Monako Hakkında Temel Bilgiler

Monako Prensliği veya Monako, Avrupa'da Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir devletidir. Vatikan'dan sonra Dünya'daki ikinci küçük bağımsız devlet olan Monako’nun kara sınırları Fransa ile çevrilidir. Ülke, eski Monako şehri ve sonradan inşa edilen alanlardan oluşur. Monte Carlo semtindeki gösterişli kumarhaneleri ile ünlüdür.

Devamını Oku

Monako ile İlgili

Monako Nerededir?

Avrupa'da Akdeniz kıyısında yer alan Monako’nun kara sınırları Fransa ile çevrilidir.

Monako’ya Nasıl Gidilir

Türkiye’den Monako ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Monte Carlo Uluslararası Havalimanına birden çok hava yoluyla İsviçre’nin Zürih, Fransa’nın da Nice şehirleri gibi şehirlerden aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Nice ile Monako’nun heliportuna günde pek çok helikopterle uçuş yapılmaktadır. Tek yün 138 eurodur ve uçuş 7 dakika sürmektedir. Ayrıca Nice şehrinden tren yoluyla da ülkeye ulaşmak mümkündür.

Monako’ya Ne Zaman Gidilir?

Tipik bir Akdeniz ülkesi olan Monako’yu gezmek için en uygun dönem yaz ve sonbahar aylarıdır.

Monako Kültürü

Kumar cenneti Monte Carlo dünya jet sosyetesinin toplandığı yerlerden biridir. Monako ülkesi muhteşem turizm potansiyali ile de dünya zenginlerinin gözdesidir. Dolayısıyla son derece iyi organize edilmiş bir alt yapısı ve son derece hareketli bir eğlence hayatı vardır. Nüfusun düşük olduğu ve vergilerin yok denecek kadar az olduğu ülkede yaşam kalitesi bir hayli yüksektir. Gurme zevklere sahip ülke halkı lükse düşkündür.

Monako Mutfağı

Fransız ve İtalyan mutfağının bir birleşimi gibi düşünülebilecek Monako mutfağında mesela morina balığı şarapla birlikte yenir.

İtalyan makarnaları, balık yemekleri ve bol lime kullanımı mutfağın temel özelliklerindendir.

En meşhur Monako yemeği domates soslu morina balığından oluşan Stocafi’dir. Hamur işleri mutfakta önemli bir yer tutar. Yerellerin favorileri Barbagiuan ve Fougasse’dir. Pirinç ve bal kabağı dolgulu Barbagiuan ve portakal çiçeği suyu, fındık, badem ve anason tohumlu Fougasse’ı denemeden dönmeyin.

Yerel mutfağın bir diğer önemli lezzeti de Socca’dır. Nohut unundan yapılan bir pancake türü olan Socca, turistlerin ve yerellerin tadına doyamadığı bir lezzettir.

Şarap, kahve, sıcak çikolata, süt ve taze sıkılmış meyve suları popüler içeceklerdir. Elbette son derece kozmopolit bir ülke olan Monako’da dünya mutfağından örnekler bulmak da son derece kolaydır.

Monako Festivalleri

Monako’da yer alan en önemli etkinlik şüphesiz ki 1929 yılından beri bu şehirde gerçekleşmekte olan Formula 1 Monako Grand Prix’sidir. Dünyanın en prestijli oto yarışı olan Grand Prix, tüm Formula’lar içinde en çok izleyici çekenidir. Ülkede gerçekleşen bir diğer racing etkinliği ise Monte Carlo Rally’dir. 1911’den beri düzenlenmekte olan etkinlik 1973-2008 yılları arasında Dünya Rally Şampiyonası’nın da açılış etkinliği olmuştur.

Monako’da bir opera salonu, yerel bir senfoni orkestrası ve bir klasik bale kumpanyası bulunmaktadır. Monte Carlo Uluslararası Sirk Festivali, Monaco International Auto Show ve Monte-Carlo Televizyon Festivali gibi kültürel etkinlikler mevcuttur.

Monako’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Aziz Devote Günü (27 Ocak)

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalyadan önceki pazartesi

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi

Hamsin Yortusu

Katolik Yortusu

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Tüm Azizler Günü

Ulusal Gün (19 Kasım)

Hz. Meryem’in günahsız Doğumu

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Monako’da İklim ve Hava Durumu

Monako Akdeniz iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve nemli, kışları ılık ve yağışlı geçer. Kışın kar ve don olaylarına çok çok nadir rastlanır. Yazları yağışsız olsa da aralarda sağanak atıştırdığı yazlar da görülür. Yıl boyunca sıcaklık 20 derecenin altına düşmez. Yazın sıcaklıklar 30 derece civarlarında seyredebilmektedir.

Monako’nun Kısa Tarihi

1793-1814 yılları arasında Monako Fransa'nın egemenliği altında yaşadı. Viyana Kongresi'nde Monako'nun Sardinya-PiemonteKrallığı'na bağlanması kararlaştırıldı. 1861 yılından sonra Monako bağımsız bir prenslik haline geldi. 1911 yılında kabul edilen yeni anayasaya kadar Monako Prensi, Monako'nun hükümdarı sayılıyordu.

Devamını Oku

Monako’nun  Ekonomisi

Monako, kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılada dünyanın en yüksek rakamını kaydeden ikinci ülkesidir. 153,177 dolarlık GSYİH ve 183.150 dolarlık kişi başına düşen milli gelir oranı ile son derece zengin olan ülkenin temel ekonomik faaliyetleri; kumar ve deniz turizmi, balıkçılık ve deniz taşımacılığıdır. Ülkede işsizlik oranı yüzde 2’dir. CIA World Factbook kayıtlarına göre dünyanın en düşük yoksulluk seviyesi oranına sahiptir. Ayrıca dünyanın en yüksek sayıda milyoner ve milyarder barındıran ülkesidir. Son dört yıldır Monako dünyanın en pahalı emlak pazarı olarak anılmakta. Metrekare fiyatları 58.300 dolar olan ülkede aynı zamanda eksi faiz uygulaması uygulayan sağlam bir bankacılık sistemi de var. Endüstri açısından yüksek katma değerli ve çevreye duyarlı kozmetik ve biotermik gibi sanayi dallarında faaliyet gösterilmekte.

Monako’da Din ve İnanç

Bu küçük ülkede resmi din Hristiyanlığın Katoliklik mezhebidir. Fakat Monako'da inanç konusunda özgürlük vardır. Monako'da beş Katolik kilisesi ve bir de katedral bulunmaktadır. Adı, Koruyucu Aziz Devota katedralidir. Hristiyan toplum Monako nüfusunun yüzde 83,2'sini oluşturmaktadır. Monako'da yalnızca bir tane Anglikan kilisesi bulunmaktadır. Bu kilise Monte Carlo'da yer almaktadır. 2007 itibariyle bu kiliseye bağlılığı bulunan 135 Anglikan vardır. Bu kilisenin kütüphanesinde yaklaşık 3000 İngilizce kitap bulunmaktadır. 1948 yılında kurulan The Association Culturelle Israélite de Monaco sayesinde Monakolu Museviler bir sinagog, İbrani okulu ve koşer ürünler satan bir gıda mağazası kazanmıştır. Yaklaşık bin kişilik Musevi cemaatinin yüzde 40'ını Britanya'dan gelenler oluşturmaktadır. Geri kalan kısım ise kuzey Afrika'dan gelmiştir. Buradaki Musevi nüfusunun üçte ikisini kuzey Afrika'dan gelen Sefarad Musevileri oluşturur. Üçte biriyse Aşkenaz Musevisidir.

Monako’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Paris Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Monako’da Konuşulan Diller

Monako'nun resmi dili Fransızcadır; fakat İtalyanca, İtalya'dan gelen kişilerce ana dil olarak konuşulmaktadır. İngilizce ise Monako'daki Amerikalılar, İngilizler, Kanadalılar ve İrlandalılar tarafından konuşulur. Ulusal dil Monako dilidir; fakat bu dil küçük bir topluluk tarafından konuşulmaktadır. Monaco Ville bölgesinde tabelalar Fransızca ve Monako dili olarak yazılmıştır.

Monako'da Nerede Kalınır?

Monako bildiğiniz gibi dünyanın Vatikan’dan sonra en küçük ülkesi unvanına sahip. Gösterişli caddeleri, gece hayatı, kumarhaneleri, sokaklarında gezen ihtişamlı arabaları ve tabi ki lüksün zirveye çıktığı otelleri ile bu şehir lüks turizminin önemli duraklarından biri.  Ülke yıl boyunca bazı etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Dilerseniz tatilinizi bu tarihlerin dışında belirleyebilir, böylece hem kalabalıktan hem de ödeyeceğiniz ücretleri minimuma çekebilirsiniz. Eğer asıl niyetiniz Monako’yu keşfetmek yerine bu etkinliklere özellikle katılmaksa o halde biraz daha pahalı bir tatil sizi bekliyor. Ülkede olan bazı etkinlikler ise şu şekilde, Eylül ayında Monako Gastronomi Festivali başlıyor. Yine aynı ay içinde Monako Yat Show’a da katılmanız mümkün. Tüm dünyada heyecanla izlenen Formula 1 yarışları ise her yılın mayıs ayında yapılıyor. Şehrin tamamen kapanan caddeleri bu yarış için düzenleniyor. Yani yürüyerek ülkeyi keşfe çıkmak istiyorum derseniz, mayıs ayı oldukça yanlış zamanlama olabilir.

Ülke genelinde uygun bütçeli otel bulmak oldukça zor. Bunun için Fransa’da bulunan ve Monako’ya sınırı olan Nice şehrinde de kalabilirsiniz. Yaz ayları fiyatları yükselen Monako’da tatil yapabilmek, şehrin imkânlarından faydalanabilmek için ödeme limitinizi yükseltmeniz gerekebilir. Yine de kalmayı seçtiğiniz oteller için rezervasyonunuzu iki ya da üç ay öncesinden gerçekleştirirseniz, çok daha uygun fiyatlarla yer bulabilirsiniz.


 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Monako otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Monako'da Nerede Kalınır - Monako'nun Bölgeleri

Monako’da kalınabilecek en uygun yer Monte Carlo diyebiliriz. Zira otellerin hemen hemen hepsi orda bulunmakla birlikte, küçük yüz ölçümüne de sahip olmasından dolayı yürüyerek bile ülkenin bir ucundan bir ucuna gitmeniz mümkün. 

Monako’da ulaşımı yürüyerek bile gerçekleştirmeniz mümkün. Ancak yaz aylarında tatili tercih edecekseniz ara sıra da olsa karşılaşacağınız dik yokuşlar sizi biraz zorlayabilir. Yine de yürümeyi tercih edenlerdenseniz şehrin belirli noktalarına konumlandırılan asansörlerle bu yokuşları biraz hafifletmeniz mümkün. Ultra lüksün yaşandığı Monako’da toplu taşıma sadece otobüslerle gerçekleştiriliyor. Ülkenin hemen hemen her yerine bu otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Biletleri duraklarda yer alan makinalardan temin edebilirsiniz.

Fontvieille, La Condamine, Monaco-Ville, Monte Carlo ve Larvotto olmak üzere toplamda beş bölgeden oluşan Monako’da hemen hemen otellerin hepsi Monte Carlo bölgesinde yer almaktadır. 

Monte Carlo Bölgesindeki Monako Otelleri

Ülkedeki otellerin hepsi bu bölgede yer almaktadır. Şehrin ne denli lüks olduğundan defalarca bahsetmiştik haliyle Monte Carlo’daki oteller de aynı oranda lüks içinde bulunuyor. Hemen hemen her türlü aktiviteye birçok otelde ulaşabiliyorsunuz. Çok kapsamlı botanik bahçelerinin olduğu Monako’da bu bahçelerin izlerini otellerde de görebilirsiniz. Ünlü şeflerin sunumları ile hazırlanan akşam yemekleri, lüks restoranlar, sağlık ve çok donanımlı spa merkezleri ile Monako otelleri unutulmayacak tatil imkânı sunuyor.

 • Hotel Metropole - Monte-Carlo
  Özellikler: 
  Spa alanı, şehir merkezi, sağlık merkezi, evcil hayvan girebilir, Wi-Fi, restoran, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 322 € – 2370 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Metropole - Monte-Carlo

 • Hôtel de Paris - Monte-Carlo
  Özellikler:
   7000 m²’lik spa alanına ücretsiz giriş imkânı, şehir merkezi, lüks restoranlar, özel plaj alanı
  Fiyat: Geceliği 640 € – 1290 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hôtel Hermitage Monte-Carlo
  Özellikler:
   Kış bahçesi, 7000 m²’lik spa merkezi, kahvaltı, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, fitness merkezi
  Fiyat: Geceliği 430 € – 645 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Le Méridien Beach Plaza
  Özellikler: 
  Açık büfe, özel plaj, açık-kapalı yüzme havuzları, restoran, bar, sauna merkezleri, Wi-Fi, fitness merkezi
  Fiyat: Geceliği 366 € – 1225 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hôtel Columbus Monte Carlo
  Özellikler:
   Otopark, açık yüzme havuzu, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, sahil, fitness merkezi
  Fiyat: Geceliği 540 € – 860 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hôtel Columbus Monte Carlo

 • Monte-Carlo Bay Hotel & Resort
  Özellikler:
   Plaja yakın, 4 restoran, kumarhane, 900 m²’lik spa alanı, şelaleler ve hidromasajlı küvetler, spor salonu
  Fiyat: Geceliği 430 € – 1075 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Novotel Monte-Carlo
  Özellikler:
   Bahçe, yüzme havuzu, plaja yakın, evcil hayvan girebilir, oda servisi, Wi-Fi, kahvaltı, merkez, 3 yıldız.
  Fiyat: Geceliği 215 € – 605 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Port Palace
  Özellikler:
   Plaja yakın, Herkül Limanı manzaralı, Wi-Fi, otopark, spa ve sağlık merkezi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 325 € – 1075 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Apartments Monaco
  Özellikler:
   Evcil hayvan girebilir, merkez, ücretsiz aile odaları
  Fiyat: Geceliği 150 € – 195 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Ambassador-Monaco
  Özellikler: 
  Evcil hayvan girebilir, Wi-Fi, bar, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar, merkez, 3 yıldız
  Fiyat: Geceliği 175 € – 200 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Monaco Heart of Monte Carlo Studio above Casino Square
  Özellikler:
   Otopark, Wi-Fi, havaalanı servisi, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği ortalama 195 €’dan başlayan fiyatlarla (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Monaco Heart of Monte Carlo Studio above Casino Square

Nice Bölgesindeki Monako Otelleri

Yazımızda bahsettiğimiz gibi Monako’yu görmek isteyip de çok fazla bütçeniz yoksa burada kalmak zorunda değilsiniz zira Monako’da konaklama genel olarak çok pahalı ve de çok çeşitli otel imkânları bulunmamakta. Bunun için Fransa’nın başka bir şehri olan Nice’i tercih edebilirsiniz. Monako’ya sınırı olan Nice’te konaklamanızı aşağıdaki otellerde gerçekleştirebilir günübirlik Monako’yu ziyaret edebilirsiniz. 

 • Trocadero
  Özellikler: 
  Özel banyo, klima, ses yalıtımı, TV, telefon, Wi-Fi, 2 yıldız
  Fiyat: Geceliği 55 € – 110 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Trocadero

 • Bristol Nice
  Özellikler: 
  TV, klima, özel duş, engelli konuklar için uygun koşullar, Wi-Fi, plaja yakın, 2 yıldız
  Fiyat: Geceliği 64 € – 120 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • ibis budget Nice Aeroport
  Özellikler: 
  2 yıldız, otopark, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, engelli konuklar için olanaklar, sigara içilmeyen odalar, TV, özel duş
  Fiyat: Geceliği 65 € – 85 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Lepante
  Özellikler: 
  Otopark, Wi-Fi, aile odaları, sigara içilmeyen odalar, teras, ısıtma, kahvaltı, plaja yakın, 2 yıldız
  Fiyat: Geceliği 79 € – 149 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 • Hôtel Régence
  Özellikler: 
  3 yıldız, klima, TV, merkeze yakın
  Fiyat: Geceliği 85 € – 110 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hôtel Régence

 • Open House
  Özellikler: 
  Plaja yakın, Wi-Fi, ortak mutfak, saç kurutma makinası, özel banyo, sigara içilmeyen odalar, ısıtma
  Fiyat: Geceliği 36 € – 85 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 • Hotel d'Ostende
  Özellikler:
   Wi-Fi, plaja yakın, aile odaları, sigara içilmeyen odalar, TV, özel banyo, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği 69 € – 130 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Hôtel de Verdun
  Özellikler
  : Ücretsiz Wi-Fi internet bağlantısı, evcil hayvan girebilir, aile odaları, sigara içilmeyen odalar, 24-saat açık resepsiyon
  Fiyat: Geceliği 96 € – 130 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Backpackers Chez Patrick
  Özellikler: 
  Wi-Fi, sigara içilmeyen odalar, asansör, ısıtma, klima, günlük temizlik hizmeti, plaja yakın
  Fiyat: Geceliği 27 € – 30 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Hôtel Ozz by Happyculture
  Özellikler: 
  Wi-Fi, sigara içilmeyen odalar, engelli konuklar için odalar, kahvaltı, teras, plaja yakın
  Fiyat: Geceliği 55 € – 150 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hôtel Ozz by Happyculture

Monako’da konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Monako Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Monako otellerini görmek için tıklayın.

Monako Otelleri

Yaklaşık 3,5 km uzunluğu ile dünyanın Vatikan’dan sonra bağımsız en küçük ülkesi olan Monako, Monte Carlo’da yer alan kumarhaneleri ile ünlüdür. Gerek toprak yüz ölçümü gerekse nüfus bakımından oldukça küçük bir alana sahip olmasına rağmen ülkede bir stadyum bulunmakla birlikte deniz ve karayolu açısından da oldukça gelişmiş durumdadır. Ülkede havaalanı bulunmaz ancak Fransa üzerinden yapacağınız yolculukla akabinde hava, deniz ya da kara yolunu tercih ederek ülkeye giriş yapmanız mümkün. Hava yolunu tercih edenler, ülkenin Fontvieille semtinde bulunan heliportu kullanabiliyorlar. Deniz yolunu seçenler içinse Monte Carlo ile Monaco Ville arasında yer alan ihtişamlı yat limanı mevcut.


 

Monako küçük bir ülke olmasına rağmen bu açığı lüksü, misafirlerine sağladığı olanakları ve kumarhaneleri ile kapatıyor. Ülke lüks turizminde oldukça gelişmiş durumda. Hal böyle olunca bu lüksü sunan otelleri ile de adeta göz kamaştırıyor. Müzeleri, tarihî geçmişi, fuarları, alt yapısı çok gelişmiş kongre merkezleri, gece hayatı ve spor alanında ev sahipliği yaptığı Formula 1 Grand Prix ile her yıl milyonlarca misafirine unutulmaz tatil deneyimleri yaşatmaya devam ediyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Monako otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Monako Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8.4oC
  • Şub 7.2oC
  • Mar 8.5oC
  • Nis 10.4oC
  • May 12.9oC
  • Haz 16.5oC
  • Tem 20oC
  • Agu 22.8oC
  • Eyl 22.8oC
  • Eki 20.2oC
  • Kas 16.1oC
  • Ara 11.5oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 37.400
Dili: Fransızca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Akdeniz İklimi
Big Mac Index: 0,91