Google+

Arama formu

Nijerya

Nijerya tehlikeli bölgelerden bir tanesidir. Bir Nijeryalı tanıdığın...
Devamı oku
Adres: No: 5, Amazon Street (Minister's Hill) Maitama, Abuja-Nigeria...
Devamı oku
Hz. Muhammed'in Doğum günü (03 Ocak) Resmi Tatil (04-06 Ocak)...
Devamı oku
Batı Afrika'da yer alan Nijerya'nın sınırları kuzeyde Nijer'le,...
Devamı oku
Federal başkanlık cumhuriyetiyle yönetilen Nijerya 36 eyalet,...
Devamı oku
Batı Afrika'da yer alan Nijerya'nın sınırları kuzeyde Nijerle,...
Devamı oku
Nijerya'nın resmi dili İngilizcedir. Ülkede 500 den fazla dil...
Devamı oku
Nüfusun yüzde 50sinin inandığı İslam dinidir. Halkın yüzde kırklık...
Devamı oku
Nijerya bir milenyum boyunca birçok krallığın ve kabile devletlerinin...
Devamı oku
Nijerya genel olarak yıl içerisinde yüksek hava sıcaklıklarına...
Devamı oku
Kıyı kesimlerinde, sıcaklıklar 32 dereceye kadar yükselebilmektedir....
Devamı oku
Nijerya'nın ana gelir kaynakları petrol ve tarımdır. OPEC üyesi olan...
Devamı oku
Nijerya mutfağı çok geniş bir yemek yelpazesine sahiptir. Biber...
Devamı oku
Nijerya'nın, olumsuz özelliklerinin yanı sıra başka bir yer...
Devamı oku
Nijerya'dan dönerken getirilebilecek en güzel hediyelik eşyalar...
Devamı oku
Nijerya'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız hem aktarmasız...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NGN = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23.2℃
Şub 25.5℃
Mar 27.5℃
Nis 27.6℃
May 26.1℃
Haz 24.5℃
Tem 23.3℃
Ağu 23℃
Eyl 23.7℃
Eki 24.5℃
Kas 23.9℃
Ara 23.1℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 182.202,000

Dili: İngilizce

Para Birimi: Nijerya Nairas (NGN)

İklim: Tropikal iklim

Big Mac Index: 2,1 USD

 

Nijerya Hakkında Temel Bilgiler

Centenary-City-Nigerias-Smart-City.jpg

Batı Afrika'da yer alan Nijerya'nın sınırları kuzeyde Nijer'le, kuzeydoğuda Çad'la, doğuda Kamerun'la, güneyde Atlas Okyanusu'yla, batıda Benin'le çizilmiştir. Ülke 1960'ta bağımsızlığı kazanmıştır.

Ülkenin en büyük sorunlarından biri ülkede hüküm süren ve vahşet saçan radikal İslam örgütü Boko Haram'dır. 2002 yılında Muhammed Yusuf tarafından kurulan şeriat savunucusu örgüt ülkenin özellikle kuzey kesiminde varlık göstermektedir. "Latin alfabesi haram", "batılı eğitim haram" anlamalarını taşıyan örgüt binlerce insanı öldürdü, öldürmeye devam etmekte ve kadınları kaçırarak satma eylemlerini sürdürmektedir. Birçok ülke vatandaşlarını Nijerya'nın kuzeyine ve merkezi bölgelerine gitmemeleri için uyarmaktadırlar.

Nigeria.jpg

Ülke ekonomisi ve nüfusu doğrultusunda "Afrika'nın devi" olarak adlandırılmaktadır. Yaklaşık 183 milyon nüfusu ile Nijerya, Afrika'nın en kalabalık ülkesi ve dünyanın en kalabalık yedinci ülkesidir. Neredeyse dünyadaki en kalabalık genç nüfusuna sahiptir.

Nijerya'ya seyahat edecek olan turistlerin sarıhummaya karşı kendilerini korumak için, tercihen Nijerya'da gelmeden on gün önce aşı olmaları gerekmektedir. Hepatit A ve B, tifo, çocuk felci, sıtma, kuduz ve menenjit turistler için önerilmektedir.

1.jpg

Nijerya denilince gezilecek yerlerin en başında gelenlerden biri Ulusal Cami'dir. Millenium Müzesi ise sık sık turist akınlarına uğramaktadır. Ibadan şehrinin mimarisi görülmeye değerdir; geleneksel Nijeryalı amblemleri ile süslenmiş sömürge binaları gözleri üzerine çekmektedirler. Emir'in Sarayı görülmesi gereken bir güzelliğe sahiptir. Ülkede birçok tarihi müze bulunmaktadır.

Nijerya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

lekki-market-nigeria-5732.jpg

Federal başkanlık cumhuriyetiyle yönetilen Nijerya 36 eyalet, eyaletlere bağlı 589 yerel birime ve 1 federal başkent olarak bölünmüştür. Başkenti Abuja'dır. Büyük şehirleri: Lagos, Kano, Ibadan, Benin City, Jos, Ilorin, Kaduna, Enugu ve Warri'dir.

Nijerya Nerededir?

nigeria-river.jpg.adapt.945.1.jpg

Batı Afrika'da yer alan Nijerya'nın sınırları kuzeyde Nijerle, kuzeydoğuda Çad'la, doğuda Kamerun'la, güneyde Atlas Okyanusu'yla, batıda Benin'le çizilmiştir.

Nijerya'da Konuşulan Diller

nigeria.jpg

Nijerya'nın resmi dili İngilizcedir. Ülkede 500 den fazla dil konuşulmaktadır. Bu dillerin içerisinde, yerel halkın konuştuğu en yaygın üç dil Hausa, İbo ve Yoruba'dır. Fransızca ise başka dillerle birlikte karıştırılarak kullanılmaktadır.

Halk yerel dilleri konuşmayı tercih etmektedir. İngilizce genel olarak eğitim, ticari işlemler ve resmi amaçlar için kullanılmaktadır.

Nijerya’da Din ve İnanç

670ba4814908483cfa7c70a555a32cc4.jpg

Nüfusun yüzde 50sinin inandığı İslam dinidir.

Halkın yüzde kırklık kesimi Hristiyanlığa, geriye kalan yüzde onluk kesimi ise Musevilik, Ateizm ve diğer inanışlara bağlıdırlar.

Nijerya’nın Kısa Tarihi

Nijerya bir milenyum boyunca birçok krallığın ve kabile devletlerinin yaşadığı topraklar olmuştur. 19. yüzyılın başlarında İngiliz koloni sömürgesinin baskısı altında kalmıştır. Başlıca köle ticaret merkezlerinden biri olan ülkeden yirmi milyona yakın Nijeryalı'nın esir olarak satıldığı düşünülmektedir. Nijerya 1960 yılında resmen bağımsız bir federasyon haline geldi ve 1967-1971 yılları arasında bir iç savaşın içine düşmüştür. Birçok askeri darbeye şahit olan ülke petrolün bulunmasıyla iç karışıklıkları yatıştırmaya başlamıştır. Nijerya, Afrika'nın en gelişmiş ülkelerin biri konumuna gelmiştir.

Nijerya’ya Ne Zaman Gidilir?

argungu.jpg

Nijerya genel olarak yıl içerisinde yüksek hava sıcaklıklarına sahiptir. Nijerya’ya gitmek için yağmurlu bir mevsimde mi yoksa kurak bir mevsimde mi gidilmek istediğine karar verilmesi gerekmektedir. Yağmurlu sezon Nisan ayından Ekim ayına kadar sürmektedir ve sıcaklıklar oldukça düşmektedir. En çok yağmur alan ay ise Haziran ayıdır. Kurak sezon Kasım ayından Mart ayına kadar hâkimiyet göstermektedir. Hava sıcaklığı 38 dereceye kadar yükselmektedir ancak akşam 12 dereceye kadar düşebilmektedir.

Nijerya’ya Nasıl Gidilir?

HammondLagosDolphin05-850x566.jpg

Nijerya'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız hem aktarmasız uçuşlar hem de aktarmalı uçuşlar bulunmamaktadır. Uçuşlar ülkenin başkenti olan Abuja'da bulunan Nnamdi Azikiwe International Airport'a gerçekleştirilmektedir.

Nijerya Vizesi

Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabiidir. 30 gün geçerli turistik vizeler, Nijerya'nın ülkemizdeki Fahri konsolosluğunun yanı sıra, sınır kapılarında da verilmektedir.

Diplomatik Pasaport hamilleri 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Nijerya şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Nijerya’da İklim ve Hava Durumu

Kıyı kesimlerinde, sıcaklıklar 32 dereceye kadar yükselebilmektedir. Aşırı nem görülmektedir ve geceleri oldukça sıcaktır. İç kesimlerde iki ayrı sezon görülmektedir. Yağmurlu sezon Nisan ayından Ekim ayına kadar sürmektedir ve sıcaklıklar oldukça düşmektedir. En çok yağmur alan ay ise Haziran ayıdır. Diğer sezon ise kurak sezondur. Kurak sezon kasım ayından mart ayına kadar hâkimiyet göstermektedir. Hava sıcaklığı 38 dereceye kadar yükselmektedir ancak akşam 12 dereceye kadar düşebilmektedir.

Nijerya’nın Ekonomisi

abuja_national_mosque.jpg

Nijerya'nın ana gelir kaynakları petrol ve tarımdır. OPEC üyesi olan ülke dünyanın yedinci büyük petrol üreticisi durumunda olmasına rağmen dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer almaktadır. Nijerya kakao ve kauçuk üretiminde dünyada altıncı sırada bulunmaktadır. Yüzde 25’i tarıma elverişli olan topraklarda yerfıstığı, pamuk, palmiye ağaçları, sebze ve meyve türleri, kakao, kauçuk tahıl ürünleri, hurma ve yerfıstığı yağı, kereste ve kola cevizi yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Nijerya Kültürü

EM-AW280_LAGOS_G_20130702144425.jpg

Nijerya tehlikeli bölgelerden bir tanesidir. Bir Nijeryalı tanıdığın yanına ya da onunla gidilmediği sürece ülkenin keyfi çok da çıkarılmayacaktır. Suç oranı oldukça yüksektir, özelliklede Lagos'ta. Nijerya deltası turistler için güvenli bir bölge değildir. Militan gruplar ve devlet arasında bu bölgede çatışmalar yapılmaktadır.

Homoseksüellik, Nijerya'da yasal değildir. LGBTI üyelerinin seyahatleri süresince özellikle cihatı savunan aktivist grup Boko Harem'in hüküm sürdüğü kuzey bölgelerde şeriat uygulandığı için dikkatli olmaları gerekmektedir. Gey ve lezbiyenler bu grup tarafından asılmaktadır.

Nijerya'da birbirinizi tanımayan insanların birbirlerine veya kendinden büyük bir insana sol eliyle bir şey uzatması ve ellerini sıkması kabalık olarak görülmektedir. Bacaklarını uzatan birinin bacaklarının üzerinden geçmek ya da zıplamak uğursuzluk sayılmaktadır.

Nijerya'da seyahat etmenin en iyi yolu arabayla gezmektir. Bunun dışında birçok ulaşım yolu bulunmaktadır. Karayolları çoğu ülke kadar gelişmemekle birlikte kullanılmayacak durumda değillerdir. Birçok otobüs ve taksi bulunmaktadır. The molue ve the danfo kullanılan iki tür otobüstür. Bir şehirden başka şehre seyahat etmek için motor parklarına giderek, gidilecek yönde seyahat eden bir taksinin dolmasını bekleyerek gidilebilmektedir. Taksilerin rotalar için sabit fiyatları bulunmaktadır.

Turist kartları çoğu otelde ve dükkânda geçmemektedir. Nijerya'da resmi döviz büroları bulunmamaktadır. Paranın havaalanında ya da büyük otellerde çevrilmesi önerilmektedir.

Alışveriş yapılırken dükkân sahibi durumunuzun iyi olduğunu düşünerek ürün fiyatını yükseltebilmektedir. Genel olarak fiyatlar ilk sorduğunuzun yarısı olmaktadır. Bir fiyatta anlaştıktan sonra almadan gitmek ise saygısızlık olarak görülmektedir.

Genellikle Nijerya insanı sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak tanınmaktadır. Saygının yanı sıra krallığı ziyaret eden turistlerin yerel örf ve alışkanlıkları dikkate alması gerekmektedir. Ziyaretçilerin Kamboçya'da hukukun üstünlüğünün tutarsız ve altında uygulanır olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Gece hayatı ülkede çok yaygın olmamakla birlikte Lagos'ta görülmektedir.

Nijerya Mutfağı

87818621.jpg

Nijerya mutfağı çok geniş bir yemek yelpazesine sahiptir. Biber çorbası, bamya çorbası, jollof pirinç, yer fıstığı çorbası, ogbono çorbası, owerri çorbası (Nijerya'nın en pahalı çorbası), puff-puff (kızartılmış doughnut) ve daha birçok değişik tat bulunmaktadır. Bir başka çorbası ise 404 biber çorbasıdır. 404 'köpek eti' anlamına gelmektedir. Her bölgede bulunmamakla birlikte barbarlık olarak görülmektedir, genel olarak ülkenin batı kesiminde görülmektedir. Yiyecekleri oldukça baharata ve farklı tatlara sahiptir. Biber kullanılacağı zaman çok acı olduğu unutulmamalıdır.

Nijerya'ya gidildiğinde yenilmesi gereken yemekler arasında Moin Moin önceliklidir. Moin Moin fasulyeyle yapılan bir kektir. İçerisinde bazen parça etler ve yumurta bulunabilmektedir. Jollof pilavı domates sosu ve pilavla yapılan Nijerya'nın lezzetli yemeklerinden biridir.

Yer elması, tatlı patates, suya (şişe geçirilmiş karaciğer ve et ızgara), keçi ve antilop eti, mango en çok tüketilen yemek arasında sayılabilir.

Bu tatlar çok alışık olunduk tatlar olmamakla birlikte merkezi bölgelerde birçok turistik restoran bulunmaktadır. Ancak bu restoranlar oldukça pahalıdır.

Alkol oldukça pahalıdır. Bira üretimi Nijerya'da oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Guinness'in İrlanda dışında bira ürettiği yerlerden biridir. Aynı ürün olmamakla birlikte, oldukça iyi üretilmektedir ve daha serttir. Ucuz içkilerden biri ise cindir. Yerel yapılan alkolün sağlığa zararlı olduğu söylenmektedir. Dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Plastik şişede satılan suların alınması önerilmemektedir. Kaynatılmadığından dolayı birçok hastalığı barındırma şansı bulunmaktadır.

Nijerya'nın Festivalleri

Benins-Mysterious-Voodoo-001.jpg

Nijerya'nın, olumsuz özelliklerinin yanı sıra başka bir yer karşılaşılamayacak değişik, renkli, eğlenceli bir festival hazinesi bulunmaktadır. Kültür, film, balık, din, müzik ve daha birçok alanda festivaller yapılmaktadır.

Eyo Festivali en değişik ve eğlenceli festivallerinden bir tanesidir. Bu göz alıcı kutlama Lagos Adası'nı şubat ayında bembeyaz kıyafetlere bürümektedir ve dünyanın dört bir yanından turistleri buraya çekmektedir. Dansçılar, sanatçılar gösteriler yapmaktadır. 'Eyo' ise festivalde performans sergileyenlere denilmektedir.

Adı bilinen çoğu festivali güzelliğiyle, eğlencesiyle geçebilecek bir başka festival ise Calabas Festivali'dir. Cross River Eyalet halkının, hem geleneksel hem de modern yaşam tarzını harmanlayarak oluşturdukları yaratıcılığın ve kültürün kutlamasıdır. Lagos Karnavalı, Calabas Festivali gibidir ancak biraz daha farklı ve biraz daha renklidir.

Osun Festivali, her yıl Temmuz veya Ağustos ayında kutlanmaktadır. Nehir tanrıçası Osun için düzenlenen bu festival bir hafta sürer ve insanlar problemlerine çözüm bulmak üzere bu festivale akın etmektedirler.

Yoruba topraklarının en güçlü tanrısı Sango için yapılan Sango Festivali geçmişi hatırlamak, kültürü ve geleneği kutlamak, istihdam ve sağlık istemek için düzenlenmektedir.

Yedi gün, birkaç Noel önce Port Harcourt'ta Noel'den birkaç hafta önce yedi gün süren Carniriv iki karnavalı birleştirmektedir. Çağdaş Karayip tarzı ve kültürel bir karnaval olan Carniriv, ‘Bahçe Şehri'ni çok renkli bir hale getirmektedir ve River's State'in en çok turist çeken etkinliğidir.

Benin Festivali dört yılda bir Benin'in yağmurlu sezonun sonunda yapılmaktadır. Binlerce insan buraya gelmektedir. Bu bir çöpçatanlık festivalidir. Törenlerle birlikte insanlar tanıştırılmaktadır. Eskiden erkekler çıplak katılırken bu festivallere artık giyinmektedirler.

Port Harcourt Kitap Festivali, Lagos Kitap ve Sanat Festivali, Ake Sanat ve Kitap Festivali, Badagry Festivali, Durbar Festivali, Igogo Festivali, Sango Festivali, Ogwashi Ukwu Karnavalı, Lagos Fotoğraf Festivali, Lagos Uluslararası Film Festivali (Ağustos), Afrika Ulusal Film Festivali (Eylül), Calabas Karnavalı, Carniriv, Felabration, FESTAC 77, Yam Festivali, Argungu Balık Festivali (Şubat) önemli festivalleri arasındadır ve daha birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Nijerya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Nijerya'dan dönerken getirilebilecek en güzel hediyelik eşyalar maskeler, yerel kıyafetler, yerel takılar, boyalar, deri terlikler, sandaletler, dokuma rafya paspaslar, çantalar, şapkalar ve Benin krallığının replika heykelleridir. Hediyelik eşyalar daha çok Lagos'ta bulunmaktadır. Merkezden 14 kilometre uzaklıktaki Oyubo Market ise yerel ürünler bulabilmek için en gözde yerlerden birisidir.

Nijerya’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Adres: No: 5, Amazon Street (Minister's Hill) Maitama, Abuja-Nigeria

Telefon: 234 803 648 89 81

234 807 49 49 503

E-posta: embassy.abuja@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: http://abuja.be.mfa.gov.tr/

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00 - 13.00)(14.00 – 17.00)

Nijerya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Hz. Muhammed'in Doğum günü (03 Ocak)

Resmi Tatil (04-06 Ocak)

Paskalya (27 Mart)

Good Friday (29 Mart)

Paskalya Pazartesisi (06 Nisan)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Demokrasi Günü (29 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Bağımsızlık Günü (03 Ağustos)

Id- El Kabir (24-25 Eylül)

Nijerya Milli Günü (01 Ekim)

İslam Yeni yılı (14-15 Ekim)

Noel (25 Aralık)

Boxing Day (26 Aralık)

Nijerya Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.