Johannesburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

p1030922.jpg

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri unvanına sahip olan Johannesburg, 4,5 milyona yakın nüfusuyla Afrika kıtasının en büyük üçüncü şehridir. Resmî adının sadece yazışmalarda geçtiği bu şehre günlük dilde Jozi, Egoli veya Joburg deniyor. Kahire ve Lagos’tan sonra en kalabalık şehir olan Johannesburg, Afrika kıtasının altın ve gümüş ticaretinin en yoğun olduğu şehridir. Hava yolu konusunda da oldukça geniş çapta hizmet veren bu şehir, içerisinde barındırdığı Johannesburg Uluslararası Havalimanı sayesinde hem ülke içi hem de ülkelerarası taşımacılık gerçekleştirmektedir.
 

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Johannesburg ile İlgili

Johannesburg Nerededir?

Güney Afrika’nın doğu plato bölgesi olan Highveld’de konumlanır.

Johannesburg’a Nasıl Gidilir?

africa_jnb.jpg

İstanbul’dan aktarmasız olarak direkt Johannesburg şehrine THY ve African Airways’in seferlerini kullanabilirsiniz. Aktarmalı olarak da bu şehre birçok sefer bulunmaktadır.

Johannesburg’a Ne Zaman Gidilir?

Öncelikle şehrin hava durumundan bahsetmek gerekirse, Güney yarımkürede yaz aylarının aralık – ocak - şubat olduğu unutulmamalıdır. Yaz aylarında genelde bu şehre çok fazla ziyaretçi gelmesinden dolayı zaten kalabalık olan şehir daha da yoğun bir hal alır. Kalabalığın artmasıyla birlikte konaklama, yeme içme gibi aktivitelerin de fiyatları artacağı için yaz aylarında bu şehre gidilmesi tavsiye edilmez.

Yoğun kalabalıkla birlikle ılıman iklimden ötürü yağışların da azaldığı mart – nisan - mayıs veya eylül – ekim - kasım ayları bu şehir ziyareti için uygun olacaktır. mart - mayıs arası ve eylül- kasım arası sıcaklıklar 19 - 24 derece arasında hemen hemen aynı olacaktır.

Ayrıca bu şehirde sonbahar zamanında yani mart – nisan - mayıs aylarında FNB Dance Umbrella ve Rand Show gibi iki ayrı etkinlik düzenlenir. Eğer bu şehre sonbaharda gelirseniz 1989 yılından beri düzenlenen ve 1 ay süren uluslararası çağdaş dans gösterilerini izleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Eğer ilkbahar döneminde gitme fırsatı yakalayabilirseniz de birbirinden çeşitli etkinliklere sahip olan Arts Alive ve Standard Bank Joy of Jazz Festival gibi iki önemli festivale de katılabilirsiniz. 25 yıldır süren bu festivallere katıldığınızda da Güney Afrika kültürünü yakından takip edip, kültürel mirasların korunduğu ve yaşatılmaya çalışıldığı çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.

Johannesburg şehrine hangi tarihlerde giderseniz gidin, şehrin büyük bir güvenlik problemi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Johannesburg’da Nerede Kalınır?

Johannesburg şehri dünyadaki suç oranının en yüksek olduğu şehirlerden biri olduğu için bu şehirde nerede konaklama yapılacağı oldukça önemlidir. Güvenlik önemlerinin daha yoğun olduğu ve daha çok zengin kesiminin yaşadığı şehrin kuzey kesimi konaklama için uygun olacaktır.

Ayrıca, Sandton ve Bryanston bölgeleri de konaklama için uygun olacaktır çünkü bu iki bölge şehir merkezinden uzak olsalar da zengin halkın yaşadığı güvenli bölgelerdendir.

Şehirde yaşam Türkiye’ye göre ucuz olduğundan konaklama bakımından da her bütçeye uygun oteller bulunabilir. Şehir zaten kendi nüfusu oldukça kalabalık olduğu için, yaz aylarında da oldukça fazla ziyaretçi aldığı için, Johannesburg’a aralık - ocak aylarında gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka önceden rezervasyon yaptırmayı unutmamalısınız.

Aşağıda şehir merkezinden birkaç otel örneği bulabilirsiniz.

Once in Joburg şehir merkezinde Braamfontein bölgesinde yer alır. Eğer konaklama için bu oteli tercih ederseniz 24 saat çalışan personellerinden size araba kiralamasını isteyebilir, şehirdeki yolculuğunuzu güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İngiliz ve İrlanda kahvaltısı sunan bu otel, restoranında Afrika, Amerika ve Avrupa mutfaklarının da lezzetlerini sunmaktadır. O.R Tambo Uluslararası Havalimanı’na 23 km uzaklıkta olan bu otel, Witwatersrand Üniversitesinin 1 km yakınında konumlanır.

The Franklin Loft Apartments, Johannesburg Stadyumu’na 2,7 km uzaklıkta olup, Gold Reef City & Casino eğlence merkezine ise 5 km uzaklıkta konumlanır. O.R Tambo Uluslararası Havalimanı’na 21 km uzakta yer alan bu işletme, Sandton City Alışveriş Merkezi’ne 11 km, Market Tiyatrosuna ise 500 metre yakınlıktadır. Nelson Mandela Bridge ve Gandhi Square’e de oldukça yakın bir mesafede konumlanan bu işletmenin çevresi ATM’ler, barlar, kafeler ve restoranlarla çevrilidir.

Ayrıca şehir merkezinde otelde kalmak yerine daire de kiralayabilirsiniz. Zuluca, Xhosa dili ve İngilizce konuşabilen ev sahibi Thiesen Perumal’in evi Isibaya House havaalanına 21 km uzaklıktadır. Market Tiyatrosu’na 1 km yakınlıkta konumlanan bu ev, Absa Bank Müzesi’ne 1,1 km yakınlıkta konumlanır. Teras ve balkon olanağı sunan, fiyatları oldukça uygun olan bu dairelerde yeme içme kısmını dışarda gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

The Reef Hotel,Anderson Street’te konumlanır ve Johannesburg Belediye Binası’na araç ile 5 dakikalık bir mesafededir. Odalarında asılı eskiden kalma siyah-beyaz fotoğraflar ile hem nostaljik bir akım yaşatacağı gibi hem de bu şehirdeki siyah-beyaz ilişkisini her daim aklınızda tutmanızı sağlıyor. New York çatı katı tarzı ile eşsiz manzara keyfi sunan bu otel, Maboneng Precinct ve Neighbourgoods Pazarı’na çok yakın bir mesafededir. Aynı zamanda, Sandton Kongre Merkezi’ne 14 km, Irkçılık Müzesi’ne ise araçla 5 dakikalık bir uzaklıkta konumlanır. Ayrıca, Güney Afrika mutfağının leziz yemeklerini sunan restoranları dünya mutfaklarını da aynı anda sunduğu gibi, Güney Afrika şaraplarının yanında, uluslararası şampanyalarını da sunarak ziyaretçilerine çeşitli bir ziyafet vermektedir.

Johannesburg Gezilecek Yerler


Altın şehir Johannesburg’un tarihî geçmişi; çok fazla toplumsal olan olduğundan ve tarihi dönüşümlerde yer aldığından oldukça önemlidir. Bu şehirde Güney Afrika’nın çektiği acıları, verdikleri yaşam mücadelelerini ve tarihi şu an nasıl yaşadıklarını yakından incelemek oldukça heyecan verici olacaktır.

Johannesburg Gezilecek Yerler

Altın madenleriyle ve geçmişin izleriyle donanmış Johannesburg’da gezilip görülecek yerler hakkında ayrıntılı bilgileri rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle bu şehirde görmeniz gereken yerlerin başında Soweto gelir. Burada tanık olacağınız yaşam biçimi, Afrika insanının yıllar boyunca verdiği yaşam mücadelesini anlatır. Daha sonra, Nelson Mandela Meydanı’na da gittiğinizde orada bulunan müzeleri gezerek şehrin tarihine tanıklık edebilir, Apartheid Müzesi’ne gittiğinizde bu şehrin ırkçı tarihini gözlemleyebilirsiniz. Tarihi geçmişi kadar doğal yaşamıyla da ünlü bu şehirde, Lion Park’a gidip aslanları ziyaret edebilir, safari yolculuğuna çıkabilirsiniz. Şehrin merkezindeki Gold Reef City parkına gidip şehrin kültürünü anlayabilir, Johannesburg Botanik Bahçesi’ne gidip doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, Top of Afrika denilen, Afrika Kıtası’nın en yüksek binasının tepesine çıkabilir, şehri baştan sona gözlemleyebilirsiniz. Şehrin en ünlü sanatçılarının eserlerini inceleyebileceğiniz Goodman Gallery’e gittikten sonra insanlık tarihinin beşiği olarak bilinen Sterkfontain Mağaraları’nı ziyaret edebilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Johannesburg Şehir İçi Ulaşım

car-3143564__340.jpg

Öncelikle ulaşım konusunda şunu belirtmek gerekir ki bu şehrin iki farklı ırkı barındırdığını ve ekonomik olarak da insanların iki ayrı uçlarda yaşadığı unutulmamalıdır. Toplu taşımada yazılı olmasa da bazı kuralları olan bu şehirde araç kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Şehirde araç kiralama, otobüs, hızlı tren ve taksi gibi toplu taşıma araçları kullanımı yaygındır. Dikkat edilmesi gerekenlerin en başında otobüs kullanımları gelir. Genelde yerel ve ekonomik seviyesi düşük kesimler otobüsleri kullandığı için güvenlik açısından turistlerin halk otobüslerini kullanmaları tavsiye edilmez. Aynı şekilde taksi kullanımı da hem paylaşımlı hem standart taksiler olarak ikiye ayrılmaktadır ki turistlerin yine paylaşımlı olmayan standart taksileri kullanmaları önerilir. Ayrıca araç kiralama da şehirde oldukça yaygındır fakat araçları kullanırken korna çalmamaya özen gösterip agresif hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Johannesburg O.R Tambo Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için hızlı tren veya taksi kullanabilir ya da araç kiralayabilirsiniz.

Gautrain ismindeki hızlı treni kullanmak isterseniz havaalanı ile Sandton arasındaki hattı kullanıp daha sonra tekrar bir trene binip şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehir merkezi ile havaalanı arasındaki mesafe 21 kilometredir. Gautrain ücreti 125 rand olup, 25 dakika sürmektedir. Ayrıca hafta sonları ve resmî tatillerde bu tren hizmet vermemektedir.

Araç kiralama ile merkeze ulaşmak istiyorsanız da havalimanında yer alan araç kiralama şirketlerinden biriyle görüşebilirsiniz.

Taksi ile merkeze ulaşmak da mümkün fakat taksimetre ücretlerinin oldukça pahalı olduğunu unutmayın. 1 kilometrelik yol ücreti ortalama 15 rand’a denk gelmektedir.

Otobüsler ile sadece şehir içi ulaşımda kullanabilir, havalimanından merkeze ulaşım sağlayamazsınız. Yalnız otobüs kullanırken dikkatli olunması gerekildiği unutulmamalıdır.

Johannesburg Mutfağı

dinner-1221495__340.jpg

Öncelikle belirtmek gerekir ki Güney Afrika, oldukça fazla kültürlerden esinlenmiştir ve çok çeşitli bir mutfak kültürüne sahiptir. İçerisinde Hollanda, Fransave Almanyadâhil, çok fazla dünya ülkelerinden tatlar bulabileceğini bu yerde, özellikle et çeşitlerinin hemen hemen her çeşidini bulabilirsiniz. Dünya et ihracatında ilk sıralarda yer alan Güney Afrika’da et tüketimi oldukça yaygındır. Johannesburg’da da et tüketimi oldukça fazla olduğu için şehrin her restoranında çeşitli et menüleri görmek mümkün. Sadece bu ülkeye ait olan biltong, braaivleis, bredies, boerewors ve potjiekos’tan başlayıp timsah ve devekuşu etlerine kadar her türlü eti tadabileceğiniz bu ülkede en çok sığır ve domuz eti tüketilmektedir.

Yemekten sonra tatlı isterseniz de bu ülkede şerbetli ve ağır tatlılar tercih edilmediğinden milk tart ve dumpling gibi yerel ve hafif olan tatlılarını tercih edebilirsiniz.

Mandela Meydanı yeme - içme konusunda en çok tercih edilen bölgedir çünkü hem şehirdeki en güvenli bölgelerden biri olup hem de içerisinde çok çeşitli restoranlar ve kafeler barındırır. Bu yüzden yemeklerinizi bu meydandaki herhangi bir restoranda yemeniz daha uygun olacaktır.

Et konusunda ise şehirde oldukça ünlü olan The Butcher Shop& Grill isimli mekân Mandela Meydanı’nda bulunan mekânlardan biridir ve mutlaka yemek yenmesi gereken yerler arasındadır.

Ayrıca, farklı bir lezzet isterseniz de Japon mutfağının eşsiz lezzetini sunan The Blacknese Johannesburg restoranında yapılan sushi denemeye değerdir.

Johannesburg’da Alışveriş

arts-1221416__340.jpg

Johannesburg kentinde hafta sonları oldukça fazla halk pazarı kurulur. Hafta sonları Johannesburg adeta pazar şehrine döner. Hafta içinin koşturmacası ve yoğunluğundan dolayı fırsat bulamayan Johannesburg halkı, hafta sonlarını alışverişe ayırır.

Şehir merkezinde Braamfontein Otoparkı’nda kurulan halk pazarı, sokak müzisyenlerinin de eşliği ile adeta bir festivale döner. Otopark alanındaki bu pazarı gezerek, jambonlu peynirli ızgara tosttan, Kore usulü havuç kekine kadar çeşit çeşit tatları deneyebilirsiniz.

Maboneng Precinct bölgesi de pazar günleri adeta festival alanına dönen şehrin en hareketli yerlerinden biridir. Pazar günleri burada kurulan halk pazarının adı “Market on Main”. Bu halk pazarında açılan tezgâhlarda yöresel yemeklerden giysilere, el işlerinden takılara kadar çok fazla ürün ve hediyelik eşya bulmanız mümkün olacaktır. Ayrıca bu pazarın en ilginç yanı, içerisinde piknik yapmak için “Picnic in The Sky” isimli bir tur barındırıyor olması. Öğlene doğru pazarda beliren organizatörler aracılığı ile piknik sepetinizi doldurarak Güney Afrika kıtasının en yüksek binası olan Carlton Center’a çıkarak gökyüzü pikniğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer gezinizi aileniz ile gerçekleştiriyorsanız da Riversands Farm Village tam size göre. Tamamen yeşilliklerle çevrelenmiş tam bir doğa harikası olan Riversands Commercial Park pazar günleri tam bir eğlence merkezine döner. Sabah 09.00’dan akşam 17.00’ye kadar açık olan bu pazar alanında çocuklarınız için oyun alanları olduğu gibi, yerel yemeklerin de piştiği oldukça çeşitli tezgâhlar kurulur.

Şehir hafta sonları baştan aşağıya bir pazar ve alışveriş merkezine dönüyor olsa da Johannesburg’da dünyaca ünlü markaların yer aldığı alışveriş merkezleri de oldukça ilgi görmektedir. Yerel pazarlardan hediyelik alışveriş yapabilir, Sandton City, Eastgate, Westgate, Northgate ve Rosebank gibi alışveriş merkezlerinden de tarzınıza uygun çeşitli mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Johannesburg Gece Hayatı

alcohol-3194824__340.jpg

Johannesburg kenti gece hayatı bakımından oldukça renkli ve aktiftir. Birbirinden farklı kültürleri barındıran bu şehirde çok çeşitli müzik zevkleri olduğu için kendinize uygun müzik türünü ve bar ortamını bulmak oldukça kolay olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus ise bu şehirde sabaha kadar eğlenmenin pek mümkün olmaması. Hafta içi gece saat 01.00 gibi kapanan barlar hafta sonları en fazla gece 02.00 veya 03.00’e kadar açık tutulur. Bu nedenle gece hayatına burada biraz erken başlamak isteyebilirsiniz. Ayrıca, güvenlik açısından eğlenmek için seçtiğiniz bölgenin çok tercih edilen ve olaysız bir bölge olmasına dikkat edin. Zengin ve korunaklı bölgeleri tercih ederseniz normalin üzerinde bir ücret ödeyebilirsiniz ancak buna değecektir. Az tercih edilen mekânlarda vakit geçirmek isterseniz de oldukça dikkatli olmanız önerilir.

Melville öğrenci semti olduğu için bu bölgede oldukça çeşitli müzikler dinleyebileceğiniz birçok bar mevcuttur. Şehir merkezinde bulunan Braamfontein, Rosebank, Newton bölgelerinde de oldukça renkli gece hayatlarına şahit olabilirsiniz. Rivonia ve Sandton bölgelerindeki barlar ile lüks ve kaliteli olduğundan oldukça pahalıdır.

Aşağıda birkaç farklı tarzda eğlence mekânı ismi bulabilirsiniz.

Rivonia bölgesinde bulunan The Manhattan Club içerisinde 8 adet bar bulunduran, öğrenci ve kadınlara indirimli hizmet sunan büyük ve şık bir mekândır. Kalitesi ve bulunduğu bölgenin lüks olmasından dolayı fiyatların biraz pahalı olduğu bu mekân, eğlence kalitesi ile fark yaratır.

Eğer müzik dinleyip dans etmek isterseniz de geleneksel ve modern cazın birleştirildiği canlı performans sergileyen Back O’ The Moon Night Club ve Gold Reef City Casino’da istediğinizi bulacaksınız.

Özellikle caz konusunda görülmesi gereken yer ise dünyaca ünlü caz sanatçılarının yetiştiği semt olan Braamfontein bölgesindeki kulüplerdir. Burada Orbit adında bir caz kulübü vardır ve içerisinde her akşam ünlü isimler konser verir. Biletler ise bölgeye göre oldukça uygun fiyatlıdır.

Newton’da bulunan SAB World of Beer isimli mekân da ziyaretçilerine farklı bir deneyim sunar. İçerisinde çok çeşitli biraların bulunduğu bir Bira Müzesi barındıran bu mekâna, 25 rand ödeyerek hem Müze’yi gezebilir hem de 2 tane içkinizi ücretsiz olarak yudumlayabilirsiniz.

Farklı bir deneyim olarak da eğer bu şehirde yaşayan sanatçıları görmek, onlarla sohbet etmek isterseniz kültür evi haline gelen Chalkboard Cafe’ye gidebilir, renkli tasarımlarıyla eğlenebilir ve akşam 17.00 ile 19.00 saatleri arasında düzenlenen happy hour aktivitelerine katılabilirsiniz.

Ayrıca, 1Fox- The Sheds, Marabi Jazz & Pot Luck Club, Kitcheners Carvery Bar, Parker’s Comedy & Jive ve Churchills de tavsiye edilen barlar arasındadır. Hem yerel hem de dünyaca ünlü markaların lezzetlerini daha uygun bir fiyata bu barlarda bulabilirsiniz.

Not: Bu şehirde özellikle yalnızsanız gece geç vakitlerde sokaklarda gezerken dikkatli olmanız gerektiğini de unutmayın.

Johannesburg Festivalleri

1431kholi-Custom.jpg

Johannesburg yıl içerisinde çok fazla olmasa da birbirinden farklı tarzda birçok etkinlik gerçekleştirir.

Johannesburg Karnavalı: 31 Aralık’ta, çeşitli dans gösterilerinin olduğu bu etkinlikte farklı tarzda kostümler giyilerek yeni yıl kutlamaları yapılır.

Arts Alive Festival: Eylül ayı içerisinde kutlanan bu festivalde Güney Afrika kültürünü yaşatmak ve aktarmak amacıyla birçok etkinlik düzenlenir.

Dance Umbrella: Mart ayında düzenlenen bu festivalin amacı yeni tarzda dans gösterileri düzenleyerek modern dansın gelişimini sağlamaktır.

Gay Pride: Ekim ayında kutlananve 4 gün boyunca çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bu festivalde düşünce ve yaşam özgürlüğü vurgulanmaktadır.

Joy of Jazz Festival: Her yıl ağustosya da eylülayında düzenlenen bu festival 3 gün sürmektedir ve caz müziğinin en iyi grupları konser vermektedir.

Johannesburg Resmî Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

21 Mart: İnsan Hakları Günü

Mart/ Nisan: İyi Cuma

Mart/ Nisan: Aile Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

31 Mayıs: Cumhuriyet Bayramı

16-17 Haziran: Gençlik Günü

9 Ağustos: Ulusal Kadın Günü

25 Eylül: Miras Günü

16 Aralık: Yemin Günü

25 Aralık: Noel

26 Aralık: İyi Niyet Günü

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Johannesburg İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 10111

Ambulans: 10177

İtfaiye: 10177

Johannesburg Para Birimi

Johannesburg şehrinde Güney Afrika randı (ZAR) kullanılır. 1 TL, 2,99 ZAR olarak hesaplanır.

*Kur bilgisi Temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Johannesburg’un Resmî Dili

Johannesburg’da resmî dil olarak Güney Afrika’nın resmî dilleri kullanılır. Bu ülkede kullanılan diller; Afrikanca, İngilizce, Güney Ndebele, Güney Sotho, Kuzey Sotho, Swati, Tsonga, Tswana, Venda, Xhosa, Zulucadır.

Johannesburg Saat Farkı

Johannesburg ve Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Güney Afrika saati Türkiye saatinden 1 saat geridir. Türkiye’de saat 20.00 iken Johannesburg’da saat 19.00’dur.

Johannesburg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 20oC
  • Mar 18oC
  • Nis 16oC
  • May 13oC
  • Haz 10oC
  • Tem 11oC
  • Agu 13oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 17oC
  • Kas 18oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa

Nüfus: 4,5 milyon / Dil: Afrikanca, İngilizce ve yerel diller / Para Birimi: Güney Afrika Randı (ZAR) / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün