Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında Temel Bilgiler

Kısaca Çin olarak da anılan Çin Halk Cumhuriyeti, gelişmiş bir Uzakdoğu ülkesidir. 9,596,961 kilometrekarelik yüzölçümüyle Asya’nın en büyük ülkelerinden biri olan Çin’de, yüzölçümüyle aynı oranda çok yüksek sayıda insan yaşamaktadır. 1,376,049,000 kişiden oluşan bir nüfusa sahiptir. Hem ölçü hem de nüfus anlamında büyük bir ülke olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde halen konuşulmakta olan 292 dil vardır. Bunlar arasında Çince ülkenin resmi dilidir. Tanınan diller ise Moğolca, Tibetçe ve Uygurca’dır. Yaygın olarak İngilizce de bilinen diller arasındadır.

Ülkenin yüzölçümünün büyüklüğü iklimine ve hava şartlarına da çeşitlilik olarak yansımaktadır. Ülkenin farklı bölgelerinde Muson, Tropikal Savan, Çöl, Kurak ve Karasal olmak üzere pek çok iklim türü bulunur ve hepsinin aylara göre hava durumu farklılık gösterir.

beijing-016.jpg

Sınır komşuları da aynı şekilde oldukça fazladır. Kuzeyinde Moğolistan, kuzey doğusunda Rusya ve Kuzey Kore, doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi, güney doğusunda Güney Çin Denizi, güneyde Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan ve Nepal, güney batıda Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan ile çevrilidir.

Ülkenin Çin Halk Cumhuriyeti adını almadan önce yaklaşık 5.000 yıllık köklü bir geçmişi, yazılı tarihi vardır. Ayrıca üzerinde ideografik çizimlerin bulunduğu yaklaşık 6000 yıl öncesine ait kalıntılara da ulaşılmıştır. Günümüz medeniyetinin temel taşlarını oluşturan kâğıt, barut, pusula ve matbaacılık gibi pek çok buluşun kökenleri Antik Çin medeniyetine dayanır.

Daha önceleri dışa kapalı bir ekonomik politika izleyen Çin Halk Cumhuriyeti, son yıllarda yaptığı atılım ve politik stratejilerle dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri olmuştur.2020'lerde Çin Halk Cumhuriyeti'nin dünyanın en zengin ekonomisine sahip olacağı düşünülmektedir. Ülkeden dışarıya rafine edilmiş petrol ürünleri, yağlama maddeleri, kimyasal ürünler, alkollü ve içecekler, bitkisel yağlar, hayvansal yağlar, elektrikli makineler, ulaşım ekipmanları, büro malzemeleri, pirinç, çay gibi pek çok ürün satılmaktadır.