Benin City Genel Bilgiler / Rehber

Benin City, tarihi sömürge öncesi dönemlere kadar uzanan Nijerya’nın en eski şehirlerinden biridir. İngilizlerin gelişinden önce en gelişmiş ve organize krallıklardan birine ev sahipliği yapmıştır. Güney Nijerya’daki Edo Eyaleti’nin başkenti olan Benin City’de son sayımlara göre 1,5 milyon insan yaşamaktadır. Benin Nehri’nin yaklaşık 40 km batısındaki şehir, ülkenin en kalabalık kenti olan Lagos’a 320 km uzaklıktadır. Benin City, Nijerya’nın kauçuk endüstrisinin merkezidir ve petrol üretiminde de önemli bir role sahiptir. Kentin yerlileri Edo halkıdır ve Edo dillerini konuşurlar. Kent sakinleri Edo ya da Bini olarak bilinir. Şehir halkı Afrika’nın en zengin kıyafet kültürlerinden birine sahiptir. Burada hemen her insanı değişik boncuklarla, bileziklerle, halhallarla ve vücut izleriyle görebilirsiniz. Kentte görülmeye değer yerler arasında Ulusal Müze, Oba Sarayı, bronz döküm ve metal işleriyle ünlü Igun Caddesi ve Kral Meydanı gösterilebilir. Kentin yerlileri Biniler bronz heykelciliği, döküm becerileri ve diğer zanaatlarıyla tanınırlar. Dünyanın en eski ve sürekli monarşilerinden birinin kalbi olan bu kentte her yıl çeşitli festivaller kutlanmaktadır. Gregoryen takvimine göre bir haftada yedi gün bulunmaktadır. Ancak Beninlilerin geleneksel takviminde dört günü vardır. İsimleri Ekioba, Ekenaka, Agbado ve Eken olan bu günler aynı zamanda pazar günleri olarak kutlanmaktadır. Benin City’i ziyaret etmek için en uygun zaman kasım ayından şubat ayına kadarki dönemdir. Yağışların daha az olduğu bu dönemde Benin’i ziyaret ederseniz, ocak ayında düzenlenen Vodoun Festivali’ne katılma fırsatı elde edebilirsiniz.

Benin City’de Ne Alınır?


Benin City’de alışveriş yaşamı canlı ve egzotik atmosferiyle herkesin denemek isteyeceği türdendir. Ülkenin güneyindeki en güzel pazaryerlerine sahip olan kentte yol kenarındaki seyyar satıcılardan modern mağazalara pek çok seçeneğe sahipsiniz. Şehrin kalbindeki Oba Market turistler ve yerliler arasında en popüler alışveriş noktasıdır. Aradığınız her ürünü bulabileceğiniz bu pazaryerinde el yapımı bronz işlemeli ürünleri satın alabilirsiniz. Ağırlıklı olarak gıda ürünlerinin satıldığı Ekeosa Market’te yerel sabunlardan kozmetik ürünlere çeşitli ürünleri satın alabilirsiniz. Oliha Market’te sıra dışı bir alışveriş deneyimi sizi bekliyor olacak. Benin’deki geleneksel ibadet ve ritüeller için satılan hayvan kafatasları, kemikler, deve kuşu tüyleri ve timsah biberi gibi şeyleri bulabilirsiniz.

Benin City Gezilecek Yerler

Nijerya’nın antik kentlerinden biri olan Benin City, gururlu mirası ve sıcakkanlı halkıyla zengin bir şehirdir. Burada, gezerken bambaşka bir kültürün kapısını aralayacağınız birbirinden farklı destinasyonlar bulunuyor. Benin City’de 800 yıllık eski bir sarayı gezebilir, zanaat ürünlerinin satıldığı pazaryerlerinde hediyelik eşyalar alabilirsiniz.


 

Oba Sarayı

Oba Sarayı, Afrika’daki en ünlü kraliyet evlerinden biridir. 1255 ve 1280 yılları arasında Oba Ewedo tarafından yaptırılan saray, Benin antik kentinin kalbinde yer almaktadır. İngilizler tarafından tahrip edildiği 1897 savaşından sonra Oba Eweka II tarafından yeniden yaptırılmıştır. 1999 yılında UNESCO Kültür Mirası listesinde kendine yer bulan bu saray yerli halk için kutsal bir öneme sahiptir. Oba Sarayı’nın birçok kuralı bulunmaktadır. Siyah kıyafetin giymenin yasak olması bunlardan biridir. Çünkü Oba, yas tutmaya gerek kalmayacak kadar tanrısal bir konuma sahiptir. Bunun gibi ilginç ritüelleri yerinde deneyimlemek için Oba Sarayı’nı mutlaka ziyaret edin.

Igun Street

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Igun Street, Benin City’deki pirinç ve bronz döküm endüstrisinin kalbidir. Aynı zamanda Antik Benin Krallığı’nın 31 loncasından birini oluşturur. Benin’in en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri olan Igun Street’te hediyelik eşyalar ve ilgi çekici biblolar alabilirsiniz. Igun Street’i saat 19.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Kalabalık olması sebebiyle eşyalarınızın güvende olduğundan emin olun.

Benin City Ulusal Müzesi

Benin City Ulusal Müzesi, 1973’te halka açılan paha biçilemez antika eşyalara sahip bir müzedir. Benin Krallığı’ndan kalma çeşitli eşyalar burada sergilenmektedir. Üç galeriye sahip olan bu müze kentteki bilinen ilk müzedir. Nijerya’daki yerli eserler açısından en büyük müzelerden biridir. Benin City’nin kültür mirasını günümüze aktaran bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Benin City’e Nasıl Gidilir?

Benin City’de havalimanı bulunmasına rağmen Türkiye’den buraya direkt uçuş bulunmamaktadır. Benin City’e gitmek için Nijerya’nın güney kentlerinden biri olan Lagos’a gitmeniz gerekiyor. Türkiye’den direkt uçuşlarla Lagos’a 7,5 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Lagos’tan Benin City’e gitmek için havayolunu veya karayolunu kullanabilirsiniz. Karayolu ile yapacağınız yolculuk ortalama 6 saat sürecektir. Havayolu ile 1 saat 15 dakikalık yolculuktan sonra Benin Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Benin City ile İlgili

Benin City Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 28oC
  • Mar 28oC
  • Nis 28oC
  • May 27oC
  • Haz 26oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa