Kimberley

Kimberley Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kimberley, Güney Afrika’nın Kuzey Kap ilinin en büyük şehri ve başkentidir. Elmas madenciliğindeki önemi ve İkinci Boer Savaşı sırasında kuşatılması sebebiyle Kimberley, ekonomik ve tarihî açıdan dikkat çeken bir şehirdir. Güney Yarımküre’nin ilk şehri ve Philadelphia’dan sonra, sokak ışıkları elektrik sisteminin kurulduğu dünya üzerindeki ikinci şehir olan Kimberley’de günümüzde yaklaşık 210.000 kişi yaşamaktadır. Zamanında sahip olduğu ekonomik gücü sayesinde Kimberley, Güney Afrika’da borsanın ilk kurulduğu şehir olmuştur. Şehrin önde gelen unsuru, elmas arama amacıyla açılmış beş büyük çukurdan biri olan “Büyük Çukur”dur.


 
1866 yılında Erasmus Jacobs’un çiftliğinde yerde bulduğu küçük parlak bir çakılın 21,25 karat elmas olduğu kanıtlanmıştır. Üç yıl sonra 1869 yılında ise yakınlarda Güney Afrika’nın Yıldızı olarak bilinen kayada 83,5 karat elmas bulunmuştur. Bu elmas Van Niekerk tarafından Londra pazarında 11.200 £ değerinde satılmıştır. Daha sonra tekrar satıldığında ise 25.000 £ değer biçilmiştir. 1871 yılında başlayan yoğun madencilik faaliyetleriyle birlikte Kimberley Madeni 50 bin madenci tarafından işlenmiştir. Büyük Çukur’daki faaliyetler 1914 yılına kadar sürdürülmüştür. Du Toitspan, Wesselton ve Bultfontein çukurlarındaki faaliyetler ise 2005 yılına kadar devam etmiştir. 14 Ekim 1899 tarihinde ise Kimberley, İkinci Boer Savaşı’nın başlangıcında kuşatılmıştır. Kuşatma 15 Şubat 1900’de kaldırılsa da savaş mayıs 1902’ye kadar devam etmiştir.

Şehir tarihî bölgeleri ve “parıltı şehri” adı verilen bölgesindeki müzeleri ile ziyaretçileri kendine çekmektedir. Ayrıca doğal rezervlere, millî parklara ve çiftliklere açılan bir konumda bulunmasından dolayı da uğrak bir bölge üzerinde konumlanmaktadır. 

Kimberley Nerededir?

Kimberley, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Kuzey Kap ilinin doğusunda yer almaktadır. Şehir, Vaal ve Orange nehirlerinin yaklaşık 110 kilometre doğusunda, Bloemfontein şehrine 160, Cape Town’a ise 960 kilometre mesafede konumlanmaktadır. 

Kimberley’e Nasıl Gidilir?

Kimberley karayolu ile kuzey doğudan Johannesburg’a 500 kilometre, Cape Town’a güney batı yönünde yaklaşık 1000 kilometre, Bloemfontein’e ise doğuda yaklaşık 160 kilometre mesafededir. Şehir ülkenin çoğu bölgesine otobüs vasıtası ile bağlantılıdır.
 
Şehirdeki Kimberley Havalimanı ülke içindeki başlıca birçok şehir ile bağlantılıdır.
 
Şehir merkezinin doğusundaki Quinn Caddesi’nde ise tren istasyonu bulunmaktadır. Bu istasyondan Spoornet, Cape Town, Johannesburg, Bloemfontein, Pietermaritzburg, Durban ve Mafikeng'e seferler düzenlenmektedir. Ayrıca Bloemfontein’den aktarma yaparak Port Elizabeth, Grahamstown ve East London’a ulaşmak mümkündür. 

Kimberley’de Görülecek Yerler

Büyük Çukur ve Açık Maden Müzesi, şehirde görülmesi gereken başlıca unsurdur. Çukur, 240 metre derinliğe ve 17 bin metrekare alana sahiptir. 1871 ile 1914 yılları arasında Büyük Çukur’dan üç ton elmas çıkarılmıştır. Müze, çukurun batısında bulunmaktadır. Özenle orijinali korunmuş ve yeniden yapılandırılmış bir binada yer alan Müze’de, Afrika’da ortaya çıkarılan ilk elmas görülebilir. 1960 yılında resmî olarak kurulmuş olan Müze, Kimberley’in tarihini, ilk günlerindeki kalıntılarını bir araya getirmiştir.


 
Kimberley’in 7 kilometre kuzeyinde, Kamfers Barajı’nda kurulmuş olan flamingoların üreme imkânı buldukları Flamingo Adası, kuş gözlemcilerinin mutlaka görüp tanımak isteyecekleri “S” şeklinde bir adadır. Küçük Flamingo adlı flamingo türünün evi olan ada, bu türün ürediği Afrika kıtasındaki yalnızca dört yerden biridir. Güney Afrika’da ise yegâne bölgedir. Adadaki flamingo nüfusu 60 bine kadar ulaşabilmektedir.
 
24 Eylül 1907’de kurulan McGregor Müzesi, belediye başkanının eşi tarafından fonlanmış ve kurulumu gerçekleşmiş bir müzedir. Kuzey Kap bölgesinin ekolojik ve tarihsel bilincine araştırmaları ile önemli katkılar sağlamış olan müze, eski Kimberley Sanatoryum binasında hizmet vermektedir. Faaliyet ve araştırmalarının temelinde yerel ve bölge çapında toplumu eğitme ve sosyal fayda sağlama amacı güden Müze; zooloji, botanik, genel tarih, Güney Afrika mücadele tarihi, arkeoloji ve sosyal antropoloji alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Doğal ve kültürel tarih koleksiyonuna sahip olan müzede belgeler, fotoğraflar, botanik bitkiler, kaya sanatı koleksiyonları ve daha birçok farklı alanda veri ve obje görülebilir.
 
Güney Afrika’nın en iyi sanat müzelerinden biri olarak kabul edilen William Humphreys Sanat Galerisi ise Oppenheimer Bahçeleri'nde yer almaktadır. Ulusal miras olan Müze, doğrudan merkezi hükümet tarafından finanse edilen bir kurumdur. Geniş ve sakin atmosferi ile dikkat çeken müze, eserleri rahatça izlemek için uygun bir ortam sunmaktadır. Güney Afrika sanat eserlerini toplamaya ağırlık veren müze, koleksiyonunda; 17. yüzyıl Hollanda sanatı, Flaman üstatlar ve Avrupa sanatı da yer almaktadır.

Kimberley ile İlgili

Kimberley Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 24oC
  • Mar 22oC
  • Nis 18oC
  • May 14oC
  • Haz 11oC
  • Tem 11oC
  • Agu 13oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 20oC
  • Kas 22oC
  • Ara 24oC

Kısa Kısa