Skyline_UrbanPardise_0.jpg

Orlando, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin merkezinde yer alan turistik bir kenttir. Orange County’de yer alan Orlando bölgenin idarî merkezidir. Tüm dünya tarafından tema parklarıyla bilinen kent yılda 50 milyondan fazla turist ağırlamaktadır. Kentteki en ünlü tema parkı Walt Disney World’dür. Orlando’daki diğer tema park bölgeleri International Drive, Lake Buena Vista ve Osceola County’dir.

Orlando’nun modern tarihi 1838 yılında gerçekleşen 2. Seminole Savaşı’na kadar dayanır. Amerikan ordusu şimdiki Orlando şehir merkezinin güneydoğusunda, bölgeyi Hint saldırılarından korumak için Gatlin Hisarı’nı inşa eder. 1840’larda Jerniganlar olarak bilinen bir topluluk hisar çevresinde küçük bir yerleşim kurmuşlardır. 1850’li yıllarda Jerniganlar posta merkezine sahipti. Bundan altı yıl sonra bu topluluk kentin kuzeyine doğru yayılmaya başladı ve kent Orlando adını aldı. Orlando şehri resmi olarak 1875 yılında kurulmuştur.

Metropol bölgesinin nüfusu 2,3 milyon olan kent, ABD’nin en büyük 24. metropolit bölgesidir. Orlando şehrinin takma adı “The City Beautiful”dur. Kentin sembolü ise Eola Gölü’ndeki çeşmedir. “Dünyanın tema parkı başkenti” olarak da bilinen kent 2016 yılında 68 milyondan fazla ziyaretçi ağırlamıştır. Orlando Uluslararası Havalimanı ABD’deki en yoğun 13. havalimanıdır.

Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik şehirlerinden biri olarak, Orlando’nun cazibe merkezleri turizm endüstrisinin bel kemiğini oluşturuyor. Bu merkezlerin en önemlileri, 1971 yılında Walt Disney Company tarafından açılan Walt Disney World ve 1999 yılında açılan Universal Orlando Resort’tur. Bunların haricinde International Drive bölgesindeki Orlando Eye gibi diğer cazibe merkezleri de turistlerin uğrak noktalarıdır. Konferanslar ve kongreler açısından en yoğun Amerikan şehirlerinden biridir. Orange County Kongre Merkezi ülkenin en büyük ikinci kongre merkezidir.

Kentin ekonomisinin itici güçlerinden biri olan turizm tema parkları sayesinde ayaktadır diyebiliriz. Walt Disney World Resort, Universal Orlando Resort, SeaWorld Orlando ve Fun Spot America tema parklarına ev sahipliği yapan şehir bu anlamda dünya lideri konumundadır. Kuzey Amerika’da en çok ziyaret edilen 10 tema parkından 7’si bu şehirde bulunuyor. ABD’deki en çok ziyaret edilen 4 su parkı da Orlando’da bulunmaktadır. Walt Disney’de yer alan Disney Hollywood Stüdyoları, Typhoon Lagoon, Blizzard Beach ve Disney Hayvan Krallığı her turistin mutlaka görmesi gereken cazibe merkezlerindendir.

19. yüzyılda Florida’nın narenciye endüstrisi merkezi olan kent 20. yüzyılda turizmin merkezi haline gelmiştir. Orlando’nun bölgesel liderleri kentin ekonomisini çeşitlendirmek adına son yıllarda dijital medya, teknoloji, yaşam bilimleri, modelleme, simülasyon ve eğitim alanlarında büyük yatırımlar yapmaktadır. Kent günümüzde 21. yüzyılın inovasyon ekonomisinde küresel bir lider konumundadır. Şehir içi ulaşımda oldukça gelişmiş sistemlere sahip olan Orlando’da Lynx ve LYMMO gibi otobüsleri kullanabilirsiniz. Şehir içinde önemli o kullanabilirsiniz.

Orlando hareketli gece hayatı ve festivalleriyle de adından söz ettiren bir şehirdir. Kentin belli başlı bölgelerinde yer alan yerel tavernalar ve gece kulüplerinde konseptli partilerde eğlenmek mükemmel bir Orlando deneyimi olacaktır. Eğlence turizminin yanı sıra kültür turizmi de etkin bir rol oynamaktadır. Florida Film Festivali ve Florida Müzik Festivali kentin en ünlü kültür etkinlikleri arasındadır. Bu festivaller Orlando’yu ziyaret etmek için en uygun aylardan biri olan nisanda düzenlenir. Bite30 ve Halloween Horror Night da geniş katılımlı festivallerdendir.

Orlando çarpıcı güzelliklerinin yanında alışveriş büyüleyici alışveriş yaşamıyla da ziyaretçilerini heyecanlandıran bir kenttir. Tema park bölgelerine yakın alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markaların yanı sıra şahsına münhasır butikler de hizmet vermektedir. Özellikle outlet alışveriş merkezleri çarpıcı indirimleriyle hem yerliler hem turistler için daima odak noktasıdır. Şehrin en büyük alışveriş merkezleri The Florida Mall ve The Mall at Milenia’da alışverişin keyfine doyamayacaksınız.

Kendine özgür bir mutfağa sahip olmayan Orlando buna rağmen dünya mutfağının çeşitli menülerini barındıran kaliteli restoranlara sahiptir. Özellikle alışveriş merkezleri ve tema parkları civarında bulunan bu restoranlarda en çok karşılaşacağınız mutfaklar Meksika, Çin ve İtalyan mutfağıdır. Birbirinden lezzetli yemekleri gayet uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Orlando’da Türk mutfağının eşsiz yemeklerini sunan çeşitli restoranlar da bulunmaktadır.

Orlando turizmde olduğu kadar sporda da başarılı bir kenttir. Ülkedeki iki büyük profesyonel ligde takımı bulunmaktadır. NBA’de rekabet eden Orlando Magic ve MLS futbol liginde yarışan Orlando City takımları kentin spor hayatına büyük katkılar sunmaktadır.

Tanıtım Videosu: