Monako Hakkında Temel Bilgiler

Monako Prensliği veya Monako, Avrupa'da Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir devletidir. Vatikan'dan sonra Dünya'daki ikinci küçük bağımsız devlet olan Monako’nun kara sınırları Fransa ile çevrilidir. Ülke, eski Monako şehri ve sonradan inşa edilen alanlardan oluşur. Monte Carlo semtindeki gösterişli kumarhaneleri ile ünlüdür.

Yüzölçümü bu kadar küçük olmasına rağmen ülkede bir stadyum bulunur. Monte Carlo şehrinde bir uluslararası havalimanı bulunmaktadır.Ülke genelinde tren taşımacılığı ön plandadır ve Fransa demiryolunun küçük bir parçası ülkeden geçmektedir. Karayolu ve denizyolu gelişmiştir.

Fontvieille semti ile Monaco Ville'in bulunduğu yarımadanın arasında küçük, Monte Carlo ile Monaco Ville'in arasında ise büyük bir yat limanı bulunmaktadır.

Monako'nun uzunluğu 3.350 metredir. Genişliği en geniş yerde 1.000 metreyi bulurken en dar yerde 245 metredir. Fontvieille semtinin çoğu sonradan denize beton doldurularak oluşturulmuştur.

Monako'nun nüfusu diğer nüfuslara göre oldukça sıra dışıdır. Çünkü bu ülkede Fransızların sayısı Monakolulardan daha fazladır. Fransızlar %28,4 ile ülkenin en büyük etnik grubudur. Monakolular %21,6 ile onları takip eder. Diğer etnik gruplar ise: İtalyanlar (%18,7), İngilizler (%7,5), Belçikalılar (%2,8), Almanlar (%2,5), İsviçreliler (%2,5) ve Amerikalılardan (%1,2) oluşur.

Monako dünyanın en yüksek yaşam süresine sahiptir. Bir Monakolu ortalama olarak 90 yıl yaşar.

Ülkenin ekonomik kalkınması 19.yüzyıl sonunda, Monte Carlo’da ilk kumarhanenin açılması ve şehrin tren yoluyla Paris’e bağlanması sonucunda başladı. Şu anda Avrupa Birliği’ne bağlı olmayan ülke, buna rağmen bazı AB yasalarına bağlı olarak davranmaktadır. Para birimi Euro’dur ve ülke Schengen bölgesindedir. 2004 yılında Avrupa Konseyi’ne katılmıştır.

Dünyanın en zenginlerinin yaşadığı ve özellikle jet sosyetenin favori destinasyonlarından biri olan ülke kumarhaneleri dışında muhteşem denizi ve plajlarıyla da bu namını hak etmektedir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı