Nijerya Kültürü

Nijerya tehlikeli bölgelerden bir tanesidir. Bir Nijeryalı tanıdığın yanına ya da onunla gidilmediği sürece ülkenin keyfi çok da çıkarılmayacaktır. Suç oranı oldukça yüksektir, özelliklede Lagos'ta. Nijerya deltası turistler için güvenli bir bölge değildir. Militan gruplar ve devlet arasında bu bölgede çatışmalar yapılmaktadır.

Homoseksüellik, Nijerya'da yasal değildir. LGBTI üyelerinin seyahatleri süresince özellikle cihatı savunan aktivist grup BokoHarem'in hüküm sürdüğü kuzey bölgelerde şeriat uygulandığı için dikkatli olmaları gerekmektedir. Gey ve lezbiyenler bu grup tarafından asılmaktadır.

Nijerya'da birbirinizi tanımayan insanların birbirlerine veya kendinden büyük bir insana sol eliyle bir şey uzatması ve ellerini sıkması kabalık olarak görülmektedir. Bacaklarını uzatan birinin bacaklarının üzerinden geçmek ya da zıplamak uğursuzluk sayılmaktadır.

Nijerya'da seyahat etmenin en iyi yolu arabayla gezmektir. Bunun dışında birçok ulaşım yolu bulunmaktadır. Karayolları çoğu ülke kadar gelişmemekle birlikte kullanılmayacak durumda değillerdir. Birçok otobüs ve taksi bulunmaktadır. Themolue ve thedanfo kullanılan iki tür otobüstür. Bir şehirden başka şehre seyahat etmek için motor parklarına giderek, gidilecek yönde seyahat eden bir taksinin dolmasını bekleyerek gidilebilmektedir. Taksilerin rotalar için sabit fiyatları bulunmaktadır.

Turist kartları çoğu otelde ve dükkânda geçmemektedir. Nijerya'da resmi döviz büroları bulunmamaktadır. Paranın havaalanında ya da büyük otellerde çevrilmesi önerilmektedir.

Alışveriş yapılırken dükkân sahibi durumunuzun iyi olduğunu düşünerek ürün fiyatını yükseltebilmektedir. Genel olarak fiyatlar ilk sorduğunuzun yarısı olmaktadır. Bir fiyatta anlaştıktan sonra almadan gitmek ise saygısızlık olarak görülmektedir.

Genellikle Nijerya insanı sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak tanınmaktadır. Saygının yanı sıra krallığı ziyaret eden turistlerin yerel örf ve alışkanlıkları dikkate alması gerekmektedir. Ziyaretçilerin Kamboçya'da hukukun üstünlüğünün tutarsız ve altında uygulanır olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Gece hayatı ülkede çok yaygın olmamakla birlikte Lagos'ta görülmektedir.