Mısır Mutfağı

Mısır,bir geçiş coğrafyasında bulunması sayesinde oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Mısır mutfağı hem Kuzey Afrika hem Ortadoğu etkilerini bünyesinde taşır. Ayrıca Arap mutfağının hemen her ürününü burada tatmak mümkündür. Ülkenin nehir ve deniz kenarında bulunması nedeniyle denizürünleri de bolca mevcuttur ve rahatlıkla tercih edilebilir. Bölgenin turizm açısından gelişmişliği sayesinde İngilizce menüleri bulunan ve kolayca sipariş verilebilecek birçok restoran bulunabilir.

Bezelye ve fasulye püresiyle yapılan fuul buranın en meşhur yemeklerinden birisidir. Her öğün yenebilen bir yemektir ve her yerde bulmak mümkündür. Bununla birlikte artık ünü Ortadoğu’yu aşmış falafel; hamur, domates sosu, mercimek ve soğandan yapılan kushari; genelde gözlemeyle beraber tüketilen dukkah; en az Türkiye’dekiler kadar başarılı olan künefe ve helva gibi lezzetler burada yiyebileceğiniz onlarca yemekten yalnızca birkaçıdır.

Ülkede her ne kadar alkol tüketimi yüksek bir seviyede olmasa da bu coğrafya çok kadim şaraplara sahiptir ve bu şaraplardan halen bulmak mümkündür. Yerel şarapları denemek ilginç bir deneyim olacaktır.

Mısır’da yerel halkın en çok tükettiği şeylerin başında huka adı verilen nargile ve çay gelir. Huka, içimi hafif, bazı otlarla tatlandırılan bölgeye özgür bir nargile çeşididir. Ayrıca çayın yanı sıra kahve de oldukça popülerdir. Mısırlılar genel olarak kahveyi çok fazla şeker katarak içmeleriyle bilinirler.

Bunların yanı sıra Damietta şehrine özgü gibna domiati peyniri, meşhur Kahire hurmaları ve birçok farklı çeşitteki et yemeği de burada tadılabilecek lezzetler arasında.