Japonya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Japonya’da birçok yerde kredi kartı kabul edilmez. Özellikle de Japonya dışından alınmış kredi kartları kesinlikle kabul edilmemektedir, bu yüzden yanınızda mutlaka yeteri kadar nakit bulundurmalısınız.

Ayrıca satılan malların birçoğu, özellikle elektronik cihazlar, Japonya şartlarında çalışmak üzere düzenlenmiştir, buna dikkat etmenizi tavsiye ederiz, öte yandan, özellikle elektronik cihazlarda uluslararası garanti olmasına dikkat etmek gerekir.

Japonya'dan getirebileceğiniz başlıca hediyeler:

Kimono: Gerçek kimonolar: boyanmış ipekten yapılır ve çok pahalıdır. Bunların ikinci ellerini, yani kullanılmışlarını ise, açık hava pazarlarında yaklaşık 10.000 yen civarında bulup satın alabilirsiniz. Ancak açık hava pazarlarına ulaşamazsanız, dükkânlarda satılan yazlık kimonolardan satın alabilirsiniz.

Ahşap Baskı İşleri: Edo dönemine ait ahşap baskı işlerini özel dükkânlarda bulabilirsiniz Ancak, reçinesinin akmaması için, ahşap boyama eşyaları nemli ortamlarda tutmanız gerekir. Hatta, ahşap boyama işlerini, plastik kaplarda eve götürmenizi öneririz.

Oyuncak Bebek: Japonya’da oyuncak bebekler: genellikle dekoratif ve törenlerde kullanılan objelerdir. Birçok farklı bebek çeşidi bulup satın alabileceğiniz dükkan vardır.

Seramik: Japonya’da çanak-çömlek yapımı, binlerce yıl önce başlamıştır. Alışveriş merkezlerinde birçok çeşitli seramik ürünleri bulup satın alabilirsiniz. Ancak, bunlar arasında stil olarak öne çıkanlar: Seto, Bizen, Şigaraki, Mino, Kutani, Raku.

Kağıt: Japonya’da kağıtlar, çeşitli bitki liflerinden yapılır ve bu uygulama yüzyıllardır sürdürülür. Yapılan bu kağıt olağanüstü yumuşak ve dayanıklıdır ve bu kağıttan, yüzlerce çeşit dekoratif ve kullanışlı objeler yapılır. Hediyelik bir şeyler satın almak isterseniz: hafif ve kırılgan olmaması nedeniyle, bunları tercih edebilirsiniz.

İnci: 1893 yılından bu yana, Japonya’da kültür incisi yetiştirilmektedir. Ancak: kalite ve fiyat konusunda yanılmamak için, inci almaya niyetlenirseniz, şehrin tanınmış inci satıcılarını tercih etmenizi öneririz.

El Sanatı Ürünleri: Tokyo'daki Japonya Geleneksel El Sanatları Merkezi (Metropolitan Plaza), her çeşit el sanatlarını bulabileceğiniz başlıca yerdir. Buralarda: kaliteli ve sertifikalı el sanatları bulup satın alabilirsiniz.