Colorado Springs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Colorado eyaletinin en kalabalık ikinci şehri olan Colorado Springs’te yaklaşık 700 bin kişi yaşamaktadır. Sahip olduğu ticari ve askeri havacılık birimleri ile bir nevi havacılık kenti olan Colorado Springs, turizmin de gelişmiş olduğu bir şehirdir. Açık hava aktivitelerinin yapılabileceği birçok olanağa sahip olan şehir el yapımı bira üretimi ile de ön plana çıkmaktadır. Şehirde Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Komitesi, Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Eğitim Merkezi ve ABD Hokeyi de dâhil olmak üzere 24 ulusal yönetim kurumu bulunmaktadır. Eyaletin en kalabalık ikinci şehri olan Colorado Springs, Türkiye’deki peri bacalarına benzeyen Garden of Gods ve turistik bir dağ olan Pikes Peak gibi yerleri ile ziyaretçileri kendine çekmektedir.

Colorado Springs civarında yaşam sürmüş ilk insanlar Ute, Arapaho ve Cheyenne adındaki yerli topluluklardır. 1803 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Fransa’dan satın adlığı Louisiana topraklarının bir parçası olan Colorado Springs’in günümüzdeki toprakları 1854 yılında Kansas’a dâhil olmuştur. 1859 yılında ise ilk yerel yerleşim kurulmuştur. Colorado Springs’te ilk havacılık faaliyetleri 19. yüzyılın sonuna rastlamaktadır. İlk havalimanı ise kentin kuzeyinde, 1925’te açılmıştır. 1950’de Soğuk Savaş sırasında üs olarak kullanılmış olan kente 1977 yılında Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Eğitim Merkezi kurulmuştur.
Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekmekte olan Colorado Springs, doğal alanları, parkları, müzeleri ve açık hava sportif etkinlikleri ile zengin ve aktif olmaya çağıran bir şehirdir.

Colorado Springs Nerededir?

Colorado Springs, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Colorado eyaletinde El Paso ilçesinde yer almaktadır. Şehir, eyaletin merkez-doğu bölgesinde konumlanmaktadır.

Colorado Springs’e Nasıl Gidilir?

Colorado Springs, Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok şehri ile uçak vasıtasıyla bağlantılıdır. Washington DC, Orlando, San Diego, Los Angeles, Seattle gibi birçok şehir, Colorado Springs ile hava yolu bağlantısına sahiptir. Colorado Spring Belediyesi Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 17 kilometre mesafededir. Denver Uluslararası Havalimanı ise Colorado Springs’in 128 kilometre kuzeyindedir. Denver’dan Colorado Springs’e shuttle araçları veya otobüsler vasıtası ile ulaşmak mümkündür.

Colorado Springs’in merkezinde Greyhound otobüs terminali de bulunmaktadır. Bu otobüs terminali, ülkenin birçok şehri ile bağlantılıdır.

Colorado Springs’te Yapılacaklar
 


Pikes Peaks bölgesinde 30’dan fazla el yapımı bira fabrikası, imalathane ve kahve dükkânı bulunmaktadır. Buralarda bira yapım yerlerini gezip görmek, biraları tatmak, arkadaşlarla veya aile ile güzel vakit geçirebilecek mekânları keşfetmek mümkündür.

Colorado Springs, evcil hayvanlar için de birçok imkâna ve uygun şartlara sahiptir. Evcil hayvanlara özel oteller, yemekler, dükkânlar, gezi noktaları bulunmaktadır. Ülkenin en hayvan sever noktalarından biri olarak tanınmış olan Colorado Springs, evcil hayvanı bir yere gönül rahatlığı ile emanet etmek için ideal bir şehirdir.

Colorado Spring, açık hava aktiviteleri meraklıları için her türlü imkâna sahiptir. Doğa içinde sakin yürüyüşlerin yanı sıra rafting gibi tansiyonu yüksek etkinliklere katılmak mümkündür. Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler rafting nehri olan Arkansas Nehri, yüksek seviyede macera deneyimi yaşamak için birebirdir. Eğitimli rehberler eşliğinde doğal ve zorlu arazilerden, aileye uygun seçeneklere kadar birçok macera seviyesi mevcuttur. Fakat rafting’de beceri düzeyi hangi seviyede olursa olsun heyecan verici bir deneyim yaşanmaktadır.

Colorado Springs, bisiklet meraklıları için de birçok farklı seviyede parkura sahiptir. Engelli dağ bisikleti yapmanın yanı sıra şehir içinde bisiklet kiralamak da mümkündür. Bisikleti yanında bulunmayanlar için bisiklet kiralamak ve unutulmaz açık hava bisiklet turlarına katılmak mümkündür.
Pikes Peaks bölgesi, Colorado Springs’te doğa gözlemciliği yapmak için oldukça güzel bir notadır. Ulusal orman, vahşi yaşam rezervleri ve kuş gözlem yolları doğa meraklıları için eşsiz bir şanstır. Pikes Peaks bölgesinde katır geyiği, vahşi hindi, kırmızıçizgili tilkiler, ayılar, dağ aslanları ve daha büyük memelilerin yanı sıra yaklaşık 100 kuş türü yaşam sürmektedir. Şehrin bu zengin ve büyüleyici doğal yaşamı doğaseverleri kendine çekmektedir.

Pikes Peaks bölgesi kamp yapmak için de birçok güzel noktaya sahiptir. Göl kıyısı ve tırmanma alanlarına sahip Eleven Mile Devlet Parkı yürüyüş parkurları, dağcılar için kaya tırmanma alanları su kayağı gibi imkânlara sahiptir. Bölgedeki diğer kamp alanları arasında ise Barr Camp, Cheyenne Dağı Devlet Parkı ve Pike Ulusal Parkı sayılabilir.