Google+

Arama formu

Monako

Monako bildiğiniz gibi dünyanın Vatikan’dan sonra en küçük ülkesi...
Devamı oku
Yaklaşık 3,5 km uzunluğu ile dünyanın Vatikan’dan sonra bağımsız en...
Devamı oku
Monako Prensliği veya Monako, Avrupa'da Akdeniz kıyısında yer alan...
Devamı oku
Bir şehir devleti olan Monako'nun başlıca yerleşim birimleri (...
Devamı oku
Avrupa'da Akdeniz kıyısında yer alan Monako’nun kara sınırları Fransa...
Devamı oku
Monako'nun resmi dili Fransızcadır; fakat İtalyanca, İtalya'dan gelen...
Devamı oku
Bu küçük ülkede resmi din Hristiyanlığın Katoliklik mezhebidir. Fakat...
Devamı oku
1793-1814 yılları arasında Monako Fransa'nın egemenliği altında yaşadı....
Devamı oku
Tipik bir Akdeniz ülkesi olan Monako’yu gezmek için en uygun dönem...
Devamı oku
Monako Akdeniz iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve nemli, kışları...
Devamı oku
Monako, kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılada dünyanın en...
Devamı oku
Fransız ve İtalyan mutfağının bir birleşimi gibi düşünülebilecek Monako...
Devamı oku
Monako’da yer alan en önemli etkinlik şüphesiz ki 1929 yılından beri...
Devamı oku
Türkiye’den Monako ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Monte Carlo...
Devamı oku
Kumar cenneti Monte Carlo dünya jet sosyetesinin toplandığı yerlerden...
Devamı oku
Paris Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.
Devamı oku
Aziz Devote Günü (27 Ocak) Kutsal Cuma Kutsal Cumartesi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8.4℃
Şub 7.2℃
Mar 8.5℃
Nis 10.4℃
May 12.9℃
Haz 16.5℃
Tem 20℃
Ağu 22.8℃
Eyl 22.8℃
Eki 20.2℃
Kas 16.1℃
Ara 11.5℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 37.400 / Dili: Fransızca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Big Mac Index: 0,91 /  

Monako Hakkında Temel Bilgiler

monaco.jpg

Monako Prensliği veya Monako, Avrupa'da Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir devletidir. Vatikan'dan sonra Dünya'daki ikinci küçük bağımsız devlet olan Monako’nun kara sınırları Fransa ile çevrilidir. Ülke, eski Monako şehri ve sonradan inşa edilen alanlardan oluşur. Monte Carlo semtindeki gösterişli kumarhaneleri ile ünlüdür.

Yüzölçümü bu kadar küçük olmasına rağmen ülkede bir stadyum bulunur. Monte Carlo şehrinde bir uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Ülke genelinde tren taşımacılığı ön plandadır ve Fransa demiryolunun küçük bir parçası ülkeden geçmektedir. Karayolu ve denizyolu gelişmiştir.

Fontvieille semti ile Monaco Ville'in bulunduğu yarımadanın arasında küçük, Monte Carlo ile Monaco Ville'in arasında ise büyük bir yat limanı bulunmaktadır.

Monako'nun uzunluğu 3.350 metredir. Genişliği en geniş yerde 1.000 metreyi bulurken en dar yerde 245 metredir. Fontvieille semtinin çoğu sonradan denize beton doldurularak oluşturulmuştur.

Monako'nun nüfusu diğer nüfuslara göre oldukça sıra dışıdır. Çünkü bu ülkede Fransızların sayısı Monakolulardan daha fazladır. Fransızlar %28,4 ile ülkenin en büyük etnik grubudur. Monakolular %21,6 ile onları takip eder. Diğer etnik gruplar ise: İtalyanlar (%18,7), İngilizler (%7,5), Belçikalılar (%2,8), Almanlar (%2,5), İsviçreliler (%2,5) ve Amerikalılardan (%1,2) oluşur.

Monako dünyanın en yüksek yaşam süresine sahiptir. Bir Monakolu ortalama olarak 90 yıl yaşar.

Ülkenin ekonomik kalkınması 19.yüzyıl sonunda, Monte Carlo’da ilk kumarhanenin açılması ve şehrin tren yoluyla Paris’e bağlanması sonucunda başladı. Şu anda Avrupa Birliği’ne bağlı olmayan ülke, buna rağmen bazı AB yasalarına bağlı olarak davranmaktadır. Para birimi Euro’dur ve ülke Schengen bölgesindedir. 2004 yılında Avrupa Konseyi’ne katılmıştır.

Dünyanın en zenginlerinin yaşadığı ve özellikle jet sosyetenin favori destinasyonlarından biri olan ülke kumarhaneleri dışında muhteşem denizi ve plajlarıyla da bu namını hak etmektedir.

Monako Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Monaco---Nightlife---Night-scene-xlarge.jpg

Bir şehir devleti olan Monako'nun başlıca yerleşim birimleri (semtleri) Monako (Monaco Ville), Monte Carlo, La Condamine ve Fontvieille’dir.

Monako Nerededir?

Avrupa'da Akdeniz kıyısında yer alan Monako’nun kara sınırları Fransa ile çevrilidir.

Monako’da Konuşulan Diller

Monako'nun resmi dili Fransızcadır; fakat İtalyanca, İtalya'dan gelen kişilerce ana dil olarak konuşulmaktadır. İngilizce ise Monako'daki Amerikalılar, İngilizler, Kanadalılar ve İrlandalılar tarafından konuşulur. Ulusal dil Monako dilidir; fakat bu dil küçük bir topluluk tarafından konuşulmaktadır. Monaco Ville bölgesinde tabelalar Fransızca ve Monako dili olarak yazılmıştır.

Monako’da Din ve İnanç

Monaco-Church.jpg

Bu küçük ülkede resmi din Hristiyanlığın Katoliklik mezhebidir. Fakat Monako'da inanç konusunda özgürlük vardır. Monako'da beş Katolik kilisesi ve bir de katedral bulunmaktadır. Adı, Koruyucu Aziz Devota katedralidir. Hristiyan toplum Monako nüfusunun yüzde 83,2'sini oluşturmaktadır. Monako'da yalnızca bir tane Anglikan kilisesi bulunmaktadır. Bu kilise Monte Carlo'da yer almaktadır. 2007 itibariyle bu kiliseye bağlılığı bulunan 135 Anglikan vardır. Bu kilisenin kütüphanesinde yaklaşık 3000 İngilizce kitap bulunmaktadır. 1948 yılında kurulan The Association Culturelle Israélite de Monaco sayesinde Monakolu Museviler bir sinagog, İbrani okulu ve koşer ürünler satan bir gıda mağazası kazanmıştır. Yaklaşık bin kişilik Musevi cemaatinin yüzde 40'ını Britanya'dan gelenler oluşturmaktadır. Geri kalan kısım ise kuzey Afrika'dan gelmiştir. Buradaki Musevi nüfusunun üçte ikisini kuzey Afrika'dan gelen Sefarad Musevileri oluşturur. Üçte biriyse Aşkenaz Musevisidir.

Monako’nun Kısa Tarihi

1793-1814 yılları arasında Monako Fransa'nın egemenliği altında yaşadı. Viyana Kongresi'nde Monako'nun Sardinya-Piemonte Krallığı'na bağlanması kararlaştırıldı. 1861 yılından sonra Monako bağımsız bir prenslik haline geldi. 1911 yılında kabul edilen yeni anayasaya kadar Monako Prensi, Monako'nun hükümdarı sayılıyordu.

II. Dünya Savaşı'nda, İtalyan Ordusu Monako'yu işgale başladı ve 1943 yılında faşist bir yönetim oluşturarak işgal etti. Kısa bir süre sonra, Mussolini'nin çökmesinin ardından, Nazi Wehrmacht orduları Monako'yu işgal etti. Çok sayıda Monakolu Yahudi toplama kamplarına gönderildi. Savaştan sonra Monako Prensi III. Rainier 1949 yılında dedesinin ölümü üzerine tahta çıktı. Prens Rainier kadınlara oy hakkını kabul etti ve idam cezasını kaldırdı. 1993 yılında Monako Birleşmiş Milletlere üye oldu. 31 Mart 2005 tarihinde Prens Rainier hastalanarak görevi oğluna devretti. 6 Nisan 2005 tarihinde ölünce oğlu II. Albert Monako Prensi olarak tahta çıktı.

Monako’ya Ne Zaman Gidilir?

22024525606_61d2b03ff6_b.jpg

Tipik bir Akdeniz ülkesi olan Monako’yu gezmek için en uygun dönem yaz ve sonbahar aylarıdır.

Monako’ya Nasıl Gidilir

Türkiye’den Monako ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Monte Carlo Uluslararası Havalimanına birden çok hava yoluyla İsviçre’nin Zürih, Fransa’nın da Nice şehirleri gibi şehirlerden aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Nice ile Monako’nun heliportuna günde pek çok helikopterle uçuş yapılmaktadır. Tek yün 138 eurodur ve uçuş 7 dakika sürmektedir. Ayrıca Nice şehrinden tren yoluyla da ülkeye ulaşmak mümkündür.

Monako'da Nerede Kalınır?

Monako bildiğiniz gibi dünyanın Vatikan’dan sonra en küçük ülkesi unvanına sahip. Gösterişli caddeleri, gece hayatı, kumarhaneleri, sokaklarında gezen ihtişamlı arabaları ve tabi ki lüksün zirveye çıktığı otelleri ile bu şehir lüks turizminin önemli duraklarından biri.  Ülke yıl boyunca bazı etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Dilerseniz tatilinizi bu tarihlerin dışında belirleyebilir, böylece hem kalabalıktan hem de ödeyeceğiniz ücretleri minimuma çekebilirsiniz. Eğer asıl niyetiniz Monako’yu keşfetmek yerine bu etkinliklere özellikle katılmaksa o halde biraz daha pahalı bir tatil sizi bekliyor. 

Ülke genelinde uygun bütçeli otel bulmak oldukça zor. Bunun için Fransa’da bulunan ve Monako’ya sınırı olan Nice şehrinde de kalabilirsiniz. Yaz ayları fiyatları yükselen Monako’da tatil yapabilmek, şehrin imkânlarından faydalanabilmek için ödeme limitinizi yükseltmeniz gerekebilir. 


Monako'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Monako otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Monako Otelleri

Yaklaşık 3,5 km uzunluğu ile dünyanın Vatikan’dan sonra bağımsız en küçük ülkesi olan Monako, Monte Carlo’da yer alan kumarhaneleri ile ünlüdür. Gerek toprak yüz ölçümü gerekse nüfus bakımından oldukça küçük bir alana sahip olmasına rağmen ülkede bir stadyum bulunmakla birlikte deniz ve karayolu açısından da oldukça gelişmiş durumdadır. Ülkede havaalanı bulunmaz ancak Fransa üzerinden yapacağınız yolculukla akabinde hava, deniz ya da kara yolunu tercih ederek ülkeye giriş yapmanız mümkün. Hava yolunu tercih edenler, ülkenin Fontvieille semtinde bulunan heliportu kullanabiliyorlar. Deniz yolunu seçenler içinse Monte Carlo ile Monaco Ville arasında yer alan ihtişamlı yat limanı mevcut.


Monako Otelleri
 

Monako küçük bir ülke olmasına rağmen bu açığı lüksü, misafirlerine sağladığı olanakları ve kumarhaneleri ile kapatıyor. Ülke lüks turizminde oldukça gelişmiş durumda. Hal böyle olunca bu lüksü sunan otelleri ile de adeta göz kamaştırıyor. Müzeleri, tarihî geçmişi, fuarları, alt yapısı çok gelişmiş kongre merkezleri, gece hayatı ve spor alanında ev sahipliği yaptığı Formula 1 Grand Prix ile her yıl milyonlarca misafirine unutulmaz tatil deneyimleri yaşatmaya devam ediyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Monako otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Monako’da İklim ve Hava Durumu

Monaco-beach-view-1024x680.jpg

Monako Akdeniz iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve nemli, kışları ılık ve yağışlı geçer. Kışın kar ve don olaylarına çok çok nadir rastlanır. Yazları yağışsız olsa da aralarda sağanak atıştırdığı yazlar da görülür. Yıl boyunca sıcaklık 20 derecenin altına düşmez. Yazın sıcaklıklar 30 derece civarlarında seyredebilmektedir.

Monako’nun  Ekonomisi

1102.jpg

Monako, kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılada dünyanın en yüksek rakamını kaydeden ikinci ülkesidir. 153,177 dolarlık GSYİH ve 183.150 dolarlık kişi başına düşen milli gelir oranı ile son derece zengin olan ülkenin temel ekonomik faaliyetleri; kumar ve deniz turizmi, balıkçılık ve deniz taşımacılığıdır. Ülkede işsizlik oranı yüzde 2’dir. CIA World Factbook kayıtlarına göre dünyanın en düşük yoksulluk seviyesi oranına sahiptir. Ayrıca dünyanın en yüksek sayıda milyoner ve milyarder barındıran ülkesidir. Son dört yıldır Monako dünyanın en pahalı emlak pazarı olarak anılmakta. Metrekare fiyatları 58.300 dolar olan ülkede aynı zamanda eksi faiz uygulaması uygulayan sağlam bir bankacılık sistemi de var. Endüstri açısından yüksek katma değerli ve çevreye duyarlı kozmetik ve biotermik gibi sanayi dallarında faaliyet gösterilmekte.

Monako Kültürü

Kumar cenneti Monte Carlo dünya jet sosyetesinin toplandığı yerlerden biridir. Monako ülkesi muhteşem turizm potansiyali ile de dünya zenginlerinin gözdesidir. Dolayısıyla son derece iyi organize edilmiş bir alt yapısı ve son derece hareketli bir eğlence hayatı vardır. Nüfusun düşük olduğu ve vergilerin yok denecek kadar az olduğu ülkede yaşam kalitesi bir hayli yüksektir. Gurme zevklere sahip ülke halkı lükse düşkündür.

Monako Mutfağı

Fransız ve İtalyan mutfağının bir birleşimi gibi düşünülebilecek Monako mutfağında mesela morina balığı şarapla birlikte yenir.

İtalyan makarnaları, balık yemekleri ve bol lime kullanımı mutfağın temel özelliklerindendir.

En meşhur Monako yemeği domates soslu morina balığından oluşan Stocafi’dir. Hamur işleri mutfakta önemli bir yer tutar. Yerellerin favorileri Barbagiuan ve Fougasse’dir. Pirinç ve bal kabağı dolgulu Barbagiuan ve portakal çiçeği suyu, fındık, badem ve anason tohumlu Fougasse’ı denemeden dönmeyin.

Yerel mutfağın bir diğer önemli lezzeti de Socca’dır. Nohut unundan yapılan bir pancake türü olan Socca, turistlerin ve yerellerin tadına doyamadığı bir lezzettir.

Şarap, kahve, sıcak çikolata, süt ve taze sıkılmış meyve suları popüler içeceklerdir. Elbette son derece kozmopolit bir ülke olan Monako’da dünya mutfağından örnekler bulmak da son derece kolaydır.

9482b7f23818fd343d790655ec148337.jpg

Monako Festivalleri

Monaco-GP-05.jpg

Monako’da yer alan en önemli etkinlik şüphesiz ki 1929 yılından beri bu şehirde gerçekleşmekte olan Formula 1 Monako Grand Prix’sidir. Dünyanın en prestijli oto yarışı olan Grand Prix, tüm Formula’lar içinde en çok izleyici çekenidir. Ülkede gerçekleşen bir diğer racing etkinliği ise Monte Carlo Rally’dir. 1911’den beri düzenlenmekte olan etkinlik 1973-2008 yılları arasında Dünya Rally Şampiyonası’nın da açılış etkinliği olmuştur.

Monako’da bir opera salonu, yerel bir senfoni orkestrası ve bir klasik bale kumpanyası bulunmaktadır. Monte Carlo Uluslararası Sirk Festivali, Monaco International Auto Show ve Monte-Carlo Televizyon Festivali gibi kültürel etkinlikler mevcuttur.

Monako’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Paris Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Monako’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Aziz Devote Günü (27 Ocak)

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalyadan önceki pazartesi

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi

Hamsin Yortusu

Katolik Yortusu

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Tüm Azizler Günü

Ulusal Gün (19 Kasım)

Hz. Meryem’in günahsız Doğumu

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Monako Vizesi

  • Monako Ülkesi için vize başvuruları, Fransa Büyükelçilikleri veya Konsolosluklarına yapılmaktadır.
  • Normal (Bordo) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize istenmektedir.