Google+

Arama formu

Altın şehir Johannesburg’un tarihî geçmişi; çok fazla toplumsal olan...
Devamı oku
Johannesburg kenti gece hayatı bakımından oldukça renkli ve aktiftir...
Devamı oku
Johannesburg yıl içerisinde çok fazla olmasa da birbirinden farklı...
Devamı oku
Johannesburg kentinde hafta sonları oldukça fazla halk pazarı kurulur...
Devamı oku
Johannesburg ve Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır...
Devamı oku
Johannesburg şehrinde Güney Afrika randı (ZAR) kullanılır. 1 TL, 2,99...
Devamı oku
Johannesburg’da resmî dil olarak Güney Afrika’nın resmî dilleri...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni Yıl 21 Mart: İnsan Hakları Günü Mart/ Nisan: İyi Cuma...
Devamı oku
Polis: 10111 Ambulans: 10177 İtfaiye: 10177
Devamı oku
Öncelikle belirtmek gerekir ki Güney Afrika, oldukça fazla...
Devamı oku
İstanbul’dan aktarmasız olarak direkt Johannesburg şehrine THY ve...
Devamı oku
Öncelikle şehrin hava durumundan bahsetmek gerekirse, Güney...
Devamı oku
Johannesburg şehri dünyadaki suç oranının en yüksek olduğu şehirlerden...
Devamı oku
Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri unvanına sahip olan...
Devamı oku
Güney Afrika’nın doğu plato bölgesi olan Highveld’de konumlanır.
Devamı oku
Öncelikle ulaşım konusunda şunu belirtmek gerekir ki bu şehrin iki...
Devamı oku
Güney Amerika’nın nüfus bakımından en yoğun ve en büyük şehri olan...
Devamı oku
wordpress.com Johannesburg’da dünyaca ünlü markaların ürünlerini ve yerel...
Devamı oku
shebeenbar.co.uk Güney Afrika, bünyesinde pek çok farklı kültürü...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ZAR = 0.00
Priz Tipi Type M250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 20℃
Şub 20℃
Mar 18℃
Nis 16℃
May 13℃
Haz 10℃
Tem 11℃
Ağu 13℃
Eyl 16℃
Eki 17℃
Kas 18℃
Ara 19℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 4,5 milyon / Dil: Afrikanca, İngilizce ve yerel diller / Para Birimi: Güney Afrika Randı (ZAR) / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Johannesburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Johannesburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri unvanına sahip olan Johannesburg, 4,5 milyona yakın nüfusuyla Afrika kıtasının en büyük üçüncü şehridir. Resmî adının sadece yazışmalarda geçtiği bu şehre günlük dilde Jozi, Egoli veya Joburg deniyor. Kahire ve Lagos’tan sonra en kalabalık şehir olan Johannesburg, Afrika kıtasının altın ve gümüş ticaretinin en yoğun olduğu şehridir. Hava yolu konusunda da oldukça geniş çapta hizmet veren bu şehir, içerisinde barındırdığı Johannesburg Uluslararası Havalimanı sayesinde hem ülke içi hem de ülkelerarası taşımacılık gerçekleştirmektedir.
 

Tanıtım Videosu

Johannesburg Nerededir?

Güney Afrika’nın doğu plato bölgesi olan Highveld’de konumlanır.

Johannesburg’a Ne Zaman Gidilir?

Öncelikle şehrin hava durumundan bahsetmek gerekirse, Güney yarımkürede yaz aylarının aralık – ocak - şubat olduğu unutulmamalıdır. Yaz aylarında genelde bu şehre çok fazla ziyaretçi gelmesinden dolayı zaten kalabalık olan şehir daha da yoğun bir hal alır. Kalabalığın artmasıyla birlikte konaklama, yeme içme gibi aktivitelerin de fiyatları artacağı için yaz aylarında bu şehre gidilmesi tavsiye edilmez.

Yoğun kalabalıkla birlikle ılıman iklimden ötürü yağışların da azaldığı mart – nisan - mayıs veya eylül – ekim - kasım ayları bu şehir ziyareti için uygun olacaktır. mart - mayıs arası ve eylül- kasım arası sıcaklıklar 19 - 24 derece arasında hemen hemen aynı olacaktır.

Ayrıca bu şehirde sonbahar zamanında yani mart – nisan - mayıs aylarında FNB Dance Umbrella ve Rand Show gibi iki ayrı etkinlik düzenlenir. Eğer bu şehre sonbaharda gelirseniz 1989 yılından beri düzenlenen ve 1 ay süren uluslararası çağdaş dans gösterilerini izleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Eğer ilkbahar döneminde gitme fırsatı yakalayabilirseniz de birbirinden çeşitli etkinliklere sahip olan Arts Alive ve Standard Bank Joy of Jazz Festival gibi iki önemli festivale de katılabilirsiniz. 25 yıldır süren bu festivallere katıldığınızda da Güney Afrika kültürünü yakından takip edip, kültürel mirasların korunduğu ve yaşatılmaya çalışıldığı çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.

Johannesburg şehrine hangi tarihlerde giderseniz gidin, şehrin büyük bir güvenlik problemi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Johannesburg Gezilecek Yerler


Altın şehir Johannesburg’un tarihî geçmişi; çok fazla toplumsal olan olduğundan ve tarihi dönüşümlerde yer aldığından oldukça önemlidir. Bu şehirde Güney Afrika’nın çektiği acıları, verdikleri yaşam mücadelelerini ve tarihi şu an nasıl yaşadıklarını yakından incelemek oldukça heyecan verici olacaktır.

Johannesburg Gezilecek Yerler

Altın madenleriyle ve geçmişin izleriyle donanmış Johannesburg’da gezilip görülecek yerler hakkında ayrıntılı bilgileri rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle bu şehirde görmeniz gereken yerlerin başında Soweto gelir. Burada tanık olacağınız yaşam biçimi, Afrika insanının yıllar boyunca verdiği yaşam mücadelesini anlatır. Daha sonra, Nelson Mandela Meydanı’na da gittiğinizde orada bulunan müzeleri gezerek şehrin tarihine tanıklık edebilir, Apartheid Müzesi’ne gittiğinizde bu şehrin ırkçı tarihini gözlemleyebilirsiniz. Tarihi geçmişi kadar doğal yaşamıyla da ünlü bu şehirde, Lion Park’a gidip aslanları ziyaret edebilir, safari yolculuğuna çıkabilirsiniz. Şehrin merkezindeki Gold Reef City parkına gidip şehrin kültürünü anlayabilir, Johannesburg Botanik Bahçesi’ne gidip doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, Top of Afrika denilen, Afrika Kıtası’nın en yüksek binasının tepesine çıkabilir, şehri baştan sona gözlemleyebilirsiniz. Şehrin en ünlü sanatçılarının eserlerini inceleyebileceğiniz Goodman Gallery’e gittikten sonra insanlık tarihinin beşiği olarak bilinen Sterkfontain Mağaraları’nı ziyaret edebilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Soweto

Soweto

Bu şehirde en çok görülmesi gereken yerlerin başında Soweto köyü gelir. Burada insanların yaşayış biçimleri yıllar boyunca Güney Afrika İnsanının nasıl yaşadığı ve nelerle mücadele ettiğinin resmidir. Şehrin beyaz hâkimiyetinden, zengin ve lüks yaşamından uzak olan bu köy, Afrika insanının ekonomik buhranlarını ortaya koyar. Güney Afrika için gerçekten çok büyük bir öneme sahip olan, ırkçılıkla mücadelenin simgesi haline gelen Nelson Mandela’nın ailesinin evi Soweto’da yer alır. Günümüzde müze haline getirilen bu evde, ziyaretçiler evi gezebilir, fotoğraf ve görsellerle geçmişi net bir şekilde görebilirler. Mandela House’u haftanın her günü ziyaret etmek mümkün. Saat sabah 9.00’dan akşam saat 17.00’a kadar açık olan bu ev, yetişkinler için 60 rand olup çocuklara 20 rand şeklinde ücretlendirilir.

Johann sburg şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Whispering Trees, Westcliff Manor, Fever Tree Suites güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri 58 On Hume, On Escombe, Acacia Cottage. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Villa Lugano Guesthouse, Buckingham House, Lodge @ 134 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Johannesburg Youth Hostel, Rosebank Hostel, Sleek Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Johannesburg aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Nelson Mandela Meydanı

Nelson Mandela Meydanı

Nelson Mandela Meydanı şehirde beyazların rahatça dolaşabildiği tek alan sayılabilir. Bu meydan hem güvenlik açısından daha korunaklı olduğu gibi hem de etrafında çok fazla sayıda restoran ve alışveriş merkezleri barındırdığı için sadece turistlerin değil, yerli halkında sıkça uğradığı bir meydandır. Bu meydanda devasa büyüklükte Nelson Mandela heykeli bulunmaktadır. Adını bu heykelden alan meydanın içerisinde birçok müze de barınmaktadır. Roodepoort Müzesi ve Hector Pieterson Müzesi görülmeye değer niteliktedir. 16 Haziran 1976’da öğrenci ayaklanması sırasında Hector Pieterson’un vurularak öldürüldüğü sokağın hemen yanına kurulmuş olan bu müze, Hector’un anısına düzenlenmiştir. 1976 ayaklanmasının ruhunu anlatan müzede, ırkçılıkla mücadelede öğrencilerin önemini yansıtan resimlere, belgelere ve görsel aktivitelere yer verilir.
 

Apartheid Museum (Irkçılık Müzesi)

Apartheid Museum (Irkçılık Müzesi)

2001 yılında ziyarete açılan bu müzede Güney Afrika’nın ırkçılıkla olan mücadelesine çok yakından şahit olabilirsiniz. Ülkenin geçmiş tarihindeki kaos yapısını, verilen mücadeleleri ve şimdiki yaşamına nasıl ulaştığı konusunda insanları bilgilendirmeyi amaçlayan bu müzede, birçok belgelere, belgesellere, resimlere ve birçok eserlere yer verilmiştir. Irk ayrımı ile olan mücadeleyi gözlemleyebileceğiniz gibi, müze sizlere ırk kavramını da anlatır. Burun genişliği, saç kıvrımları, cilt yapısı gibi özelliklerle ırksal ayrımın nasıl detaylandığını ortaya çıkararak kendi ırkınızı bulmanızı sağlar. Resmî tatiller dışında haftanın her günü ziyaretçi kabul eden bu müze sabah saat 09.00’da açılarak akşam saat 17.00’de kapanır. Giriş ücretinin 70 rand olduğu Irkçılık Müzesi’nde 5 rand fazla vererek, rehber eşliğinde müzeyi gezebilir, ıstırap dolu tarihin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Johannesburg’a Nasıl Gidilir?

africa_jnb.jpg

İstanbul’dan aktarmasız olarak direkt Johannesburg şehrine THY ve African Airways’in seferlerini kullanabilirsiniz. Aktarmalı olarak da bu şehre birçok sefer bulunmaktadır.

Johannesburg şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Johannesburg’da Nerede Kalınır?

Johannesburg’da Nerede Kalınır?johannesburg şehri dünyadaki suç oranının en yüksek olduğu şehirlerden biri olduğu için bu şehirde nerede konaklama yapılacağı oldukça önemlidir. Güvenlik önemlerinin daha yoğun olduğu ve daha çok zengin kesiminin yaşadığı şehrin kuzey kesimi konaklama için uygun olacaktır.

Booking.com

Johannesburg Şehir İçi Ulaşım

Johannesburg Şehir İçi Ulaşım
 

Öncelikle ulaşım konusunda şunu belirtmek gerekir ki bu şehrin iki farklı ırkı barındırdığını ve ekonomik olarak da insanların iki ayrı uçlarda yaşadığı unutulmamalıdır. Toplu taşımada yazılı olmasa da bazı kuralları olan bu şehirde araç kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Şehirde araç kiralama, otobüs, hızlı tren ve taksi gibi toplu taşıma araçları kullanımı yaygındır. Dikkat edilmesi gerekenlerin en başında otobüs kullanımları gelir. Genelde yerel ve ekonomik seviyesi düşük kesimler otobüsleri kullandığı için güvenlik açısından turistlerin halk otobüslerini kullanmaları tavsiye edilmez. Aynı şekilde taksi kullanımı da hem paylaşımlı hem standart taksiler olarak ikiye ayrılmaktadır ki turistlerin yine paylaşımlı olmayan standart taksileri kullanmaları önerilir. Ayrıca araç kiralama da şehirde oldukça yaygındır fakat araçları kullanırken korna çalmamaya özen gösterip agresif hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Johannesburg Mutfağı

Johannesburg Mutfağı

Öncelikle belirtmek gerekir ki Güney Afrika, oldukça fazla kültürlerden esinlenmiştir ve çok çeşitli bir mutfak kültürüne sahiptir. İçerisinde Hollanda, Fransa ve Almanya dâhil, çok fazla dünya ülkelerinden tatlar bulabileceğini bu yerde, özellikle et çeşitlerinin hemen hemen her çeşidini bulabilirsiniz. Dünya et ihracatında ilk sıralarda yer alan Güney Afrika’da et tüketimi oldukça yaygındır. Johannesburg’da da et tüketimi oldukça fazla olduğu için şehrin her restoranında çeşitli et menüleri görmek mümkün. Sadece bu ülkeye ait olan biltong, braaivleis, bredies, boerewors ve potjiekos’tan başlayıp timsah ve devekuşu etlerine kadar her türlü eti tadabileceğiniz bu ülkede en çok sığır ve domuz eti tüketilmektedir.

Johannesburg Gece Hayatı

Johannesburg Gece Hayatı

Johannesburg kenti gece hayatı bakımından oldukça renkli ve aktiftir. Birbirinden farklı kültürleri barındıran bu şehirde çok çeşitli müzik zevkleri olduğu için kendinize uygun müzik türünü ve bar ortamını bulmak oldukça kolay olacaktır.

Johannesburg Festivalleri

Johannesburg Festivalleri

Johannesburg yıl içerisinde çok fazla olmasa da birbirinden farklı tarzda birçok etkinlik gerçekleştirir.

Johannesburg Karnavalı: 31 Aralık’ta, çeşitli dans gösterilerinin olduğu bu etkinlikte farklı tarzda kostümler giyilerek yeni yıl kutlamaları yapılır.

Johannesburg’da Alışveriş

Johannesburg’da Alışveriş

Johannesburg kentinde hafta sonları oldukça fazla halk pazarı kurulur. Hafta sonları Johannesburg adeta pazar şehrine döner. Hafta içinin koşturmacası ve yoğunluğundan dolayı fırsat bulamayan Johannesburg halkı, hafta sonlarını alışverişe ayırır.
 

Johannesburg Saat Farkı

Johannesburg ve Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Güney Afrika saati Türkiye saatinden 1 saat geridir. Türkiye’de saat 20.00 iken Johannesburg’da saat 19.00’dur.

Johannesburg Para Birimi

Johannesburg şehrinde Güney Afrika randı (ZAR) kullanılır. 1 TL, 2,99 ZAR olarak hesaplanır.

*Kur bilgisi Temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Johannesburg’un Resmî Dili

Johannesburg’da resmî dil olarak Güney Afrika’nın resmî dilleri kullanılır. Bu ülkede kullanılan diller; Afrikanca, İngilizce, Güney Ndebele, Güney Sotho, Kuzey Sotho, Swati, Tsonga, Tswana, Venda, Xhosa, Zulucadır.

Johannesburg Resmî Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

21 Mart: İnsan Hakları Günü

Mart/ Nisan: İyi Cuma

Mart/ Nisan: Aile Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

31 Mayıs: Cumhuriyet Bayramı

16-17 Haziran: Gençlik Günü

9 Ağustos: Ulusal Kadın Günü

25 Eylül: Miras Günü

16 Aralık: Yemin Günü

25 Aralık: Noel

Johannesburg İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 10111

Ambulans: 10177

İtfaiye: 10177

Güney Afrika Cumhuriyeti Vizesi

Umumi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hizmet pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hususi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Diplomatik pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

30 güne kadar ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.