Çin Halk Cumhuriyeti’nin Festivalleri

lantern-festival11.gif

Çin Halk Cumhuriyeti’nde yıl boyunca geleneksel anlamda pek çok festival ve kutlama yapılmaktadır. Bunlardan en önemlisi Bahar Festivali, diğer adıyla Çin Yeni Yılı kutlamalarıdır. Tıpkı Batı ülkelerindeki Noel gibi, uzakta bile olsalar tüm aile bir araya gelir. Bu dönemde havaalanları, tren ve otobüs garları çok kalabalık olur. Miladi Takvim’den bir ay geç olan ay takviminin ilk gününde kutlanmaya başlanır. Bahar Festivali boyunca aslan dansı, ejderha dansı, ay festivali gibi çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Fener Festivali, ay takviminde 1. ayın 15. gününe denk gelir, Miladi takvime göre ise genelde Şubat ya da Mart ayına rastlar. Havaya ya da suya bırakılan yanan fenerleri izlemek keyif verir. Fener Festivali döneminde “yuanxiao” denilen pirinçten yapılan hamur tatlılar tüketilir.

Taipai-Dragon-Boats.jpg

Çingming Festivali, her yıl genellikle 4-6 Nisan’dadır. Kurban etmenin en önemli günüdür. Han Çinlileri ve diğer etnik gruplara mensup olanlar, atalarına kurban sunar ve ölülerinin mezarlarını temizlerler. Ayrıca bayram gününde yemek pişirilmediğinden dolayı sıcak yemek yenilmez sadece soğuk yemek yenilir. Çingming Festivali ölülerinin mezarlarını temizleyen ve atalarına yemek ve çiçek sunanların üzüntüsünün aksine baharın gelişini de sembolize eder. Çingming Festivali ağaçların ve çimlerin yeşerdiği ve doğanın canlandığı bir dönemde kutlanır.

Duanwu Bayramı, 5. ayın 5. günü kutlanır. Çin'in üç büyük geleneksel bayramından biri kabul edilir. Bu dönemde özgün süsleme gelenekleri görülür. Her aile kapısının önüne pelin otu (Ai Cao) ve su kamışı (Cao Pu) asar. Bir yandan kötülükten korunmak, diğer yandan yaz mevsiminin başlarında havanın çok yağışlı ve nemli olması nedeniyle zehirli böceklerin çoğalması üzerine hastalıkları önlemek için asılır.

Çin'in güneyinde bulunan Yangtze Nehri'nin orta ve aşağı kesimlerinde, ejderha kayığı yarışmalarının düzenlenmesi de Duanwu Bayramı'nın önemli faaliyetlerinden biridir.