Bulgaristan Hakkında Temel Bilgiler

110.994 kilometrelik yüzölçümüne sahip Bulgaristan, doğası, zengin tarihi ve kültürüyle her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Ülke özellikle doğa turizmi ile önemli bir gelişme göstermektedir. Namık Kemal’in Vatan Yahut Silistre başlıklı oyununa konu olan Silistre şehrine ev sahipliği yapmaktadır.

Doğu-batı arasında bulunan ülkede sırasıyla Traklar, Slavlar, Bizanslar ve Osmanlı Devleti egemenlik sürmüştür. Ülke şu anda parlamenter demokrasi sistemiyle yönetilmektedir.

Özellikle başkent Sofya, Avrupa’nın önde gelen kültür kentlerinden biri olarak gösterilmektedir. Farklı milletlerden de çok sayıda öğrenci alan şehirde kütüphaneler, müzeler her geçen gün gelişme göstermektedir. Kazanlık Köyü’ndeki Kazanlık Türbesi, Sveshtari’deki Trakya mezarları ve Sofya’nın 117 kilometre güneyinde bulunan ve Balkan Yarımadası’nın en büyük Ortodoks manastırı olan Rila Manastırı, Bulgaristan’ın UNESCO koruması altında bulunan tarihi merkezleridir.

Bulgaristan baharı Baba Marta günleriyle karşılar. Bu günlerde akrabalar ve yakın arkadaşlar, yıl boyu sağlık ve güç getirmesi inancıyla birbirlerine beyaz ve kırmızı yünden yapılan ve ‘martenitsa’ adını verdikleri süslerden verirler.

Bulgaristan’da her şehre gitmek için bir sebep bulmak mümkündür. Kış mevsiminde kayak olanaklarından yararlanmak içinBansko, Chepelare, Borovetz, Pamporovo’yu tercih edebilirsiniz. Yamaç paraşütü denemek için Merkez Balkan Dağları uygundur. İyi bir yürüyüş yeri arıyorsanız Rodop, Balkan, Pirene, Rila’ya gidebilirsiniz. Kültürel ve dini yerler tanımak için Rila, Bachkovo, Rozhen, Drianovo Manastırı, Avrupa’nın en eski camisi olan Cuma Camii, Bulgaristan’ın en büyük camisi olan Tombul Camii’yi ziyaret etmelisiniz. Karadeniz’e kıyısı bulunan Sozopol, Nessebu, Golden Sands, Sunny Beach de deniz tatili yapmak isteyenler için uygun bir seçenektir.

Ülke topraklarında en çok üretilen ürünler gül, sebze, tütün, üzüm, buğday, ayçiçeği, pancar ve mısırdır. Yetiştirilenüzümler en çok şarap üretiminde kullanılır. Şarap ihracatında da dünyada önemli bir konumda olan Bulgaristan’da şubat ayında Bulgar Şarap Kutlama Günleri(Trifon Zarezan) düzenlenir.