Google+

Kano

Kano - : - / -
--℃
1 NGN=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon21℃
 • Şubweather-icon23℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon30℃
 • Mayweather-icon30℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon21℃
Nüfus: 2.163.225  / Dil: İngilizce / Para Birimi: Nijerya Nairası (NGN) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

KanofromDalaHill.jpg

Kuzey Nijerya’nın en büyük şehri olan Kano, 2 milyonu aşkın nüfusuyla kalabalık ama bir o kadar da keyifli ve renkli bir atmosfer sunuyor. Afrika’nın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Kano, bin yılı geçen tarihi boyunca tüccarların uğrak noktası olan bir ticaret şehri oldu. Şimdilerde de hâlâ geniş pazarlarıyla dikkat çekiyor.

Ancak her ne kadar şehirde uluslararası bir havalimanı olsa da, yoğun bir turist trafiği görmek mümkün değil. Ama bu durum, Kano’da görülecek bir şey yokmuş gibi algılanmamalı. Özellikle yerel halkın ritüellerine ve yaşam tarzlarına şahit olmak, keyif veriyor.

Şehirde halkın çoğu Müslüman, küçük bir yüzde ise Hıristiyan ve yerel dinlere mensup. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi olan bölgenin gelir kaynakları ise hayvan, deri, yer fıstığı ve tuz.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Batı Afrika’nın en eski şehri ve Nijerya’nın en büyük ikinci şehri olan Kano, Sahra Çölü’nden geçen ticari yolların kesiştiği özel bir konuma sahip. Ortaçağdan beri İslamiyet’in önemli merkezlerinden biri olan Kano’da gezilecek yerleri sizler için derledik.

Görülmesi gereken diğer yerler: Kofar Kumaş Boyama Çukurları, Emir’in Sarayı, Dala Tepesi, Murtala Muhammed Kütüphanesi, Büyük Camii.

Gidan Makama Müzesi

523 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Gidan Makama Müzesi

Geleneksel Hausa mimarisinin muhteşem bir örneği olan Gidan Makama Müzesi, Kano’nun tarihi ve Nijerya’nın İslami ve geleneksel kültürü ile ilginizi çekecektir. Müze 08.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

-

Kurmi Pazarı

1023 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kurmi Pazarı

Binlerce tezgâhın 16 hektarlık bir alanda kurulduğu Kurmi Pazarı, Afrika’nın en büyük pazarlarından biridir. Afrika el sanatlarının en güzel örneklerini bulabileceğiniz pazarda bin bir çeşit el yapımı altın, gümüş, bronz ve dokuma ürün vardır.

-

Gidan Dan Hausa

1123 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Gidan Dan Hausa

Geleneksel bir evin restore edilerek müze haline getirildiği Gidan Dan Hausa’da yerel sanatlar ve kıyafetler sergileniyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Nijerya’nın kuzeyinde bulunan bir şehir olan Kano, aynı adlı eyaletin de başkentidir. Büyük Sahra Çölü’nün güneyinde, denizden 481 metre yüksekte bulunur. Nijerya’nın Katsina, Jigawa, Kaduna ve Bauchi eyaletleri ile komşudur.

Geolocation

Sıcak ve yarı-kurak bir iklimi olan Kano’nun bitki örtüsü savanadır. Yılda ortalama 690 milimetre yağış alır ve bu yağışın çoğu haziran-eylül ayları arasında görülür. Yıl boyunca hava oldukça sıcaktır. Gündüz, en yüksek sıcaklık nisan ayında 39 derece, en düşük sıcaklık ise ağustos ayında 29 derecedir. Aralık ayından şubat ayına kadar, özellikle geceleri belirgin bir serinlik yaşanır. Bu aylarda gece sıcaklığı 11-15 derecelere kadar düşer. Kano’yu ziyaret etmek için en uygun dönem, nispeten serin olan aralık-şubat arası dönemdir. Kaostan uzak ve güvenli bir tatil için, seyahat günlerinizi seçerken, ülkenin siyasi durumunu ve büyükelçiliğin web sitesini takip etmenizi öneririz.

Kano’ya havayolu ile ulaşım mümkündür. Türkiye'den Mallam Aminu Uluslararası Havalimanı’na aktarmasız uçuşları bulunmaktadır. Uluslarası havayolu şirketlerinin de aktarmalı uçuşları vardır.

Kano’da 3 ve 4 yıldızlı otellerde konaklayabilirsiniz. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Kano’da en kolay ulaşım sarı ve mavi renkli taksilerle sağlanır. Yol üzerinden rahatlıkla bulabileceğiniz taksilerin sürücüleriyle ücret konusunda önceden anlaşmayı unutmayın. Taksilerden daha yaygın göreceğiniz bir diğer ulaşım aracı da motosikletlerdir. Kano’da taksi gibi çalışan motosikletlerde yolcular sürücünün arkasında otururlar.

Nijerya mutfağı yüzlerce etnik grubun geleneği ile harmanlanmış yemeklerden oluşur. Diğer batı Afrika ülkeleri gibi, yemeklerinde, baharat ve otları palm yağı veya yer fıstığı yağı ile karıştırarak hazırladıkları sosları kullanırlar. Aynı tarifle hazırlanan çorbalar da genelde acı biberli olur. Pirinç, fasulye ve et en çok kullanılan malzemelerdendir. En ünlü et yemeği, acı biberli ve baharatlı ızgara et, suyadır.

Popüler restoranlar

Al Amir: Yerel yemekleri tadabileceğiniz bu güzel restoranda kabak çekirdeği çorbası “miyan taushe”, ezilmiş pirinçle yapılan “tuwo shunkafa” denenebilir. Restoran 11.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Spice Food: Şahane bir Hint lokantası olan Spice Food’un menüsünde hem et yemekleri hem de türlü vejetaryen yemekler mevcut. Mekân 23.00’a kadar açıktır.

Diğer restoranlar: Fasania, Chophouses, Tajmahal Restaurant, Cilantro Restaurant & Lounge.

Bahşiş

Nijerya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.

Kano’da gece hayatı Sabongeri bölgesindeki bar ve gece kulüpleriyle sınırlıdır.

Durbar Festivali

Kano’da alışveriş açısından Kurmi Pazarı tam bir cennettir. Şehirde çok fazla seçenek olmasa da, bu pazarda kurulan uçsuz bucaksız tezgâhlardan Afrika el sanatlarının türlü örneklerinden satın alabilirsiniz.

Nijerya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı vardır. Türkiye’Nin saati Kano’dan 2 saat ileridedir.

Nijerya sınırları içerisinde yer alan Kano şehrinin para birimi Nijerya Nairası’dır. 1 TL yaklaşık 68,67 Nijerya Nairası’dır.

Nijerya sınırları içerisinde yer alan Kano’nun resmi dili İngilizce’dir. Ülkede konuşulan yerli dil sayısı 300’den fazladır. Bunlar arasından Hausa, Yoruba ve İbo dilleri en yaygın olanlardır. Nijerya’da Arapça da konuşulmaktadır.

ABUJA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Plot: 333, Diplomatic Drive, Central Business District, Abuja, Nigeria
Telefon: 00 234 8036488981
Faks:
embassy.abuja@mfa.gov.tr
http://abuja.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Demokrasi Günü (29 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Ulusal Gün (1 Ekim)

Mevlid Kandili

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nijerya’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Zorunlu aşı uygulaması yoktur ancak sarı humma, tifo ve Hepatit A aşılarının yaptırılması tavsiye edilir. Sıtmaya karşı da koruyucu tedbirler alınmalıdır.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.