Nijerya Nerededir?

Batı Afrika'da yer alan Nijerya'nın sınırları kuzeyde Nijerle, kuzeydoğuda Çad'la, doğuda Kamerun'la, güneyde Atlas Okyanusu'yla, batıda Benin'le çizilmiştir.

Nijerya'da Konuşulan Diller

nigeria.jpg

Nijerya'nın resmi dili İngilizcedir. Ülkede 500 den fazla dil konuşulmaktadır. Bu dillerin içerisinde, yerel halkın konuştuğu en yaygın üç dil Hausa, İbo ve Yoruba'dır. Fransızca ise başka dillerle birlikte karıştırılarak kullanılmaktadır.

Devamını Oku

Nijerya’da Din ve İnanç

Nüfusun yüzde 50sinin inandığı İslam dinidir.

Halkın yüzde kırklık kesimi Hristiyanlığa, geriye kalan yüzde onluk kesimi ise Musevilik, Ateizm ve diğer inanışlara bağlıdırlar.

Nijerya’nın Kısa Tarihi

Nijerya bir milenyum boyunca birçok krallığın ve kabile devletlerinin yaşadığı topraklar olmuştur. 19. yüzyılın başlarında İngiliz koloni sömürgesinin baskısı altında kalmıştır. Başlıca köle ticaret merkezlerinden biri olan ülkeden yirmi milyona yakın Nijeryalı'nın esir olarak satıldığı düşünülmektedir. Nijerya 1960 yılında resmen bağımsız bir federasyon haline geldi ve 1967-1971 yılları arasında bir iç savaşın içine düşmüştür. Birçok askeri darbeye şahit olan ülke petrolün bulunmasıyla iç karışıklıkları yatıştırmaya başlamıştır.

Devamını Oku

Nijerya’ya Ne Zaman Gidilir?

Nijerya genel olarak yıl içerisinde yüksek hava sıcaklıklarına sahiptir. Nijerya’ya gitmek için yağmurlu bir mevsimde mi yoksa kurak bir mevsimde mi gidilmek istediğine karar verilmesi gerekmektedir. Yağmurlu sezon Nisan ayından Ekim ayına kadar sürmektedir ve sıcaklıklar oldukça düşmektedir. En çok yağmur alan ay ise Haziran ayıdır. Kurak sezon Kasım ayından Mart ayına kadar hâkimiyet göstermektedir. Hava sıcaklığı 38 dereceye kadar yükselmektedir ancak akşam 12 dereceye kadar düşebilmektedir.

Nijerya’ya Nasıl Gidilir?

Nijerya'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız hem aktarmasız uçuşlar hem de aktarmalı uçuşlar bulunmamaktadır. Uçuşlar ülkenin başkenti olan Abuja'da bulunan Nnamdi Azikiwe International Airport'a gerçekleştirilmektedir.

 

Devamını Oku

Nijerya’da İklim ve Hava Durumu

Kıyı kesimlerinde, sıcaklıklar 32 dereceye kadar yükselebilmektedir. Aşırı nem görülmektedir ve geceleri oldukça sıcaktır. İç kesimlerde iki ayrı sezon görülmektedir. Yağmurlu sezon Nisan ayından Ekim ayına kadar sürmektedir ve sıcaklıklar oldukça düşmektedir. En çok yağmur alan ay ise Haziran ayıdır. Diğer sezon ise kurak sezondur. Kurak sezon kasım ayından mart ayına kadar hâkimiyet göstermektedir. Hava sıcaklığı 38 dereceye kadar yükselmektedir ancak akşam 12 dereceye kadar düşebilmektedir.

Nijerya’nın Ekonomisi

Nijerya'nın ana gelir kaynakları petrol ve tarımdır. OPEC üyesi olan ülke dünyanın yedinci büyük petrol üreticisi durumunda olmasına rağmen dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer almaktadır. Nijerya kakao ve kauçuk üretiminde dünyada altıncı sırada bulunmaktadır. Yüzde 25’i tarıma elverişli olan topraklarda yerfıstığı, pamuk, palmiye ağaçları, sebze ve meyve türleri, kakao, kauçuk tahıl ürünleri, hurma ve yerfıstığı yağı, kereste ve kola cevizi yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Nijerya Kültürü

Nijerya tehlikeli bölgelerden bir tanesidir. Bir Nijeryalı tanıdığın yanına ya da onunla gidilmediği sürece ülkenin keyfi çok da çıkarılmayacaktır. Suç oranı oldukça yüksektir, özelliklede Lagos'ta. Nijerya deltası turistler için güvenli bir bölge değildir. Militan gruplar ve devlet arasında bu bölgede çatışmalar yapılmaktadır.

Devamını Oku

Nijerya Mutfağı

Nijerya mutfağı çok geniş bir yemek yelpazesine sahiptir. Biber çorbası, bamya çorbası, jollof pirinç, yer fıstığı çorbası, ogbono çorbası, owerri çorbası (Nijerya'nın en pahalı çorbası), puff-puff (kızartılmış doughnut) ve daha birçok değişik tat bulunmaktadır. Bir başka çorbası ise 404 biber çorbasıdır. 404 'köpeketi' anlamına gelmektedir. Her bölgede bulunmamakla birlikte barbarlık olarak görülmektedir, genel olarak ülkenin batı kesiminde görülmektedir. Yiyecekleri oldukça baharata ve farklı tatlara sahiptir. Biber kullanılacağı zaman çok acı olduğu unutulmamalıdır.

Nijerya'ya gidildiğinde yenilmesi gereken yemekler arasında MoinMoin önceliklidir. Moin Moin fasulyeyle yapılan bir kektir. İçerisinde bazen parça etler ve yumurta bulunabilmektedir. Jollofpilavı domates sosu ve pilavla yapılan Nijerya'nın lezzetli yemeklerinden biridir.

Yer elması, tatlı patates, suya (şişe geçirilmiş karaciğer ve et ızgara), keçi ve antilop eti, mango en çok tüketilen yemek arasında sayılabilir.

Bu tatlar çok alışık olunduk tatlar olmamakla birlikte merkezi bölgelerde birçok turistik restoran bulunmaktadır. Ancak bu restoranlar oldukça pahalıdır.

Alkol oldukça pahalıdır. Bira üretimi Nijerya'da oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Guinness'in İrlanda dışında bira ürettiği yerlerden biridir. Aynı ürün olmamakla birlikte, oldukça iyi üretilmektedir ve daha serttir. Ucuz içkilerden biri ise cindir. Yerel yapılan alkolün sağlığa zararlı olduğu söylenmektedir. Dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Plastik şişede satılan suların alınması önerilmemektedir. Kaynatılmadığından dolayı birçok hastalığı barındırma şansı bulunmaktadır.

Nijerya'nın Festivalleri

Benins-Mysterious-Voodoo-001.jpg

Nijerya'nın, olumsuz özelliklerinin yanı sıra başka bir yer karşılaşılamayacak değişik, renkli, eğlenceli bir festival hazinesi bulunmaktadır. Kültür, film, balık, din, müzik ve daha birçok alanda festivaller yapılmaktadır.

Devamını Oku

Nijerya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Nijerya'dan dönerken getirilebilecek en güzel hediyelik eşyalar maskeler, yerel kıyafetler, yerel takılar, boyalar, deri terlikler, sandaletler, dokuma rafya paspaslar, çantalar, şapkalar ve Benin krallığının replika heykelleridir. Hediyelik eşyalar daha çok Lagos'ta bulunmaktadır. Merkezden 14 kilometre uzaklıktaki Oyubo Market ise yerel ürünler bulabilmek için en gözde yerlerden birisidir.

Nijerya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Hz. Muhammed'in Doğum günü (03 Ocak)

Resmi Tatil (04-06 Ocak)

Paskalya (27 Mart)

Good Friday (29 Mart)

Paskalya Pazartesisi (06 Nisan)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Demokrasi Günü (29 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Bağımsızlık Günü (03 Ağustos)

Id- El Kabir (24-25 Eylül)

Nijerya Milli Günü (01 Ekim)

İslam Yeni yılı (14-15 Ekim)

Noel (25 Aralık)

Boxing Day (26 Aralık)

Nijerya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23.2oC
  • Şub 25.5oC
  • Mar 27.5oC
  • Nis 27.6oC
  • May 26.1oC
  • Haz 24.5oC
  • Tem 23.3oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 23.7oC
  • Eki 24.5oC
  • Kas 23.9oC
  • Ara 23.1oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 182.202,000 Dili: İngilizce Para Birimi: Nijerya Nairas (NGN) İklim: Tropikal iklim Big Mac Index: 2,1 USD