Lagos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lagos, Nijerya’nın en büyük şehri ve eski başkentidir.


travelstart.com.ng

Lagos, Nijerya’nın en büyük şehri ve eski başkentidir. Lagos, aynı zamanda Afrika kıtasının ana ticaret merkezi ve dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Denetlenemeyen büyümesi, sürekli tıkalı olan trafiği, hem modern gökdelenlerin yükseldiği semtleri hem de uçsuz bucaksız, her türlü düzenlemeden yoksun gecekondu mahalleleri ile bir üçüncü dünya kenti profili çizer.

Günümüzde Lagos’un kurulu olduğu bölgeye 15. yüzyılın sonlarında ayak basan Portekizliler, 1800’li yıllarda burada bir köle ticareti merkezi kurmuşlardır. 1840 yılında bu köle ticaretine karşı çıkan İngilizler 1853’te kente bir konsolos atamışlardır. 1861 yılında ise, sömürge tehlikesi sebebiyle Lagos, Büyük Britanya’ya bağlanmış, yani bir İngiliz kolonisi haline getirilmiştir. 1914’te Nijerya’nın başkenti olan Lagos, 1861 – 1960 arasında tam 99 yıl İngiliz egemenliğinde kalmıştır.

Tanıtıcı Video:
 

 

Lagos ile İlgili

Lagos Nerededir?

Lagos; Nijerya’nın güneybatısında konumlanır.

Lagos'a Nasıl Gidilir?

 İstanbul’dan Lagos’a direkt uçuşlar mevcuttur. Uçuş süresi ortalama 6 saat 40 dakikadır. Ayrıca birçok havayolu şirketiyle  aktarmalı olarak da Lagos’a gitmek mümkündür.

Lagos'a Ne Zaman Gidilir?


wp.com

Tropikal iklime sahip Lagos’ta yıl boyunca hava sıcaklığı 25 – 28 derecede seyreder. En yüksek sıcaklıklar Kasım – Mart aylarında görülür. Haziran – Ekim aylarında ise sıcaklık daha düşüktür. Mayım – ekim arası yağışlı sezondur. Bu dönemde şehir yüksek miktarda yağış alır. Lagos’a gitmek için en uygun zaman Mayıs – Ekim arasındaki yağışlı dönemdir. Bu dönemde hava sıcaklıkları yılın geri kalanındaki gibi bunaltıcı değildir.

Lagos'ta Nerede Kalınır?

Lagos şehri; Mainland (anakara) ve Lagos Island, Ikoyi, Victoria Island, Iddo adalarını içine alan Islands (adalar) bölgesi olmak üzere iki coğrafi bölgeden oluşur. Adalar, köprülerle birbirlerine ve kıyılara bağlıdır. En büyük ve gelişmiş adalar Lagos Island ve Victoria Island’dir. Konaklamak için de en ideal bölgeler bu adalardır. Lagos Island ve Victoria Island bölgelerinde çok sayıda üç, dört ve beş yıldızlı oteller, apart daireler yer alır. Tesis fiyatları 100 – 350 USD arasında değişmektedir.

Lagos Gezilecek Yerler


starfm1015.com

Nijerya’nın en büyük şehri, Benin Körfezi kıyıları üzerine kurulu Lagos; eşsiz güzellikteki doğal plajları, müzeleri, sanat ve kültür merkezleri ile Batı Afrika’nın keşfedilmeye değer destinasyonlarından biridir.

Lagos gezilecek yerler:

Badagry Town (Badagri Kasabası)

,
travelthewholeworld.com

“Point of no return / Geri dönüşü olmayan nokta” olarak da bilinen Badagry kasabasının, milattan sonra 1425 yılında kurulduğu tahmin edilir. Lagos şehrinin Benin sınırında konumlanan kasaba, sömürge döneminde Afrikadan kaçırılan kölelerin diğer ülkelere götürüldüğü liman olarak kullanılmıştır. 1800’lü yıllarda Afrika’daki köle ticaretinin merkezi olmuştur. “Point of no return” adı buradan gelmektedir. Günümüzde Badagry, 2006 sayımlarına 241.093 nüfusa sahip küçük ve şirin bir Nijerya kasabasıdır.

 • Adres: Badagry, Nijerya

Bar Beach


ktravula.com

Lagos kentinin Victoria Adası’nda, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Bar Beach, Lagos ve Nijerya’nın en ünlü plajıdır. Plaj, kendine özgü karakteristik kum bariyerleri sebebi ile Bar Beach ismini almıştır. Diğer plajlar gibi şehirden uzakta konumlanmadığından dolayı Lagos’un en popüler plajıdır.

 • Adres: Victoria Island, Bar - Beach, Ahmadu Bello Way, Nijerya

National Museum (Nijerya Ulusal Müzesi)


connectnigeria.com

Nijerya Ulusal Müzesi, Lagos Adası’nın Onikan bölgesinde yer alır. Müze; saygın bir Nijerya sanat koleksiyonuna, heykel parçaları ve oymaları içinde barındıran arkeolojik ve etnografik sergilere ev sahipliği yapar. Ayrıca müze bünyesindeki mutfakta, yerel Nijerya mutfağından yemekleri tatmak mümkündür.

 • Adres: Awolowo Rd, Onikan, Lagos Island, Nijerya
 • Telefon: +234 1 263 6005
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 16.00
 • Giriş ücreti: 200 NGN

Nike Art Gallery (Nike Sanat Galerisi)


thestylehq.com

Nike Sanat Galerisi, Nijerya’nın en önemli sanatçılarından biri olan Nike Davies Okundaye tarafından kurulmuştur. Dört katlı sanat galerisinde, çağdaş ve geleneksel Nijerya sanatının muazzam örnekleri sergilenir. Bir sanat merkezi olarak hizmet veren galeride, Nijerya kültürü hakkında hazırlanmış belgeseller gösterimleri ve eğitim programları da düzenlenmektedir.

 • Adres: Elegushi Beach Road, 2, Lekki, Nijerya
 • Telefon: +234 80 340 96656
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 17.00
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

National Theatre (Ulusal Tiyatro)


nationaltheatreng.org

İlgi çekici mimarisiyle Ulusal Tiyatro, Lagos Adası’ndan yaklaşık yarım saat uzaklıkta, Mainland bölgesinde konumlanır. 1977 yılında inşa edilen tiyatro, sahne sanatları gösterimlerinin ana merkezidir. Yaklaşık 700 kişilik kapasiteye sahip Ulusal Tiyatro’nun içerisinde ayrıca iki sinema salonu, bir bar ve restoran yer alır.

 • Adres: Mainland, Iganmu-Surulere, Nijerya

Lagos Freedom Park (Lagos Özgürlük Parkı)


lapesoetan.com

Lagos Adası’nda, şehir merkezinin kalbinde yer alan Lagos Özgürlük Parkı, bir anıt ve şehir parkı olarak mimar Theo Lawson tarafından dizayn edilmiştir. Parkta yer alan anıtlar, koloni dönemini ve Nijerya tarihini gözler önüne sermektedir. Ekim 2010’da Nijerya bağımsızlığının 50. yıl dönümü onuruna inşa edilen Lagos Özgürlük Parkı, ulusal anıt, sanat ve kültür merkezi olarak hizmet vermektedir.

 • Adres: Brooke St, Nijerya
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 11.00 – 23.00 / Pazar: 14.00 – 23.00
 • Resmi websitesi tıklayınız.

Cathedral Church of Christ (Lagos Katedrali)


tumblr.com

Anglikan Kilisesi’ne bağlı Cathedral Church of Christ, mimar Bagan Benjamin tarafından tasarlanmış ve katedralin inşası 1946 yılında tamamlanmıştır. Galler Prensi VIII Edward’ın finanse ettiği yapı, Nijerya’nın en eski Anglikan killisesi olma özelliğine sahiptir.

 • Adres: 29 Marina St, Lagos, Nijerya
 • Telefon: +234 1 263 0027
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Tarkwa Bay (Tarkwa Plaj)

theadventuresofanigerianamerican.files.wordpress.com

Lagos limanının inşası sırasında oluşturulan plaj Tarkwa’ya, Maroko bölgesindeki Tarzan İskelesi’nden hareket eden teknelerle ulaşmak mümkündür. Lagos sakinlerinin ve şehre gelen turistlerin favori dinlence ve eğlence noktası olan plaj, su sporları için de ideal bir merkezdir. Ayrıca plajdaki yerel satıcılardan Nijerya’ya özgü rengarenk el işi ürünler satın alabilirsiniz.

 • Adres: Tarkwa Bay, Lagos, Nijerya 

Eleko Beach (Eleko Plajı)


cometonigeria.com

Eleko Beach, plajlarıyla ünlü Lagos kentinin Lekki bölgesinde, şehrin 50 kilometre doğusunda konumlanır. Resortları, sahil evleri, restoranları ve tertemiz sahiliyle Eleko Beach, doğayla iç içe olabileceğiniz mükemmel bir yerdir. Burada, günlük olarak bir sahil kulübesi kiralayabilir, sahil kenarında barbekü yapabilir ve ilgi çekici sanat eserlerinin satıldığı küçük pazarı ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Lekki, Lagos, Nijerya
 • Telefon: +234 807 475 4455
 • Ziyaret saatleri: 24 saat açık.

Lagos gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Lagos Şehir İçi Ulaşım


bellanaija.com

Lagos’ta gelişmiş bir toplu taşıma ağı bulunmamaktadır. Şehir içi ulaşım otobüs, taksi, kiralık araç ve okada adı verilen motosikletler ile sağlanmaktadır. Lagos metrosunun 2019 yılında hizmete açılması öngörülmektedir.

Otobüs

Lagos şehir içi otobüs hizmeti NURTW Cooperative ve Lagbus tarafından sağlanır. Otobüsler kendilerine ayrılmış özel güzergahı kullanırlar bu nedenle otobüsle, trafiğe takılmadan hızlıca ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirde çok sayıda otobüs hattı mevcuttur. Adalara ve şehrin hemen her noktasına ulaşabillirsiniz. Otobüsler modern, temiz ve konforludur. Biletinizi otobüse binmeden önce duraklarda bulunan bilet satış noktalarından satın alabilirsiniz. Bilet ücreti mesafeye bağlı olarak 70 – 120 Nijerya Nairası (NGN) arasında değişmektedir.

Taksi

Lagos’ta ulaşım sağlamanın en kolay ve güvenli yolu taksidir. Ancak taksiler otobüslere göre daha pahalıdır. Taksiler şehrin hemen her yerinde kolayca bulunabilir. Taksicilerin bazıları taksimetre açmamaktadır. Bu nedenle taksiye binmeden önce belirli bir ücrette anlaşılması önerilir. Ortalama taksi ücretleri:

 • Açılış: 500 NGN
 • Kilometre başına: 500 NGN

Taksi durakları ve iletişim bilgileri:

 • Red Cab / Tel: +234 700 073 3222
 • Corporate Cabs / Tel: +234 819 116 6926
 • Orange Cabs / Tel: +234 702 911 9504

Araç kiralama

Eğer Lagos’ta birkaç günden fazla kalacaksanız araç kiralamak iyi bir çözüm olacaktır. Şehirde çok sayıda araç kiralama ofisi bulunur. Araç kiralama noktaları ve iletişim bilgileri:

 • Avis / Tel: +234 1 764 6442
 • Hertz / Tel: +234 1 270 3700
 • Unity Global Ventures Car Rental / +234 80 6634 8333
 • Novo Car Rentals / Tel: +234 1 270 2047
 • Sixt / Tel: +234 1 886 0649
 • Europcar / Tel: +234 1 8985658

Motosiklet (Okada)

Kısa mesafelerde ulaşım için “okada” denilen motosiklet taksileri kullanabilirsiniz. Okadalar hızlı ve ucuzdur ancak tehlikelidir. Çünkü sürücüler sürüş güvenliği yasalarına uymamaktadır.

Murtala Muhammed Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Murtala Muhammed Uluslararası Havalimanı, (Murtala Muhammed International Airport / LOS); şehir merkezinin 22 kilometre kuzeybatısında, Ikeja bölgesinde konumlanır.

Taksi ile,

Terminal dışında bekleyen taksilerle yaklaşık bir saatte şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Araç kiralama ile,

Havalimanında yer alan Avis, Hertz, Sixt ve Europcar gibi dünyaca ünlü araç kiralama şirketlerinden bir araç temin ederek merkeze ulaşabilirsiniz. 
 

Nijerya Mutfağı


ytimg.com

Geleneksel Nijerya mutfağı çorbaları ile dünya çapında ünlüdür. Ülkenin her yerinde etli veya sebzeli olarak hazırlanan doyurucu yerel çorbaları tatmak mümkündür. “Afang”, “okra” ve “owo” çorbaları, nişasta temelli olarak çok çeşitli sebzelerle hazırlanır. Baharat çorbası, pirinç çorbası ve etli çorbalar da denenmesi tavsiye edilen Nijerya lezzetlerindendir. Ülke genelinde et tüketimi son derece yaygındır. Özelikle kurumuş et çokça tüketilir. Baharatlı kurutulmuş et “kilishi”, keçi eti, antilop eti ve dana eti Lagos’ta çok popülerdir. “Suya” adı verilen kebap çeşidi Nijerya mutfağının en sevilen yemeklerinin başında gelir. Lagos’ta balıkçılık gelişmiş olduğundan balık ve deniz ürünleri de oldukça yaygındır. Ayrıca yerel Nijerya birası da tadılmaya değerdir. Lagos, Nijerya mutfağının yanında dünya mutfaklarına ait zengin spesiyalleri de bulabileceğiniz çok sayıda alternatife sahiptir. 

Lüks mekânları tercih edenler için Victoria Adası ideal duraktır. Awolwo Road ise, hareketli gece hayatı ve muhteşem restoranlarıyla şehrin en popüler bölgelerinden biridir.

Popüler Restoranlar

 • Izanagi
 • La Veranda Restaurant
 • Bungalow Restaurant
 • Eko Sky Restaurant and Lounge
 • Spice Bar
 • Sherlaton Indian Restaurant
 • The Yellow Chilli Restaurant & Bar
 • Ocean Basket
 • Rhapsody's Victoria Island
 • Vellvett
 • Lagoon Restaurant
 • Villa Medici
 • Art Cafe
 • Talindo Steak House
 • Metisse
 • Chocolat Royal
 • R.S.V.P. Lagos
 • Terra Kulture
 • Cactus
 • Indigo Indian Restaurant
 • Johnny Rockets
 • Bangkok Restaurant
 • Rooftop
 • Cafe Neo
 • Zenith Water Margin Chinese Restaurant
 • Viceroy Restaurant
 • Sheraton Lagos Hotel
 • Fusion Restaurant
 • Pearl Garden

Bahşiş- Hesabın %5 – 10’u oranında bahşiş yeterli olacaktır.

Lagos'ta Alışveriş


mydestination.com

Lagos, alışveriş konusunda rengârenk yerel pazaları ve büyük, modern alışveriş merkezleriyle çok çeşitli seçeneklere sahiptir. Lagos’un ticari bölümü Victoria Adası, ülkenin en büyük alışveriş merkezlerine yapar. Lüks galeriler, büyük alışveriş merkezleri, modern mağazalar ve hediyelik eşya dükkânlarının yer aldığı Victoria Adası’nda aradığınız her ürünü kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca Ikoyi Adası da, lüks ürün tutkunları için biçilmiş kaftandır. Lagos’un popüler alışveriş merkezlerini sıralamak gerekirse; The Palms Shopping Center, The City Mall, Mega Plaza, King’s Plaza, Silverbird Galleria, Ikeja City Mall.

Büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra, ülkenin ulusal kültürünü yansıtan boncuk işleri, yerel giysiler, maskeler, resimler ve ahşap ürünler bulabileceğiniz açık hava pazarlarının en ünlüsü ise Lekki Pazarıdır. Bu pazarda aynı zamanda sebze, meyve, taze balık gibi günlük tüketim ihtiyaçları da bulmak mümkündür. 

Lagos Gece Hayatı


streetlinent.com

Lagos gece hayatı son derece hızlı ve değişken bir yapıya sahiptir. Özellikle şehrin en gelişmiş bölgesi olan Victoria Adası, içinde barındırdığı bar ve gece kulüpleriyle eğlence hayatının kalbi durumundadır. Burada, sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenen yüzlerce insana rastlayabilirsiniz. Lagos’ta yapılabilecek diğer aktiviteler ise, sahne performanslarını izlemek ya da çeşitli müzik dinletilerine katılmaktır. Şehirde her zevke ve bütçeye uygun bir mekân bulmak mümkündür. Ayrıca Lagos’a gelen turistlerin yerel Nijerya biralarından tatmaları mutlaka tavsiye edilir.

Popüler Mekânlar

 • Caliente
 • Monalido
 • Africa Shrine
 • Metro Park
 • Pat’s Bar
 • Lagbaja’s Motherland
 • The Night Shift Colosseum
 • Options
 • Swe
 • Ember Creek
 • Havana
 • Waterside
 • Michael’s
 • No 10
 • De Marquee
 • Club 21
 • Koko

Lagos Festivaller


blarbus.com.ng

 • Eyo Festivali: Şubat
 • Lagos Black Heritage Festivali: Nisan
 • Lagos Karnavali: Mayıs
 • Badagry Festivali: Ağustos
 • Lagos Uluslararası Fotoğraf Festivali:Ekim
 • Eko Uluslararası Film Festivali: Kasım
 • Lagos Uluslararası Jazz Festivali (Jazz Series): Kasım

Lagos Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Paskalya – Mart/Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Demokrasi Günü – 29 Mayıs
 • Ramazan Bayramı – Her yıl değişir
 • Kurban Bayramı – Her yıl değişir
 • Bağımsızlık Günü – 1 Ekim
 • Noel – 25 Aralık

Lagos Faydalı Bilgiler

 • Polis: 119
 • Ambulans: 199
 • İtfaiye: 190
 • Murtala Muhammed Uluslararası Havalimanı: +234 1 493 3385

Lagos Vize İşlemleri

Hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. Diplomatik pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle Lagos seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Lagos Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Abuja Büyükelçiliği

 • Adres: Plot:333, Diplomatic Drive, Central Business District, Abuja
 • Telefon: +234 803 648 89 81 / +234 807 49 49 503
 • Resmi websitesi: abuja.be.mfa.gov.tr

Lagos Para Birimi

Lagos’ta Nijerya Nairası (NGN) kullanılır. 1 Türk Lirası yaklaşık 67 Nijerya Nairasına denk gelmektedir.

Lagos Resmi Dili

Nijerya’nın resmi dili İngilizce'dir.

Lagos Saat Farkı

Lagos (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında 1 saat fark bulunur. Lagos Türkiye’den 1 saat geridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Lagos’ta 09.00’dur.

Lagos Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 27oC
  • Mar 28oC
  • Nis 27oC
  • May 27oC
  • Haz 25oC
  • Tem 25oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Ülke: Nijerya
Nüfus: 21.324.000
Resmi Dil: İngilizce
Para Birimi: Nijerya Nairası (NGN)
İklim: Tropikal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 2.22 (Türkiye $ 3.87)