Amorgos Genel Bilgiler / Rehber

En küçük Yunan adalarından biri olan Amorgos berrak suları, her daim esen rüzgârı, lezzetli yemekleri ve sakinliği ile keşfedilmeye değer yerlerden biridir. Kiklad adalarının en doğusunda yer alan Amorgos sarp kayaları, ikonik kiliseleri, muhteşem gün batımlarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Amorgos’ta iki liman vardır. Katapola Limanı adanın merkezi olan Chora (Hora) köyüne 5 kilometre mesafede, Aegiali Limanı ise merkeze 15 kilometre mesafededir. Adanın güney kısmında bulunan Kato Meria ve Arkesini çok daha sakindir. Amorgos 1988 yapımı The Big Bleu (Derin Sarhoşluk) filmine ev sahipliği yapmış ve tanınmaya başlamıştır. Türkçesi “Yamurgi” olan Amorgos 1566-1829 yılları arasında Osmanlı Devleti’nin hâkimiyetinde kalmıştır.

Amorgos Nerede?

Ege Denizi’ndeki en güzel Yunan adalarından biri olan Amorgos, Kiklad grubundadır ve kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanır. Naxos ve Ios adalarının yakınında bulunan Amorgos geleneksel mimarisi, el değmemiş plajları ve doğal güzellikleriyle misafirlerini ağırlamaktadır.

Amorgos’a Nasıl Gidilir?

Pire’den Amorgos’a haftanın her günü hızlı feribot hizmeti bulunmaktadır. Hellenic Seaways sadece yaz aylarında ulaşım sağlamakla birlikte yolculuk ortalama 5 saat sürmektedir. Blue Star ise dört mevsim boyunca Amorgos’a ulaşım sağlar ve yolculuk ortalama 9 saat sürer. Yaz döneminde Santorini, Naxos, Paros başta olmak üzere Kiklad adalarının birçoğundan Amorgos’a tekne ile ulaşım mümkündür. Amorgos’a en yakın havalimanı Naxos ve Santorini’de bulunmaktadır.

Yunanistan Vizesi

Avrupa Birliği üyelerinden biri olan Yunanistan Schengen bölgesinde yer almaktadır. T.C. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip olanlar bir yıl içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Yunanistan’a vizesiz seyahat edebilirler. Umumi pasaport (Bordo) sahipleri Yunanistan’ı ziyaret etmek için Schengen vizesine başvurmak zorundadır.

Amorgos Gezilecek Yerler


Amorgos, beyaz badanalı evleri, taş döşeli dar sokakları, Akdeniz mutfağının lezzetli yemekleriyle görenleri büyüleyen küçük ama oldukça şirin bir adadır. Amorgos gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz ilk yer denizden 300 metre yükseklikte inşa edilmiş olan Hozoviotissa Manastırı’dır. Adanın doğu tarafında yer alan manastır 1088 tarihinde inşa edilmiştir. Meryem Ana ikonasının da yer aldığı manastıra ulaşmak için 300’den fazla merdiven çıkmanız gerekse de yukarıda sizi eşsiz bir manzaranın beklediğini unutmayın. Sıcaktan bunalmamak için Hozoviotissa Manastırı’nı sabahın erken saatlerinde ziyaret etmenizi ve yanınıza bol su almanızı tavsiye ederiz.

Denizden 400 metre yükseklikte kurulan Chora, adanın merkezidir. Sanat galerileri, butik kafeleri, mağazaları, yel değirmenleri ile adeta tablo gibi manzaralar sunan Chora sakinlik ve huzur arayanlara hitap etmektedir. Buraya gelmişken Venediklilerden kalan eserlerin sergilendiği Amorgos Arkeoloji Eserleri Müzesi’ni ve Tower of Gavras’ı ziyaret edebilirsiniz. Chora’da görülmeye değer yerlerden biri de 13. yüzyıldan kalma Venedik Kalesi’dir.
Lagada, Tholaria ve Potamos; Amorgos Adası’nın sakin köyleri arasındadır. Evler arasında yürüyüş yaparak harika fotoğraf kareleri yakalayabilir, yorulduğunuzda butik kafelerde dinlenme molası verebilir, frappe’nizi yudumlayabilirsiniz. Adanın iki limanı da zıt uçlarda bulunmaktadır. Aegiali Chora’nın kuzeydoğusundadır ve araçla yaklaşık yarım saat mesafededir. Katapola ise adanın batısında yer alır ve on dakikalık araç yolculuğu ile ulaşılabilir. Aegiali daha turistik olmakla birlikte Katapola daha sakindir. Deniz tutkunları için Aghia Anna başta olmak üzere, Tris Ierarches, Aasos Pavlos, Kalotaritissa, Mouros, Maltezi, Amoudi plajları en güzel plajlar arasındadır.

Amorgos’ta Nerede Kalınır?

Amorgos Adası’nda konaklamak için en ideal adreslerden biri Aegiali liman kasabasıdır. Restoranları, kafeleri, barları ve plajlarıyla adanın en turistik yeri olan Aegiali’de konaklamak için butik oteller ve daireler bulunmaktadır. Amorgi Studios; plaja bir dakikalık yürüyüş mesafesinde olup deniz manzaralı odalarıyla öne çıkmaktadır. Limana 800 metre uzaklıkta bulunan deniz manzaralı stüdyo dairede iki kişilik gecelik konaklama ücreti ortalama 250 TL’den başlamaktadır. Yperia Hotel, Aegialis Hotel ve Aelia Studios burada tercih edebileceğiniz konaklama tesisleri arasındadır. Konaklama tercihini Katapola’dan yana kullanmak isteyenler için Hotel Minoa keyifli adresler arasındadır. Plaja üç dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan otel liman manzaralıdır. Hotel Minoa’da gecelik konaklama ücreti ortalama 400 TL’dir. Villa Le Grand Bleu, Amorgos Pearls, Hotel Landeris, Casa Prima Vera ise Katapola’da konaklayabileceğiniz konforlu tesislerdir. Eğer sakinlikten hoşlanıyorsanız adanın küçük köylerinden olan Lagada ve Tholaria’yı da tercih edebilir, huzurlu bir tatil imkânı bulabilirsiniz.