Alaska Mutfağı

Alaska mutfağı denince akla ilk gelen şey balık, özellikle de somondur. Fakat bundan bahsetmeden evvel Alaska’nın geleneksel mutfağına değinmek gerekir. Çünkü Alaska’da aklınıza gelmeyecek çeşitte ve lezzette böğürtlenler yetişir. Ahududuyu andıran fakat tat olarak çok daha farklı sarı ve turuncu renkte somon böğürtleni bunlardan ilki. Karga üzümü de dedikleri böğürtlen türü, en çok rastlayacağınız bir diğer türdür. Dolayısıyla böğürtlen reçeli ve jölesi Alaska kahvaltılarının vazgeçilmezidir.

Bu böğürtlenler, Akutq yani geleneksel Eskimo dondurmasının yapımında da çokça kullanılır. Fakat akutq alışmış olduğunuz türden bir dondurma değil. Çünkü yapımında rengeyiği, ayı ve fok yağı kullanılır ve elde edilen karışım karla karıştırılır. İçinde şeker olmayan dondurmaya son dönemde böğürtlenin yanı sıra gevrek de ekleniyor. Çeşitli sebze ve kurutulmuş et de dondurmaların tatlandırmak için kullanıyor.

Deniz mahsullerinin ağırlıkta olduğu Alaska mutfağının vazgeçilmezi somon balığıdır. Somon ve pisi balığı avının yaygın olduğu Alaska’da tütsülenmiş, körilenmiş, hint baharatlarıyla tatlandırılmış ya da kurutulmuş somon çeşitleri oldukça yaygındır. Bir diğer meşhur yiyecek ise kalabalık bir aileyi doyuracak büyüklükte olan Alaska Kral Yengeci. Ren geyiği eti de Alaska mutfağının önemli yemekleri arasındadır. İlk olarak 1892’de Rusya’dan getirilen ren geyiği, Alaskalılar için yıllar içinde önemli bir besin kaynağına dönüşmüştür. Ren geyiği etini ağırlıklı olarak sosis biçiminde tüketilir.

Alaska mutfağının geleneksel lezzetlerinin başında negaasget, uutng, iitat ve marallat gibi yöresel otlardan yaptıkları sebze çorbaları gelir.. Ayuq adını verdikleri bitkinin çayını da çokça tüketildiği Alaska mutfağının bir diğer temel besin kaynağı ise sourdough adını verdikleri ve istedikleri zaman buzlarını çözüp tükettikleri ekmekleridir.

Alaska mutfağı damak tadınızın çok alışık olmadığı lezzetleri içeriyor olabilir. Yıllar içinde gerek doğa koşulları gerekse iklim şartları vesilesiyle kendine has bir mutfak kültürü geliştirmiş olan Alaska halkı, sanılanın aksine bu konuda pek çok alternatif sunmaktadır. Fakat eğer vegan ya da vejetaryenseniz Alaska’ya gittiğinizde zorlanma ihtimaliniz olduğu konusunda uyarmakta fayda var.