Abuja Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nijerya’nın başkenti olan Abuja, 30 yıllık tarihî bir geçmişe sahip yeni kurulmuş şehirlerden birisidir. Şehir, ülkenin denizle bağlantısı olmayan kuzey bölümünde yer almaktadır. Yakın bir geçmişte kurulmuş olan şehir, büyük ölçüde 1980'li yıllarda imar edilmiştir. Abuja’nın nüfusunun bugün 405.000 dolaylarında olduğu tahmin edilmektedir. 1991 yılında Nijerya’nın eski başkenti olan Lagos, bu tarihten itibaren başkent görevini Abuja şehrine bırakmıştır. Şehrin başkent olarak seçilmesindeki en temel etken ise şehrin merkezi konumda oluşu ve nüfusunun az olmasıdır. Abuja’nın başkent olması ise 1976 yılında planlanmıştır. Şehirde görülmesi gereken oldukça fazla yapı ve doğal güzellik bulunmaktadır. Şehrin ziyaretçilerinin dikkatini çeken başlıca yerler; Nijerya Ulusal Camii, Nijerya Ulusal Hristiyan Merkezi ve bölge coğrafyasının önemli özelliklerinden biri olan Aso Kayası'dır. Şehirdeki pek çok kamu kuruluşu bu kayanın olduğu bölgenin güneyine kurulmuştur.

Düzenli bir imar politikası uygulanan ve genel olarak düzenli ve modern bir görünüme sahip olan Abuja, yer yer de gettolaşmış bölgelere sahiptir. Fakat genel olarak Abuja’nın modern bir görünümde olduğunu da söylemeliyiz. Günümüzde Abuja, Afrika bölgesinde bilinçli olarak inşa edilmiş tek şehirdir. Şehirde ekonomik gelir düzeyi oldukça dengesiz bir şekilde dağılmıştır. Şehrin bir kısmı oldukça zengin iken çoğunluğu ise oldukça kısıtlı imkânlarla hayatını devam ettirmektedir. Orta sınıfın pek bulunmadığı şehirde devlet memuru ve düşük gelirli sakinlerinin yaşaması için kurulmuş kenar mahallelerde insanlar içme suyu, elektrik ve temizlik hizmetleri olmadan yaşamaktadırlar.

Nijerya’daki dengesiz ve eşitsiz dağılıma karşı bir sembol olan Abuja şehri, ülkenin çok kültürlü ve dinsel ayrılıklarının olmadığı bir mekân olma özelliği ile de inşa edilmiştir. Sembolik bir ifade ile şehir, tarafsızlığı ve ulusal birliği simgelediği düşüncesiyle 1970'li yılların başında başkent olmuştur. Lagos'ta o yıllarda yaşanan nüfus patlaması sonucu orada hizmetlerin yetersiz kalması da bu sürecin hızlanmasında etkili oldu. Ancak şehir, ekonomik ve politik dengesizliklerden dolayı 1980'lerin sonuna kadar tam anlamıyla işlevini yerine getirememiştir.

Ülkedeki tüm bakanlıklar 1980’li yıllarda Abuja’ya taşınmıştır. Fakat kamu binalarının Abuja'ya taşınmasının ardından pek çok ülke başkonsolosluklarını buraya taşıdıysa da hâlâ ülkenin ticaretinin en büyük merkezi olan Lagos'taki şubelerini de kapatmamışlardır. Abuja hükûmet merkezinin yanı sıra Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu'nun merkez binasına ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün de bölgesel merkezi de bu şehirde açılmıştır.

Şehrin hem politik hem ekonomik anlamda canlanmaya başlaması ile iş imkânları da Abuja’da oldukça gelişmiştir. Bu sebepten dolayı şehrin nüfusu büyük bir patlama yaşayarak Lagos’un nüfusundan çok daha fazla olmuştur. Abuja'nın çevresindeki semtlerin %20 ila 30 arasında büyüdüğü ve nüfusunun bu oranda arttığı gözlemlenmiştir. Şehir nüfusunun hızla artması Abuja’da gittikçe artan gecekondu ve gettolaşma yapılarını da beraberinde getirmiştir. Şehrin güvenlik açısından da oldukça ciddi sorunları olduğu bilinmektedir. Ekonomik düzeyin toplumda dengesiz dağılması suç oranlarının artmasını da beraberinde getirmiştir. Bunun yanında 26 Ağustos 2011 günü Birleşmiş Milletler binasına bombalı araçla düzenlenen saldırı da 18 kişi ölmüştür.

Afrika’nın en önemli finansal merkezlerinden biri olan Abuja, sahip olduğu geniş iş olanakları sayesinde ülkenin önemli bir kısmını içerisinde barındırmaktadır. Nijerya, ihracat oranına göre 2016 yılında dünyada ki 51. ülke seçilmiştir. Ülkenin ihracat ürünleri arasında ham petrol, petrol gazı, fasulye, kakao, altın, rafine petrol ve buğday bulunmaktadır. Ülkenin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında ise ABD, Fransa, Hindistan ve Güney Amerika bulunmaktadır. Ülkenin ithalat yaptığı ülkeler arasında ise Çin, Belçika, Hollanda, ABD ve Hindistan’dır.

Bulutlu dağları ve çöl havası ile Abuja, yoğun bir nüfusa sahip olmasına rağmen içerisinde keşfedilmesi gereken birçok manzarayı ve doğal güzelliği sizlere sunan şehirlerden birisidir. Abuja’nın sadece modern şehirleşmiş yapısını değil aynı zamanda vahşi doğası ve çevresi ile de farklı bir Abuja keşfedebilirsiniz. Afrika’nın en önemli şehirlerinden biri olan Abuja, görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Birçok turistin gözde noktalarından birisi olan Abuja, yeni yapıları, modern mimarisi, kültürel çeşitliliği ile en çok tercih edilen turistik mekânlar arasında yer almaktadır. Yolu Afrika’ya düşenlerin mutlaka uğraması gereken bir şehir olan Abuja, farklı yerler keşfetme, yeni kültürlerle tanışma anlamında görenlere oldukça farklı perspektifler kazandırmaktadır.

Abuja ile İlgili

Abuja Nerededir?

Abuja, Nijerya'nın tam ortasında Federal Başkent Merkezi adı verilen yerde bulunmaktadır.

Abuja'ya Nasıl Gidilir?

Atatürk Havalimanı’ndan Abuja’ya direkt seferler düzenlenmektedir ancak bu seferler fazla sayıda olmadığından Mısır ve Dubai aktarmalı uçuşlar daha kolay bulunabilmektedir. 

Abuja'ya Ne Zaman Gidilir?

Abuja ikliminden ötürü en uygun sonbahar ve ilkbahar aylarında ziyaret edilmektedir. Şehir en çok Ekim-Kasım ve Mart-Nisan ayları arasında ziyaretçi çeker. Yaz aylarında gitmeniz halinde çok sıcak bir hava olacağından zorluk yaşayabilirsiniz.

Abuja'da Nerede Kalınır?

Abuja’da ulaşım ve güvenlik açısından en uygun konaklama alanları, şehir merkezinde bulunan  Zone 3, Zone 4, Wuse 2 ve Maitama bölgeleridir. Özellikle Zone 3 ve 4 turistik mekanlara ulaşmak açısından elverişlidir.

Abuja Gezilecek Yerler

Abuja yeni bir şehir olduğundan gezip görülecek yerlerini genellikle modern mimariler oluşturmaktadır. 

Abuja Gezilecek Yerler

Abuja parklarıMillenium Park, Ulusal CamiiEkümenlik MerkeziUlusal Meclis ve Aso Kayaları başlıca turistik mekânlarıdır.

 

Devamını Oku

Abuja Şehir İçi Ulaşım

Abuja’da şehir içi ulaşım için alternatifler pek fazla değildir. Şehir içi ulaşımda genellikle taksiler ve taksi motorsikletler kullanılır. Düzenli planlanmış bir şehir olduğundan bu araçlarla ile yapılan şehir içi ulaşım oldukça kolay olmaktadır. Bunların yanında araçta kiralayabilirsiniz.

Abuja’da turistik mekanlar birbirine yakın olduğundan herhangi bir ulaşım aracına gerek duymadan da seyahat edilebilir. Ancak gece saatlerinde şehir pek güvenli olmadığından ulaşım araçlarını tercih etmek faydalı olacaktır. Yapacağınız yolculuklarda yanınızda bir harita bulundurmak gerekebilir. Çünkü bazı taksiciler şehre tam anlamıyla aşina değillerdir.

ABUJA NNAMDİ AZİKİWE HAVALİMANI’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Abuja Havalimanı’dan şehir içine ulaşım için taksileri veya şehir merkezine sefer düzenleyen otobüsleri tercih edebilirsiniz. Ulaşım trafiğe bağlı olarak 30-45 dakika arası sürmektedir. Bunların yanında havalimanında bulunan rent a car firmalarından araçta kiralayabilirsiniz. Taksi ücretleri ise değişkenlik göstermektedir ancak pahalı genellikle değildir.
Abuja’da ulaşım araçları hakkında bilgi alacağınız bir web sitesi şuan bulunmamaktadır.
 

Abuja Mutfağı

Abuja, Nijerya mutfağının geleneksel kültürüne sahiptir. Özellikle birçok çeşidi yapılan çorbaları, kurutulmuş etleri ve deniz ürünleri ile öne çıkmaktadır. Afang, owo, pirinç ve baharat çorbaları ünlüdür. Bunun yanında dana, keçi ve antilop etleriyle de birçok yemek yapılmaktadır. Bu etli yemekler arasında en ünlüsü “suya” kebabıdır. Abuja’da balıkçılık yapılamasa da çevre şehirlerden temin edilmekte olup, deniz ürünleri açısından zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

Popüler Restoranlar

Abuja Gece Hayatı

Abuja’da gece hayatı oldukça pahalı olabiliyor. Abuja’nın şehir merkezinde bulunan barlar ve kulüpler ekonomisi düşük olanlar için biraz pahalı gelebilir. Bir biranın fiyatı 8-10 dolar civarında olabiliyor. Bir memur kenti olduğundan bu mekanları genellikle turistler ve zenginler tercih ediyor. Hilton gibi büyük otellerde de lüks barlar ve kulüpler bulunuyor. Ancak bunlar lüks olmasına paralel olarak daha pahalı. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken diğer iki nokta ise aids ve güvenlik. Şehirde aids vakası oranı oldukça yüksek. Bu yüzden dikkatli olmakta yarar var. Aynı şekilde gece geç saatlerde sokaklarda yürümek veya tek kalmak güvenliğiniz açısından uzak durmanız gereken bir diğer husus.

Popüler Mekanlar

Abuja Festivaller

Abuja'da bir festivali katılmak isterseniz sizi çok renkli festivallerin beklediğini duyunca sevineceksiniz. Film festivallerinden yemek festivallerine kadar çeşitli alternatifler bulabileceğiniz bu şehirde katılabileceğiniz festivallerden bazılarını aşağıda görebilirsiniz. 

 • Abuja Karnavalı (Kasım)
 • Abuja Uluslararası Film Festivali (Mart)
 • Abuja Yemek ve Eğlence Festivali (Aralık)
 • Abuja Hristiyanlık  Festivali (Aralık)

 

Abuja Resmi Tatiller

 • Yılbaşı (2 Ocak)
 • Ramazan Bayramı ( Belirsiz)
 • Kurban Bayramı (Belirsiz)
 • Noel (25 Aralık)
 • Noel Ertesi (26 Aralık)
 • Paskalya (27 Mart)
 • Kutsal Cuma (Mart)

Abuja Faydalı Bilgiler

 • Polis: 199
 • Yol Güvenliği: 122
 • Ambulans: 911
 • Turizm Merkezi: 234 9 2915664

Abuja Vize İşlemleri

Yeşil ve kırmızı pasaport sahipleri Abuja’ya 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilirler. Bu pasaportlara sahip olmayan bordo pasaport sahipleri ise Nijerya’nın Ankara’da bulunan büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Nijerya’da “kapı vizesi” uygulaması bulunmadığı için mutlaka vize alındıktan sonra gidilmesi gerekmektedir.

Abuja Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Abuja Büyükelçiliği
Adres: Plot:333, Diplomatic Drive, Central Business District, Abuja
Telefon: +234 803 648 89 81
Web Adresi için tıklayınız.

Abuja Para Birimi

Abuja’da para birimi olarak Naira kullanılmaktadır.

Abuja Resmi Dili

Abuja’da resmi dil olarak İngilizce kullanılmaktadır. Bunda geçmişte İngiltere sömürgesi olması etkilidir.

Abuja Saat Farkı

Abuja +1 GMT saat diliminde yer almaktadır. +2 GMT saat diliminde yer alan Türkiye ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Abuja’da 11.00’dir.

Abuja Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 28oC
  • Şub 29oC
  • Mar 30oC
  • Nis 29oC
  • May 27oC
  • Haz 26oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Ülke: Nijerya
Nüfus: 107.000
Resmi Dil: İngilizce
Para Birimi: Naira
İklim: Tropikal
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: 2.86 $ (Türkiye 3.87 $)