Amerika Birleşik Devletleri’nin güney doğusunda bulunan Key West, gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir bölge. Adada tarihi ve turistik anlamda gezilecek pek çok yer mevcut. Key West’in şık mimariye sahip binalarının süslediği şirin merkezinde keyifli vakit geçirebileceğiniz gibi, okyanus kıyısındaki muhteşem plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Key West Gezilecek Yerler

Adadaki başlıca gezi noktaları; Sanat ve Tarih Müzesi, Ernest Hemingway Müzesi, Deniz Feneri, Mallory Square, Duval Street, Truman’ın Küçük Beyaz Sarayı, Southernmost Point, Doğal Yaşam Parkı ve tabii birbirinden güzel plajları olarak gösterilebilir.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler ise aşağıda detaylı bir şekilde mevcuttur.

Key West Sanat ve Tarih Müzesi


Key West Sanat ve Tarih Müzesi, adanın tarihini merak edenler için harika bir yer. Müzenin 1891 yılında inşa edilen binası o dönemde gümrük bürosu, posta servisi ve mahkemelerin bulunduğu bir kamu yapısı olarak inşa edilmiş. Kırmızı tuğlalardan inşa edilen ve göz alıcı bir mimariye sahip olan bina Key West’in artan popülaritesine cevap vermesi için planlanmış. 1932’de donanma komtanlığına tahsis edilen yapı, ABD’nin Karayipler ve Meksika Körfezi’nde gerçekleştirdiği operasyonlar için karargah görevi görmüştür. 1970’lerin ardından donanma tarafından terk edilen yapı, daha sonra 1991’de satın alınarak müzeye çevrildi. Müzede Key West’in tarihine dair pek çok hatıra, özellikle de 1935 yılında oluşan kasırgaya dair fotoğraflar bulunmaktadır.

Ernest Hemingway Müzesi

Key West demek, bir yandan da ünlü yazar Ernest Hemingway demek. 1954 yılında Nobel Ödülü’ne layık ABD’li ünlü yazar, Key West’in en büyük tutkunlarından birisi. 1931’den 1940 yılına kadar 9 yıl aralıksız bu adada yaşayan Hemingway’in şu anda müze haline getirilen evi mimarisiyle oldukça büyüleyici. Adanın tam merkezinde bulunan, İspanyol sömürge dönemi mimarisi ile 1851 yılında inşa edilmiş ev etkileyici bir atmosfere sahip. İki katlı olan evin geniş bir bahçesi var. Arka tarafta mini bir orman ve geniş bir havuz bulunuyor. Evdeki gezintiniz sırasında yazarın düşünce dünyasını anlamanız da biraz olsun mümkün olacak.

Devamını Oku

Florida Deniz Feneri

Key West Deniz Feneri, Ernest Hemingway Müzesi’nin hemen yakınında bulunuyor. Hemingway Müzesi gezisinin ardından buraya kolaylıkla geçebilirsiniz. Fener, ilk olarak 1825 yılında inşa edilirken yüksekliği de 65 metreydi. Ancak 1846’da gerçekleşen kasırga felaketi, feneri yerle bir etti. 2 yıl sonra fener çeşitli girişimler sonrası tekrar inşa edilirken bu yüksekliği 15 metre olarak planlandı. Ancak binalar ve ağaçların yükselmesi ile görünürlük anlamında sorun yaşayan fener, 1894 yılında 15 metre daha yükseltilip 30 metre boya ulaştı. 1969 yılına kadar faaliyet gösterilen fener, önemini kaybetmesinden ötürü devre dışı bırakılıp müzeye çevrilmiştir. Girişin ücretli olduğu fenerin tepesinden Key West’in harika manzarası seyredilebilir.

Devamını Oku

Mallory Square

Key West’e geldiniz, okyanusun kıyısındasınız, bu muhteşem yerde güneşi batırmadan olmaz. Bunun için en çok tercih edilen nokta Mallory Square isimli yer. Kentin en işlek caddesi olan Duval Caddesi’nin sonunda bulunan Mallory Meydanı, her akşam herkesin sözleşmişçesine gün batımı partisi yaptığı bir mekan gibi. Güneşin okyanus sularının üzerinden veda ederken sokak sanatçılarının şarkıları bu eşsiz manzaraya eşlik ediyor. Günbatımı esnasında fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Mallory Meydanı, Key West’in tarihi açısından önemli bir yer. 1800’lerde tüm hasarlı gemiler bu bölgede onarılmış. Burada halen “Batık Gemi Ganimetleri Müzesi” bulunuyor. Gemi şeklindeki ahşap yapı, merdivenle çıkılan kulesi ile de harika bir manzaraya sahip. Meydanda ayrıca heykel bahçesi de bulunuyor.

Duval Street

Duval Caddesi, Key West’in adeta hayat damarı. Adanın en işlek caddesi olan Duval Caddesi, kentin bir ucundan bir ucuna kadar uzanıyor. Mallory Meydanı’ından başlayan caddenin bitiminde ise meşhur Southermost Point, yani Amerika Birleşik Devletleri’nin en güney noktası yer alıyor. Cadde boyunca pek çok kafe, bar ve restoran var. Ayrıca alışveriş yapmak isteyenler için de yerli yabancı mağazalar sıralanıyor. Özellikle akşam olunca Key West gece hayatının ana duraklarının başında gelen caddedeki barlarda her türden müzik yapan mekan bulmanız mümkün. Cadde boyunca yapacağınız yürüyüş sırasında, evlerin hala korunan mimarisi de sizi kendine hayran bırakacak. Cadde, Key West’in adeta aynası niteliğinde bir yer.

Truman’ın Küçük Beyaz Sarayı

Key West’in tutkunu olan sadece ünlü yazar Ernest Hemingway değil tabii… ABD’li devlet adamları da bu bölgeyi çok sevmiş. Hatta 1945 ile 1953 yılları arasında ABD başkanlığını üstlenen Henry Truman, bu bölgeyi ikinci bir başkent gibi kullanmış. 1890 yılında ABD Deniz Kuvvetleri için inşa edilen binayı, alternatif bir Beyaz Saray olarak kullanan Truman, burada diplomatik görüşmelerde de bulunmuş. Konuklarını Key West’in benzersiz atmosferinde ağırlayan Truman, dünya tarihini yakından ilgilendiren pek çok kararı da bu evde almış. Truman sonrasında da yine başkanlar tarafından zaman zaman aynı amaçla kullanılan eve, “Küçük Beyaz Saray” lakabı verilmiş. Sonrasında müzeye çevrilen ev, halen eski dönemlerin izlerini ziyaretçilerine sunmaya devam ediyor.

Southernmost Point

Ve Key West’in belki de en önemli turistik özelliklerinden birisine geldik. Her yıl gelen yüz binlerce ziyaretçi, Southernmost Point’e uğramadan burayı terk etmiyor. Burası Amerika Birleşik Devletleri’nin en güney ucu. Küba’ya ise 90 mil, yani yaklaşık 144 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Duval Caddesi’nin en sonunda bulunan noktada bir taş bulunuyor. Bu taşın üzerinde de “Küba 90 mil” ifadesi yazıyor. Günün neredeyse her saati kalabalık olan taş, Key West’e gelen turistlerin bolca fotoğraf çektirdiği yerlerden. Key West esnafı da adanın bu özelliğini, fırsata çevirmeyi ihmal etmemiş. Çevredeki dükkanlarda Southern Most taşına dair birçok hediyelik eşya satılıyor. Buradan ABD’nin en güneyinde bulunduğunuza dair hatıra eşyalar alabilirsiniz.

Key West plajları

Key West denilince bir diğer önemli etkinlik ise okyanusun tadını çıkarmak… Meksika Körfezi ile Atlantik Okyanusu’nun tam birleşim noktasında bulunan ada, plajlar açısından adeta cennet. Bunlardan en büyüğü Smathers Plajı… Yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki plaj, en iyi halk plajı olarak gösteriliyor. Giriş ücretsiz olan plaj, keyifli bir ortama sahip. Akıntı olmamasından ötürü çocuklu aileler için de ideal bir nokta. Adanın diğer popüler plajı Dog Beach, arkadaş grupları için ideal bir mekan. Smathers Plajı’nın yakınlarında bulunan Higgs Beach de sakinliğiyle öne çıkıyor. Palmiye ağaçlarıyla çevrili manzarası da hayli etkileyici. Adanın en güneyinde bulunan South Beach ise Küba’ya yakın konumda bir yer. Yabancı turistler için oldukça popüler bir durak. Diğer öne çıkan plajlar ise Rest Beach, Fort Zachary Taylor Beach ve Dry Tortugas Beach olarak sıralanabilir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı