Keyifli bir Durban gezisi planlayan ziyaretçilere önerimiz Durban’da 3-4 gün kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında yeşilin ve tarihin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Durban, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında yer almaktadır. Doğal yapısı, parkları ve eşsiz güzelliği ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Belediye Binası, Durban Sanat Galerisi, Doğa Bilimleri Müzesi, Durban Botanik Bahçeleri, Golden Mile, Phansi Müzesi, 1000 Tepe Vadisi, Moses Mabhida Stadı, Umhlanga Lagünü ve Kwazulu Natal Sharks Board bulunmaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Durban Belediye Binası

1900’lü yıllarda Neo Barok tarzında inşa edilen Belediye Binası, yaklaşık 48 metre yüksekliğe sahiptir. 4 önemli sütun üzerine kurulmuş olan yapı, eski dönemlerde önemli bir edebiyat ve ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise bina, önemli etkinliklerin ve müzik dinletilerinin gerçekleştirildiği salon olarak kullanılır. Geniş palmiye ağaçları ile süslü olan binanın bahçesi, Francis Farewell Meydanı’nda bulunmaktadır.

Durban Belediye Binası’nın diğer bir önemi ise Durban Sanat Galerisi ve Doğa Bilimleri Müzesi’ni içerisinde barındırıyor olmasıdır. Bu sebeplerden dolayı bina her yıl önemli ölçüde turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında şehrin tüm halkı düzenlenen organizasyonlarda burayı ziyaret etmektedir. Belediye Binası’na giriş yapmak için ise herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Durban Sanat Galerisi

durban_art_galleryimg_0132.jpg

Şehrin merkezinde yer alan ve Belediye Binası’nın içerisinde bulunan Durban Sanat Galerisi, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Şehirde gezilmesi gereken en önemli yerler arasında bulunan galeri, içerisinde eThekwini nüfusuna ait önemli eserler barındırmaktadır. Bu eserlerin en önemlileri arasında ise Güney Afrika’nın Zulu eserleri, çanak, çömlek ve önemli sanatsal tablolar bulunmaktadır.

Haftanın her günü açık olan sanat galerisine giriş hafta içi ve cumartesi 08.30-16.00 arasında iken pazar günleri 11.00-16.00 arasındadır. Dalayışıyla Durban Sanat Galerisi’ni ziyaret etmek isteyenlere tavsiyemiz ziyaretlerini çok yoğun olmayan hafta içi gerçekleştirmeleridir. Galeri, Noel ve İyi Cuma günlerinde ise kapalıdır. Galeriye girmek isteyenlerin ise herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

Doğa Bilimleri Müzesi

natural_science_museumimg_0126.jpg

Şehrin tam merkezinde yer alan Doğa Bilimler Müzesi, Belediye Binası’nın tam içerisinde yer almaktadır. Şehrin bir sembolü haline gelen Doğa Bilimler Müzesi, içerisinde pek çok sayıda kuş, böcek ve Afrika’ya özgü hayvan barındırmaktadır. Özellikle ailelerin ve çocuklarının ilgi gösterdiği müze, birçok farklı perspektifi yakalayabileceğiniz ender yerlerden birisidir. Bilim konusuna oldukça ilgi gösteren ziyaretçilerin de ilk duraklarından birisi Doğa Bilimler Müzesi’dir. Aynı zamanda bilim alanında çalışan birçok insan araştırma için de bu müzeye gelmektedir.

Müze, Anton Lembede Caddesi üzerinde yer almaktadır. Haftanın her günü açık olan sanat galerisine giriş hafta içi ve cumartesi 08.30-16.00 arasında iken Pazar günleri 11.00-16.00 arasındadır. Müzeye girmek isteyenlerin ise herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

Durban Botanik Bahçeleri

70451-Kwazulu-Natal.jpg

Dünyada nadir bitkilerin günümüzde de bulunabileceği tek adres olan Durban Botanik Bahçeleri, 15 hektarlık bir arazi üzerinde bulunmaktadır. Afrika’nın en eski botanik bahçesi olan bu harika yer, şehrin gürültüsünden uzaklaşabileceğiniz en iyi yerdir. Durban Botanik Bahçeleri 1850’li yıllarda kurulmuştur. Güney Afrika’nın doğal güzelliklerini görmek isteyen ziyaretçilerin kesinlikle Durban Botanik Bahçeleri’ne uğraması gerek.

İlk başlarda deney amaçlı kullanılan bahçe, zamanla büyüyerek birçok bitki çeşitliliğinin oluştuğu bir alana dönüşmüştür. Encephalartos adındaki bitkiyi sadece bu bahçe içerisinde görebilirsiniz. Bunun yanında Durban Botanik Bahçeleri’ni ziyaret edenleri birçok kuş türüne de burada rastlayabilir. Başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz ağaç, çiçek, yaprak ve kökler sizi bu harika mekânda beklemektedir.

Golden Mile

Golden_Mile_in_Durban.jpeg

Güney Afrika’nın en uzun şeridine sahip olan Durban, şehrin cazibe merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Bu harika güzellikteki şerit Golden Mile, yani Altın Şerit olarak adlandırılmaktadır. Hint Okyanusu kıyısında bulunan bu şerit yaklaşık 6 kilometre uzunluğa sahiptir. Deniz, kum ve güneş için dahi Durban’a gelinerek bu harika mekân görülebilir. Oldukça egzotik olan bu yerde güvenlik de oldukça sıkı tutulmaktadır.

Golden Mile oldukça geniş bir alana uzanmaktadır. Bu alan içerisinde ise deniz, kum, havuz, restoran ve eğlence parklarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunun yanında dileyenler gece alan içerisinde bulunan gece kulüplerine de katılabilirler. Eğlencenin doruğa ulaştığı Golde Mile bütün gün hiç sıkılmadan vakit geçirebileceğiniz yerlerden birisidir.

Phansi Müzesi

phansi-museum-3.jpg

El sanatlarına meraklı olan yerli ve yabancı turistler için oldukça büyük bir öneme sahip olan Phansi Müzesi, Güney Afrika’nın yerel tüm eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Phansi kelime anlamı itibari ile atalarının ruhlarını taşıyan anlama gelmektedir. Geçmişlerine oldukça bağlı olan Güney Afrika halkı, sanat ve zanaata oldukça önem vermektedir. Müzede tarihî dönemlere ait çanak, çömlek, aksesuar, tablo ve heykel bulunmaktadır. Müzenin koleksiyonunda yaklaşık 2000 adet sanat eseri bulunmaktadır.

Esther Roberts Caddesi üzerinde bulunan müzeye ulaşım oldukça kolaydır. Müzeye giriş saatleri ise hafta içi 08.00-16.00 arasındadır. Hafta sonu ise müze kapalıdır. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 40 ZAR olup öğrenciler için ise 28 Zar’dır.

Bin Tepe Vadisi (Valley of a Thousand Hills)

Draknsberg Dağları’nın bulunduğu yerde bulunan Bin Tepe Vadisi, coğrafi şeklinden dolayı Bin Tepe Vadisi adını almıştır. Bölgenin toplam uzunluğu 250 kilometredir. Zulu kültürüne uzun süre ev sahipliği yapmış olan bölge, tam bir doğa harikasıdır. Özellikle özel günlerde dolup taşan vadi etrafı birçok spor aktivitesine de olanak tanımaktadır. Ayrıca vadi çevresini gezmek için dileyenler cip turlarına da katılabilirler. Bunun için bölgedeki turist bilgi servislerine danışabilirler.

Turistlerin yoğun ilgisini çeken Bin Tepe Vadisi, gençler başta olmak üzere ailelerin de uğrak mekânlarından birisidir.Doğal yaşam içerisinde olmaktan hoşlanan herkesin Durban’a gelmişken buraya uğramasını tavsiye ederiz. Ayrıca dileyenler tepe çevresinde yer alan otellerde de konaklayabilir ve doğanın tadını çıkarabilir.

Moses Mabhida Stadı

Durban_Moses_Mabhida_Stadium.JPG

Moses Mabhida adı ile bilinen Moses Mabhida Stadı adını Güney Afrika Komünist Partisi’nin sekreterine atfen inşa edilmiştir. Durban’ın önemli bir simgesi haline gelen stat, FIFA 2010 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için inşa edilmiştir. Stat toplamda 62.760 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Etkinlikler dışında birçok turiste stadın kapıları açılarak gezmelerine izin verilmektedir. Özellikle hafta sonu çocuklu ailelerin geldiği stat, en kalabalık günlerini bu zamanlarda yaşamaktadır.

Moses Mabhida Stadı, aynı zamanda gençlerin toplanıp kayak yaptığı yerlerin başında gelmektedir. Bisiklet ve futbol yarışları da yine gençler tarafından burada yapılmaktadır. Mekânın aynı zamanda bir de spor enstitüsü bulunmaktadır. Bunun yanında Moses Mabhida Stadı zaman zaman konserlerin düzenlendiği yer olma özelliğini de taşımaktadır.

Umhlanga Lagünü

Doğal güzellikleri ile Güney Afrika’nın en dikkat çeken alanı olan Umhlanga Lagünü, toplamda 26 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. Ohlanga Nehri’nin içinden geçtiği lagün, yürüyüş yapmak isteyenlerin bir numaralı adresidir. Bunun yanında bölgede, piknik ve trekking yapanlara da rastlamak mümkündür. Bol oksijenli bu ortamda müthiş bir keyif yakalamak isteyenler Durban’a gelmişken bu lagüne mutlaka gitmelidir.

Girişin ücretsiz olduğu lagüne giriş ve çıkış için de herhangi bir saat kısıtlaması bulunmamaktadır. Hafta sonu oldukça kalabalık olan lagünü ziyaret etmek isteyenler hafta içini tercih edebilir. Hafta içinde fazla kalabalık olmayan bu lagünde oldukça keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Gezinizi bu saatlere göre organize ederseniz bölgenin tadını daha fazla çıkarma fırsatı bulabilirsiniz.

Kwazulu Natal Sharks Board

White_shark.jpg

Güney Afrika’nın en büyük köpekbalığı akvaryumuna sahip olan Kwazulu Natal Sharks Board, çocukların özellikle dikkatini çekmektedir. Efsanevi yunus balığı şovlarını sizlere sunan Kwazulu Natal Sharks Board, yılın her dönemi açıktır. Bunun yanında akvaryumda deniz altı canlılarına ait oldukça geniş bir müze bulunmaktadır. Su altı ile ilgilenen ziyaretçilerin keyif alacağı bir destinasyondur.

Oldukça geniş bir kompleks içerisinde yer alan akvaryum binasında aynı zamanda alışveriş merkezleri, restoranlar ve oyun alanları bulunmaktadır. King Shaka Ave Caddesi’nde bulunan bu akvaryuma giriş ücreti 179 ZAR’dır. Aile bileti alanların ödemesi gereken ücret ise 185 ZAR’dır. Çalışma saatleri ise haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasındadır. Sadece pazartesi günlerinin tatil olduğunu belirtmeliyiz.