Güney Afrika Cumhuriyeti Mutfağı

Hem büyük bir yüzölçümüne sahip hem de farklı etnik grupların yaşadığı bir ülke olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nde bölgelere göre yemek ve mutfak alışkanlıkları da farklılık gösterir. Örneğin, kırsal kesimlerdeki çiftliklerde ve küçük yerleşim bölgelerindeki yemek alışkanlıklarını Johannesburg ya da Pretoria gibi büyük şehirlerde görmek mümkün değildir. Kırsal alanlarda kahvaltıya çok önem verilir ve oldukça besleyicidir. Genelde tahıl ezmesi, mısır veya yulaf çorbası tüketilir. Tahıl ezmesi aslında bir yemek türüdür. Mısır, tuz ve su ile karıştırıldıktan sonra kaynatılır ve ezilerek yenilir. Şehirlerdeki kahvaltı alışkanlığında ise tahıl gevreği yenilirken yanında portakal suyu, çay veya kahve içilir. Öğle yemeklerinde sebze ve et yemekleri tercih edilir. Akşam yemekleri ise et yemeği ile başlar. Arkasından ya da yanında mutlaka yine sebze tüketilir. Sebzeler çoğunlukla soğan ve patatesle birlikte hazırlanan kabak, fasulye, bezelye veya mısır olur. Salata ve tatlı daha sonra yenir.

Sömürge yaşantılarının etkisiyle Güney Afrika Cumhuriyeti mutfak kültüründe Hollanda, Alman, Fransa ve İngiltere etkileri de görülür. Örneğin krema Fransa etkisinden ve bir çeşit sosis olan "Burevers" ise Alman etkisinden kaynaklıdır.

Ülkenin kıyı şeridinde suda yetişen bir çiçekten yapılan "katır çiçeği çorbası" tüketilir. Mısır kullanılarak hazırlanan "Porridge" çorbası ise iç ve kuzey bölgelerde yenir. Balık ve deniz ürünleri ile yapılan lezzetler, hem kıyı şeridinde hem de iç kesimlerde görülür. Deniz ürünleri ve balık türleri daha çok Hint usulü ile baharatlı olarak ızgarada, tencerede ya da fırında hazırlanır. Ülke genelinde çoğunlukla kullanılan baharatlar arasında kişniş, acı biber, karabiber, anason ve sarımsak vardır. Sıkça ekmek tüketilen ülkede ekmekler daha çok siyahtır. Deve kuşu ile yapılan yemekler ise özel günlerde tüketilir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı