Nijerya Mutfağı

Nijerya mutfağı çok geniş bir yemek yelpazesine sahiptir. Biber çorbası, bamya çorbası, jollof pirinç, yer fıstığı çorbası, ogbono çorbası, owerri çorbası (Nijerya'nın en pahalı çorbası), puff-puff (kızartılmış doughnut) ve daha birçok değişik tat bulunmaktadır. Bir başka çorbası ise 404 biber çorbasıdır. 404 'köpeketi' anlamına gelmektedir. Her bölgede bulunmamakla birlikte barbarlık olarak görülmektedir, genel olarak ülkenin batı kesiminde görülmektedir. Yiyecekleri oldukça baharata ve farklı tatlara sahiptir. Biber kullanılacağı zaman çok acı olduğu unutulmamalıdır.

Nijerya'ya gidildiğinde yenilmesi gereken yemekler arasında MoinMoin önceliklidir. Moin Moin fasulyeyle yapılan bir kektir. İçerisinde bazen parça etler ve yumurta bulunabilmektedir. Jollofpilavı domates sosu ve pilavla yapılan Nijerya'nın lezzetli yemeklerinden biridir.

Yer elması, tatlı patates, suya (şişe geçirilmiş karaciğer ve et ızgara), keçi ve antilop eti, mango en çok tüketilen yemek arasında sayılabilir.

Bu tatlar çok alışık olunduk tatlar olmamakla birlikte merkezi bölgelerde birçok turistik restoran bulunmaktadır. Ancak bu restoranlar oldukça pahalıdır.

Alkol oldukça pahalıdır. Bira üretimi Nijerya'da oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Guinness'in İrlanda dışında bira ürettiği yerlerden biridir. Aynı ürün olmamakla birlikte, oldukça iyi üretilmektedir ve daha serttir. Ucuz içkilerden biri ise cindir. Yerel yapılan alkolün sağlığa zararlı olduğu söylenmektedir. Dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Plastik şişede satılan suların alınması önerilmemektedir. Kaynatılmadığından dolayı birçok hastalığı barındırma şansı bulunmaktadır.