Kruger National Park Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Kruger National Park, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yer alan bir ulusal parktır. Dünyaca üne sahip olan Kruger National Park, yaşam çeşitliliği, tarihi ve arkeolojik varlıkları ile bünyesinde birçok değeri toplamıştır. Park, Afrika kıtasındaki vahşi hayvanların en geniş yaşam alanlarından biridir. Dokuz ana kapıya sahip olan ulusal park, doğal yaşam ve kültürel açısından taşıdığı önemden dolayı UNESCO tarafından, Uluslararası İnsan ve Biyosfer Rezervi statüsüne layık görülmüştür.

Parkın, 1892 yılında, Transvaal Cumhuriyeti başkanı Paul Kruger tarafından, The Sabie Vahşi Yaşam Alanı adı ile sınırları belirlenmiştir. Sabie ve Timsah nehirleri arasında bulunan park, yasak avlanmaya karşı 1902 yılında James Stevenson-Hamilton’ın bekçi olarak atanmasıyla koruma altına alınmıştır. 1926 yılının mayıs ayına gelindiğinde ise Sabie ve Shingwedzi vahşi yaşam alanları, Kruger National Park adı altında birleştirilmişlerdir. Homo erectus’un (erken insanlık) 500 bin ile 100 bin yıl öncesinde bu topraklarda dolaştığı ve buraya, 100 bin ile 30 bin yıl öncesine tarihlenen kültürel eserler bıraktığı bilinmektedir. Parkta, duvar resimlerinin de dâhil olduğu yaklaşık 254 adet kültürel miras yer almaktadır. Avrupalı kâşiflerin de izlerinin bulunduğu Kruger National Park’ta San ve Demir Çağı’ndan 1.500 yıl önceye dayanan birçok kalıntı ortaya çıkarılmıştır. Park, çok sayıda hikâyeye sahne olmuştur.

Kruger National Park, konaklama imkânları ile uygun şartlara sahiptir. Bunun yanı sıra park, dünya üzerindeki vahşi yaşamın nabzını tutmak ve tarihin izini sürmek için ziyaret edilebilecek oldukça ilgi çekici bir bölgedir. 

Kruger National Park Nerededir? 

Kruger National Park, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kuzey doğusunda, Limpopo ve Mpumalanga illerinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Park, doğuda Mozambik, kuzeyde Zimbabve ve güneyde Timsah Nehri ile sınırlıdır ve 19.633 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. 

Kruger National Park’a Nasıl Gidilir? 

Kruger National Park ziyaretçileri, bölgeye genelde kendi araçları ile ulaşmayı tercih etmektedirler. Uluslararası ziyaretçilerin ise hava yolu ile ulaşma şansları bulunmaktadır.

Ülkenin en kalabalık şehri Johannesburg’dan; Skukuza Havalimanı'na, Krulawawa Havalimanı'na, Hoedspruit Havaalanı'na ve Nelspruit ile Beyaz Nehir arasında yer alan Kruger/Mpumalanga Uluslararası Havaalanı'na günlük uçuşlar düzenlenmektedir. Kruger/Mpumalanga Uluslararası Havaalanı, Durban ve Cape Town'dan da günlük uçuş seferleri almaktadır. Kruger/Mpumalanga Uluslararası Havaalanı’ndan Kruger National Park’a ulaşmak için ise özel bir otobüs şirketi hizmet vermektedir. Bu yolculuk yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Parka ulaşım sağlayan bazı konforlu otobüs şirketleri de mevcuttur. 

Kruger National Park’ın Bitki Örtüsü ve Hayvan Çeşitliliği 

Güney Afrika ulusal parklarının amiral gemisi kabul edilen Kruger National Park, Güney Afrika’nın başlıca cazibe merkezlerinden biridir.

Parktaki memeliler arasında “Büyük Beş” olarak adlandırılan bizon, fil, gergedan, aslan ve leopar; safari yapan ziyaretçilerin öncelikle peşine düştüğü hayvanlar olmuştur. Parkta yaklaşık 1.500 aslan, 17.000 fil, 48.000 bizon ve 1.000 leopar bulunmaktadır. Bölgede daha birçok kuş, büyüleyici canlı türü bulunduğu için, yalnıza Büyük Beş’e odaklanmamak gerekmektedir.

Kruger, dünyanın önde gelen vahşi yaşam alanlarından biridir. Fil, siyah-beyaz gergedan, su aygırı, zürafa, zebra, manda, yaban domuzu ve birçok antilop türünün de dâhil olduğu tüm klasik Afrika vahşi canlılarını bu parkta görmek mümkündür. Kruger’de yaklaşık 147 memeli türü yaşamını sürdürmektedir. Park’ta yaşayan büyük etobur canlılar arasında ise aslan, leopar, çita, vahşi köpek ve lekeli sırtlan sayılabilir.

Kruger National Park’ın bitki örtüsü ise parkın büyüklüğüyle orantılı olarak muazzam bir çeşitlilik sergilemektedir. Park’ta 336 adet ağaç türü mevcuttur ve dikkat çekici birçok ağaç türü özel koruma altındadır. 

Kruger National Park’ta Yapılacaklar 

Kruger’ın doğası ile tanışmak ve daha yakından izlemek üzere birçok aktivite organize edilmektedir.

Parkın vahşi yaşamına tanık olmak için düzenlenen yürüyüşlere katılmak mümkündür. 2 milyon hektarlık alanının %49’u vahşi bölgelerden meydana gelen Kruger, Afrika kıtasında ziyaretçilerin gezebileceği nadir vahşi alanlardan biridir. Bu yürüyüşlerin araç ile gezmekten farkı ise, gezilen bölgelerle doğrudan temas edebiliyor olmak, koklayabilmek, dokunabilmek ve tadabilmektir.

Parkta aynı zamanda dağ bisikleti yapmak, golf oynamak, rehberli turlara katılmak ve kuşçuluk yapmak da mümkündür.

500’den fazla kuş türüne sahip park, Güney Afrika’nın başka yerlerinde görülmeyen bazı türlere de yaşam alanı sunmaktadır. Park’taki sulak noktalar, kuş gözlemciliği için eşsiz ortamlar sunmaktadır.

Parkın Olifants Kampı’nda yapılma imkânı bulunan dağ bisikleti ise Kruger’in çevresini keşfetmeye olanak tanımaktadır. Rehberler eşliğinde bisiklet rotaları takip edilerek hareketli ve etkileyici bir aktivite gerçekleştirilebilmektedir.