Endonezya Hakkında Temel Bilgiler

Resmi adı Endonezya Cumhuriyeti olan ülke, nüfus yoğunluğu sıralamasında dünyada Çin, Hindistan ve ABD’den sonra dördüncü sırada yer alır. Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olan Endonezya 7 bin 508 adadan oluşmakta ve bu özelliğiyle dünyanın en büyük takımada devleti olarak bilinmektedir. Tropikal iklimin hâkim olduğu Endonezya, dünyanın en sıcak ve en nemli ülkelerinden biridir.

Endonezya yanardağların patladığı, tsunami ve deprem gibi doğal felaketlerinin oldukça fazla yaşandığı bir ülkedir. Yerel özelliklere göre farklılık gösteren zengin bir bitki örtüsü vardır. Önemli akarsuları ülkenin büyük adalarında bulunmaktadır. SumatraAdasındaki ırmaklar Musi, Kampar, Rokar ve Hari'dir. İrian Barat bölgesinde Mamberamo Irmağı vardır. Bornea Adası’nın en önemli akarsuları Kayan, Mahakam, Barito ve Kapuas ırmaklarıdır. Jakarta, Bali ve etkileyici doğasıyla Sumatra ilk görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir. Endonezya, el değmemiş doğa alanlarıyla dünyanın en büyük ikinci biyoçeşitliliğe sahiptir. Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisi olan Endonezya G20 üyesidir.

Endonezya’da üç farklı zaman dilimi vardır. Dolayısıyla gittiğiniz yere bağlı olarak saat farkını kontrol etmek gerekir. Jakarta’daki saat Türkiye’den dört saat, Bali’deki beş saat, Jayapura’daki altı saat ileridedir.