Oshogbo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oshogbo, Nijerya’nın Osun eyaletinin başkentidir. 18. yüzyılın başlarında küçük bir kasaba olarak beliren Oshogbo, tarihsel süreç içinde zaferler ve siyasi gelişmelerle birlikte büyümüş ve güçlenmiştir. Osun Nehri kıyısında yer alan şehrin şimdiki Yoruba sakinlerinin bir kralı (oba) bulunmaktadır. Geleneksel olarak “Ataoja” denilen bu kıdemli kişinin unvanı “elini uzatıp balığı çeken kişi” anlamına gelmektedir. Efsaneye göre, kasabanın kurucularından biri olan Larooye, Osun Nehri’ndeki balıkları beslemiş ve onlardan kadınlardaki kısırlığa şifa olan bir sıvı almıştır. Nehrin adını aldığı tanrıça Osun adına ağustos ayında festival düzenlenmektedir. Osun ve diğer tanrıları onurlandırmak üzere yapılmış olan türbeler ve kutsal alanların bulunduğu ormanlık bölge, 2005 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiştir.

Şehir, 18. yüzyılın başlarında, kıtlık çeken yakınlardaki bir köyün avcıları tarafından kurulmuştur. Avcılar, aile üyelerinin birkaçını, Osun Nehri’nin alt teraslarına yerleştirmiştir. Avcılardan biri olan Larooye, Oshogbo’nun ilk Ataoje’si ya da kralıdır. İlk kasaba sakinleri, Ataoja Sarayı çevresinde yoğunlaşmıştır.

1906 yılında demir yolunun inşası ile Oshogbo, kakao ve hurmanın yağı ile çekirdeklerinin toplandığı önemli bir nokta haline gelmiştir. 900 binden fazla kişinin yaşadığı Oshogbo’da yerel meslekler arasında tütün yetiştiriciliği, pamuklu kumaş dokuma ve boyaması sayılabilir. Nüfusun çoğunluğunu ise Yoruba etnik grubunun üyeleri oluşturmaktadır. Ticari faaliyetlere başı çeken ürünler ise mısır, fasulye, balkabağı, bamya, hurma ve pamuktur. 

Yoruba halkının geleneksel merkezi olan ve dolayısıyla maneviyatı yüksek bir yerleşim olan Oshogbo aynı zamanda 1950’lerde çağdaş Nijerya sanatının doğum yeri olmuştur. Suzanne Wenger, Nike Art, Jimoh Ibrahim ve Twins Seven Seven gibi dünyaca tanınan sanatçılar ve sanat merkezleri burada bulunmuştur. Yoruba doğurganlık tanrıçası Osun’un evi olduğuna inanılan Osun Kutsal Korusu ise Oshogbo’nun en güzel manzaraya sahip noktasıdır.

Oshogbo Nerededir?

Oshogbo, Afrika kıtasının batısında yer alan Nijerya Federal Cumhuriyeti’nin güneybatısındaki Osun eyaletinin başkentidir. Osun Nehri boyunca uzanan şehir, Lagos’tan 293 kilometre güneybatıya doğru giden demiryolunun da üzerinde yer almaktadır. Ilesha, Ede, Ogbomosho ve Ikirun şehirlerinden gelen yolların kesiştiği noktada bulunan Oshogbo’da bir adet yerel hizmet veren havalimanı bulunmaktadır.

Oshogbo’ya Nasıl Gidilir?

Oshogbo, Lagos’tan Kano’ya kadar olan demiryolu boyunca uzanmaktadır. Ayrıca Lagos ve İbadan’dan da düzenli olarak minibüs seferleri düzenlenmektedir.

Oshogbo’da Görülecek Yerler

Dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmekte olan, ağustos ve eylül aylarında düzenlenen Osun Kültür Festivali, Oshogbo şehrinin hemen dışında, Osun Nehri kıyıları boyunca uzanan, çok çeşitli sanat eserlerini bünyesinde barındıran Osun Korusu’nu ziyaret etmek üzere iyi bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Şehir hakkında daha fazla bilgi edinmek üzere turistler için ideal bir mekân olan Ataoja Kraliyet Sarayı, şehrin tam göbeğinde yer almaktadır. Kraliyet Sarayı içerisinde bulunan müzede, şehrin kuruluşu ve tarihiyle ilgili gerçekler sergilenmektedir.

Yoruba halkının merkezi yerleşim yer olması sebebiyle Oshogbo, kültürel ve tarihsel olarak birçok önemli eser ile donatılmıştır. Yorubaların kültürel mirasındaki konumu nedeniyle şehirde, Nijerya’nın en iyi sanat müzelerinden biri olan Museum of Arts (Sanat Müzesi) bulunmaktadır.

Okonfo Rao Kawawa, şehrin oldukça özgün bir öğesidir. Orman iletişim merkezi olarak da bilinen Okonfo Rao Kawawa, davul, dans ve dualarla manevi düzeyde ruh ve beden iletişimi ile doğallığı desteklemek üzere kurulmuş bir merkezdir.

Suzanne Wegner’in Evi ve Merkezi, Avustralyalı bir sanatçı olan ve daha sonra Yoruba rahibesi olmaya karar veren Suzanne Wegner’in yaşamış olduğu yerdir. 2009 yılında 94 yaşında hayatını kaybetmiş olan Suzanne Wegner, Osun oluklarında bulunan bazı sanat eserlerini tasarlayan kişilerden biridir. Wegner’in dört kattan oluşan binası, hayvan ve insan karışımı kabartmalarla bezelidir.

Oshogbo ile İlgili

Oshogbo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 29oC
  • Mar 28oC
  • Nis 28oC
  • May 27oC
  • Haz 26oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 25oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa