Johannesburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

p1030922.jpg

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri unvanına sahip olan Johannesburg, 4,5 milyona yakın nüfusuyla Afrika kıtasının en büyük üçüncü şehridir. Resmî adının sadece yazışmalarda geçtiği bu şehre günlük dilde Jozi, Egoli veya Joburg deniyor. Kahire ve Lagos’tan sonra en kalabalık şehir olan Johannesburg, Afrika kıtasının altın ve gümüş ticaretinin en yoğun olduğu şehridir. Hava yolu konusunda da oldukça geniş çapta hizmet veren bu şehir, içerisinde barındırdığı Johannesburg Uluslararası Havalimanı sayesinde hem ülke içi hem de ülkelerarası taşımacılık gerçekleştirmektedir.
 

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Johannesburg Nerededir?

Güney Afrika’nın doğu plato bölgesi olan Highveld’de konumlanır.

Johannesburg’a Ne Zaman Gidilir?

Öncelikle şehrin hava durumundan bahsetmek gerekirse, Güney yarımkürede yaz aylarının aralık – ocak - şubat olduğu unutulmamalıdır. Yaz aylarında genelde bu şehre çok fazla ziyaretçi gelmesinden dolayı zaten kalabalık olan şehir daha da yoğun bir hal alır. Kalabalığın artmasıyla birlikte konaklama, yeme içme gibi aktivitelerin de fiyatları artacağı için yaz aylarında bu şehre gidilmesi tavsiye edilmez.

Devamını Oku

Johannesburg Gezilecek Yerler


Altın şehir Johannesburg’un tarihî geçmişi; çok fazla toplumsal olan olduğundan ve tarihi dönüşümlerde yer aldığından oldukça önemlidir. Bu şehirde Güney Afrika’nın çektiği acıları, verdikleri yaşam mücadelelerini ve tarihi şu an nasıl yaşadıklarını yakından incelemek oldukça heyecan verici olacaktır.

Johannesburg Gezilecek Yerler

Altın madenleriyle ve geçmişin izleriyle donanmış Johannesburg’da gezilip görülecek yerler hakkında ayrıntılı bilgileri rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle bu şehirde görmeniz gereken yerlerin başında Soweto gelir. Burada tanık olacağınız yaşam biçimi, Afrika insanının yıllar boyunca verdiği yaşam mücadelesini anlatır. Daha sonra, Nelson Mandela Meydanı’na da gittiğinizde orada bulunan müzeleri gezerek şehrin tarihine tanıklık edebilir, Apartheid Müzesi’ne gittiğinizde bu şehrin ırkçı tarihini gözlemleyebilirsiniz. Tarihi geçmişi kadar doğal yaşamıyla da ünlü bu şehirde, Lion Park’a gidip aslanları ziyaret edebilir, safari yolculuğuna çıkabilirsiniz. Şehrin merkezindeki Gold Reef City parkına gidip şehrin kültürünü anlayabilir, Johannesburg Botanik Bahçesi’ne gidip doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, Top of Afrika denilen, Afrika Kıtası’nın en yüksek binasının tepesine çıkabilir, şehri baştan sona gözlemleyebilirsiniz. Şehrin en ünlü sanatçılarının eserlerini inceleyebileceğiniz Goodman Gallery’e gittikten sonra insanlık tarihinin beşiği olarak bilinen Sterkfontain Mağaraları’nı ziyaret edebilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Johannesburg’a Nasıl Gidilir?

africa_jnb.jpg

İstanbul’dan aktarmasız olarak direkt Johannesburg şehrine THY ve African Airways’in seferlerini kullanabilirsiniz. Aktarmalı olarak da bu şehre birçok sefer bulunmaktadır.

Johannesburg’da Nerede Kalınır?

johannesburg şehri dünyadaki suç oranının en yüksek olduğu şehirlerden biri olduğu için bu şehirde nerede konaklama yapılacağı oldukça önemlidir. Güvenlik önemlerinin daha yoğun olduğu ve daha çok zengin kesiminin yaşadığı şehrin kuzey kesimi konaklama için uygun olacaktır.

Devamını Oku

Johannesburg Şehir İçi Ulaşım

car-3143564__340.jpg
 

Öncelikle ulaşım konusunda şunu belirtmek gerekir ki bu şehrin iki farklı ırkı barındırdığını ve ekonomik olarak da insanların iki ayrı uçlarda yaşadığı unutulmamalıdır. Toplu taşımada yazılı olmasa da bazı kuralları olan bu şehirde araç kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Şehirde araç kiralama, otobüs, hızlı tren ve taksi gibi toplu taşıma araçları kullanımı yaygındır. Dikkat edilmesi gerekenlerin en başında otobüs kullanımları gelir. Genelde yerel ve ekonomik seviyesi düşük kesimler otobüsleri kullandığı için güvenlik açısından turistlerin halk otobüslerini kullanmaları tavsiye edilmez. Aynı şekilde taksi kullanımı da hem paylaşımlı hem standart taksiler olarak ikiye ayrılmaktadır ki turistlerin yine paylaşımlı olmayan standart taksileri kullanmaları önerilir. Ayrıca araç kiralama da şehirde oldukça yaygındır fakat araçları kullanırken korna çalmamaya özen gösterip agresif hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Devamını Oku

Johannesburg Mutfağı

dinner-1221495__340.jpg

Öncelikle belirtmek gerekir ki Güney Afrika, oldukça fazla kültürlerden esinlenmiştir ve çok çeşitli bir mutfak kültürüne sahiptir. İçerisinde Hollanda, Fransave Almanyadâhil, çok fazla dünya ülkelerinden tatlar bulabileceğini bu yerde, özellikle et çeşitlerinin hemen hemen her çeşidini bulabilirsiniz. Dünya et ihracatında ilk sıralarda yer alan Güney Afrika’da et tüketimi oldukça yaygındır. Johannesburg’da da et tüketimi oldukça fazla olduğu için şehrin her restoranında çeşitli et menüleri görmek mümkün. Sadece bu ülkeye ait olan biltong, braaivleis, bredies, boerewors ve potjiekos’tan başlayıp timsah ve devekuşu etlerine kadar her türlü eti tadabileceğiniz bu ülkede en çok sığır ve domuz eti tüketilmektedir.

Devamını Oku

Johannesburg Gece Hayatı

alcohol-3194824__340.jpg

Johannesburg kenti gece hayatı bakımından oldukça renkli ve aktiftir. Birbirinden farklı kültürleri barındıran bu şehirde çok çeşitli müzik zevkleri olduğu için kendinize uygun müzik türünü ve bar ortamını bulmak oldukça kolay olacaktır.

Devamını Oku

Johannesburg Festivalleri

1431kholi-Custom.jpg

Johannesburg yıl içerisinde çok fazla olmasa da birbirinden farklı tarzda birçok etkinlik gerçekleştirir.

Johannesburg Karnavalı: 31 Aralık’ta, çeşitli dans gösterilerinin olduğu bu etkinlikte farklı tarzda kostümler giyilerek yeni yıl kutlamaları yapılır.

Devamını Oku

Johannesburg’da Alışveriş

arts-1221416__340.jpg

Johannesburg kentinde hafta sonları oldukça fazla halk pazarı kurulur. Hafta sonları Johannesburg adeta pazar şehrine döner. Hafta içinin koşturmacası ve yoğunluğundan dolayı fırsat bulamayan Johannesburg halkı, hafta sonlarını alışverişe ayırır.
 

Devamını Oku

Johannesburg Saat Farkı

Johannesburg ve Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Güney Afrika saati Türkiye saatinden 1 saat geridir. Türkiye’de saat 20.00 iken Johannesburg’da saat 19.00’dur.

Johannesburg Para Birimi

Johannesburg şehrinde Güney Afrika randı (ZAR) kullanılır. 1 TL, 2,99 ZAR olarak hesaplanır.

*Kur bilgisi Temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Johannesburg’un Resmî Dili

Johannesburg’da resmî dil olarak Güney Afrika’nın resmî dilleri kullanılır. Bu ülkede kullanılan diller; Afrikanca, İngilizce, Güney Ndebele, Güney Sotho, Kuzey Sotho, Swati, Tsonga, Tswana, Venda, Xhosa, Zulucadır.

Johannesburg Resmî Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

21 Mart: İnsan Hakları Günü

Mart/ Nisan: İyi Cuma

Mart/ Nisan: Aile Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

31 Mayıs: Cumhuriyet Bayramı

16-17 Haziran: Gençlik Günü

9 Ağustos: Ulusal Kadın Günü

25 Eylül: Miras Günü

16 Aralık: Yemin Günü

25 Aralık: Noel

Devamını Oku

Johannesburg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 20oC
  • Mar 18oC
  • Nis 16oC
  • May 13oC
  • Haz 10oC
  • Tem 11oC
  • Agu 13oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 17oC
  • Kas 18oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa

Nüfus: 4,5 milyon / Dil: Afrikanca, İngilizce ve yerel diller / Para Birimi: Güney Afrika Randı (ZAR) / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün