ogunquit-1993706__340.jpg

“Vacationland” olarak adlandırılan eyalet Amerika Birleşik Devletleri’nin en doğusunda, Kanada sınırında bulunan bir eyalettir. Farklı yer şekillerine sahip olan eyalet, bir dizi göle sahiptir. Ayrıca kuzeyde de dağlık bölgelere sahiptir. Mississippi Nehri’nin doğusundaki en yoğun nüfuslu eyalettir. Çeşitli coğrafi özellikleri arasında, Machias Seal Adası, North Rock ve Batı yarımkürenin en büyük gelgit havuzu olan Old Snow bulunmaktadır.

Arazisinin yaklaşık yüzde 83’ü ormanlık olan eyalete Çam Ağacı Eyaleti de denir. Genelde özellikle kuzeyinde yoğun yağışlara, soğuk kışlara, karlarla kaplı aylara sahip olan eyaletin, her mevsiminde ayrı bir turizm aktivitesi gerçekleşmektedir. Her mevsiminde ayrı bir güzelliğe sahiptir. Özellikle sonbahardaki renk cümbüşü görülmeye değerdir. Eyalet ekonomisi özellikle tarımdan ve kümes hayvanlarından beslenmektedir. Deniz ürünleri ve avcılık da çok önemli etkenlerdir. Istakoz bu bölgeye özgü bir üründür. Hem avcılığı hem de mutfaktaki farklı varyasyonlarıyla kültürü aynı zamanda da mutfağı oldukça etkilemektedir. Çok fazla festivale sahip olan Maine, özellikle Portland’daki Eski Liman Bölgesi ile birçok büyük etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu açıdan hem kültürü tanıtması kolaylaşmakta, halkın birbirleri ve turistlerle olan ilişkilerini kuvvetlendirmesi sağlanmaktadır. Turizm açısından da büyük ilgi çekmektedir.

Acadia Ulusal Parkı, Appalachian Ulusal Manzaralı Yol, St. Croix Adası Uluslararası Tarihi Sit Alanı gibi bölgeleri hem turistik açıdan çok tercih edilmekte hem de bölgenin doğal güzelliğini gözler önüne sermektedir.

Eyaletin başkenti Augusta’dır. En büyük kenti ise Portland’dır. Portland hem eyaletin sermayesini oluşturmakta hem de en çok turisti çekmektedir. Bölgede en çok festival yine bu şehirde düzenlenmektedir.

Eyalet meyvesi olan yaban mersini, festivallerde en çok ilgi gören ve stantlarda satılan ürünlerdendir. Özellikle yaban mersininden yapılan turtalar, dondurmalar oldukça ilgi çekmektedir.

Maine’in doğal yer şekilleri ve bitki örtüsü ile her zaman çok keyifli gezilere sahne olabilecek bir yapısı vardır. Kıyı kesimlerine gidilirse, sahillerin plajların tadına varılabilir. Dağlık olanlarda ise ormanların içindeki yeşillikler ve zaman zaman karşınıza çıkan doğanın sürprizleri ile keyifli dağ yürüyüşleri ve kamp aktiviteleri yapılabilir. Bu eyalet özellikle kayakçılar, yürüyüş ve kamp sevdalıları, kano uzmanları, avcılar ve açık hava aktivitelerinden hoşlananlar için bulunmaz bir yer.