Nijerya Hakkında Temel Bilgiler

Batı Afrika'da yer alan Nijerya'nın sınırları kuzeyde Nijer'le, kuzeydoğuda Çad'la, doğuda Kamerun'la, güneyde Atlas Okyanusu'yla, batıda Benin'le çizilmiştir. Ülke 1960'ta bağımsızlığı kazanmıştır.

Ülkenin en büyük sorunlarından biri ülkede hüküm süren ve vahşet saçan radikal İslam örgütü Boko Haram'dır. 2002 yılında Muhammed Yusuf tarafından kurulan şeriat savunucusu örgüt ülkenin özellikle kuzey kesiminde varlık göstermektedir. "Latin alfabesi haram", "batılı eğitim haram" anlamalarını taşıyan örgüt binlerce insanı öldürdü, öldürmeye devam etmekte ve kadınları kaçırarak satma eylemlerini sürdürmektedir. Birçok ülke vatandaşlarını Nijerya'nın kuzeyine ve merkezi bölgelerine gitmemeleri için uyarmaktadırlar.

Ülke ekonomisi ve nüfusu doğrultusunda "Afrika'nın devi" olarak adlandırılmaktadır. Yaklaşık 183 milyon nüfusu ile Nijerya, Afrika'nın en kalabalık ülkesi ve dünyanın en kalabalık yedinci ülkesidir. Neredeyse dünyadaki en kalabalık genç nüfusuna sahiptir.

2

Nijerya'ya seyahat edecek olan turistlerin sarıhummaya karşı kendilerini korumak için, tercihen Nijerya'da gelmeden on gün önce aşı olmaları gerekmektedir. Hepatit A ve B, tifo, çocuk felci, sıtma, kuduz ve menenjit turistler için önerilmektedir.

Nijerya denilince gezilecek yerlerin en başında gelenlerden biri Ulusal Cami'dir. Millenium Müzesi ise sık sık turist akınlarına uğramaktadır. Ibadan şehrinin mimarisi görülmeye değerdir; geleneksel Nijeryalı amblemleri ile süslenmiş sömürge binaları gözleri üzerine çekmektedirler. Emir'in Sarayı görülmesi gereken bir güzelliğe sahiptir. Ülkede birçok tarihi müze bulunmaktadır.