Miami, güzel coğrafyası ve gezip görülecek mekanlarıyla yıl içinde birçok turistin başını döndürmektedir. Dini yapılardan modern sanat müzelerine, okyanusta yüzmeye doyamayacağınız berrak sahillerinden botanik bahçelerine geniş bir yelpazede görülecek önemli noktaları barındırmaktadır. Bu harikaya bölgeye geldiğinizde, gezmek isteyebileceğiniz önemli belli başlı merkezleri sizin için derledik. Bu yerleri gezmek için en az 3-4 gün ayırmanız şart. Ancak Miami’ye kadar gitmişken daha uzun bir seyahat planlamak istiyorsanız bu süreyi uzatabilirsiniz.

Miami Gezilecek Yerler

Şehirde görülecek yerlerin başında şüphesiz Eski İspanyol Manastırı gelir. Şehrin bir diğer sembolü Venedik Havuzu da öncelikli olarak görmeniz gereken yerler arasındadır. Her biri birkaç ton ağırlığında sayısız megalitik taşlardan oluşan Coral Kalesi, bölgenin geçmişine doğru bir yolculuğa çıkabileceğiniz Miami Tarih Müzesi, denizaltı dünyasıyla tanışabileceğiniz Miami Deniz Akvaryumu, büyüleyici bahçeleriyle Vizcaya Müzesi ve 83 hektarlık bir alanda muhteşem bir doğanın içine davet eden Fairchild Tropikal Botanik Bahçesi de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Eski İspanyol Manastırı

sp5.jpg

Eski İspanyol Manastırı, 16711 West Dixie Yolu, Sunny Isles yakınında yer alır. Başlangıçta 1141 yılında Segovia, İspanya'da inşa edilen bu manastır ilk olarak Kaliforniya'daki William Randolph Hearst'in mülkiyetinin bir parçası olacaktı. Kısmen para harcadığı ve ABD manastırın Kaliforniya'da inşa edilmesine izin vermeyeceği için manastır 1954 yılına kadar New York Limanı'nda kaldı. Birkaç işadamı mülkleri satın alarak Miami'de bir araya getirdi. Hükümet parçaların numaralı kutularla kaldırıldığı ve parçaları yanlış kutulara yerleştirdiği için manastırın parçaları birleştirilmedi. Bugün manastır, özellikle evlilik törenleri için kullanılır. Bu törenler haricinde de ziyaret edilebilir. Giriş yetişkin vatandaşlara ve turistlere 5 dolarken, geçerli kimlik belgesine sahip öğrenci ve üst düzey kişiler için 2,50 dolardır. Çocuklar içinse manastır için 2 dolar tahsil edilmektedir.

Venedik Havuzu

Venedik Havuzu, 2701 DeSoto Blvd Coral Gables adresinde bulunur. Her gün 11.00-16.00 arasında açıktır; ancak özellikle resmi günlerde saatleri doğrulamak için arayarak teyit etmek gerekebilir. 1920'lerde Denman Dink, bu kireç taşı ocağı, şelale, çocuklar için bir alan ve yetişkinler için harika alana sahip görkemli havuza dönüştürdü. Bu havuzdaki su bir doğal kaynaktan gelir ve her gün temizlenmek üzere boşaltılır. Yüzme tesislerine ek olarak bir aperatif barı ve dolaplar bulunmaktadır. Ancak dışarıdan tesise yiyecek getirmek yasaktır. Yüzme bilmeyenler için burada yüzme dersleri de verilmektedir. Venedik Havuzu, Esther Williams ve Johnny Weissmuller'ın burada yüzmesiyle meşhur olmuştur. Havuza giriş ücretlidir. 13 yaşındaki çocuklardan ücret alınmaz.

Coral Kalesi

Coral Kalesi, Edward Leedskalnin'in (1887-1951) yarattığı bir oolit kireçtaşı yapıdır. Yapı, her biri birkaç ton ağırlığında sayısız megalitik taşlardan (çoğunlukla mercandan oluşan kireç taşı) oluşmaktadır. Burası, şu anda özel olarak işletilen bir turistik mekandır. Efsaneye göre çok sayıda taşı taşımak ve oymak için ters manyetizma veya doğaüstü yetenekler kullanarak Leedskalnin'in bu inşayı tek başına inşa ettiği söylenir.

Coral Kalesi'nin yapısı, duvar, oymalar, mobilyalar ve kale şeklinde 1.100 ton taştan ibarettir. Oolit, lokalize fosil kabukları ve mercan konsantrasyonlarını içerebilen küçük küre şeklindeki konsantre tabakalı karbonatlardan oluşan tortul kayaçtır. Oolit, Palm Beach County'den Florida Keys'e kadar güneydoğu Florida'da bulunur. Bölgeye özgü bu harika alanı gezmenizi tavsiye ederiz.

Wolfsonian-FIU Müzesi

Florida, Miami Beach'teki Art Deco Bölgesi'nin kalbinde bulunan Wolfsonian-Florida Uluslararası Üniversitesi ya da Wolfsonian-FIU, sanat ve tasarımın ikna edici gücünü gösteren bir koleksiyona sahip müze, kütüphane ve araştırma merkezidir. On beş yıl boyunca Wolfsonian, Florida Uluslararası Üniversitesi bünyesinde bir bölüm olmuştur.

Wolfsonian'ın iki koleksiyonu 1885'ten 1945'e kadar olan dönemde ve çeşitli medyada yaklaşık 180.000 parça içermektedir. Bunlar, mobilya, endüstriyel tasarım nesneleri, cam, seramik, metal, nadir kitaplar; süreli yayınlar, eski belgeler, resimler ve madalyalar gibi parçalardır. Müze, Frost Sanat Müzesi ile üyelik paylaşımı ve Smithsonian Affiliations programı ile bir ortaklık içindedir.

Müzede en güçlü temsil edilen ülkeler Almanya, İngiltere, İtalya, Hollanda ve Birleşik Devletler'dir. Ayrıca, Avusturya, Fransa, Macaristan, Japonya ve eski Sovyetler Birliği de dahil olmak üzere bir dizi ülkeden önemli nesneler bulunmaktadır.

Özgürlük Kulesi

Özgürlük Kulesi, Miami, Florida'da Schultze ve Weaver tarafından tasarlanan bir binadır. Günümüzde farklı disiplinlerden eserlerin bulunduğu bir çağdaş sanat müzesi olarak kullanılmaktadır. Kule, 6 Ekim 2008'de ABD Ulusal Tarihi Alanı olarak ilan edilmiştir. Başlangıçta 1925'te The Miami News gazetesi için karargah ve baskı merkezi olarak tamamlanan Özgürlük Kulesi, İspanya'daki Giralda'dan ödünç alınan tasarım unsurlarıyla inşa edilmiştir. 255 metrelik kulenin çatısında dekoratif bir işaret vardır. Kule, genel olarak Miami’nin sembollerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Miami Tarih Müzesi (HistoryMiami)

historymiami-interior.jpg

eskiden Güney Florida Tarih Müzesi olarak bilinen Miami Tarih Müzesi (HistoryMiami),1940'da kurulmuştur ve Güney Florida’daki en eski ikinci kültür kurumudur. Smithsonian üyesi olan müze, aynı zamanda Florida eyaletindeki en büyük tarih müzesidir. HistoryMiami, dört kalıcı galeri ve üç seyahat sergisiyle birlikte Arşivler ve Araştırma Merkezi, Güney Florida Yerel Hayat Merkezi, Eğitim Merkezi ve şehir turları düzenleyen bir birime ev sahipliği yapmaktadır. Başka deyişle müze sadece sergilere ev sahipliği yapmakla kalmayıp önemli yayınlar yayımlamakta, bu yayınların ve daha fazlasının bulunduğu bir kütüphane çalıştırmakta ve daha tarih alanında zengin araştırmalar yürüten merkeziyle binlerce öğrenciyi eğitmektedir. Bu da bölgenin zengin geçmişi ve multikültürel yapısını geleceğe taşımak adına oldukça önemli bir girişimdir.

Müze, her şubat ayında HistoryMiami, Batı Yarımküre'deki en büyük harita fuarı olan yıllık Miami Uluslararası Harita Fuarı'na ev sahipliği yapar.

Miami Deniz Akvaryumu

Miami Deniz Akvaryumu, Biscayne Körfezi, Miami Dade County, Florida, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Virginia Key eyaletinde bulunan ve Miami şehir merkezinin yakınında bulunan 38 hektarlık bir akvaryumdur. 1955 yılında kurulan bu alan Birleşik Devletler'deki en eski akvaryumlardan biridir. Deniz memelilerine ek olarak Miami Deniz Akvaryumu, balık, köpekbalıkları, deniz kaplumbağaları, kuşlar ve sürüngenleri de barındırır. Park, günlük sunumlar ve gece yatılı kamplarıyla, gözlemciler için olaylar ve grup programları düzenler. Tesisleri yılda 500.000'den fazla kişi ziyaret ediyor. Park içinde yaklaşık 225 çalışan bulunuyor ve kira ödemeleri ve vergiler, Miami-Dade County'nin gelirinin üçüncü en büyük payına sahip.

1963'ten 1967'ye kadar, 1960'lı yılların TV festivali Flipper'ın sekiz bölümü ve Flipper'ın oynadığı iki film burada çekildi. 2014 yılında Miami Deniz Akvaryumu satın alındı.

Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri

Daha önce Villa Vizcaya olarak bilinen Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri, Miami’nin Coconut Grove semtinde bulunur. İşadamı James Deering'in eski villası ve mülküdür. Vizcaya mülkleri geniş İtalyan Rönesans bahçeleri, ormanlık alan ve tarihi bir müştemilat bileşiminden oluşmaktadır. Yapılar, manzara ve mimari olarak İtalyan Rönesansı’ndan etkilenmiş ve Barok unsurlarla harmanlanmıştır. Bu göz alıcı tasarımların direktörü Paul Chalfin idi.

Günümüzde Vizcaya mülkiyeti, halka açıktır ve Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri olarak hizmet vermektedir. Bu görkemli bahçelerde ve villada düğün törenleri de düzenlenmektedir. Doğanın içinde olmak, geçmişe tanıklık etmek ve tabii ki bol bol fotoğraf çekmek isterseniz buraya uğramanızı tavsiye ederiz.

Pérez Sanat Müzesi

Pérez Sanat Müzesi Miami (PAMM), 2013 yılında Miami’nin merkezinde bulunan Müze Parkı'na taşınmış bir çağdaş sanat müzesidir. 1984'te Güzel Sanatlar Merkezi olarak kurulan bina, 1996'da Miami Sanat Müzesi olarak görev yapmaya başlamıştır. 1103 Biscayne Bulvarı'nda Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan yeni bir binanın açılışı üzerine 2013’te adı değiştirilmiştir. PAMM, Phillip ve Patricia Frost Bilim Müzesi ve bir şehir parkı ile birlikte 20 dönümlük bir alana kurulmuştur. Eski Bicentennial Parkı’nın bir parçasıdır. Müze Parkı'ndaki yeni müze binasının açılışından bu yana, müze ilk dört ayda 150.000'den fazla ziyaretçi ile rekor ziyaretçi sayısını görmüştür.

Fairchild Tropikal Botanik Bahçesi

Fairchild Tropical Botanik Bahçesi, nadir bulunan tropik bitkilerden oluşan geniş bir koleksiyona sahip olan, 83 hektar alana yayılmış bir botanik bahçesidir. Fairchild 1938'de halka açıldı. 45.000 üye ve 1.200'den fazla gönüllü ile müze, laboratuvar, öğrenim merkezi ve koruma araştırma tesisi gibi birçok farklı bölümü bir arada bulundurmaktadır. Ancak başlıca rolü, bahçenin bilim insanları, çalışanları ve gönüllülerinin günlük olarak katkıda bulunduğu biyoçeşitliliği korumaktadır. 2012 yılından itibaren Fairchild, Amerikan Orkide Derneği'nin de evi olmuştur.

Bahçe, 1936'da bir muhasebeci, avukat ve bitki toplama tutkunu olan işadamı Robert H. Montgomery tarafından kurulmuştur. Adını, büyük bitki araştırmacılarından biri olan David Fairchild'dan almıştır. Fairchild, geniş seyahatlerinde buraya 20.000'den fazla önemli bitki getirmiştir. Biyoçeşitlilik zamanla arttırılarak eşsiz bahçeler oluşturulmuştur.