Google+

Monako

AVRUPAMonako
Monako - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon8.4℃
 • Şubweather-icon7.2℃
 • Marweather-icon8.5℃
 • Nisweather-icon10.4℃
 • Mayweather-icon12.9℃
 • Hazweather-icon16.5℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon22.8℃
 • Eylweather-icon22.8℃
 • Ekiweather-icon20.2℃
 • Kasweather-icon16.1℃
 • Araweather-icon11.5℃
  Nüfus: 37.400 Dili: Fransızca Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Akdeniz İklimi Big Mac Index: 0,91  

monaco.jpg

Monako Prensliği veya Monako, Avrupa'da Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir devletidir. Vatikan'dan sonra Dünya'daki ikinci küçük bağımsız devlet olan Monako’nun kara sınırları Fransa ile çevrilidir. Ülke, eski Monako şehri ve sonradan inşa edilen alanlardan oluşur. Monte Carlo semtindeki gösterişli kumarhaneleri ile ünlüdür.

Yüzölçümü bu kadar küçük olmasına rağmen ülkede bir stadyum bulunur. Monte Carlo şehrinde bir uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Ülke genelinde tren taşımacılığı ön plandadır ve Fransa demiryolunun küçük bir parçası ülkeden geçmektedir. Karayolu ve denizyolu gelişmiştir.

Fontvieille semti ile Monaco Ville'in bulunduğu yarımadanın arasında küçük, Monte Carlo ile Monaco Ville'in arasında ise büyük bir yat limanı bulunmaktadır.

Monako'nun uzunluğu 3.350 metredir. Genişliği en geniş yerde 1.000 metreyi bulurken en dar yerde 245 metredir. Fontvieille semtinin çoğu sonradan denize beton doldurularak oluşturulmuştur.

Monako'nun nüfusu diğer nüfuslara göre oldukça sıra dışıdır. Çünkü bu ülkede Fransızların sayısı Monakolulardan daha fazladır. Fransızlar %28,4 ile ülkenin en büyük etnik grubudur. Monakolular %21,6 ile onları takip eder. Diğer etnik gruplar ise: İtalyanlar (%18,7), İngilizler (%7,5), Belçikalılar (%2,8), Almanlar (%2,5), İsviçreliler (%2,5) ve Amerikalılardan (%1,2) oluşur.

Monako dünyanın en yüksek yaşam süresine sahiptir. Bir Monakolu ortalama olarak 90 yıl yaşar.

Ülkenin ekonomik kalkınması 19.yüzyıl sonunda, Monte Carlo’da ilk kumarhanenin açılması ve şehrin tren yoluyla Paris’e bağlanması sonucunda başladı. Şu anda Avrupa Birliği’ne bağlı olmayan ülke, buna rağmen bazı AB yasalarına bağlı olarak davranmaktadır. Para birimi Euro’dur ve ülke Schengen bölgesindedir. 2004 yılında Avrupa Konseyi’ne katılmıştır.

Dünyanın en zenginlerinin yaşadığı ve özellikle jet sosyetenin favori destinasyonlarından biri olan ülke kumarhaneleri dışında muhteşem denizi ve plajlarıyla da bu namını hak etmektedir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Monaco---Nightlife---Night-scene-xlarge.jpg

Bir şehir devleti olan Monako'nun başlıca yerleşim birimleri (semtleri) Monako (Monaco Ville), Monte Carlo, La Condamine ve Fontvieille’dir.

Monako'nun resmi dili Fransızcadır; fakat İtalyanca, İtalya'dan gelen kişilerce ana dil olarak konuşulmaktadır. İngilizce ise Monako'daki Amerikalılar, İngilizler, Kanadalılar ve İrlandalılar tarafından konuşulur. Ulusal dil Monako dilidir; fakat bu dil küçük bir topluluk tarafından konuşulmaktadır. Monaco Ville bölgesinde tabelalar Fransızca ve Monako dili olarak yazılmıştır.

Monaco-Church.jpg

Bu küçük ülkede resmi din Hristiyanlığın Katoliklik mezhebidir. Fakat Monako'da inanç konusunda özgürlük vardır. Monako'da beş Katolik kilisesi ve bir de katedral bulunmaktadır. Adı, Koruyucu Aziz Devota katedralidir. Hristiyan toplum Monako nüfusunun yüzde 83,2'sini oluşturmaktadır. Monako'da yalnızca bir tane Anglikan kilisesi bulunmaktadır. Bu kilise Monte Carlo'da yer almaktadır. 2007 itibariyle bu kiliseye bağlılığı bulunan 135 Anglikan vardır. Bu kilisenin kütüphanesinde yaklaşık 3000 İngilizce kitap bulunmaktadır. 1948 yılında kurulan The Association Culturelle Israélite de Monaco sayesinde Monakolu Museviler bir sinagog, İbrani okulu ve koşer ürünler satan bir gıda mağazası kazanmıştır. Yaklaşık bin kişilik Musevi cemaatinin yüzde 40'ını Britanya'dan gelenler oluşturmaktadır. Geri kalan kısım ise kuzey Afrika'dan gelmiştir. Buradaki Musevi nüfusunun üçte ikisini kuzey Afrika'dan gelen Sefarad Musevileri oluşturur. Üçte biriyse Aşkenaz Musevisidir.

1793-1814 yılları arasında Monako Fransa'nın egemenliği altında yaşadı. Viyana Kongresi'nde Monako'nun Sardinya-Piemonte Krallığı'na bağlanması kararlaştırıldı. 1861 yılından sonra Monako bağımsız bir prenslik haline geldi. 1911 yılında kabul edilen yeni anayasaya kadar Monako Prensi, Monako'nun hükümdarı sayılıyordu.

II. Dünya Savaşı'nda, İtalyan Ordusu Monako'yu işgale başladı ve 1943 yılında faşist bir yönetim oluşturarak işgal etti. Kısa bir süre sonra, Mussolini'nin çökmesinin ardından, Nazi Wehrmacht orduları Monako'yu işgal etti. Çok sayıda Monakolu Yahudi toplama kamplarına gönderildi. Savaştan sonra Monako Prensi III. Rainier 1949 yılında dedesinin ölümü üzerine tahta çıktı. Prens Rainier kadınlara oy hakkını kabul etti ve idam cezasını kaldırdı. 1993 yılında Monako Birleşmiş Milletlere üye oldu. 31 Mart 2005 tarihinde Prens Rainier hastalanarak görevi oğluna devretti. 6 Nisan 2005 tarihinde ölünce oğlu II. Albert Monako Prensi olarak tahta çıktı.

22024525606_61d2b03ff6_b.jpg

Tipik bir Akdeniz ülkesi olan Monako’yu gezmek için en uygun dönem yaz ve sonbahar aylarıdır.

Türkiye’den Monako ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Monte Carlo Uluslararası Havalimanına birden çok hava yoluyla İsviçre’nin Zürih, Fransa’nın da Nice şehirleri gibi şehirlerden aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Nice ile Monako’nun heliportuna günde pek çok helikopterle uçuş yapılmaktadır. Tek yün 138 eurodur ve uçuş 7 dakika sürmektedir. Ayrıca Nice şehrinden tren yoluyla da ülkeye ulaşmak mümkündür.

Monaco-beach-view-1024x680.jpg

Monako Akdeniz iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve nemli, kışları ılık ve yağışlı geçer. Kışın kar ve don olaylarına çok çok nadir rastlanır. Yazları yağışsız olsa da aralarda sağanak atıştırdığı yazlar da görülür. Yıl boyunca sıcaklık 20 derecenin altına düşmez. Yazın sıcaklıklar 30 derece civarlarında seyredebilmektedir.

1102.jpg

Monako, kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılada dünyanın en yüksek rakamını kaydeden ikinci ülkesidir. 153,177 dolarlık GSYİH ve 183.150 dolarlık kişi başına düşen milli gelir oranı ile son derece zengin olan ülkenin temel ekonomik faaliyetleri; kumar ve deniz turizmi, balıkçılık ve deniz taşımacılığıdır. Ülkede işsizlik oranı yüzde 2’dir. CIA World Factbook kayıtlarına göre dünyanın en düşük yoksulluk seviyesi oranına sahiptir. Ayrıca dünyanın en yüksek sayıda milyoner ve milyarder barındıran ülkesidir. Son dört yıldır Monako dünyanın en pahalı emlak pazarı olarak anılmakta. Metrekare fiyatları 58.300 dolar olan ülkede aynı zamanda eksi faiz uygulaması uygulayan sağlam bir bankacılık sistemi de var. Endüstri açısından yüksek katma değerli ve çevreye duyarlı kozmetik ve biotermik gibi sanayi dallarında faaliyet gösterilmekte.

Kumar cenneti Monte Carlo dünya jet sosyetesinin toplandığı yerlerden biridir. Monako ülkesi muhteşem turizm potansiyali ile de dünya zenginlerinin gözdesidir. Dolayısıyla son derece iyi organize edilmiş bir alt yapısı ve son derece hareketli bir eğlence hayatı vardır. Nüfusun düşük olduğu ve vergilerin yok denecek kadar az olduğu ülkede yaşam kalitesi bir hayli yüksektir. Gurme zevklere sahip ülke halkı lükse düşkündür.

Fransız ve İtalyan mutfağının bir birleşimi gibi düşünülebilecek Monako mutfağında mesela morina balığı şarapla birlikte yenir.

İtalyan makarnaları, balık yemekleri ve bol lime kullanımı mutfağın temel özelliklerindendir.

En meşhur Monako yemeği domates soslu morina balığından oluşan Stocafi’dir. Hamur işleri mutfakta önemli bir yer tutar. Yerellerin favorileri Barbagiuan ve Fougasse’dir. Pirinç ve bal kabağı dolgulu Barbagiuan ve portakal çiçeği suyu, fındık, badem ve anason tohumlu Fougasse’ı denemeden dönmeyin.

Yerel mutfağın bir diğer önemli lezzeti de Socca’dır. Nohut unundan yapılan bir pancake türü olan Socca, turistlerin ve yerellerin tadına doyamadığı bir lezzettir.

Şarap, kahve, sıcak çikolata, süt ve taze sıkılmış meyve suları popüler içeceklerdir. Elbette son derece kozmopolit bir ülke olan Monako’da dünya mutfağından örnekler bulmak da son derece kolaydır.

9482b7f23818fd343d790655ec148337.jpg

Monaco-GP-05.jpg

Monako’da yer alan en önemli etkinlik şüphesiz ki 1929 yılından beri bu şehirde gerçekleşmekte olan Formula 1 Monako Grand Prix’sidir. Dünyanın en prestijli oto yarışı olan Grand Prix, tüm Formula’lar içinde en çok izleyici çekenidir. Ülkede gerçekleşen bir diğer racing etkinliği ise Monte Carlo Rally’dir. 1911’den beri düzenlenmekte olan etkinlik 1973-2008 yılları arasında Dünya Rally Şampiyonası’nın da açılış etkinliği olmuştur.

Monako’da bir opera salonu, yerel bir senfoni orkestrası ve bir klasik bale kumpanyası bulunmaktadır. Monte Carlo Uluslararası Sirk Festivali, Monaco International Auto Show ve Monte-Carlo Televizyon Festivali gibi kültürel etkinlikler mevcuttur.

Paris Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Aziz Devote Günü (27 Ocak)

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalyadan önceki pazartesi

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi

Hamsin Yortusu

Katolik Yortusu

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Tüm Azizler Günü

Ulusal Gün (19 Kasım)

Hz. Meryem’in günahsız Doğumu

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

 • Monako Ülkesi için vize başvuruları, Fransa Büyükelçilikleri veya Konsolosluklarına yapılmaktadır.
 • Normal (Bordo) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize istenmektedir.