Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Ekonomisi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin kurulu olduğu bölgelerde uzun süre geçim ekonomisi uygulanmış ve bu doğrultuda tarımsal faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Bu alanda gerçekleştirilen faaliyetlerin büyük bölümü kişisel tüketimi karşılamak için gerçekleştirilmiştir.

Günümüzde Güney Afrika Cumhuriyeti ekonomik olarak gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Ekonomik gelişmenin sağladığı refah dağılımı etnik gruplara göre farklılık gösterir. Afrika kıtasının en büyük ekonomilerinden birine sahip olan ülke, Uluslararası Para Fonu'nun Ağustos 2016'da açıkladığı verilere göre ‘Afrika kıtasının en büyük ekonomisi’ özelliğini Nijerya'dan alarak yeniden elde ettiği ifade edilmiştir.

Güney Afrika Cumhuriyeti, özellikle yeraltı madenleri açısından çok zengin bir ülke. Bu sebeple de, ihracat gelirlerinin yaklaşık yüzde 50’sini madenler oluşturuyor. Bugüne kadar bulunan dünyanın en büyük elması 1905 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti'nde keşfedilmişti. Tarım faaliyetlerinin ekonomiye büyük bir katkısının olmadığı ülkede, turizm sektörü özellikle 20. yüzyıldan sonra etkili olmaya başlamıştır.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı