Canyon de Chelly Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Canyon de Chelly, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan, Ulusal Anıt statüsüne sahip bir kanyondur. 1 Mart 1931’de Milli Park olarak kurulmuştur. Yaklaşık 5.000 yıllık tarihiyle Kuzey Amerika kıtasının en uzun yerleşim gören bölgesi olan Canyon de Chelly, birkaç tane ulusal parkın bulunduğu bölgenin merkezinde yer almaktadır Navajo halkının yaşam sürdüğü Canyon de Chelly, kültürel ve manevî açıdan öneme de sahiptir. Navajo Nation ve Milli Park Hizmetleri bölgenin kaynaklarını birlikte yönetmektedir. Kanyon, kaya manzaraları, mimarisi ve sanat eserleri ile dikkat çekmektedir. 83.000 hektardan fazla alana yayılmış olan Canyon de Chelly, vahşi Arizona manzarası ve Navajo halkının tarihiyle ilgili ayrıcalıklı bir konumdadır.

Bölgede tarih öncesine ait kaya oymaları görülmektedir. 1700’lü yıllarda İspanyollar buraya geldiğinde, Navajo halkı zaten burada yerleşik konumda bulunmuşlardır. Navajo halkı günümüzde bölgede tarım ve hayvancılık ile uğraşmaktadır.

Canyon de Chelly Ulusal Anıtı, üç adet kanyondan meydana gelmektedir. Yemyeşil bitki örtüsünün yaşamını sürdürebilmesi için yeterli suya sahip olan Canyon de Chelly’nin duvarlarının derinliği ortalama 300 metreyi bulmaktadır.

Nispeten az bilinen bir kanyon olan Canyon de Chelly, yüksek kumtaşı duvarları ve iyi korunmuş Anasazi Harabeleri ile büyüleyici unsurlara sahiptir. Navajo halkının köklü tarihine ev sahipliği yapan Canyon de Chelly, Navajoların günümüzdeki yaşam biçimlerine de sahne olmaktadır.

Sahip olduğu çetin coğrafi şartlar bölgenin iklimini değişken kılmaktadır. Yazın çok sıcak kışınsa oldukça soğuk olabildiği için bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Yakınında konaklama imkânlarına da sahip olan kanyon, birçok doğa aktivitesi ve büyüleyici manzarası ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. 

Canyon de Chelly Nerededir?

Canyon de Chelly, Kuzey Amerika kıtasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinin kuzeydoğusunda, Navajo Nation sınırları içinde, Four Corners bölgesinde yer almaktadır.

Canyon de Chelly’ye Nasıl Gidilir?

Canyon de Chelly’ye araba ile ulaşılabilmektedir. Chambers kasabasına kuzey yönünde yaklaşık 1 saat 15 dakika mesafededir.

New Mexico eyaletinde bulunan Gallup şehrinde yer alan Amtrak tren istasyonu, Canyon de Chelly’ye en yakın konumda yer alan demir yoludur. Gallup, Chambers’ın doğusunda, yaklaşık 45 dakika mesafede yer almaktadır.

Canyon de Chelly herhangi bir uluslararası havalimanına oldukça uzak mesafede yer almaktadır. Bu açıdan değerlendirilebilecek en iyi ihtimal Albuquerque International Sunport’tur. 

Canyon de Chelly’de Yapılacaklar


Manzaralı sürüş Canyon de Chelly’de değerlendirilebilecek aktivitelerden biridir. Yolların çoğu kaba asfaltlardan meydana gelmektedir. Canyon de Muerto’nun kuzeyi ile Canyon de Chelly’nin güneyine döşenmiş olan yollarla bu bölgelere ulaşılabilir. Spider Rocks, gözden kaçırılmaması gereken müthiş manzaralardan biridir. Efsaneye göre Spider Woman bu kayanın tepesinde, kurbanlarının kemikleriyle yaşamaktadır. Kayalar, Navajolar için özel anlamlara sahiptir.

Milli park hizmetinin bir parçası olarak oluşturulmuş rota ile Beyaz Ev Harabeleri’ne gidilebilmektedir. Kanyonda bulunan en eski yerlerden biri olan Beyaz Ev Harabeleri’nin tarihi ortalama 1200’lü yıllara dayanmaktadır. Kanyonun aşağısında yer alan bu rotada gezmek için bir Najaro’nun refakati gerekli görülmektedir. Rotada yürüyüş keyifli bir aktivitedir. Fakat bunun yanı sıra kimi ziyaretçiler cip kullanmayı da tercih edebilmektedir.

Canyon de Chelly’de kamp imkânları da mevcuttur. Büyük pamuk ağaçlarının altına sığınmış kamp alanları bulunmaktadır. Yıllar boyunca buralarda ücretsiz kamp yapılagelmişken bu durum 2012 yılıyla birlikte değişmiştir.