St. Augustine Hakkında Bilinmesi Gerekenler

St. Augustine, 450 yıldan daha uzun geçmişi ile keşfedilecek birçok tarihî noktaya sahiptir. Eşsiz manzarası ile birlikte tarihi geçmişi St. Augustine’i ayrıcalıklı bir konuma koymaktadır. Dünya standartlarında sanat galerileri ile dikkat çeken şehrin mükemmel yemekler sunan restoranları da ünlüdür. Her yıl 6 milyondan fazla ziyaretçiyi kendine çeken St. Augustine; muhteşem plajları, konser ve tiyatro etkinlikleri, mağazaları, iyi derecedeki otelleri, tatil köyleri ve oda-kahvaltı konseptli konaklama seçenekleriyle birçok alanda gelişmiş bir şehirdir. Kapsamlı bir şehir deneyimi sunan St. Augustine, kültür, eğlence ve tatilin adresidir.

St. Augustine, Avrupa ve Afrika kökenli Amerikalıların tarihi en eskilere dayanan yerleşim yeridir. 1565 yılında kurulan kent, İspanyolların ilk uzun zamanlı yerleşim yeri olmuştur. Şehrin mimarisi tarihî geçmişinin uzunluğu yanında biraz genç kalmaktadır. Erken dönem mimarilerinin St. Augustine’in belalı tarihine tanıklık etmesi, onların günümüze kadar taşınabilmesine engel olmuştur. Yalnızca, 17. yüzyılın sonlarına doğru inşası tamamlanmış olan Castillo de San Marcos; İngiliz kuvvetlerinin istilasından sağlam çıkabilmiştir. İlk İspanyol Sömürge Dönemi’nin şehre bıraktığı izler, 16. yüzyılın sonlarında yapılan şehir planında, dar sokaklarda ve balkonlu evlerde kendini göstermektedir. Günümüzdeki modern şehrin içindeki Tarihî Sömürge Bölgesi’ndeki binaların 36’sı orijinalliğini korumaktadır ve 14 tanesi de aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

19. yüzyılın sonlarından beri, dikkat çeken karakteristik tarihî kimliği ile önemli bir turistik merkez olan St. Augustine, zengin tarihi ve sakin doğal ortamıyla ziyaretçilerine geniş yelpazeli bir deneyim şansı sunmaktadır.

St. Augustine Nerededir?

St. Augustine, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusunda, Florida eyaletinin kuzeydoğusunda Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan bir şehirdir. Florida'nın bir başka şehri olan Jacksonville’e 58 kilometre mesafededir.

St. Augustine’e Nasıl Gidilir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şehirlerarası otobüs işletmesinin St. Augustine’de durağı bulunmaktadır. Şehrin ana kara yolları ile bağlantısı mevcuttur. Bu açıdan özel araç ile ulaşım da oldukça kolaydır.

St. Augustine’e en yakın havalimanı, Jacksonville’de yer almaktadır. Jacksonville Uluslararası Havalimanı’nda dokuz adet hava yolu şirketinin seferleri bulunmaktadır.

Jacsonville’in Miami ve New York ile demir yolu bağlantısı da bulunmaktadır. Tren istasyonundan St. Augustine’e ulaşmak için taksi kullanmak mümkündür. Taksi ile yolculuk yaklaşık 50 $ tutmaktadır.

St. Augustine’de Gerçekleşen Etkinlikler

Tarihî şehrin festival ve kutlamaları, müzik, sanat, yiyecek ve tarihin hoş bir kombinasyonuna sahiptir. Yerel zanaatkârların, yerli halkın ve müzisyenlerin bir araya geldiği etkinliklerde şehrin nabzını tutmak mümkündür.

Ücretsiz bir etkinlik olan Loud Music Festival, dört hafta boyunca, farklı mekânlarda yüzlerce konsere ev sahipliği yapmaktadır. Eylül ayında gerçekleştirilen festival, kuzeydoğu Florida’nın en önemli festivallerinden biri sayılmaktadır.

2018’de 16. sezonunu kutlayan Deniz Kenarında Müzik adlı festival, yerel müzisyen ve restoranların bir arada olduğu bir etkinliktir. Heyecan verici bir konser serisine sahip olan etkinlikte, her konserde değişik bir yerel restoran ile değişik bir yerel müzisyen eşleştirilmektedir.

St. Augustine’de Görülecek Yerler

Amerika’da yer alan en eski duvar kale olan Castillo de San Marcos, İspanyolların “Yeni Dünya”da kendilerini korumak üzere inşa ettikleri bir büyük bir taş kaledir. 315 yaşından daha büyük olan ulusal anıt niteliğindeki kale, aynı zamanda şehirdeki en eski yapıdır. Yapının inşasına 1672 yılında başlanmış, 23 yıl boyunca devam etmiş ve 1695’te tamamlanmıştır. Şehrin geniş çerçeveli bir manzarasını sunan kale St. Augustine’in başlıca cazibe merkezlerinden biridir.

Eskiden insan hakları savunucusu, gazeteci ve yazar Stetson Kennedy’nin ikametgâhı olan Beluthahatchee Park, yaban hayatının korunduğu büyüleyici bir yerdir. 70 dönümlük bir alana sahip olan Park, Stetson Keneddy’nin girişimleri ile canlı yaşamının kucaklandığı, serpildiği ve korunduğu bir bölge olmuştur.

Yerel ve ulusal sanatçıları takip edip sergiler düzenleyen, sanat eğitimleri ve atölyeler sunan Ponte Vedra Beach'teki Kültür Merkezi, yetişkin ve gençlere özel farklı stillere sahip sanat dersleri ile dikkat çekmektedir. Eskiz, yağlı boya ve akrilik gibi resim eğitimlerinin yanı sıra fotoğraf, yemek pişirme ve müzik gibi dallarda da eğitimlere katılmak mümkündür. Heykel bahçesindeki eserlerle de dikkat çeken kültür merkezindeki çoğu etkinlik ücretsiz olarak düzenlenmektedir.