. Bölgenin tarım ve hayvancılığa elverişli olması günümüzde de bu geleneğin sürdürülmesini sağlamıştır. Durban’ı ilk keşfeden kişi ise Portekizli gezgin Vasco De Gama’dır. Şehrin Vasco De Gama tarafından keşfedilmesine kadar Durban’a dair pek fazla yazılı kaynak bulunmamaktadır.

Durban’da ilk modern şehir 1824 yılında Farewell Meydanı yakınlarında kurulmuştur. Şehrin ilk yerlileri ise Avrupalılar ve Cape kolonisi olmuştur. 1835 yılında ise şehrin başkenti D’urban olarak belirlenmiştir. Adını ise Cape kolonisindeki yönetici Benjamin D’urban’dan almıştır. Günümüzde Durban, Afrika’nın en işlek limanlarından birine sahiptir. Altın Şerit olarak bilinen Durban Limanı, şehrin en yoğun trafiğe sahip yerlerinden birisidir. İlk zamanlar turistler için aktif olarak kullanılan liman bölgesi, zamanla ticaretin en yoğun olarak kullanıldığı yerlerden biri haline gelmiştir.

Durban, altın yatakları açısından oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Bu sebepten dolayı İngilizler tarafından uzun yıllar sömürülen şehir, altın yataklarının işletilmesiyle beraber zenginleşmeye başlamıştır. Oldukça stratejik bir yerde bulunan Durban, petrol kaynakları açısından da oldukça zengindir. Bunun yanında şehirde şeker ve tekstil fabrikaları da oldukça gelişmiş ve ülke ekonomisine bu şekilde katkıda bulunmuştur. Bu durum Durban’ı bir sanayi şehri haline getirmiş ve şehir, Afrika’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olmuştur.

Oldukça geniş ve metropol haline gelmiş Durban’ın 2016 yılındaki nüfus sayımına göre şehirdeki toplam nüfusu 2.913.685 olarak belirlenmiştir. Bölgede Zulu halkının dışında büyük oranda Hint nüfusta bulunmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise İngilizler döneminde sömürülen ülke halkının altın yataklarında çalıştırılması için zorlanmasıdır. Altın yataklarında çalışmak istemeyen Zulu halkı, başkasının emrinde çalışmak istemediği için İngilizler, Hindistan’dan birçok işçiyi Durban’a getirmiştir. Bu sebepten dolayı Hindistan dışında en çok Hint nüfusunun yaşadığı yer Durban’dır. Bu durum şehrin kozmopolit bir yapıya bürünmesini sağlamış ve iki kültürün birbiri ile kaynaşmasını beraberinde getirmiştir. Bugün Hint ve Afrika nüfusunun çok iyi anlaşıyor olması da tarihsel bütünlüğün bir sonucudur.

Durban’da hâkim olan din Hristiyanlıktır. Müslüman nüfus ise oldukça azınlıktadır. Ülke uzun yıllar İngilizler tarafından sömürülmüş olsa da yerli halkın İngilizlere bakış açısı oldukça sıcaktır. Halk genel olarak oldukça sıcakkanlı ve gelen turistlere karşı da oldukça ilgili davranmaktadır. Yerli halkın özel yaşamını daha yakından tanımak isteyen ziyaretçiler, onlarla daha fazla vakit geçirebilir. Fotoğraf çektirmekten oldukça hoşlanan Zulu halkı birlikte hoşça vakit geçirip fotoğraf çektirebileceğiniz samimi insanlardır. Ayrıca yerel halkın selfie çektirmekten oldukça hoşlandığını belirtmeliyiz.

Günümüzde Durban,hızla büyüyen bir potansiyeli içerisinde barındırması ve gittikçe kalabalık bir nüfusa sahip olması, şehri oldukça renklendirmektedir. Bu durum ise şehrin son yıllarda daha fazla turist merkezi haline gelmesine yardımcı olmaktadır. Sahili, limanı, doğal güzellikleri ve tarihi ile Durban, keşfedilmeye değer bir Afrika şehridir. Güney Afrika ziyareti planlayan ziyaretçilerimiz için bu inci bölgesini kesinlikle görmelerini ve şehrin güzelliklerini keşfetmelerini öneririz.

Durban halkı oldukça misafirperver ve güler yüzlü bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla şehirde kolaylıkla yerli halktan yardım alabilirsiniz. Halkın misafirperver yapısı tatilinizin daha da keyifli geçmesini sağlayacaktır. Durban şehrinde tatil yapmak isteyen ziyaretçiler yeşilin verdiği huzur ve mavi dalgaların hışırtısı ile motive olacak ve dinlenecektir. Kısacası Durban, tatilinizi oldukça keyifli geçirebileceğiniz, hem eğlenip hem de tarihî açıdan birçok bilgi edinebileceğiniz önemli şehirlerden birisidir.
 

Tanıtım Videosu: