Google+

Arama formu

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük vahşi yaşam alanlarından biri olan...
Devamı oku
Kruger National Park, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yer alan bir ulusal...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ZAR = 0.00
Priz Tipi Type M250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 18℃
Şub 18℃
Mar 18℃
Nis 18℃
May 17℃
Haz 16℃
Tem 16℃
Ağu 16℃
Eyl 16℃
Eki 17℃
Kas 17℃
Ara 17℃

Kruger National Park Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Kruger National Park, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yer alan bir ulusal parktır. Dünyaca üne sahip olan Kruger National Park, yaşam çeşitliliği, tarihi ve arkeolojik varlıkları ile bünyesinde birçok değeri toplamıştır. Park, Afrika kıtasındaki vahşi hayvanların en geniş yaşam alanlarından biridir. Dokuz ana kapıya sahip olan ulusal park, doğal yaşam ve kültürel açısından taşıdığı önemden dolayı UNESCO tarafından, Uluslararası İnsan ve Biyosfer Rezervi statüsüne layık görülmüştür.

Kruger National Park Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Parkın, 1892 yılında, Transvaal Cumhuriyeti başkanı Paul Kruger tarafından, The Sabie Vahşi Yaşam Alanı adı ile sınırları belirlenmiştir. Sabie ve Timsah nehirleri arasında bulunan park, yasak avlanmaya karşı 1902 yılında James Stevenson-Hamilton’ın bekçi olarak atanmasıyla koruma altına alınmıştır. 1926 yılının mayıs ayına gelindiğinde ise Sabie ve Shingwedzi vahşi yaşam alanları, Kruger National Park adı altında birleştirilmişlerdir. Homo erectus’un (erken insanlık) 500 bin ile 100 bin yıl öncesinde bu topraklarda dolaştığı ve buraya, 100 bin ile 30 bin yıl öncesine tarihlenen kültürel eserler bıraktığı bilinmektedir. Parkta, duvar resimlerinin de dâhil olduğu yaklaşık 254 adet kültürel miras yer almaktadır. Avrupalı kâşiflerin de izlerinin bulunduğu Kruger National Park’ta San ve Demir Çağı’ndan 1.500 yıl önceye dayanan birçok kalıntı ortaya çıkarılmıştır. Park, çok sayıda hikâyeye sahne olmuştur.

Kruger National Park, konaklama imkânları ile uygun şartlara sahiptir. Bunun yanı sıra park, dünya üzerindeki vahşi yaşamın nabzını tutmak ve tarihin izini sürmek için ziyaret edilebilecek oldukça ilgi çekici bir bölgedir. 

Kruger National Park’ta Nerede Kalınır?

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük vahşi yaşam alanlarından biri olan Kruger National Park, UNESCO tarafından Uluslararası İnsan ve Biyosfer Rezervi olarak etiketlenmiş parklar arasında bulunuyor. Sabie ve Shingwedzi vahşi ve doğal yaşam alanlarının 1926 senesinde birleştirilerek sınırları genişletilmiş ve bugün artık bölge Kruger National Park olarak adlandırılıyor. Duvar resimleriyle birlikte 250’nin üzerinde kalıntı ile tarihî bir mirası da barındıran park alanı 20 bin kilometrekarelik büyük bir araziyi kapsıyor.

Park içinde çeşitli tesisler ve kamp alanlarında konaklamak da mümkün. Bu geniş arazi içerisinde hareket halinde olmak daha çok alanı ve popülasyonu izleme imkânı veriyor. Ancak küçük bir araziden bahsetmediğimizin tekrar altını çizelim. Kuzey-Güney hattında park içinden geçiş yapmak yaklaşık 10 saat kadar sürüyor. Kamp alanları arasında da en az birkaç saatlik mesafe bulunuyor. Kampın kapalı olduğu saatlerde dışarıya çıkmış veya kamp noktasına dönmüş olmayan araçlar, can güvenliği olmadığı gibi bir de yüksek miktarda cezaya maruz kalıyorlar. Bu nedenle uyarı ve saat uygulamalarına özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz. Ayrıca kamp alanları ve etkinlikler dışında araçtan inmenin yasak olduğunu düşünerek yola tedarikli çıkmak gerekiyor.

 Kruger National Park’ta Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kruger National Park otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Güney Afrika Cumhuriyeti Vizesi

Umumi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hizmet pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hususi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Diplomatik pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

30 güne kadar ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.